N°. 5262 Woensdag A". 1877. II April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCE DAGBLAT). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, lO April. Gisteren zijn in Den Haag voor de akte in de wiskunde van de 7 candidaten 4 toegelaten, de lieerenJ. Komen uit Delft, G. B. Lalleman uit Leiden, D. Veerman uit Naaldwijk en P. J. Verlee uit Goreum. Bij gelegenheid der opening van zijn hoofd- I magazijn van heeren- en kinderkleedingstukken heeft de lieer Cahen in navolging van buitenland- I sclie huizen een geïllustreerden catalogus van ver- schillende nouveautés doen drukken, die voor velen zeker gewenschle inlichtingen en modellen zal verschaffen. Het omslag van den catalogus, welke bij de bekende Haagsche firma S. Lank- hout Co. is vervaardigd, bevat aan de achter zijde tevens een'afbeelding van het tegenwoordige magazijn in de Maarsmausteeg en aan de voorzijde eene van het nieuwe op den Nieuwen Rijn, dat hedenavond zal geopend worden. Bij de regimenten huzaren en veldartillerie en bij het regiment rijdende artillerie zullen met Mei a. s. de miliciens van de lichting 1875 met onbepaald verlof vertrekken; de plaatsvervangers voor die lichting zullen eerst met Juli met groot verlof gezonden worden. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 dezer. Het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven is toegekend: aan den majoor D. H. P. Van Bothnia Andreae van het 7de reg. inf.aan de officieren-van gezondheid 1ste kl. J. K. Stak- man Bosse en J. H. Bystra; aan den sergeant J. J. Kolster van het 2de reg. vesting-art.; aan de soldaten A. J. Van Hertrum van bet 2de, A. Lancée van het 8ste reg. inf. en aan den milicien-plaatsvervanger H. Van Dalsum van het lste reg. veld-artillerie. Aan genoemde officieren van-gezondheid en den laatstelijk gemelden pailitair, alsmede aan den korporaal W. De Bree, van het 2de reg. huzaren, en aan den soldaat M. Van Berg van het 3de reg. inf. is tevens de Atjeh- medaille toegekend. Aan den maaltijd, op a. s. Vrijdag in het Park te Amsterdam door het hoofdbestuur der internationale tuinbouwtentoonstelling aan de jury leden en vertegenwoordigers der vreemde mogend heden aan te bieden, kan door een beperkt getal personen worden deelgenomen. De voorkeur hebben daarbijbekroonde inzenders, schenkers van medail les, houders van aandeelen in het waarborgfonds, correspondenten en congresleden. De prijs tot deel neming is f 20. De koning en koningin, benevens de prin sen Alexander en Hendrik zijn hedenmiddag te halftwee uit de residentie naar Amsterdam ver trokken. Eene talrijke volksmenigte was bij het vertrek van de leden der vorstelijke familie te genwoordig. Z. M. heeft aan jhr. H. Van Sminia Dz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur- gem. van Marum, met ingang van 1 Mei e. k.; den luit.-ter-zee lste kl. J. Van Burg, op zijn verzoek, ter zake van in en door den dienst ont stane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld; bev. tot luit.-ter-zee lste kl. P. J. L. De Chateleuxaan L. A. E. Schuller, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der dir. bel. en acc. te Renkum; J. Idema Greidanus, thans ontvanger voor de acc. op wijn, enz. te Amster dam, benoemd tot ontv. der in- en uitg. rechten en van den accijns op de suiker aldaar; rar. W. A. Henny, directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Ned.-Indië, en dr. N. J. Hoorweg, directeur van het gymn. "Willem III te Batavia, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Zij onder onze stadgenooten, die gisteravond om de eene of andere reden de voorstelling in onzen schouwburg niet hebben bijgewoond, hebben heel wat verzuimd, 't Is waar, ze kunnen zich troosten met het denkbeeld, dat ze waarschijnlijk toch geen plaats hadden kunnen krijgen, want de zaal was vol, maar dat is een magere troost voor al wat ze hebben moeten missen. Inderdaad, er is in lang niet zoo iets keurigs en fijns in onzen schouwburg te .zien geweest, als deze voorstelling van „Vriend Erits". Men kent het stuk van vroe ger, bf uit het verhaal waaraan het ontleend werd, of uit de voorstelling onlangs door een reizend Eransch gezelschap er van gegeven. De verdienstelijke regisseur der Rotterdamsche too- neelisten heeft het in onze taal overgebracht op eene wijze die allen lof verdient en waarvan Eick- mann-Chatrian, dunkt ons, opgetogen zouden zijn, als ze 't zien konden. Voeg daarbij dat het met grooten smaak gemon teerd is, dat de hoofdrollen aan de bekwaamste handen zijn toevertrouwd, en men zal begrijpen, hoe dit eenvoudig tooneelwerk, zonder intrige bijna, en met weinig handeling, toch zulk een allerge- lukkigsten indruk teweegbrengt Of neen, begrijpen zal men het niet. Men moet het zien. Men moet Van Zuylen zien als Erits Kobus, met al de joligheid en de realiteit die we van hem gewend zijn, men moet de meester lijke type van den Rebbe bij Rosier Faassen bewon deren, maar vooral men moet de Suze zien van mevr. Egener.Van Dam, en erkennen dat zoo iets in onzen schouwburg tot de zeldzaamheden be hoort. Hoe eenvoudig, hoe naïef, hoe keurig fijn was o. a. dat tooneel aan de bron en hoe wel verdiend waren de toejuichingen die daarop volgden. Ook de overige rollen werden goed vervuld, niet het minst die van Hanero door den lieer Le Gras, die in dit stuk opnieuw heeft bewezen, dat de werkzaamheden van regisseur en acteur zeer goed in één persoon kunnen vereenigd zijn, als die persoon iemand is van zijn talent. Gemengd Nieuws. De werkzaamheden voor de aardebaan van den spoorweg LeidenWoerden zijn heden morgen ook met kracht buiten de voormalige Koe poort aangevangen. Sedert eenige weken zijn ze reeds buiten de voormalige Wittepoort in vollen gang. In het Dinsdag uitgebracht verslag door het Utrechtsch comité van het „Roode Kruis" komt o. a. de belangrijke mededeeling voor, dat de op 23 Nov. 1873 op het fort Honswijk ver minkte kanonier Melis Van den Akker, wiens lot genoemd comité zich had aangetrokken en voor wien destijds van alom liefdegiften inkwamen, met de hem verschafte kunstarmen bijna al het mogelijke verricht. Hij schrijft zoo goed als me nigeen in zijn stand met natuurlijke hand, en heeft aan het comité schriftelijk medegedeeld dat hij een kippenhok, eierenrek, ijsslede, enz. heeft getimmerd. Eveneens kan hij met zijne kunstar men spitten, hakken, zaaien, wieden en planten. Hij eindigt zijn brief aan het comité met de woor den „UEd. kunt haast niets denken of Van den Akker kan het doen". Uit dankbaarheid heeft hij een scheepje vervaardigd, dat hij aan de „Amalia- stichting" ten geschenke heeft gegeven en dat aldaar is tentoongesteld. Zondag-namiddag werd te 's-Herto- genbosch in de stadsgracht builen de St.-Janspoort opgevischt het lijk van den sedert vier weken vermisten machinist van de stoomboot van daar op Arnhem. Het is onbekend op welke wijze hij in het water geraakt is. Gisterochtend is de landbouwer de H.te Klundert, die bezig was op vogels te schie ten, door het springen van den geweerloop zooda- ning getroffen, dat hij onmiddellijk dood was. Te Spekholzerheide is een arbeider in de nieuwe kolenmijn door het kantelen van eene plank in de diepte gevallen. Zijne ledematen wer den verbrijzeld en van elkander gescheurd. Men meldt uit Grave: In het begin dezer week ontmoette de veldwachter van de ge meente Schayk, terwijl hij in den omtrek een wakend oog hield, op de heide een inwoner van het naburige dorp Reek, Van W. geheeten, die, met een jachtgeweer gewapend, zeker geen goede voor nemens koesterde omtrent 't wild, dat onder zijn bereik mocht komen. De veldwachter trad op den man toe, maar deze legde zijn geweer op hem aan en dreigde hem neder te schieten, indien hij na derbij kwam. Door deze bedreiging echter niet van zijn stuk gebracht, springt de onverschrokken handhaver der wet plotseling op den strooper toe, vat hem aan en poogt gedurende de worsteling hem zijn geweer te ontnemen. Hoewel dit niet gelukte, wist de veldwachter hem toch te dwingen zijn naam op te geven, waarop Van W. zich zoo spoedig mogelijk verwijderde. Niettegenstaande de brigadier der maréchaussée, benevens de politie van Schayk en Reek alle pogingen doen om den man in handen te krijgen, houdt hij zich totnutoe met goed succes verborgen. Zijn spoor is nergens te vinden. In het begin der maand Februari werd melding gemaakt van de vermoedelijke stran ding in den vreeselijken storm van 30 op 31 Januari jl., nabij het eiland Vlieland, van het Hamburger barkschip „Eranklin", welk schip op die kust totaal verbrijzeld en met man en muis vergaan zou zijn. Deze stranding werd afgeleid uit het aanspoelen op Vlieland van het naambord, van eenige stukgoederen, alsmede van één lijk. De eenige kenteekenen aan dien drenkeling waren de kousen, die met de letters E. H. waren ge merkt. Thans verneemt men met zekerheid, dat het lijk van dien schipbreukeling werkelijk afkom stig van gemeld barkschip „Eranklin" was, dat van den jongeling E. Hartdegen, leerling aan de zeemanschool te Hamburg, zoon van den heer August Hartdegen uit Cassel. Het lijk is door den burgemeester van Vlieland door middel eener pho- tographische afbeelding geïdentifieerd. De dood graver, door wien den jongeling, de eenige waar schijnlijk die van de aanzienlijke bemanning aan de zee is ontrukt, op het eenzame eiland Vlieland, ver van ouders en betrekkingen, een laatste rustplaats is gegeven, ontving dezer dagen van den vader, door tusschenkomst van den vice-consul van het Duitsche rijk te Tessel, eene belooning van 20 mark, voor den aan zijn zoon bewezen laatsten treurigen dienst. Strousberg hield in Moskou nog steeds gedwongen verblijf, naar hij meende om later als getuige te moeten optreden. Thans blijkt dat daarmede iets geheel anders bedoeld was. Zijn proces zal nam. te Petersburg voor den Senaat in appèl behandeld worden. Misschien komt hij er dan niet met verbanning uit Rusland af. De dagbladen van Petersburg be- richten de terugkomst van luitenant Onatsevich, die twee jaar heeft doorgebracht met het onder-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1