en R. Smulders, van liet reg. rijdende artillerie; tot kapt. 1ste kl. A. S. C. Saurel, van het 3de reg. inf., en jhr. W. C. Godin de Pesters, van het reg. rijdende artillerie; tot ritm. 1ste kl. P. J. baron van Heeckeren en K. J. D. Wijnhof!', van het 1ste, en J. Dijckmeester van het 2de reg. huzaren; tot adjudant van den bevelhebber in de 2de milit. afd. den kapt. P. A. Scheltus, adj. bij het 2de reg. vest.-artillerie. Z. M. de Koning heeft heden de rechterlijke wetten bekrachtigd. Bij de parade, die gisteren ter eere van den verjaardag van prinses Sophia in Den Haag werd gehouden, zijn aan den majoor Diepenheim en den luit. Bujs, van het O.-I. leger, de ridderkruisen der Militaire Willemsorde op plechtige wijze uitgereikt. Door wijlen vrouwe M. E. Lampe, wed. Van der Lingen, is aan het gesticht van liefda digheid op de Heerengracht te Amsterdam een legaat besproken van 10,000. Is de „Arnh. Ct." wel onderricht, dan heeft de procureur-generaal bij het hof te 's-IIertogen- bosch bij vernieuwing zijn eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking, daar zijn gezondheidstoestand hem de waarneming er van verbiedt. De regeering zou aan zijn dringenden wensch thans bereid zijn toe te geven. Zr. Ms. stoomschip „Prinses Maria", onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee C. J. Smith, is in den morgen van den 7den dezer te Sjra aan gekomen en zou des avonds de reis naar Malta voortzetten. GemengdNieuws. Gistermiddag is uit de Vrouwen vaart onder Zoeterwoude opgehaald het lijk van een 22-jarig vrouwspersoon, die reeds vier weken ver mist werd. Het was een verstandig rechter te Leiden, merkt de „Arnh. Ct." op, die begreep, dat de justitie in Nederland andere zaken te be rechten en te straffen heeft dan een paar jongens, die met sneeuwballen wierpen. Gunstig onder scheidde hij zich boven ambtgenooten, die het snoepen van een appel of plukken van een bloem als diefstal bestempelen en de wet er op toepas sen, op gevaar af de kinderen inderdaad tot boos doeners op te leiden. Met het vonnis van den kantonrechter schijnt de zaak echter niet geëin digd. De gehoonde gerechtigheid moet gewroken worden: er is verzet tegen de politie gepleegd, en de hoogere rechter moet over dit misdrijf vonnis vellen. Hoe gelukkig dat Leiden eene rechtbank bezit en behoudt! Waar zulke vergrij pen tegen de maatschappij gepleegd worden, mag een rechtszetel niet ontbreken. Een knaap die brutaal is geweest tegen een agent van politie! wat zou er van Nederland worden, als zulke gruwelstukken on vervolgd bleven! De justitie is eene onmisbare instelling, maar men zorge toch vooral dat hare hooge roeping niet ontaarde en zij niet worde lastig gevallen met nietigheden. Waar lijk de zedelijke macht van de politiedienaren zal er geen haar bij winnen, of op een knaap, die in onbezonnenheid de onschendbaarheid dier perso nen vergat, de volle kracht der wet wordt toegepast. Wel wint zij, wanneer met de handhaving der politie verstandige menschen worden belast, die van straatzaken geen staatzaken maken en in een jongensstreek geen misdaad zien. In de afgeloopen week zijn teKat- wijk 45 schuiten met mooie vangst aangekomen, die besomden van 130 tot 240 in 6 a 10 dagen reis. De vischprijzen zijn nog zeer hoog. Op 2 Aapril is in eene lichter te Rot terdam vemist: 1 bankbiljet van f 300, E. 6800 1 van ƒ100, LL. 7115; 1 van 100, OO. 3027 1 van 40, XX. 2878; 1 muntbiljet van ƒ10, BC. 408. De ofEcier van justitie verzoekt opspo ring en bericht. Vrijdag-morgen is een matroos van het in de binnenhaven te Nieuwediep liggende schip „A. R. Valck" uit den mast op het dek gevallen, ten gevolge waarvan hij de beide beenen brak. Hij is terstond naar het marine-hospitaal gebracht, maar de amputatie heeft hij slechts kort overleefd. Men meldt uit Nieuwediep van 7 dezer: Vier visschers zijn op een ongelukkige wijze om het leven gekomen, doordien tijdens eene korte maar hevige donderbui, die gisteravond omstreeks negen uren woedde, hun vaartuig waar schijnlijk door een windvlaag of stortzee omver is geworpen. De verongelukten zijn de schipper Timen Kok, zijn beide zoons en een kleine jon gen, allen te Enkhuizen thuis behoorende. Bij dikken mist ziin gisteroch- tend de sleepboot „Nieuwesluis" en de passagiers boot „Maasnymph" op de Botlek in aanvaring gekomen, waardoor de laatste onmiddellijk zonk. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats ge had de passagiers zijn allen gered door de „Nieuwesluis" en de postboot. De „Maasnymph" ligt thans buiten het vaarwater tegen de Rozen- burgschen wal. Sedert eenigen tijd zagen de bewo ners nabij een der poorten, oostelijk van Parijs gelegen, een prachtigen en zeer grooten olifant voorbijleiden. Deze olifant behoorde in een circus en ging met zijn kornak dagelijks een luchtje scheppen. Dit dier was de vreugd van de kinde ren der wijk. Onlangs trok hij, als naar gewoonte, de post der douane voorbij, om naar zijn verblijf terug te keeren. Opeens kwam een beambte der douane naar buiten geloopen, met zijn peilstok gewapend, en bracht daarmee het dikhuidig dier een verschrikkelijken steek in den buik toe. Een kreet van afgrijzen steeg op uit de menigte. De olifant echter gaf geen het minste teeken van pijn. Hij scheen integendeel zijn aanvaller met zekere dankbaarheid te beschouwen. Terzelfder tijd vie len uit zijn verscheurde huid vier kleine vaatjes, die een sterken reuk van jenever verspreidden. De kornak, gebruik, of liever misbruik makende van de onregelmatige proportiën die het lichaam des olifants aanbiedt, had gedacht dat men geen acht zou slaan op een weinig min of meer om vang. Hij had dus het vel van het dier overtrok ken met het vel van een anderen gestorven olifant. Tusschen de twee huiden in stak hij vaatjes jenever, die hij zoo Parijs binnensmokkelde. It echtzaken. Heden werd voor de Haagsche rechtbank be handeld het beroep in cassatie van den Leidschen rijksveldwachter, opziener der jacht en visscherij P. A. G., die door het gerechtshof te 's-IIage met bevestiging van een vonnis der Leidsche rechtbank, tot eene maand celstraf en boete van 12.50 is veroordeeld wegens misbruik van ver trouwen. In het laatst van het vorige jaar fun geerde hij als tusschenpersoon om aan jachtlief hebbers jachtveld in huur te bezorgen. Hij be hartigde daarbij zoowel de belangen der jagers als die der eigenaren van landen, maar meer nog zijn eigen belang, daar hij de hem terhand- gestelde huurpenningen bf geheel of ten deele niet aan de verhuurders uitbetaalde. Mr. H. J. Kann concludeerde tot vernietiging van het arrest en ontslag van rechtsvervolging, omdat naar zijne meening hier aan geen „travail salarié" te denken zou zijn. Adv.-gen. Van Maanen zal Maandag conclusie nemen. KOLONIËN. BATAVIA, 6 Maart. In het laatste mail-overzicht van den „Loco motief" leest men„Erger nog dan slaven handel" is het opschrift van eene kleine bijdrage, voor ons blad dezer dagen uit Timor ontvangen. Zij handelt over een vreeselijke gebeurtenis, die onlangs op het eiland Soemdoe of Sandelhout eiland voorviel. Onder Nederlandsch gezag staat dat eiland, zooals men weet; maar die omstan digheid heeft niet belet, dat onlangs bij de be grafenis van de moeder van een der radja's, dien van Soendoe namelijk vijftien lijfeigenen, mannen en vrouwen, op barbaarsche wijze om het leven werden gebracht ten einde den gestorvenen in andere gewesten dienstbaar te zijn. Het bericht verdient geen wantrouwen. Het feit is een belee- diging der regeering. Door den goavernenr-generul van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verl nur Ned., wegens meer dan 15 j. onafgebr. dienst in Ned.-Ind., aan den gezw. landm. 1ste kl. bij het kadaetr. bar. te Batavia F. J. De Colonne. On tal a gen: Vit xijne betr., de ads.-rea. van Martapoera J. A. Neys; eervol, nit 's lands dienst, de adj.- comm. bij den post- en telegraafd. Th. Sanders; id. de onder schout voor de pol. te Makassar C. J. Van der Zijl; id. met beh. van recht op pens. de klerk bij de weesk. te Batavia G. W. B. Van den Broek. Ontheven: Eervol, van de toev. aan aan den bevelh. te Atjeh de contr. 1ste kl. F. Sieburgh. Be noemd: Tot res. van Krawang W. J. Pahud de Mortanges; tot ads.-res. van Tanah Datar de contr. 1ste kl. P. H. Van Hengst; tot onderschout voor de politie te Makassar, W. R, Scipio. Bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot contr. 2de kl. V. A. Schus9ler; tot adsp.-contr. J. Van Weelderen. Ontslagen: Bij de in- en uitvoerr. en acc., eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de ontv. te Pasoeroean A. R. Krayenhoff van de Leur. Ben oem d Tot ontv. te Pasoeroean, T. W. Rappardtot verif. 5de kl. P. J. Van Emmerik, J. J. H. Soeteman, J. H. Berckenkamp, E. A. D. Kluyver en W. Th. Damtot tijdelijk verif. 5de kl. A. A. Hellings, de gew. 2de luit. der inf. F. A. Van Dragt, de comm. 3de kl. G. Ph. Ravenswaay en de klerk op het parket van den off. van just, te Soerabaya C. A. R. Pieters; tot comm. ter controle, Ph. M. Leidelmeyer en J. P. Neyhoff; tot boekh. W. Oudhoff; tot hulponderwijzeres aan de op. 1ste lag. sch. te Makassar mej. A. M. Gerth van Wijk. BUITENLAND. Groot-Britannië. Uit den Oranje-Vrijstaat wordt bericht, dat volgens particuliere tijdingen de heer Burgers het presidentschap van de Zuid-Afrikaansche republiek heeft nedergelegd. Rusland. De „Indépendatice" verneemt uit Parijs, dat Thiers bericht uit Petersburg heeft ontvangen, dat de grootvorst-troonopvolger zich categorisch voor den vrede heeft verklaard. Alle berichten te zamen uit Konstantinopel doen gelooven, dat de Porte een gezant naar Petersburg zal zenden, als Rusland Montenegro beweegt con cessies te doen. Naar men verneemt zal de czaar zich dit jaar niet naar Ems begeven om de baden te ge bruiken. Dit voornemen staat in geen verband met de aanhangige politieke quaestiën. De ge zondheidstoestand van den czaar is hoogst be vredigend. Vereenigde Staten. Het Indiaansche hoofd Gevlekte Staart heeft met 900 van zijn volgelingen vrede gemaakt met de Vereenigde Staten; Zittende Stier blijft nog in zijn verzet volharden. De Engelsche oorlogstoomboot „Rocket" is uit het Noorden teruggekeerd naar Van Cou- vers-eiland en brengt vier Indiaansche krijgsge vangenen mede, die vermoed worden de equipage van de Amerikaansche stoomboot „George Wricht", die eenige jaren geleden vergaan is, te hebben vermoord. De „Rocket" heeft een Indiaansch dorp gebombardserd en verbrand omdat men daaruit op het schip had geschoten. De speciale commissie is te Nieuw-Orleans aangekomen. Er is eene bijeenkomst gehouden die door 10,000 personen werd bijgewoond en waarin eene resolutie werd aangenomen, waarbij het op recht verlangen naar verzoening wordt uitgedrukt, een beroep wordt gedaan op den president om de federale troepen terug te roepen en verklaard wordt dat Nichols de eenige man is die in staat is den vrede te herstellen. Telegrammen. LONDEN, 7 April. Reuters office verneemt uit Alexandrië dat het, volgens den maandstaat van de „Caisse de la dette publique", bijna zeker schijnt dat men wegens het ontoereikende van de som die beschikbaar is voor de geprivilegeerde spoorweg-obligatien, zijn toevlucht zal moeten ne men tot de inkomsten die beschikbaar zijn voor de gëunifieerde schuld, ten einde de coupon van de spoorweg-obligatiën, die deze maand vervalt, te kunnen betalen. De Juli-coupon zou prompt betaald worden. KONSTANTINOPEL, 8 April. Gisteren wer den alle dépêches aangehouden. De ministerraad zal heden een definitief besluit omtrent het pro tocol, de ontwapening en den vrede met Monte negro nemen. Morgen zal deze beslissing aan de zaakgelastigden der mogendheden worden mede gedeeld. Er heerscht groote onrust. ROME, 8 April. De „Courtier d'Italie" logen straft ten stelligste het bericht, dat generaal Cial dini belast zou zijn met het sluiten van een ver bond tusschen Italië, Erankrijk en Rusland. LONDEN, 8 April. De „Observer" zegt dat noch aan de Turksche ambassade, noch bij buiten- landsche zaken het bericht bevestigd wordt in den „Times" van gisteren, dat namelijk de Porte

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2