Donderdag 5 April. JV°. 5257. A". IS77. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersm 0.02. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 rebelsf 1.05. Iedere regpl ineer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 4 April. Tot nieuwe leden van het kon. instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië zijn benoemd: In Ned. Oost-IndiëJ. P. Sprenger van Eyk, directeur van 't departement van finan ciën; mr. L. A. E. F. Buyn, directeur van het dep. van justitie; W. E. Van Charante, voorzitter vau de kamer van koophandel; dr. P. A. Bergsma, directeur vau het meteorologisch observatorium B. Schagen van Soelen, lid, en G. P. II. H. Gonggrijp, secretaris der alg. rekenkamer; E. B. Kielsira, secretaris van het kon. instituut van ingenieurs, afd. N.-I.L. J. J. Michielsen, redacteur van het tijdschrift van het Bat. gen. van k. en w., allen te Batavia; dr. R. II. C. C. Schefl'er, directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg; C. C. Tromp, gouverneur van Celebes, ie Makassar; G. H. W. Van der Koo, resident te Samarang; R. C. Kroesen, ads.-resident te Atjeh; J. llegting, ads.-resident te Bagelen; E. A. Enklaar van Guericke, president van het Indische landbouwgenootschap, te Soerakarta; R. Everwijn, P. Van Dijk, hoofdingenieurs van het mijnwezenR. D. M. Verbeek ingen. 1ste kl. op Sumatra's Westkust; L. Ch. Kruyfi', no taris te Grissee; dr. H. M. D. Van Riemsdijk, insp. van het inlandsch onderwijs te BataviaJ. M. Rosskopf, insp. van het 1. ond. te Batavia; P. Heesing, predikant te PasoeroeanP. A. Hey- ting, predikant te Riouw, en C. Poensen, zendeling te Kediri. In W.-Indië: mr. P. Alma, gouv. secretaris; mr. P. H. Verbeek, adv.-gen. bij het hof van justitie, en Henri Muller, pres. bij de Surin. bank, allen te Paramaribo. Tot buitenge wone leden :Georg Gerland, hoogleeraar te Straats burg, E. graaf N. Meyners d'Estrey te Parijs en Abdoellah ben Abdoellah ben Abdilkader te Singapore. De voorloopige commissie tot het maken van een plan voor eene inzending van land- en tuinbouw voortbrengselen op de wereldtentoonstel ling, in 1878 te Parijs te houden, heeft de afge vaardigden der verschillende maatschappijen tot bevordering van land- en tuinbouw in Nederland opgeroepen tot eene vergadering, die Zaterdag 21 dezer des middags te 12 uren in eene der zalen van het koninklijk zoölogisch genootschap te Am sterdam zal worden gehouden, tot behandeling van een door de commissie opgemaakt plan tot verzending. In eene plechtige algemeene openbare ver gadering van den hoogen raad der Nederlanden, die door een talrijk publiek, waaronder vele dames, werd bijgewoond, had gisteren de dubbele instal latie plaats van mr. J. W. Römer als procureur- generaal en mr. C. E. Th. Van Maanen, als advocaat-generaal bij het hoogste rechtscollege. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft in zijne gisteren gehouden vergadering besloten tot het sluiten van eene overeenkomst met het rijk omtrent eene uitdieping van het IJ, buiten den westelijken afsluitdijk, in verband met den aanleg van den spoorweg tusschen Zaandam en Amsterdam. Overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. is besloten tot vaststelling van reglementen, regelende de wijze van benoeming en den werkkring der commissie uit de ingezetenen om bij het opmaken der voorloopige kohieren van de inkomsten-be lasting B. en Ws. te dienen van praeadvies, en van de raadscommissie om de bezwaarschriften betreflende die belasting te beoordeelen en daarvan aan den raad rapport uit te brengen. Verder is besloten om aan de Maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetransporten in Nederland te verhuren 2 oppervlakten gemeentegrond, te zamen groot 47 aren, voorloopig voor den tijd van 4i jaren, tegen den huurprijs van ƒ700 per jaar, en B. en Ws. te machtigen tot het maken van een steiger bij dat veepark. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad is mededeeling gegeven van de overneming van de concessie der tram- waylijn van het Rijnspoorstation over het Kanaal naar Scheveningen, door de Rijnspoorwegmaat schappij. Verder is ingekomen het verzoek van dr. Van Aken oin ontslag uit zijne betrekking van directeur der hoogere burgerschool, uithoofde zijner benoeming tot inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland. Tot leeraar in de Hoogduitsche en Engel- sche talen aan de hoogere burgerschool te 's-Gra- veuhage is benoemd de heer H. J. Wansiuk, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Warfium. Gisteren overleed in Den Haag plotseling de gepensioneerde generaal Van Winsheim, in den ouderdom van ruim 84 jaren. In de algemeene vergadering van „Volks onderwijs", gisteren te Amsterdam gehouden, kwam allereerst ter sprake het beginsel van den leerplicht. Verworpen werden verschillende motiën, o. a. van den heer Bredius met de strekking, elke wet on aannemelijk te verklaren, waarin de leerplicht niet als hoofdbeginsel is vooropgesteld. Ten slotte ver- eenigde de vergadering zich met een voorstel om het hoofdbestuur machtiging te verleenen in zijn adres, betreffende de ingediende wet aan de Tweede Kamer te richten, omtrent leerplicht hetzelfde beginsel uit te drukken, omschreven in N°. 1 van den „Bode" van volksonderwijs, waarin de leerplicht als een eerste en onvermijdelijke behoefte in de wet beschouwd wordt. Het vraagpunt der schoolgeldheffing werd door den heer H. B. Heldt volgenderwijs geamendeerd „Gemeenten geven kosteloos lager onderwijs aan die kinderen wier ouders dit verlangen." Na toe lichting van den voorsteller, gingen er uit den boezem der vergadering van alle zijden stemmen op tot warme ondersteuning van dit amendement. De meerderheid van het Hoofdbestuur van Volks onderwijs kon evenwel zich (onverminderd zijn volle sympathie voor het beginsel van kosteloos lager ouderwijs) niet met dit amendement vereeni gen. Het meende dat men een te grooten eisch stellen zou door dit amendement aan te nemen. Bij hoofdelijke stemming werd het amendement- Heldt evenwel aangenomen met 99 tegen 61 stemmen. Tot lid van het Hoofdbestuur van Volksonder wijs werd opnieuw gekozen de heer Mr. A. Kerdijk. In de plaats van den heer R. P. Mees R.Azn, (niet herkiesbaar) moest eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Goeman Borgesius en Armand Sassen. Bij herstemming werd gekozen mr. Goeman Borgesius. Eerste Kamer. In de zitting van heden is na discussie aangenomen met 31 tegen 4 stem men de wijziging der tariefwet en met 31 tegen 2 de verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Morgen zijn de rechterlijke wetten aan de orde. Z. M. heeft met ingang van 25 April herbenoemd tot griffier bij het kantongerecht te Zutfen mr. C. U. Van der Muelentot deurw. bij den hoogen raad der Nederlanden J. B. Mansveld, procureurs-klerk te 's-Gravenhageaan A. B. Mentz, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsverv. kantonr. in het kanton Me- demblik, op het eiland Terschelling; met 1 Mei voor den tijd van drie jaren tot adsistenteu aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht benoemd de veeartsen G. J. Mos te Assen en D. P. E. Dries- sen te Dreumel; de 2de luit. II. C. Klerk de Reus en G. P. M. Van der Noordaa, van de inf., alsmede den 2den luit. J. C. J. Van Vrij- berghe de Coningh, van de art., in rang en an- cienneteit overgeplaatst bij het leger in Oost-Indië bij het depart, van oorlog benoemd tot adjunct commies mr. W. J. Wintgens, adv. bij den hoo gen raad der Nederlandenbij het topographisch bureau: tot adjunct-commies, den eersten klerk J. W. A. Matla, en tot concierge van het gebouw waarin dat bureau is gevestigd, den bode W. Matla. Gemengd. Nieuws. Gistermiddag omstreeks halftwee had in de Koppenhinksteeg een arme man van 79 jaar, die een stukje hout wilde oprapen, het ongeluk achterover te vallen, waardoor hij zijn been brak. Na in een naburige woning te zijn gebracht, waar hij door den heer Aalbersberg, die juist aankwam, geneeskundig werd behandeld, werd hij per rijtuig naar zijn woning op de Geeregracht vervoerd. Gisteravond omstreeks zeven uren kwam een meisje, dat door een dronken man, zekeren B., achtervolgd werd, uit angst de woning van v. K. in de Raamsteeg binnenvluchten. Van K. geraakte daarover in woordenwisseling met B., die den eerste bij de keel pakte, waarop de vrouw des huizes kwam toeloopen, die door B. werd aangegrepen en op het achterhoofd tegen den grond geworpen, waardoor zij hevig begon te bloeden, zoodat zij thans nogal gevaarlijk ligt. Het meisje had inmiddels een goed heenkomen gezocht, ter wijl de dronkaard met behulp der buren de deur werd uitgezet. Gistermiddag werden op het terrein der nieuwe spoorwegwerken te Amsterdam van een jongen de beide beenen afgereden. Toen de bouwman C. Van L. van Delf- gauw Maandag-namiddag te 1 uur, met zijn buur man gezeten in een tilbury, met een paard bespannen, de Gasthuislaansbrug te Delft afreed, schrikte het paard, dat een zijsprong maakte en terechtkwam op een schuit, welke aldaar in de gracht lag. C. Van L. viel uit het rijtuig en bekwam eenige verwondingen aan het hoofd. Zijn buurman bracht het er zonder letsel af. Het paard was door de luiken der schuit heengevallen, waardoor het nogal schade had aangericht. Met behulp van eenige omstanders kwam het echter weder ongedeerd op den wal. Het rijtuig, ofschoon het op den kant was blijven staan, moest, alvorens weder te kannen worden gebruikt, naar den wagenmaker worden gebracht. Met het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia in Tessel binnen, is een gewezen onderofficier der marine als arrestant meegebracht, die op de reis een passagier bij een twist onder het kaartspelen een vuistslag heeft toegebracht, waaraan deze onmiddellijk bezweek. De onderofficier is voorloopig op het wachtschip te Nieuwediep in arrest gebracht. Gisternacht ontstond er brandineen schuur bij den bouwman Klapwijk, aan ,,'t Haantje", niet ver van Delft aan de Haagsche vaart. De brand werd het eerst door de buren ontdekt, maar te laat om het daarin voorhanden zijnde vee te redden. Vier koeien zijn verbrand, een vijfde heeft zich losgerukt en is nog niet wedergevon- den. Gelukkig heeft de brand zich bij de schuur bepaald.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1