ter-zee, chef van de hydrographie te 's-Gravenhage; J. H. P. E. Kniphorst, oud zeeofficier te 's-Gra venhage; A. M. Servatius, tabaksfabrikant te Deven ter; J. L. Cluyssenaar te Breda; H. Schroder Visser, oud-lid der factorij der Ned. Handels- maatsch., te 's-Gravenhage; J. J. A. Waldorp, hoofdingenieur te 's-Gravenhage en J. W. Roskes, adjunct-directeur van het Ned. Zendelinggen. te Rotterdam. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 4351'/2 portiën, als: 3802'/2 warme spijs, 447 vleeschen 102 spek. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 20, ƒ4.10, f 2de laagste f 20, f 4, f 2. Uit erkentelijkheid voor de diensten, door dr. A. M. Ledeboer aan den boekhandel bewezen, weui hem Zaterdag door eene commissie, met dr. J. M. Wap aan het hoofd, op zijn tachtigsten verjaardag een fraai geschenk aangeboden, bestaande uit een stapel der vijf werken in prachtband, door den heer Ledeboer uitgegeven, om en om gelegd, rustende op zilveren voet. De band van het bovenste werk vormt het deksel van een inktstel, met zil ver gemonteerd. Op het deksel is een zilveren plaat aangebracht, waarop de woorden„Den tach tigjarigen dr. A. M. Ledeboer te Deventer, de Ne- derl. boekhandel. XXXI Maart MDCCCLXXVII." Dit geschenk ging vergezeld van een fraai portret album der schenkers en werd dr. Ledeboer, namens allen, door een drietal afgevaardigden ter hand ge steld. Voorts werd hem door een vijftigtal beoefena ren, voorstanders en beschermers van wetenschap een portret-album aangeboden door eene deputatie, be staande uit de heeren dr. Van Eyk, mr. De Witt- Hamer, dr. Van Ketwich- Verschuur, dr. Burgersdijk en dr. Wap, als vertegenwoordigende de vijf facul teiten onzer hoogescholen. Bij dat album was ge voegd eene calligraphische Oirkonde in kleuren. Nog werden hem aangeboden de diploma's en insignes van het eerelidmaatschap der typographische ver- eenigingen te 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Leiden, 's-Hertogenbosch, Arnhem en Middelburg. De benoeming van den heer «J. J. Hubrecht, tot ontvanger der registratie en domeinen te Haar lem, is op zijn verzoek ingetrokken, zoodat hij in zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Leiden bevestigd blijft. Op den hoofdcursus in Den Bosch zijn geplaatst geworden de sergeanten G. T. H. An- genent en P. A. Sernée van het 4de reg. infanterie. Volgens achterstaande advertentie vieren hier ter stede twee oudjes een zeldzaam feest. Paulus Slechtenhorst en Petronella Mossaar herdenken den dag waarop zij voor een halve eeuw besloten 's levens wel en wee met elkaar te dragen. In hoeverre het eene of andere het overwicht heeft gehad, daarvan overtuige men zich zelf. Het gouden paar woont in de Boomersteeg bij het Levendaal. Hunne meergegoede stadgenooten kunnen zich in de gelegenheid stellen aan dit feest voor de oudjes nog meer waarde bij te zetten. De gouden brui degom, die bij velen van een wandeling op het Rapenburg langs het Nut zij 't alleen van aan gezicht niet onbekend zal zijn, is tevens een der weinig nog in leven zijnde oud-strijders, die het zilveren kruis dragen. Dagelijks kan men hem tot heden op zijn post vinden, voor ieder op beschei- dene wijze de beleefdheid inachtnemende. Bij kon. besluit zijn benoemd tot leden der Nederlandsche hoofdcommissie voor de internati onale tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid, kunst en landbouw te Parijs in 1878: A. Hoo- gendijk Jz.lid van het college voor de zeevis- scherijen en scheepsreeder te Vlaardingen; J. M. Van Kempen, industrieel te Voorschoten; D. W. Rost van Tonningen, gep. O.-I. hoofdambt., te 's-Gravenhage; J. A. Willink Wz., te Amsterdam. Z. M. heeft bij het kon. Ned. meteorol. instituut te Utrecht benoemdtot hoofddirecteur dr. C. H. D. Buys Ballot, tot directeur der af- deeling waarnemingen ter zee P. P. baron Van Heerdt, tot observator H. Van den Brink, tot se cretaris L. E. H. Andrau, voorts aan den hoofd directeur opgedragen de waarn. der betr. van di recteur der afd. waarnemingen te landmet 1 Juli e. k. benoemd tot commies bij het depart, van binnenl. zaken dr. A. Van der Loeflden off.-van- gez. 1ste kl. bij de marine dr. A. W. Van Ren- terghem, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen eu bevorderd tot off.-van-gez. 1ste kl. W. Schutte; benoemd tot betaalmeester te Zutfen, D. baron Van Slingelandt, thans id. te Sneek; te Sneek, jhr. G. J. M. Bowier, thans id. te Sas- van-Gent; aan den O.-I. ambt J. E. Haase, ge wezen adsistent-resident van Pamalang (Tagal), eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioenK. Milius benoemd tot apotheker 3de kl. bij het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Een ifschuwelijk geval van kinder- moord schijnt te 's-Hertogenbosch door de justitie te zijn ontdekt. De zaak komt hi'erop neer: Zekere sigarenmaker K. verbond zich voorgeruimen tijd, schoon gehuwd en vader, als koloniaal voor Indië. Later daarover berouw gevoelende, trachtte hij in de gevangenis te geraken en zoo van zijne verbintenis te worden ontslagen. Na zijn ge vangenisstraf te hebben ondergaan, keerde hij na jaren afwezigheid in de echtelijke woning terug en vond zijn gezin met een kind vermeerderd. Hij vertrok daarop naar het buitenland, zijn oudsten zoon medenemende, doch voor een paar dagen volgde hem de moeder met twee andere kinderen, het jongste, thans een jaar oud, geheel onverzorgd achterlatende, zoodat het dan ook spoedig stierf zoo 't niet door de ontaarde moeder was gedood vóór haar vertrek en door de buren in 't ledige huis werd gevonden. Zaterdag-nacht omstreeks halfeen ontstond er brand in de bakkerij van het Fra tershuis te Tilburg, die aanvankelijk een zeer dreigend aanzien had, daar in hetzelfde ge bouw nog gevestigd zijn de drukkerij, bouwerij en het verblijf der weezen. Het is dan ook alleen te danken aan een stevigen brandmuur, waardoor de bakkerij van 't overige gedeelte was afgeschei den, alsmede aan den persoonlijken moed van een der fraters, die onverschrokken op het dak in de onmiddellijke nabijheid der vlammen standhield, dat het vuur zich tot het eerst aangetaste ge deelte bepaalde. Men zegt dat de brand ontstaan is door eene gasontsnapping. Zeker iemand uit de provincie (zoo verhaalt de „Zutph. Ct.") kwam per trein in de hoofdstad en nam een rijtuig van de algemeene dienstonderneming. Toen hij afstapte, vroeg hij wat hij betalen moest. Vijf schellingen, zei de voerman, Goed, daar zijn ze; wat is uw nummer? Ik bedoel vier schellingen, mijn heer. Ook goed; wat is uw nummer? Nou, drie schellingen dan, omdat jij 't bent. Hier zijn ze, man; wat is uw nummer? Twee schellingen is 't minste, mijnheer. Nu, twee schellingen danwat is uw nummer Een schel ling, mijnheer, ik wil 't dit keer voor één schel ling doen. Daar heb je ze, man; dat zal wel alles zijn wat je toekomt. Jou nummer kan me nu niet meer schelen. Goeden morgen Zondag zag de schoenmaker J. K., te Oudewater, een kind in de haven op het punt van verdrinken. Zonder aarzelen sprong hij er bij, had het geluk het te redden en zag toen dat het zijn dochtertje was. De heer J. Doornbos, burgemeester van Baflo, is door de rechtbank te Appingedam veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf en in de kosten. Zooals men weet, had hij bij den geweldigen stormvloed van 3031 Januari, toen in den dijk van den Noordpolder onder Eenrum reeds eenige gaten geslagen waren, op eigen autoriteit die gaten met zakken zand laten vullen, terwijl het polderbestuur dat tehuis was gebleven en zijn waarman had gezonden om des noodig in de zaak te voorzien, de schade en 't gevaar blijkbaar nog niet groot genoeg rekende. De heer Doornbos mocht voor deze daad een vleiend schrijven ontvangen van den commissaris des konings, maar was door 't polder bestuur aangeklaagd. BUITENLAND. Duitsclilancl. Zondag-namiddag heeft te Berlijn de plechtige verloving plaats gehad van prinses Charlotte, oudste dochter van den kroonprins, met den erf prins van Saksen-Meiningen. Bismarck heeft dien dag ter gelegenheid van zijn verjaardag een aantal felicitatie-adressen en telegrammen uit Duitschland en het buitenland ontvangen. De keizer eu de kroonprins zijn hem des voormiddags persoonlijk gaan feliciteeren. Rusland. De „Golos" ziet in de onderteekening van het protocol de overeenstemming der mogendheden daarover dat de Porte verplicht is de eischen op de conferentie gesteld te voldoen en tevens ook de erkenning van het recht van Rusland om over te gaan tot dwangmaatregelen voor 't geval de Porte aan de voorwaarden, onder welke Rusland het mogelijk acht zijne troepen van de Turksche grenzen terug te trekken, niet mocht voldoen. Het resultaat waartoe nu de Oostersche quaestie is gekomen, is, volgens de „Golos", te danken aan de krachtige, belanglooze bemoeiingen van Rusland. Turkije. Het protocol is namens de zes groote mogend heden geteekend. Wat 't echter inhoudt en welke gevolgen dit feit hebben zal, moet de toekomst nog leeren. Volgens den Brusselschen „Nord", die goed ingelicht kan zijn, is 't protocol een „akte, waarin de overeenstemming der mogendheden ge constateerd wordt ten aanzien van de noodzake lijkheid, dat in Turkije de door de conferentie vastgestelde hervormingen in toepassing gebracht worden." Het blad voegt er bij, dat de quaestie der ontwapening hangende blijft. „Deze quaestie", zegt 't, „zou het onderwerp uitmaken van nieuwe onderhandelingen, die later te St.-Petersburg tus- schen Rusland en Turkije zouden plaats hebben, maar waaraan 't niet onmogelijk is dat ook andere mogendheden, in 't bijzonder Engeland, een min of meer wakzaam deel zullen nemen." Zal het protocol iets uitwerken, dan moeten drie quaesties nog worden opgelostde Porte moet vrede sluiten met Montenegro; zij moet het programma der conferentie in zijn geheel aannemen, en zij moet ontwapenen. Meer bijzonderheden geeft de „Nord" nietzijn deze weinige juist, dan weet men trouwens reeds meer dan voldoende om tot de conclusie te komen dat door zulk een protocol het behoud des vredes nog verre van verzekerd is. De Porte die de beide eerste voorwaarden gebiedsafstand aan Montenegro en het hervormingsprogramma der conferentie, vroeger reeds afwees, omdat zij die in strijd achtte met hare waardigheid en souvereiniteitsrechten, moet nu nog bovendien ontwapenen, hoewel zij niemand bedreigt en de Russische legers voorloo- pig aan hare grenzen blijven staan. Telegrammen. BUCHAREST, 2 April. De Kamer van afge vaardigden heeft met 49 tegen 17 stemmen beslo ten, Borescu in staat van beschuldiging te stellen. Wegens eenige opgewondenheid, die in het villajet van den Donau zich openbaarde, heeft Sadyk Pacha in eene zeer strenge circulaire de autoriteiten aangeschreven elk conflict met de Christenen te vermijden. De Engelsche consul in Rustschuk zal weldra door het binnenland van Bulgarije reizen. LONDEN, 2 April. Na de onderteekening van het protocol door de vertegenwoordigers der zes groote mogendheden in het „Foreign-office", con fereerden Von Beust, Von Münster, Schouwaloff en Menabrea met d'Harcourt op de Fransche ambassade. De Fransche ambassadeur is daarop naar Parijs vertrokken. BERLIJN, 2 April. Buiten het protocol, maakt Rusland zijne ontwapening vooral afhankelijk van de maatregelen en de houding der Porte ten opzichte van dat staatsstuk, en hieruit volgt vanzelf, dat eerstgenoemde mogendheid een voor behoud maakt, voor het geval eener herhaling der gruwelen als die in Bulgarije. Men be schouwt het als eene concessie van Rusland, dat het over de ontwapening in rechtstreeksche onderhandeling wil treden met de Porte, daardoor zou de weg gebaand worden tot eene gelijktijdige ontwapening, zonder dat die formeel zou bepaald zijn. Engeland en de andere mogendheden hebben der Porte aangeraden, in dien geest werkzaam te zijn Jen een bijzonder gevolmachtigde naar Peters burg te zenden. Rechtzaken.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2