R echtzaken. BUITENLAND. kostganger. Nadat zij den volgenden morgen aan gifte van het gebeurde aan de politie had gedaan, gelukte het deze den dader te ontdekken, die stil het huis was ingeslopen en zelfs zoo brutaal was geweest om de lamp te verzetten en uit te blazen. De vele uitgaven, welke hij dien nacht had ge daan, gaven grond tot zoodanig vermoeden tegen hem, dat de justitie het noodig achtte hem voor- loopig in hechtenis te nemen. De „Arnh. Ct." meldt: Een der pos tiljons van Van Gend en Loos is Dinsdag ge vankelijk naar het huis van arrest overgebracht, wijl hij zich schuldig had gemaakt aan het stelen van eenige kistjes sigaren uit een gesloten kist. Deze man kon wel eens tot voorbeeld van anderen moeten strekkeu, daar bij genoemde firma her haaldelijk goederen van waarde en geld werden ontvreemd en meestal de daders onbekend bleven. Uit Woerden meldt men: In talrijke steen- en panfabrieken alhier heerscht eene onge wone druktevier vergunningen tot plaatsing van stoommachines zijn uitgereiktzoodat dezen zomer van de 18 fabrieken, welke hier langs den Rijn liggen, reeds 8 door stoom zullen worden gedreven. Het is te bejammeren, dat bij zulk krachtig stre ven naar vooruitgang de pogingen tot verbetering van het scheepvaartkanaal „de Oude Rijn" voort durend schipbreuk lijdente meer, daar met be trekkelijk weinig kosten de fabrieken door de grootste binnenlandsche schepen konden worden bereikt, hetgeen thans ten gevolge der te smalle bruggen onmogelijk is. In de vorige week werd onder de gemeente Langerak door een visscher met de drijfnetten een zalm gevangen wegende ruim 28 kilo. De zalm had eene lengte van 1.40 en een omtrek bij de rugvin van 0.72 meter. De politie te Brussel doet ijverig onderzoek naar zekeren Wolff, post conducteur te Keulen, beschuldigd van eene ontvreemding van 70,000 mark. Wolfl' is ongeveer 80 jaren oud, zwaar van gestalte en heeft twee kleine teekens boven het linkeroog. Er is eene belooning van 1500 mark uitgeloofd door het Duitsch gouver nement aan hem die de arrestatie zal doen geluk ken. Wolfl' werd Zaterdag in den omtrek van het Luxemburgsche station gezien, en men denkt dat hij naar Namen of het buitenland zal vertrokken zijn. De zoölogische tuin te Brussel zal behouden blijven; in een vergadering van aandeel houders is besloten, deze instelling voor 1.600.000 fr. aan de stad te verknopen, welke, gesteund door het rijk en de voorsteden, zich bereid heeft ver klaard tot den koop. De Hongaarsd'he luitenant Zubovits heeft Zondag ook bij Weenen den Donau te paard overgezwommen, met hulp van den door hem uitgevonden zwemgordel. Hoewel de stroom ten gevolge van de vele regens der laatste dagen zeer sterk was, bereikte de ruiter in zeven minuten den tegenoverliggenden oever. Dr. Stroussberg bevindt zich nog al tijd te Moskou, waar men in zijn hotel streng de wacht op hem houdt. Blijkens de bijna dagelijks aan zijn gemalin te Berlijn toegezonden brieven, weet hij zelf nog niet, hoe lang deze toestand zal voortduren. De onttroonde spoorwegkoning is in middels, evenals zijn gezin, van alle middelen ontbloot, en wordt geheel door zijn familie, in- i zonderhtid door een in Engeland metterwoon ge- vestigden broeder, onderhouden. Onlangs zijn te Triest proeven geno men, die ten doel hadden om vast te stellen, welke kleuren van lichtsignalen op groote afstan den het best te onderscheiden zijn. De signalen, ten getale van zes, waren alle voorzien van glazen van de eerste qualiteit en van verschillende kleu ren de pitten en de olie, die gebruikt werden, waren voor al de lampen juist dezelfde. Zij werden i langs den zeeoever opgesteld. Een vaartuig, waarop de leden der commissie zich bevonden, nam ach tereenvolgens plaats op verschillende afstanden en daarbij werden de volgende uitkomsten verkregen. Toen men een half uur ver was, hield het lichtblauw signaal op zichtbaar te zijn en was het donkerblauw nauwelijks meer te onderscheiden. Het witte bleef het langst zichtbaar, daarna in volgorde het roode, en eindelijk het groene. Dit laatste vertoonde echter de bijzonderheid, dat het op een zeer korten afstand blauw schijnt en dus aan dwaling blootstelt. Uit dien hoofde stelt de commissie voor het niet te gebruiken dan in verband met witte en roode signalen. De roode en groene kleuren schijnen aangenomen te zullen worden zoowel voor vuurtorens als voor nachtsignalen. De Eransche zeeschilder Gudin heeft aan zijn vriend Jules Barbier een brief ge schreven, waaruit blijkt, dat de beroemde kunste- i naar aan eene oogziekte lijdt, die hem het gezicht bijna geheel heeft benomen. Hij verzoekt Barbier, hem, zoo mogelijk, een jeugdig secretaris te zen den, wien hij zijne brieven zou kunnen dicteeren. Gudin lijdt bovendien aan eene hartziekte. Volgens de Scientific American" heeft professor Wm. Robinson te Boston, reeds verleden jaar, op den Boston-, Lowell-en Nashua- spoorweg de rails in ongeveer 3 K.M. lange van elkaar geïsoleerde gedeelten gebruikt tot het ge ven van signalen. Hij bracht daartoe het eene paar uiteinden der rails in verbinding met de pooldraden van een enkel Callandsch element, het andere paar werd echter daarmede verbonden door middel van een draad, waar een signaal tusschen- gevoegd was. In normalen staat gaf dit signaal aan „lijn vrij". Bewoog zich echter een wagen over een snijpunt van lijnen, zoo bracht elke as daarvan een korte afsluiting tusschen 2 spoorstaaf- verbindingen teweeg en het signaal gaf „gevaar" aan. Hetzelfde geschiedde, wanneer er interruptie plaats vond. Van afstroomen der electriciteit. in den grond onder de rails schijnt niets bemerkt te zijnterwijl ook de weersgesteldheid geen stoor nis teweegbracht. Het eene Callandsche element deed 158 dagen dienst. De bekende P. P. H. A. Thieman, die her haaldelijk ter zake van oplichting is veroordeeld, was juist weder uit de gevangenis ontslagen, toen hij zich andermaal aan hetzelfde misbruik schul dig maakte. Ditmaal gaf hij zich bij het maken van verteringen en het koopen van voorwerpen niet alleen uit voor dezen of genen aanzienlijken persoon, maar hij teekende valschelijk een accep tatie met den naam van jhr. mr. Berg van Dussen. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hem gisteren, overeenkomstig den eisch van het O. M., ter zake van valschheid en van eenige oplichtin gen, tot een correctioneele gevangenisstraf van vier jaren, tot betaling van 2 geldboeten, ieder groot ƒ50, en van 4 dito, ieder groot 25. Het vereenigde zich niet met de conclusie van den verde diger, mr. Polenaar, om een geneeskundig onder zoek te doen instellen omtrent 's mans zielstoestand in verband met de vraag, of hij zou lijden aan een soort van grootheidsmanie. I De rechtbank te Deventer heeft het meisje van 13 jaren, dat, toen zij bij een landbouwer te Nijverdal melk haalde, eèn gulden, welke in een papiertje was gewikkeld, van den schoorsteen had weggenomen, terwijl de vrouw haar melk iu de kan deed, ter zake van eenvoudigen diefstal tot 3 dagen celstraf, en een knaap van 13 jaren uit de gemeente Goor, die een meisje met een mes een snede over haar lichaam had toegebracht, ter zake van moedwillige mishandeling eveneens tot die straf veroordeeld. Een persoon uit de gemeente Wij he, die van de geboorte van zijn kind bij den plaatselijken ambtenaar van den burgerlijken stand aldaar niet met. twee getuigen binnen 3 maal 24 uren aan gifte had gedaan, werd veroordeeld tot een geld boete van 8. De man zeide ter terechtzitting, dat zijne vrouw zoo ongesteld was, dat hij niet terstond van huis kon gaan, en dat hij, daar hij op een uur afstand van het dorp woont, de aangifte wilde doen „als hij eens in het dorp kwam." Het gerechtshof in Den Haag heeft heden tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld den boeren knecht J. v. d. S. uit Noordwijkerhout, die den 5den Januari te Sassenheim bij zijn vroegeren meester B. een gouden horloge, ketting en medail lon gestolen had. Ouitschland. Op het Alexanderplein te Berlijn hebben Maan dag ongeregeldheden plaats gehad. Er werd aldaar des middags een begin gemaakt met de graafwerken voor den aanleg van een paardenspoor, waartoe onder anderen 17 man uit Boven-Silezië waren aangesteld. De andere arbeiders verklaarden met die personen niet te willen werken en eischten dat deze uit de stad zouden worden verwijderd. 1 Hieruit ontstond een tumult, waarbij eenige bel hamels werden gearresteerd en de aannemer, uit vrees voor verdere onaangenaamheden, de Sileziërs wegzond. Ofschoon de rust toen hersteld was, kwamen er 's avonds een aantal personen, meest ledigloopende werklieden, op het Plein en in de 1 omliggende straten bijeen. Langzamerhand ont stonden er samenscholingen, waarbij de politie slechts met veel moeite door hulp van manschappen te paard de passage kon openhouden. De kwaad willigen liepen daarop naar eenige hoopen steenen die voor de reparatiën aan het trottoir gereed lagen, en openden daarmede een zoo hevigen aanval op de manschappen te paard, dat deze genoodzaakt waren, in vereeniging met hunne confraters te voet, de menigte die op 2000 personen werd be rekend met geweld uiteen te drijven. Te midden van het hieruit ontstaan gedrang werd een wacht meester zwaar gekwetst en werden ongeveer 30 personen gearresteerd. Eerst tegen middernacht was de orde in den geheelen omtrek hersteld. De heer v. Stosch, chef der admiraliteit, die met Bismarck in conflict is geraakt, heeft, naar luid van sommige bladen, om redenen van gezondheid verlof gevraagd voor eene reis. Dit is hem toe gestaan, zoodat hij reeds vertrokken is. Zijne betrekking wordt voorloopig waargenomen door den schout-bij-nacht Henck. Zviitserlan d Omtrent het gebeurde te Bern op laatstleden Zondag wordt nader gemeldTer gelegenheid van den gedenkdag der Parijsche commune hield de internationale arbeidersvereeniging een optocht, waarbij de bloedroode vaan, wier vertooning ten vorigen jare bij dezelfde gelegenheid zooveel aan stoot had verwekt en tot ongeregeldheden aan leiding had gegeven, aan het hoofd van den stoet werd gedragen. Toen de politie nu in het belang der openbare rust verzocht dat de vaan zou wor den weggebracht, kwamen de voorstanders der commune daartegen op en ontstond er een ge vecht, waarin van beide zijden een aantal per sonen gekwetst werden. Tot de zwaar gewonden behooren een politie-inspecteur, een korporaal en vier manschappen. Vier der gewonde deelnemers aan den stoet werden gearresteerd, doch na verhoor vrijgelaten. In de openbare vergadering der ge noemde vereeniging heerschte ten gevolge van het gebeurde zulk eene agitatie, dat de bijeenkomst een dreigend karakter verkreeg en het bijeenbren gen eener sterke politiemacht noodzakelijk maakte. Voor zoover bekend is, hebben er echter geen verdere ongeregeldheden plaats gehad. ""'elegrammen. DEN HAAG, 22 Maart. Een telegram uit Atjeh van 19 dezer meldt: De gouverneur-gene raal is den 14den alhier aangekomen om persoon lijk den staat van zaken te onderzoeken en vond den toestand, ook wat de gezondheid betreft, bevredigend. Radjah Rigas, Tenom, Telokbroet en Sabi hebben zich onderworpen. BUCHAREST, 21 Maart. Wat „Ilavas" geseind heeft omtrent de verklaring van den heer Bourke in het Engelsche lagerhuis aangaande het gebeurde met de Joden in Rumenië komt niet met de waarheid overeen. Eenige Joden, die de wet op het verkoopen van sterken drank hebben overtre den, zijn noch Rumenië, noch het district Vaslui uitgezet. Er is derhalve geen pressie op Rumenië uitgeoefend ten gunste van hun terugkeer. De grondeigendom dier Joden kon ook niet verkocht worden, aangezien zij geen grondeigenaren waren. LONDEN, 21 Maart. De avondbladen melden dat Ignatieff heden van Hatfield terug zal komen, bij lord Beaconsfield dineeren en morgenochtend naar Parijs vertrekken zal. LONDEN, 22 Maart. Het kabinet heeft de Russische veranderingen in het protocol niet goed gekeurd en verlangt van Rusland de uitdrukkelijke belofte, dat het zal ontwapenen. De onderhandelin gen worden voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2