Volgens waarneming te Erederiks- oord viel in Maart jl. 65 mM. regen-of sneeuw water. Het middencijfer van de Maart maanden der 4 laatste jaren is 55 mM., zoodat de afgeloopen maand 10 mM. daarboven is. Uit Z wolie word t gemeld Nog zei den was het op 2den Paaschdag hier zoo druk als heden, hoewel het weder zeer winderig en guur was. Den geheelen namiddag zag Veerallée zwart van menschen en rijtuigen. Oud en jong, rijk en arm trok, zoo te voet als per rijtuig, naar de Paaschweide op Spoolderberg, waar een paar carous- sels, panorama's, poffertjes-, koek- en banketkra- men het zeer druk hadden. Verder werden er in de open lucht vertooningen gegeven door een paar berenleiders, janklaassenspel, acrobaten, gedresseerde houden enz. enz. Daar de weide nog kort geleden tmder water had gestaan, was zij zoo drassig dat men tot over de enkels door slik en modder moest waden. De ouders met hunne kinderen, voorzien van hunne blanke netjes gevuld met sinaasappelen, paascbeieren, krentenbroodjes enz., zochten eenige hooger liggende plaatsen op, waar het jonge volkje zich ouder gewoonte vermaakte. Te Nieuw-York is een toestelletje in den handel gebracht, waarmede men alleen door het kraantje open te draaien het gas ontsteekt. Een rolletje dun papier, schijfjes ontvlambare stof bevattende, is besloten in een kokertje ter zijde van den brander aangebracht. Door een gemakke lijk en eenvoudig mechanisme wordt ieder maal dat men het kraantje opendraait, een gedeelte van het rolletje afgewonden en een kleine hamer in staat gesteld op de ontplofbare stof neer te komen de daarbij ontstaande vlam doet dan onmiddellijk het gas ontbranden. Het papierrolletje bevat 135 schijfjes en kost 71 /a cent. Deze brander is vooral doelmatig op slaapkamers. Een gewezen boekhandelaar te Lon den, Joseph Leurs, die een fortuin van verscheidene millioenen nalaat, heeft volgens Engelsche bladen op een zeer zonderlinge wijze over zijn vermogen beschikt. Hij heeft alles vermaakt aan de Vereenigde Staten, ten einde daarmee 's lands schulden te ver minderen. Nadat de Pruisische regeering een belooning van 300 mark had toegezegd aan hem, die de uit het museum te Berlijn gestolen schil derij Van Ejk terugbezorgde, is het stuk terecht gekomen. De brenger zeide het voor 75 pfenningen van een onbekende te hebben gekocht. Na gedaan onderzoek moet het ge bleken zijn, dat de bodem van het Zuidlaardermeer uitmuntend groenland zal opleveren. Ten gevolge daarvan hebben belanghebbenden besloten het Zuidlaardermeer droog te maken, waardoor eenige duizenden hectaren grond verkregen kunnen worden. In Pennsylvanië telt men 4 0 tram- waymaatschappijen met een maatschappelijk ka pitaal van 17,605,200 dollars. Gemiddeld geven zij 30°/o dividend. De lengte harer lijnen bedraagt 311 mijl; de breedte is meestal 1.75 meter en de zwaarte der rails 22 K. G. per strekkenden meter. De dienst geschiedt met 1218 wagens, die 2,575,034 dollars hebben gekost, en 6,530 paarden. In 1875 werden 100 millioen passagiers vervoerd. Van die 40 maatschappijen zijn er 18 te Philadelphia in werking. Aldaar is ook 's nachts een geregelde tramwaydienst in werking, evenwel met rijtuigen van kleiner afmeting dan die voor den dagdienst. De nachtwagens hebben echter geen conducteur en controleur; ter vrijwaring tegen bedrog heeft men aan die voertuigen eene gewij zigde inrichting moeten geven. De plaatscoupon wordt aan het station van vertrek genomen en betaald, en de schuifdeur aan de achterzijde van den wagen gesloten zoodra al de betaald hebbende passagiers plaats hebben genomen. Wil iemand gedurende den rit instijgen, dan opent hij de ach terdeur door te duwen aan het aan den buiten kant daarvan bevestigd handvatsel, waarna de deur, na een kloksignaal te hebben doen hooren, zich van zelve sluit; aangezien deze deur aan de binnenzijde geen handvatsel of eenig uitstekend gedeelte heeft, kan de nieuw ingekomene of elk ander medepassagier den wagen niet anders verlaten dan door de deur aan de voorzijde dus niet zonder medeweten van den koetsier, die tevens conducteursdienst verricht en door middel van eene in het midden van den wagen uitkomende spreekbuis de namen der dwarsstraten afroept, ten dienste van de pas sagiers, die gedurende den rit wenschen uit te stappen. De betaling geschiedt door den vracht prijs te deponeeren in een vierkante glazen bus, welke aan de voorzijde van den wagen, dus onder het bereik van den koetsier-conducteur, geplaatst is, en zoodanig is ingericht, dat het daarin werpen van geld door een kloksignaal aan dezen wordt aangekondigd. Deze glazen bus is helder verlicht, zoodat de koetsier in een oogwenk kan zien of de vrachtprijs zich op den bodem daarvan bevindt. In dit geval drukt hij met den voet op een knop, waarna de bodem der bus basculeert, het geld in een recepiënt wordt gestort, en den passagier langs mechanischen weg eene couponkaart door een sleuf wordt aangeboden. In den nacht van 29 op 30 Maart hebben een paar slotenmakersgezellen bij een ban kier te Stuttgart de brandkast opengebroken en daaruit ontvreemd eene som van ongeveer 50,000 mark, bestaande uit Duitsche banknoten, goud en zilvergeld, Amerikaansche greenbacks, Engelsche, Italiaansche, Russische en Zwitsersche banknoten, zoomede Russische en Amerikaansche gouden mun ten. Men vermoedt dat de daders naar Nederland de wijk genomen hebben. Te Brooklyn in Amerika is thans ook een fabriek in werking waar La Bastie's hardglas wordt vervaardigd. Het fabrikaat bestaat vooralsnog alleen in lampeglazen, wier bewerking als volgt plaats vindt. Een werkman heeft een steel in de hand aan welks einde een knop in den vorm van een lampbrander; hij zet daarop een lampeglas en houdt het in de vlam van kolenvuur. Opdat het niet te spoedig heet zou worden, trekt hij het 2 of driemalen terug, den steel onderwijl rond draaiende, en als het glas rood gloeiend is ge worden, schuift hij het handig in een van de twaalf baden op gelijke afstanden, aan een naast hem staande beweegbare ronde tafel vastgehecht, en neemt een ander glas. Een jongen brengt de tafel telkens in de vereischte positie, en als de glazen tot op zijn plaats zijn meegedraaid, hebben zij den noodigen tijd in het bad gelegen. Hij neemt ze er dan uit om gedroogd, gesorteerd, schoon gemaakt en gepakt te worden. Het bad moet de juiste temperatuur bezitten, want indien het te heet of te koud is, zijn de glazen aan springen onderhevig of voldoen in andere opzichten niet aan de eischen. Wordt de tafel regelmatig in een zeker tijdsverloop rondbewogen, dan blijven de baden ten gevolge van de indompeling van het rood gloeiende glas op de geschikte temperatuur. Olie of talk wordt voor het bad gebruikt. Iedere vet stof is goed, doch talk is het doelmatigst gebleken. De fabrikant verzekert dat hij reeds voor een waarde van li0,000 dollars aan lampeglazen heeft verkocht. Ze zijn ongeveer 60 pCt. duurder dan die van gewoon glas. Rechtzaken. Door den kantonrechter te Oud-Beierland is de heer H. D. L., voormalig onderwijzer te Nieuw- Beierland, veroordeeld tot eene geldboete van 25, bij niet-betaling te vervangen door gevangenis straf van 3 dagen, omdat hij als hoofd eener school (bijzondere) niet voldaan had aan de ver plichting om de verklaring te vertoonen, bij art. 17 der wet van 4 Dec. 1872 bedoeld (het vaccine- bewijs). Tot gelijke straf werden veroordeeld 10 vaders (waaronder de beide wethouders van ge melde gemeente en één van Piershil), omdat zij ieder een kind naar de school hadden gezonden, zonder den onderwijzer de bedoelde geneeskundige verklaring te hebben afgegeven. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren den 22-jarigen schrijver ter gemeente-secretarie al daar schuldig verklaard aan den hem te laste ge legden diefstal in een bewoond huis door middel van binnenbraak en hem, onder aanneming van verzachtende omstandigheden (vooral zijn jebgdigen leeftijd) deswege veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren. De eerste kamer der arrondissements-rechtbank aldaar heeft, op vordering der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, ter zake van wanpraestatie, ontbonden verklaard een op het eind van 1876 door haar ontslagen secretaris bij publieke veiling met haar gesloten koop van eenige kavelingen land in den drooggemaakten IJpolder. Namens den ge daagde waren de feiten erkend en is geen verzet gedaan tegen de toewijzing der vordering. BUITENLAND. Servië. Een brief uit Belgrado verzekert, dat de Turken in die Servische plaatsen, waar zij gedurende den wapenstilstand verblijf gehouden hebben, vooral te Alexinatz, op schrikbarende wijze huisgehouden hebben. Een burger van laatstgenoemde stad, die na het vertrek der Turksche troepen aldaar te ruggekomen was, schrijft o. a. „Met uitzondering van zes huizen, die de hoogste officieren van het Turksche leger bewoonden, is de geheele stad zoo verwoest, dat voor het ver bouwen minstens de helft noodig zijn zal van het geld, dat de huizen eerst gekost hebben. Enkele huizen zijn geheel verbrand of vernielduit andere hebben de Turken alle vensters, deuren en kachels uitgebroken en van het houtwerk alles afgerukt en medegenomen wat uit ijzer of ander metaal bestond. Het door Azif-pacha bewoonde huis van den welvarenden burger Prendic was allerdroevigst om aan te zien. In de kamer, die de pacha bewoond had, vond ik nog eene tafel en tien stoelen, maar in de andere kamers was geen huisraad meer te vin den zij waren vol met verrot stroo en overblijfselen van den walgelijksten aard. Men kan dus nagaan, hoe de huizen er uitzagen, die door de gewone Turksche soldaten vier maanden lang bewoond zijn geweest. In een dezer vond ik in de huiskamer een dood paard en eene half verrotte koe. Alexinatz, sedert 300 jaren zoo trotsch op zijne tuinen en vruchtboo- men, bezit thans geen enkelen boom meer; alles is omgehakt en verbrand. Ik kan niet beschrij ven, hoe mijn eigen huis er uitzagde stank die mij reeds op den drempel daaruit tegemoet kwam, belette mij mijne vroeger zoo vroolijke wo ning binnen te gaan. De tranen kwamen mij in de oogen, en zoo zette ik mijne wandeling voort. Een prachtigen molen vond ik geheel vernield; de raderen waren stukgeslagen en verbrand, de steenen in het water geworpenwat van ijzer was had men medegenomen. De kerk zag er nog het best uit, hoewel de Turken al wat van waarde was daaruit geroofd haddenhet gebouw had als inoskee dienst gedaan. De bronnen waren dicht- geworpen en met allerlei vuilnis, lijken van men schen en dieren enz. verontreinigd. Op het kerk hof, waar ik naar het graf mijner kinderen kwam zien, vond ik alle grafteekenen vernield en de graven van den laatsten tijd opgegraven, vermoe delijk om naar kostbaarheden te zoeken de lijken waren verbrand. Het eenige, dat die barbaren hebben achtergelaten, is eene menigte wilde hon den, die door de verlaten straten en huizen rond zwerven en zich met half vergane lijken van menschen of dieren voeden." "Vereenigde Staten. Hayes heeft den terugkeer der troepen uit Columbia uitgesteld tot Zaterdag. Chamberlain heeft aan den president geschreven, dat het terug roepen der troepen de ondergang der republi- keinsche partij in Zuid-Carolina zou wezen, want zij is zonder middelen om zich tegen de demo craten te verzetten. Telegrammen. BERLIJN, 3 April. De keizer en keizerin van Brazilië zijn hedenochtend vroeg alhier gearriveerd. In den middag brachten de Duitsche keizer en keizerin en de Braziliaansche elkander wederkeerig bezoeken. Het kabinetsschrijven, waarbij aan prins Bis marck voor geruimen tijd verlof verleend en naar aanleiding daarvan eene regeling der bestuursaan- gelegheden vastgesteld wordt, is nog niet open baar gemaakt. BRUSSEL, 3 April. Madou, de oudste der Belgische schilders, is heden op 81-jarigen leef tijd gestorven. BELGRADO, 4 April. Eergisteren werden bij den Italiaanschen consul de vensters ingeslagen. Het oflicieele blad drukt heden het leedwezen der regeering uit over deze baldadigheid, door twee vreemde knapen uit louter moedwil gepleegd. KONSTANTINOPEL, 4 April. De Porte is voornemens in antwoord op het protocol eene nota te zenden aan de mogendheden.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2