N°. S263. Donderdag A0. 1877. 12 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I eerstdaags tegemoetzien. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.0S. Iedere regel meerB 0.17^ Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, II April. Naar wij vernemen zullen Vrijdag-avond den 13den dezer de heeren D. Couwenhoven (viool), J. Godefroy (piano) en D. Van der Blij (clarinet) te Voorschoten eene muziekuitvoering geven. Voor de akte in de Fransche taal waren gisteren in Den Haag 9 candidaten opgekomen8 werden afgewezentoegelaten de heer P. Hak, uit Eotterdam. Voor de akte als hoofdonderwijzer werden van de 9 candidaten toegelaten de heeren A. Hola uit Waddinxveen en P. Wit uit Eotterdam. Gisteren begaven onmiddellijk na aankomst in het paleis, waar HH. MM. door den burge meester werden opgewacht, de vorstelijke personen zich naar het balkon om de talrijke menigte te begroeten, die zich op den Dam had verzameld en hen luide het welkom in Amsterdam toeriep. Des namiddags was er diner ten hove in de Mozeszaal van 32 couverts. Tot de genoodigden behoorden o. a. de burgemeester, de commissaris des konings, de schout-bij-nacht Van Gogh en eenige leden van de hoofdcommissie der bloemen tentoonstelling. De wacht ten paleize was betrokken door mariniers, die allen met de Atjeh-medaille zijn versierd. De bevelvoerende kapitein en luitenant en een der korporaals zijn gedecoreerd met de Militaire Willems-orde. Verder wordt heden, Vrijdag en Zondag de dienst waargenomen door de schutterij, Donderdag en Zaterdag door de infanterie. Als gewoonlijk worden bij de aflossing te 1 uur door de muziekcorpsen eenige stukken I ten gehoore gebracht. Ten stadhuize had Maandag-avond de plechtige receptie plaats van de hoofdcommissie en de juryleden van de internationale tuinbouwtentoon stelling. De burgemeester heette de gasten met een kort woord in de Fransche taal welkom, waarna hun in toepasselijk gedecoreerde bijzalen de eerewijn werd aangeboden. Als eene verrassing voor de vreemdelingen kwam om ruim 10 uur het corps brandweer met het materieel op de bin nenplaats van het stadhuis. Om circa 11 uren was de receptie, die druk bezocht was, afgeloopen. Gisterochtend te 11 uren kwamen de juryleden der tuinbouwtentoonstelling in het paleis voor volksvlijt bijeen. Zij werden toegesproken in het Fransch en in het Hollandsch door den heer O. I baron Van Wassenaer v. Catwijck, welke rede door I den heer J. H. Krelage in beide talen werd be antwoord. Laatstgenoemde eindigde zijne toespraak met de volgende woorden „Messieurs! c'est h votre jugement impartial, que nous recommandons le soin de discerner les prixje suis sur que le résultat prouvera que cela ne pouvait être confié a de meilleures mains". Daarna werd de jury ge splitst in 34 afdeelingen en begon, na een déjeu- I ner in het Amstel-hotel, het omvangrijke werk. Het voorstel tot vereeniging der beide Am- I sterdamsche departementen van de maatschappij I tot Nut van 't algemeen is ook aangenomen in I eene vergadering van Amsterdams eerste departe ment, en wel met 39.stemmen voor, 5 tegen en 1 buiten stemming. Men kan alsnu de samensmelting Voor eenigen tijd werd in een correspon- I dentie uit Amsterdam bericht dat, na herhaalde aanmaningen tot de studie, dertig militaire stu- I denten in de geneeskunde als onbekwaam naar hnnne haardsteden waren teruggezonden en dat nog circa veertig op nominatie stonden om, wan neer het tentamen legen de Paaschvacantie niet naar genoegen der examinatoren mocht uitvallen, eveneens te worden weggezonden. De „Amst. Ct." verneemt nu, dat aan dertig hunner is aangezegd, de van rijkswege genoten geldelijke ondersteuning te moeten restitueeren en naar een andere be trekking uit te zien. De minister van oorlog heeft (volgens een schrijven uit Den Haag in de „Arnh. Ct.") een soort van zendbrief aan de hooge militaire auto riteiten gezonden, waarin geklaagd wordt over de gebreken der militairen, en den hoofdofficieren wordt verzocht, de aandacht hunner ondergeschikten op die gebreken te vestigen. De minister wijst op de verslapping van den militairen geest en gebrek aan krijgstucht, op de klachten over minder aangename garnizoenen, over vermeende aanspraken op gunsten, over de slapheid, waarmee de garnizoens- en de inwendige dienst worden verricht, op de kleeding der officieren, welke laatsten misbruik maken van het dragen van burgerkleeding, buitenmodels-petten hebben, overjassen met kragen van bont, regenjassen van caoutchouc of wel jassen in den vorm der zooge naamde lord-Eaglans, en een overdadig gebruik van parapluies maken. Officieren mogen met geen parapluie in de kazerne verschijnen en onderoffi cieren natuurlijk nimmer daarvan gebruik maken. De eerbewijzingen worden dikwijls nagelaten en verzuimd halt en front te maken, hoewel het eer bewijs noodig is voor de krijgstucht. De minister deelt verschillende opmerkingen mede over de verhouding van officieren en het kader tot hunne minderen en omgekeerdzoo mogen onderofficieren in hun eigen garnizoen geen leden zijn of dagelijksche bezoekers van de socië teiten der officieren, en slechts met vergunning der corps-commandanten daarvan gebruik maken. Voorts wordt nog besproken het maatschappelijk standpunt der officieren en hunne verhouding on derling, ook buitcu dienst, en aan sommige offi cieren verweten, dat zij omgang houden met ken nissen wier maatschappelijke stand beneden dien van officier is te achten. Jonge officieren durven zelfs klagen en spotten over de minder welgevallige eigenschappen van chefs, en veroorloven zich aardigheden van indisciplinaire strekking. Vooral bij jonge officieren moeten verkeerde neigingen en opvattingen bestreden en overwonnen worden; dat is het ware „esprit de corps". De minister wijst er voorts op, dat vooral een klein leger, als het onze, zich moet onderscheiden door bijzondere bruikbaarheid en veerkracht. Men meldt uit Wadenoyen van 10 dezer De heer J. Corell, predikant te Kerk-Avezaath c. a., de oudste der dienstdoende predikanten in de Ned. herv. kerk, vierde heden zijn 90sten verjaardag. Bijna 66 jaren heeft hij dienst, waarvan op een paar maanden na, 59 in deze gemeente. Nog altoos neemt hij des Zondags zijn dienst waar, beurtelings nu op 't eene dan weer op 't andere dorp. Werd hij op dezen heuglijken dag door familieleden en vrienden, door commissiën uit den kerkeraad en uit de kerkvoogdij gelukgewenscht, de burgemeester, de heer D. Van Mourik, over handigde hem namens Z. M. den koning het onderscheidingsteeken van ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieuwe- diep naar Batavia, is aldaar den 6den dezer aan gekomen. Den 28sfen dezer zal te Nieuwediep, aan boord van het stoomschip „Prins van Oranje", embarqueeren een detachement suppletietroepen, sterk 158 militairen, waaronder 8 onderofficieren, om via Suez naar Java te vertrekken. Het bevel over dit detachement is opgedragen aan den maj. der inf. J. C. Dockheer, terwijl tot medegeleiders aangewezen zijn de kapt. S. G. Prins, de 1ste luit. J. G. Blanken en F. M. Stork, alsmede de 2de luit. H. F. Barkhuizen, allen mede van het wapen der inf. De drie eerstgenoemde officieren keeren van verlof terug. Blijkens eene officieele opgave bedroeg de bevolking in deze provincie op 31 December jl. totaal 763636 personen, waarvan 368803 tot het mannelijke en 394833 tot het vrouwelijke geslacht behoorende. Hieronder zijn begrepen 4658 personen behoorende tot de landmacht; 1226 personen be hoorende tot de zeemacht, met inbegrip van het corps mariniers; 411 mannelijke en 482 vrou welijke krankzinnigen in gestichten verpleegd wordende; 838 mannelijke (waaronder 409 mili taire) en 91 vrouwelijke gevangenen. 's-Gra- venhage telde op' genoemd tijdstip 104095, Leiden 41298, Dordrecht 26576, Delft 24511, Eotterdam 136230 en Schiedam 21880 zielen. Bij beschikking van den minister van marine is aan den kwartiermeester W. Schleuter of Sluiter toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militaire dienst. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen „Evertsen", liggende te Willemsoord, wordt met den lsten Mei a. s. tot voorbereidende oefening der zeemilitie in dienst gesteld, onder bevel van den kapt.-luit.- ter-zee C. H. Bogaert. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn bij het kon. Nederl. meteorologisch instituut te Utrecht benoemd: tot lsten klerk H. Eysbroek en J. Bouwmeester; tot 2deu klerk E. A. Ogterop en G. F. C. Zaalberg; tot bediende M. Van der Velden. De kapitein-luitenant-ter-zee K. C. Bunnik, de luitenants-ter-zee 2de kl. H. L. C. Wolterbeek Muller en G. De Fremery en de officier van administratie 1ste kl. A. J. M. Huart, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 30sten Maart jl. in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op nonactivi teit gesteld. Z. M. heeft C. J. De Luesemans, gouver neur der provincie Luik, benoemd tot comman deur der orde van den Nederl. Leeuwaan mr. H. J. Kronenberg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrechter te Arnhem bij het personeel van den geneesk. dienst der land macht in Ned.-Indië benoemd tot off.-van-gez. 2de kl. dr. J. Schülein, geapprobeerd als arts in het gebied van het Duitsche rijkden scheepsklerk J. S. C. F. Blankenstein, op zijn verzoek, met den 15den April, eervol uit Zr. Ms. zeedienst ont slagen en benoemd tot 2den luit.-kwartierm. bij het leger in Ned.-Indiëaan den O.-I. ambtenaar C. W. W. Mol, gewezen eersten klerk op het adsi- stent-residentie-kantoor, tevens griffier bij de landraad te Joana (Japara), laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen. GemengdNieuws. Hedenmorgen omstreeks 10 uren heeft de lijstenmaker De G. in beschonken toestand zich tusschen de voorm. Hoogewoerds- en Koe poorten nabij de volière willen verdrinken. Drie personen, in de nabijheid werkzaam, hem in het water ziende liggen, zekere K., B. en A., van welke de eerste zich tot aan de borst te water begaf, slaagden er met veel moeite in hem op het droge te krijgen. De drenkeling werd verder

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1