N°. 5258. Vrijdag A". 1877. 6 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 8TAD8-BEK1CH1 EN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenI TO. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Tweede zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 18ül, betrekke lijk de nationale militie (Staatsblad n°. 72); Gelet op de missive van den Kolonel, Militie-Commis saris in het 3de district der provincie Zuid-Holland Doen te welen: dat de tweede zitting van den Militie raad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Maandag den 9den en Dinsdag den 10den April 1*77, op eerstgemelden dag des voormiddags te hal/tien, tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, op laatst^emel- den dag des vooriniddags te elf uren, tot het doen van uitspraak omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerver- wisselaar verlangen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter secretarie dezer gemeente, van des voormiddags negen tot des namiddags drie uren, Zon- en feestdagen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loleling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loleling, ourrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, NIET in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nummerverwisselaar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, 29 Maart 1877. LEIDEN, 5 pril. Bij de heden door B en W. gehouden open bare aanbesteding van 1". het maken van eene nieuwe brug over de Binnenvestgracht aan het einde der Ververstraat en 2°. het vernieuwen van eene brug over de Groenhazengracht bij de Doelen- Tpoort, is van beide perceelen als minste inschrijver aannemer geworden C. Alkemade Jr., te Noord- wijk, voor 650 en 540. De examens voor lager onderwijs zijn gis teren in de provincie Zuid-Holland aangevangen. Die voor de akte als hoofdonderwijzer worden heden te 's-Hage voortgezet. Van de 8 candidaten voor de Frausche taal deden 3 het examen met gunstigen uitslag, als de heeren: J. A. Buys, W. H. Hasselbach en T. J. Van de Ransou, allen uit Leiden. Door de staatscommissie voor de genees kundige examens zijn gisteren tot arts bevorderd de heeren: F. J. B. DeLigny, B. H. L. Van Olst en J. J. Van Vogelpoel, ofl'.-v.-gez. 1ste klasse van het O.-T. leger. Het voornemen bestaat om op Dinsdag 10 dezer, door ingezetenen van Amsterdam, aan de jury-leden voor de tuinbouwtentoonstelling en de vertegenwoordigers van gouvernementen met hunne dames eene soirée aan te bieden. Het bestuur der maatschappij „Felix Merit is" heeft daartoe de lokalen dier instelling afgestaan. In de gisteren voortgezette vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad zijn, met betrekking tot het voorstel van het raadsiid Pels c. s. betreflende het maken van steigers aan den Westerdoksdijk en het daarover uitgebrachte prae- advies van B. en Ws., langdurige beraadslagingen gevoerd, en ten slotte is met 27 tegen 2 stemmen bet voorstel van B. en Ws. aangenomen. Bij den aanvang der zitting is aan B. en Ws. machtiging verleend om de buitenlandsche inzen ders en jury-leden der tuinbouwtentoonstelling, namens den gemeenteraad op eene luisterrijke wijze te ontvangen op het raadhuis en is hun daarvoor een crediet van ten hoogste ƒ1000 ver leend. Die receptie zal Maandag 9 dezer ton stad- huize plaats hebben des avonds te 9 uren. Verder is door den raad besloten om in de politie verordening eene bepaling op te nemen, houdende verbod om pluimgedierte op den openbaren weg of in de plantsoenen te laten loopeD, ter beteugeling der schade, vooral door kippen aan de plantsoenen teweeggebracht. Eerste Kamer. In de zitting van heden hebben de heeren Pické, Hein, Dumbar en Van Akerlaken sterk de rechterlijke wetten bestreden, de heer Borsius ze verdedigd. Morgen voort zetting. Aan mevrouw Seebach is gisteravond eene vereerende ontvangst bij H. M. de Koningin ten deel gevallen, die zich ongeveer een uur met de beroemde tooueelspeelster onderhield, Hd. leedwezen betuigende verhinderd te zijn de gastvoorstelling in den schouwburg bij te wonen. H. M. heeft haar uitgenoodigd later in het paleis eene voordracht te houden. Aan het ministerie van binnenl. zaken werd heden ten behoeve der staatsspoorwegen op Java aanbesteed het vervaardigen, weder uit elkander nemen enz. van den metalen bovenbouw voor 28 bruggen. Van de elf ingekomen biljetten was het minste dat van de „Société anonyme des ateliers de construction" te Brussel, voor 58000. Tot lid der provinciale staten van Friesland in het hoofdkiesdistrict Stieek is gekozen de heer K. S. Van Andringa, te Lemmer, (liberaal), met 483 van de 888 stemmen. De heer Visser kreeg 354 stemmen. De Nederlandsche Bank had op 3 April bij een munt- en muntmateriaal van 153,092,643.62'^ voor eene som van ƒ170,856,846.97 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 68,342,738.78 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft H. Reineke erkend en toege laten als consul der republiek Oriental del Uruguay te Amsterdam, op den voet van Ned. onderdaan L. H. G. Regout erkend en toegelaten als con sulair agent van Frankrijk te Maastricht, op den voet van Ned. onderdaanherbenoemd tot burge meester van Zutfen jhr. H. A. D. Coenen; met 1 Mei e. k. benoemdtot directeur van een der rijkstelegraafkantoren, den telegr. 2de kl. J. A. De Man, en, op zijn verzoek, tot telegr. 2de kl. J. A. Valentijn, thans directeur van een der rijks- telegraafkantoren tot telegr. 3de kl., de klerken 2de kl.J. E. L. Ruytenburg, J. R. Van Beek, J. L. Spee, J. M. Van der Poel, J. W. Stevens, E. J. Van Lienden, D. Lokker, D. Frijlink, A. Weddepohl, J. Goossen Cz., W. F. K. Wethmar, F. Armand, H. Van der Bend, W. De Roo, F. G. I Loder, L. J. A. P. G. W. Homeyer, J. Blitz, j C. K. Van Trotsenburg, J. F. Van de Ven en P. F. A. Bekker; aan den bij het leger in Ned.- Indië dienenden korporaal der inf. W. Thomas, 1 vergund het dragen van het Pruisische berinne- ringsteeken voor den veldtocht in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag om halftwee kwam op de Zijdgracht een zesjarig knaapje, een bal willende grijpen, die bij 't spelen in 't water gevallen was, in gevaar van te verdrinken. De metselaar K. begaf zich onmiddellijk te water en had het ge luk het kind behouden aan wal te brengen. Naar men verneemt zijn door de Amsterdamsche politie sedert medio Februari 8 of 9 personen opgespoord, als verdacht van in het laatste halfjaar verschillende diefstallen onder ver zwarende omstandigheden daar ter stede te hebben gepleegd. De verdachten zijn allen in hechtenis gebleven en de instructie in deze belangrijke zaak heeft reeds een aanvang genomen. Het verkoopen van effecten, afkomstig van den diefstal bij den heer Gies, op den Singel, bracht de politie op het spoor dezer bende. Buiten dezen diefstal en dien bij den kastelein op de Oudeschans, moeten de leden van dit illustre gezelschap nog tal van andere ongerechtigheden bedreven hebben. Maandag-avond werd te Amsterdam de rust verstoord door eenige beschonken mari niers, die door hun getier op Rapenburg de jeugd meer tot zich trokken dan hun lief scheen te zijn althans een der militairen trok zijn sabel en bracht een kind een zeer gevaarlijken slag op het hoofd toe. Eenige politie agenten herstelden de rust. Aan het kantoor IJmuiden zijn ge durende de maand Maart verzonden en ontvangen 2860 brieven, 743 dagbladen en verdere gedrukte stukken. Voorts zijn behandeld 1176 telegrammen. De school te Exloërveen, gemeente Odoorn, die wegens het ontbreken van een onder wijzer gedurende dertig maanden gesloten was, is eindelijk weder geopend. Maandag-avond omstreeks acht uren werd op den publieken weg tusschen Alpheu en Wamel een persoon aangerand door een zwart- gemaakten kerel, die hem zijn geld ontnam en vervolgens, onder bedreiging, een mes op de borst van den aangevallene zettende, hem zijn horloge afvorderde. De aangevallene gaf hem echter met den knop zijner parapluie een zoo geweldigen slag tegen 't hoofd, dat hij nederviel, waarop de aan gevallene het hazenpad koos. Dinsdag-middag is de woning van V. te Kesteren een prooi der vlammen geworden. Met groote moeite is slechts eenig huisraad gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Het is de derde maal, dat dit pand door het vuur is verwoest. De Zuiderzee is z-oo vol haring, dat men ze te Hoorn met manden vol opschept. Te Sneek is een kind van 14 Weken, dat bij de moeder in het bed sliep, doodgelegen. Een niet onbekend Fransch schilder, Charles Marchal, heeft verleden Zaterdag te Parijs door middel van een revolverschot een einde aan zijn leven gemaakt, daartoe, behalve door financieele moeielijkheden, gelijk uit een achtergelaten brief bleek, gedreven door een ongemak aan zijne oogen, hetwelk hem den arbeid onmogelijk maakte. De overledene had zich voornamelijk naam gemaakt door zijne tafereelen uit den Elzas. Herhaaldelijk verwierf hij medailles op tentoonstellingen. Vóór zijn dood had hij alles in zijne vertrekken in orde gebracht en zich met de grootste zorg gekleed. In Frankrijk geniet men sinds eenige dagen lenteweder. De Parijzenaars verheugen ten gevolge hiervan zich in een snellen val van de Seine en de vrees voor een overstrooming is weer op den achtergrond geweken. Voor sommige berg achtige streken komt nu echter nog een bange tijd aan. Uit Grenoble schrijft men, dat de sneeuw, aan alle hellingen van „la Maurienne" en „le Grésivaudau" smelt, dat de zijtakken van den Isère veel water afvoeren en deze rivier uit hare oevers dreigt te treden. Ook in de departementen Ain, Albaraine, Ardèche maakt men zich onge rust. Daarentegen zakt bijna overal in Frankrijk en vooral in het dal der Pyreneeën het water snel weg. Het wassen van den Doubs is tot staan

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1