gaan vormen, waardoor de overvloedige inhoud van het meer zich ontlasten zal in de groote rivier Lualaba. Dit is Stanley's meening. Een kaartje van de Lukuga-kreek vergezelt den brief. Stanley was tot heden niet nutteloos werkzaam. De taak, die hem thans nog te verrichten blijft, is 't onder zoeken van diezelfde groote rivier Lualaba, die door Livingstone voor 't begin van den Nijl werd aangezien, doch vermoedelijk niets anders is dan de boven-Congo. Voor 't verongelukken van den Schot- schen sneltrein nabij Morpeth, verleden Zondag ochtend, is geen andere oorzaak op te geven, dan dat de trein, die verloren tijd moest inhalen, te snelle vaart had, en daardoor, bij 't maken van een bocht, ontspoorde. Er bleven op de plaats, te midden van den hoop verbrijzelde wagens, vijf dooden en een negental ernstig gekwetsten. De Londensche bladen geven ijselijke beschrijvingen van den toestand waarin de lijken gevonden werden. De heer Levy bericht in de „Illustr. hortic.1' van Nicaragua iets over een plant, 't welk, als het bericht van dezen reiziger bevestigd wordt, zeker zeer merkwaardig mag heeten. Het is een Phytolacca, die nieuw schijnt te zijn en welke men den naam phytolacca electrica gegeven heeft. De heer Levy zegt in zijne aanteekeniugen„Ik wenschte de aandacht op dezen struik te vestigen, omdat ik er zulke sterk sprekende electro-mag netische eigenschappen bij opgemerkt heb. Als men er een tak afscheurt, wordt de hand even sterk aangegrepen als dit door een Rumkorffsche batterij geschieden zou. Dit gevoel trof mij zoo zeer, dat ik proeven begon te nemen met een klein kompas. De invloed liet zich reeds bespeu ren op een afstand van zeven a acht pas. Naarmate men meer naderde, week de magneetnaald zicht baar af, hare bewegingen werden steeds onrustiger en eindelijk midden in den struik veranderden de afwijkingen in een zeer snelle kringvormige be weging. Als men weer terugging, zag men de verschijnselen zich in omgekeerden zin herhalen. Onder in den grond vertoonde zich geen spoor van ijzer of magnetische metalen, als kobalt of nikkel, en het valt dus niet te betwijfelen, of de plant bezit zelve deze zonderlinge eigenschap. De sterkte van het verschijnsel verschilt met den tijd van den dag. Gedurende den nacht is zij bijna nul; zij bereikt haar maximum tegen twee uur des namiddags. Als het stormachtig weer is, is de kracht nog des te grooter, en als het regent is de plant krachteloos. Nooit heb ik insecten of vogels op de phytolacca electrica zien vertoeven." In het departement Dordogne kreeg de vorige week een kudde schapen, door drie herderinnen gehoed, een bezoek van eene wolvin, die onmiddellijk eenige schapen van de kudde afscheidde en voor zich uit dreef. De herderinnen zetten het beest na en hitsten er de honden op aan, waardoor het na veel moeite gelukte het beest te verjagen, echter eerst nadat een zestienjarig meisje een beet in de wang had bekomen. Een eind verder stiet de wolvin weder op eene kudde. De landbouwer Moreau, die met zijn achttienjarige dochter op het veld werkte, zag wat er gebeurde en liep, hoewel geheel ongewapend, op het ver schrikkelijke dier toe. Onmiddellijk sprong het hem huilend naar de keel. De boer, een sterk persoon, pakte de wolvin in haar midden, drukte haar lichaam met alle kracht tegen het zijne en wierp zich met het beest op den grond. Eenige meters ver rolden zij om en om, maar toen had de man de wolvin bij de keel weten te krijgen, waardoor hij den kop stevig op den grond kon drukken. De dochter stampte vervolgens zoolang met hare hakken op den schedel, dat de wolvin er onder bezweek. De buitengewoon kloeke, goed afgeloopen daad verwekte in het geheele dorp groot opzien. Pierre Moreau ontving, behalve de uitgeloofde premie voor het dooden van het dier, j nog een flink drinkgeld. De man had bij het j geheele gevecht slechts een onbeduidende wond J opgeloopen. De wolvin was een van de groot- j ste soort. IÏ cchtzakeu, l Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gis teren ter zake van diefstal in een onbewoond huis met binnenbraak terecht een 22jarig schrijver aan de secretarie aldaar. Hij had namelijk op het stadhuis f 1720 aan munt- en bankbiljetten ont vreemd uit een gesloten lade van een der com miezen, welke hij met een kantoorschaar had weten te openen. Die gelden maakten uit de opbrengst van verkocht vleesch, afkomstig van volgens de wet op het veeartsenijkundig staatstoezicht ont eigende en afgemaakte runderen. Zij waren daar door dien commies geborgen, om door den bur gemeester aan het rijk te worden verautwoord. Beschuldigde erkende zijn misdaad, maar weigerde een volledige opheldering te geven van de wijze waarop hij, behalve tot afbetaling van schulden, het geld had besteed. De advocaat-generaal mr. H. J. Kist achtte den diefstal van een zoo aan zienlijke som op het stadhuis ten nadeele vaneen zijner kameraden een zoo ernstige zaak, dat hij geen aanleiding vond ter toepassing .van verzach tende omstandigheden en een tuchthuisstraf van zes jaren tegen hem requireerde. De advocaat mr. Th. Heemskerk vestigde de aandacht op den jeug digen leeftijd, goede antecedenten, verleiding en andere voor hem pleitende verzachtende omstan digheden. Zulk een zware straf was volgens plei ter in geenen deele gerechtvaardigd. Uitspraak Dinsdag 3 April. BUITENLAND. Frankrij lz. In Erankrijk is eene commissie gevormd tot bevordering der beschaving in Midden-Afrika. Duitschland, Oostenrijk, Italië en Engeland waren Erankrijk voorgegaan. Tot voorzitter derEransche commissie is benoemd de heer De Lesseps, tot onder-voorzitters de heerenVivien de Saint- Martin, Laboulaye, De Mérode en Antoine d'Ab- badie. Het aardrijkskundig genootschap had die leden voor 't bestuur voorgedragen. Zwitserland. Sedert de vorige opgave omtrent de veeziekten is het mond- en klauwzeer weder aanmerkelijk verminderd. Alleen in het kanton Zurich hebben zich nieuwe gevallen van die ziekte voorgedaan, waarvan de meeste zijn ontstaan door het over brengen van vee uit naburige stallen zonder voor afgaand veeartsenijkundig onderzoek. De bondsvergadering heeft eene som van 380,000 franken toegestaan voor de deelneming aan de internationale tentoonstelling te Parijs. Voorts is aangenomen het ontwerp, regelende de belasting wegens vrijstelling en verzuim van militairen dienst. G-root-Britanniê. Het hoogerhuis is gisteren, na eene korte zit ting, tot 4 April uiteengegaan. In het lagerhuis deelde sir S. Northcote, in antwoord op eene vraag van lord Hartington, mede dat de onderhandelingen tusschen de mogendheden over de te volgen politiek met betrekking tot het Oosten nog steeds voortduren. Wat het protocol betrof, zoo waren de bewoordingen daarvan nog niet geheel vastgesteld. De vraag is in overweging, onder welke voorwaarden het zal geteekend wor den. Na het Paasch-reces hoopte de minister meer bevredigende mededeelingen te kunnen doen. De heer Bourke antwoordde den heer Jenkins dat geen bericht is aangekomen van wreedheden die door de Turken in Bosnië en de Ilerzegowina zouden bedreven zijn, en aan den heer Samuelson dat Holmes, Engelsch consul te Bosna-Serai, meldt dat overal troepen opstandelingen zijn. De emi gratie naar Oostenrijk duurt voorter zijn on lusten, doch geen moordtooneelen. De heer Ryland protesteerde tegen den terugkeer van Elliot naar Konstantinopel, Eorster en Glad stone evenzeer op krachtige wijze en drongen bij de regeering ernstig aan de Christenen te bescher men. Bourke en Stafford Northcote verdedigden Elliot. De laatste voegde er bij dat hij het plicht j acht, het binnenlandsch bestuur Van Turkije te verbeteren, maar hij is tegen de politiek van dwang, j want die zou de pogingen, ten gunste der Christenen aangewend, neutraliseeren. Het lagerhuis is tot 5 j April uiteengegaan. Zaterdag verloor Engeland een van zijn kundigste journalisten, staathuishoudkundigen en financiers. De heer Walter Bagehot, redacteur van 't weekblad „The Economist", overleed in 53-jari- gen leeftijd. Behalve als schrijver in dit blad en in andere tijdschriften, was de heer Bagehot bekend door de volgende verdienstelijke werken over politiek en financie-wezen„The English Constitu tion", „Physics and Politics" en „Lombard Street." Hij was eene autoriteit in 't bankiers-vak. Yereenigde Staten. Tweed, die nog te Nieuw-York gevangen zit, is bezig over zijne vrijlating te onderhandelen, tegen overgave van alles wat hij nog bezit, 't geen echter niet meer dan 1,250,000 dollars bedraagt. De onderhandelingen zullen waarschijnlijk spoedig ten einde gebracht zijn. Tweed heeft beloofd al de geheimen van de „Tammany-ring" te onthullen en is reeds bezig een geschreven verklaring daar voor in orde te brengen. Het plotseling verdwij nen van den ex-mayor A. Oakley Hall wordt in verband gebracht met vrees voor de aanstaande onthullingen van Tweed. Zoowel de republikeinsche als de democra tische gouverneur van Zuid-Carolina hebben de uitnoodiging van den president aangenomen om naar Washington te gaan, ten einde over den toestand te beraadslagen. Pachard en Nicholls hebben heiden in Nieuw- Orleans eene proclamatie uitgevaardigd, waarin zij om de ondersteuning der bevolking vragen. Til r bij e. De minister van politie, Omer-Eewzi-pacha, is afgezet, omdat hij de beweging onder de softa's ten gunste van Midhat-pacha's terugroeping niet krachtig genoeg was tegengegaan. Ook was het hem kwalijk genomen, dat hij den aanvoerder eener deputatie van telegrafisten, die in hechtenis genomen was, op vrije voeten had laten stellen. De telegrafisten hadden strike gemaakt, omdat hunne bezoldiging niet werd uitbetaald, en de vermelde deputatie kwam zich over die staking der betalingen beklagen. De minister van politie meende, dat de arrestatie van genoemden woord voerder in strijd was met de nieuwe constitutie. Hij is thans stadhouder van Koniah geworden en als minister van politie door Acbmed-Hamdi-pacha, den stadhouder van Siiistria, vervangen, wien de voormalige commandant van Pera, Mehmed-pacha, als moustechar (secretaris-generaal) is toegevoegd. De ontruiming van Alexinatz en het overige Servische grondgebied door de Turksche troepen is zonder eenige stoornis geschied. De Turksche en de Servische officieren hebben die ontruiming door een gemeenschappelijken maaltijd laten voor afgaan, waarbij van Servischen kant een toost op den sultan werd uitgebracht, waarna men nog ge- ruimen tijd in de beste verstandhouding bijeenbleef. Telegrammen. DEN HAAG, 28 Maart. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in Zuid- Holland dr. A. T. Yan Aken, te 's-Gravenhage. WEENEN, 27 Maart. Ignatieft' nam heden deel aan het diner ten hove, confereerde des namiddags met den Italiaanschen gezant Robilant en den Russischen gezant Novikofl' en vertrok des avonds te 8.45 per courrier-treiu over de noord- westbaan naar Berlijn, na aan het station nogmaals met Novikofl geconfereerd te hebben. BUCHAREST, 27 Maart. Nadat 't der regee ring ten gevolge van de algemeen heerschende crisis niet gelukte, in het buitenland eene leening te sluiten tot dekking van het deficit, dat zij bij het overnemen van het bestuur reeds gevonden had, besloot zij door de uitgifte van papieren geld zonder gedwongen koers eene binnenlandsche lee ning ten bedrage van 32 millioen op te nemen, die van lieverlede naar gelang van den verkoop van domeingoederen terugbetaald zal worden. Het bericht, dat op bestelling der regeering 35,000 chassepot-geweren aangekomen zijn, is volkomen ongegrond. De Kamer vereenigde zich met het voorstel om de voorloopige handelstractaten voor 9 maanden te verlengen. LONDEN, 27 Maart. Reuters office verneemt dat de Kahat-pas aan de noordwestelijke grenzen van Indië geopend is, daar de hoofden der stam men die hem bezet hielden zich onderworpen hebben. PETERSBURG, 27 Maart. Volgens bericht uit Londen zou aldaar morgen een ministerraad gehou den worden die van beslissende beteekenis zou zijn voor de protocol-quaestie. Uit Konstantinopel wordt gemeld dal de vredes-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2