N°. .V249 Zaterdag A". 1877. 24 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vnnr Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVEKTENTIEN: Van 16 regels1.04. Iedere regel meer0.171 Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 33 Maart. Gisteravond had de gewone vergadering plaats van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. De werkzaamheden beston den in de benoeming van twee leden voor het bestuur en van leden voor de verschillende com- ïnissiën. In plaats van de heeren W. T. Werst en prof. P. Van Geer, die aan de beurt van af treding en niet dadelijk herkiesbaar waren, werden tot leden van het bestuur beuoemd de heeren: dr. D. J. Steyn Parvé en R. Koopmans van Boekeren. Tot secretaris werd herbenoemd de heer A. M. L. Rümke. Voorts werden voor de com missie der spaarbank gekozen de heeren C. H. Pleyte en G. F. Alschevoor die der leesbibliotheek de heeren A. P. M. Van Oordt, J. T. Esser, C. G. Chavannes en W. Vruggiuk; voor die der zangscholen Mr. IT. L. A. Obreenvoor die der bewaarschool dr. W. Palmer van den Broek en dr. H. C. Rogge voor die der spaarkas de heeren Adr. Ver hoog en A. Boekwijtvoor die der volksvoorlezingen de heeren G. Japikse, A.M.L. Rümke en E. Stokhuy- zen; terwijl voor het nazien der boeken en effecten van de spaarbank werden benoemd de heeren A. P. M. Van Oordt en Mr. G. J. Grashuis, aan welke commissie uit het bestuur werd toegevoegd Mr. M. H. A. Lisman. Eindelijk deelde de voorzitter nog mede dat door het bestuur aan den bode De Goey was toe gevoegd W. E. Wijting. Gisteren had te Schiedam de druk bezochte tentoonstelling plaats van vee en pluimgedierte, uitgeschreven door de afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Moll. Maatschappij van landbouw. Onder de bekroonden komen o. a voor II. M. Taverne alhier 2de prijs voor gemeste varkens, P. Vromestein te Leiderdorp lste pr. voor driejarige ossen, A. Dorrepaal te Koudekerk 2de pr. voor varenkoeien, G. Dorrepaal te id. lste en 2de pr. voor tweejarige ossen, prijs van het bestuur voor een os met hard voeder, A. A. Rodenburg te id. lste pr. voor eenjarige rijstieren, A. Van der Burg te Hazerswoude lste en 3de pr. voor vette schapen. Z. K. II. prins Hendrik heeft het bescherm heerschap over de voorgenomen uitzending naar de Poolstreken op zich genomen. Tot leden van het hoofdcomité zijn benoemd Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden tot voorzitter, bene vens de heeren J. D. Fransen van de Putte, M. H. Jansen, O. baron Van Wassenaer van Catwijck, J. K. J. De Jonge en L. R. Koolemans Beynen, met toevoeging der presidenten van de op te rich ten plaatselijke comitésterwijl mr. J. Beelaerts van Blokland zich met de betrekking van secre taris heeft belast. Z. M. de koning heeft, volgens het Fransche blad „la Patrie", aan den commissaris-generaal der Parijsche wereldtentoonstelling van 1878 het aanbod gedaan, een verzameling van 40,000 tulpen te zenden en die een tijd lang te onderhouden. Het blad voegt er bij, dat dit aanbod dankbaar is aangenomen. De minister van financiën heeft op een vanwege den koning aan zijn departement ter be schikking gerenvoyeerd rekest van directeuren der Ned. Maatsch. ter bevordering van nijverheid te Haarlem, daarbij verzoekende dat de registratie rechten verschuldigd in enkele door hen genoemde gevallen tot op een vierde mogen worden vermin derd, aan de adressanten te kennen gegeven, dat bij de voorgenomen herziening der registratie-wet ten die eerlang zal gereed komen, op de beschou wingen en wenschen der adressanten zooveel mo gelijk zal worden gelet. Door den minister van binnenlar.dsche zaken is aan J, B. Sieperda c. s., te Parrega, concessie verleend tot droogmaking van de plassen of poelen, genaamd de Horse en de Slieslumer F.e, onder Tjerkwerd (Wonseradeel). Den 27sten Maart van het vorige jaar werd bij kon. besluit de oprichting van een school te Kwintsheul, gem. Monster, bevolen, doch tot heden bleef dat besluit onuitgevoerd. Nadat eindelijk terrein was gevonden en reeds voor de kosten van den schoolbouw een subsidie van ongeveer ƒ14000 was toegezegd, beslisten de prov. staten in hun laatste najaarsvergadering dat de aanvraag om doorloopende subsidie moest worden aange houden tot de school in gebruik was gesteld. De raad bleef weigeren het kon. besluit uit te voeren. In de laatste vergadering der gemeente Monster bracht de voorzitter nu een brief ter tafel van den commissaris des konings, waarin deze zijn verontwaardiging te kennen gaf over het verzet van den raad, de nalatigheid van het college van B. en Ws. enz. Hoewel de voorzitter aantoonde, dat de finaneieele bezwaren later wel zouden wor den overwonnen en zijn persoonlijke inkomsten zelfs aanbood voor de noodige rentebetaling, de raad bleef met 8 tegen 2 stemmen, die van den voorzitter en van den heer J. D. Van Leeuwen, bij zijn besluit om de school niet op te richten, aan den commissaris des konings overlatende te doen wat hij uoodig mocht achten. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië, die zich met 's konings machtiging naar Atjeh begeven heeft om er persoonlijk den staat van zaken op te nemen, is aldaar den 14den dezer aangekomen en heeft den 19den aan het departement van ko loniën bericht dat hij den toestand, ook wat de gezondheid betreft, bevredigend gevonden heeft. De radja's van Rigas, Tenom, Telok Kroet en Sabi (Westkust van Atjeh) hebben zich onderworpen en zijn den 18den dezer te Kotta-Radja beëdigd. Onlangs is uit onze posten in Groot-Atjeh een tocht over land naar Pedir gemaakt. Men ondervond geenerlei tegenstand. Eerste Kamer. In de zitting van heden zijn vele adressen ingekomen tegen de rechterlijke wetten. Tegen a. s. Maandag te een uur zijn eenige ontwerpen van minder aanbelang aan de orde gesteld. Z. M. heeft met ingang van 1 April benoemd tot notaris binnen het arrond. Utrecht, standpl. de gem. Mijdrecht, II. J. H. Van der Heyden, cand.-notaris aldaar; tot deurw. bij hel gerechtshof te 's-Hertogenbosch, J. H. Gombert, ihans deurw. bij de arrond.-rechtbank aldaar. Gemengd Nieuws. Op de boerderij van den heer v. d. O. te Wassenaar werd dezer dagen door een slager uit 's-IIage een schoone os, wegende bijna 500 kilogram, gekocht voor de som van 480. Dinsdag-avond te ongeveer zes uren, is, vermoedelijk door het breken van een anker ketting, het op de rivier voor de gemeente Papendrecht ten anker liggend aakschip „Herman", gevoerd wordende door schipper Herman Onjer, geladen inet steenkolen met besteraming naar Leiden, gezonkende zich aan boord bevindende personen zijn allen gered. Zondag-avond heeft de landbouwer D. te Denekamp den slager K. in 't been geschoten. Het schijnt dat D. bij zijn woning door K. werd aangevallen en alleen tot lijfsbehoud van zijn pistool heeft gebruik gemaakt. K. moet reeds vroeger bij herhaling met de justitie in aan raking zijn geweest. Hij zou het thans op ge noemden landbouwer gemunt hebben, omdat deze een hypothecaire inschrijving en eenig geleend geld, met vijf jaar achterstallige renten, terug vorderde. Gedurende hetjaar 1876 zijn 91 per- sonen van de landmacht en van het corps mari niers gedeserteerd, omtrent wier lot bij de corpsen, waartoe zij behoord hebben, op 1 Januari 1877 nog niets stelligs bekend was. Wegens het slechte schoeisel der mi- litairen, die met de bewaking der grenzen tegen den invoer van vee enz. uit Duitschland zijn be last, is aan de manschappen in het Wester wold- sclie (Groningen) toegestaan op klompen te loopen. Woensdag-ochtend zijn door de poli tie te Rotterdam aangehouden vier personen, werk zaam op een koornmoleu, onder welke de patroon zelf. Zij zijn verdacht van diefstal van groote partijen graan. Ook een opkooper van het gestolene werd aangehouden. Na opgemaakt proces-verbaal zijn allen ter beschikking gesteld van de justitie. C. L. Schoorl is van Breda naar Rot- terdrm getransporteerd, alwaar deze oplichter zijn straftijd moet doorbrengen. Als een zeldzaamheid wordtvermeld, dat op de hofstee „Mewensoord", onder 's-Gra- vendeel, een arbeider 65 jaren lang is werkzaam geweest. De sterke, flinke grijsaard neemt nog altijd met lust deel aan den arbeid. Gedurende de laatste dagen zijn te Parijs meer dan gewoonlijk afschuwelijke misdaden bedreven. In den Faubourg Saiut-Antoine is een moord gepleegd, die bijna de geheele wijk in op schudding heeft gebracht. Een handelaar, Lachaud genaamd, vond bij zijne thuiskomst zijne moeder in hare slaapkamer opgehangen. Aan zelfmoord kan hier niet gedacht worden, daar het geneeskundig onderzoek aan 't licht heeft gebracht, dat de ongelukkige eerst geworgd is geworden en daarna opgehangen. Ook waren de zakken van het slacht offer naar buiten gekeerd en geleegd en een Pa- rijsch lot uit de lade van de commode, benevens andere waarde gestolen. Dinsdag is uit de Seine het lijk opgehaald van een 18- a 20jarig meisje, die aan het hoofd en den hals niet minder dan zeven dolksteken had. De hals was op twee plaatsen doorboord. De redactie van het „Zeeuwsche Dagblad" noodigt de Nederlanders uit, die op een andere dan de gebruikelijke wijze willen groe ten, daarvan een schriftelijke verklaring aan haar te zenden, ten einde op die wijze een anti-hoedaf- nemersbond te stichten. Volgens de „Francais" kan men thans in de groote serre van den acclimatatie-tuin te Parijs eene camelia zien met niet minder dan 17,000 bloemen en knoppen. Te Berg en Terblijd (Limburg)is de zer dagen in een mengelgroeve een versteende schildpad gevonden, die 1.50 M. lang en pl. m. 0.80 M. breed is. Dit zeldzaam exemplaar, dat van zeven vinnen voorzien is, werd door den on wetenden vinder voor 100 franken verkocht. Kort daarna kwam lastgeving van de hooge regeering om het dier tegen eiken prijs voor het rijksmuseum aan te koopen. De Nederlandsche centraalspoorweg- maatschappij neemt sedert eenige dagen nauwkeurige proeven met een verwarmingstoestel, uitgevonden door den heer Fauriat, te Parijs. Het beginsel, waarop deze verwarming steunt, bestaat uit warm-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1