IN0. 5248 A". 1877. 23 Maart. Vriicta Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. LEIDEN, 32 Klaart. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot, doctor in de rechten de heer J. Brunger, geb. te O.-L.-Vrouwe-Parochie (Friesland) en de heer J. P. Cau, geb. te Zierikzee, beiden na verdedi ging van Stellingen. De onlangs alhier in de Stadszaal door de Jubilee-zangers gegeven uitvoering heeft de netto som van ƒ1115.54 opgebracht. Een klein maar uitgelezen publiek woonde gis teravond het concert bij, dat vanwege de Maat schappij voor Toonkunst in de Stadszaal gegeven en waarmede tevens de serie concerten van dezen winter besloten werd. Het programma bevatte drie nummers voor orkest, twee solo's voor alt-viool en twee voor violoncel. Wat de uitvoering betreft, lieten zich zoo weinig dissonnances hooren maar werkte men over het algemeen op zulk een uitmuntende wijze samen, dat met bijzonderen lof van dit concert melding kan gemaakt worden. Het orkest kweet zich vooral in de tweede symphonie van Van Beethoven op uitmuntende wijze van zijne taak en handhaafde in de beide ouvertures zijn niet ten onrechte verkregen goeden naam. Onze stadgenoot de heer D. Couwenhoven trad als viool-solist op. Reeds van vroeger, o. a. nog van de kamer-soirées die den vorigen winter van de Maatschappij uitgingen, was hij volstrekt geen onbekende. Ook nu mocht hij de voldoening smaken zijne beide voordrachten naar verdiensten gewaar deerd te zien. In de flageolettonen evenwel toonde hij nog niet altijd dezelfde vastheid te bezitten. De kennismaking met den heer Revius van Den Haag als violoncellist mag in ieder opzicht gunstig genoemd worden. Als dilettant vervulde hij zijn partij zeer verdienstelijk. Aan een zuiveren vollen toon paart hij een gevoelige voordracht. Het publiek was hem dankbaar. Bij het einde van dit concert-seizoen zij hier een woord van hulde gebracht aan de leden van het orkest in 't algemeen en aan den heer A. J. Wetrens als directeur in 't bijzonder voor de wijze waarop zij steeds hunne taak hebben opgevat en die ten uitvoer gebracht, alsmede een woord van dank aan commissarisgen voor hunne bemoeiingen om hunne stadgenooten niet alleen veel, maar ook velerlei kunstgenot aan te bieden, hoewel zij die pogingen, althans wat de opkomst van het publiek betrof, over 't. algemeen niet naar waarde zagen beloond. Waarschijnlijk zijn hierop ook de ver schillende wel is waar niet al te duidelijke bepa lingen van invloed geweest; gisteravond althans hoorden we daaromtrent nogmaals door een der leden de opmerking maken dat deze waarlijk niet meer weten wéér en whnnéér zij toegang hebben, ^an harte wenschen we dat daarin een volgende maal zal worden voorzien. Met genoegen vernemen wij dat de belang stelling in de internationale tuinbouwtentoonstelling, die te Amsterdam in April zal worden geopend, dagelijks toeneemt en dat, als een gevolg daarvan, reeds voor een hoogst aanzienlijk bedrag in het waarborgfonds is deelgenomen, terwijl ruime giften voor medailles en andere geldelijke bijdragen aan het hoofdbestuur werden ter hand gesteld. Door Z. K. H. prins Hendrik werd voor 20 aandeelen ingeschrevenbovendien werden door Z K. H. geschonken: 4 groote gouden, 6 dub bele gouden en 6 gouden medailles, benevens 4 groote zilveren en 6 zilveren medailles. Hoe be- langrijk de ontvangen en toegezegde sommen ook PRIJS DER ADTERTENT1EN: V»D 16 regelsl.Ot. Iedere regel meer0.174 Groolere letters Daar plaatsruimte. mogen zijn, verdere deelneming blijft, met het oog op de groote kosten, die gemaakt moeten worden, alleszins wenschelijk. Uitsluitend aan inschrijvers en genoodigden zal toegang tot de openingsplechtigheid verleend worden. i Het aantal inzenders, dat zich heeft aangemeld, is zeer groot. Vele en zeldzame verzamelingen zijn opgegeven. Daaronder komen voor inzendin- gen van het koninklijk paleis en domein van Z. M. den koning van Wurtemberg. De voor naamste Engelsche, Belgische en Duitsche kweeke- rijen zullen ruim vertegenwoordigd zijn. Bezen- dingen uit Melbourne en Nederlandsch-Indië zijn reeds aangekomen. Tot toewijzing der uitgeloofde prijzen is een jury van omstreeks 400 personen uitgenoodigd. Deze zijn gekozen onder de meest bekende deskundigen uit alle landen van Europa. De uitgave van den catalogus zal plaats hebben in de Nederlandsche en Fransche taal en is opge dragen aan de firma A. W. Sijthofl alhier. Behalve, door de subcomités voor België en Italië, waarvan wij reeds melding maakten, is de tentoonstelling vertegenwoordigd door com missiën te Parijs, Keulen, Petersburg, Bremen, Batavia en te Chefoo (China). De volgende middelen van vervoer hebben aan de inzenders gedeeltelijken vrijdom van vracht toegezegdMaatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, Hollandsche IJzeren-spoorweg, Neder landsche Rijnspoorweg, Ned. Centraalspoorweg, Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, Belgische staatsspoorwegen, groote Belgische Centraalspoor weg, spoorweg van Antwerpen naar Gent, spoor weg GentEeclooBrugge, Köln-Mindener spoor weg, Reinische spoorweg en BerlijnHamburger spoorweg. Gedurende de tentoonstelling zal een dagblad der tentoonstelling worden uitgegeven door gebr. Van Es, te Amsterdam. De raad der gemeente Katwijk heeft be sloten de noodige stappen te doen, opdat van regeeringswege, daags na eventueele stormen oor logschepen worden uitgezonden ter inspectie langs de kust of ter plaatse waarheen de pinken ter visscherij zijn uitgevaren, opdat zoo noodig aan schipbreukelingen hulp worde verleend. Het was een gelukkige gedachte van den heer D. A. Thieme te 's-Gravenhage, een volledige verzameling van Lindo's werken het licht te doen zien, en de zorg daarvoor op te dragen aan Lode- wijk Mulder, die meer dan iemand Lindo heeft gekend. Niet alleen Lindo's vele vrienden zullen zich verheugen, de schatten van dien fijnen en beminnelijken geest, thans verspreid, bijeen te hebben, maar ook zoovelen als sinds jaren zich hebben verlustigd in dien rijkdom van menschen- kennis en menschenliefde. Op Terschelling heeft zich eene commissie gevormd om op dat eiland, de geboorteplaats van den Noord poolreiziger Barendsz, een gedenkteeken ter zijner eere te stichten. Zij bestaat uit de heeren: P. Altena, voorz., F. Ruygh, secr., C. J. Oepkes, penningm., P. J. Wichersen D. H. Duyf. Door de staatscommissie voor de geneeskun dige examens is tot tandmeester bevorderd de heer E. E. C. Goeritz. Door de afdeelingen der Eerste Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over de rechterlijke wet ten, de heeren: Cremers, Van Akerlaken, Pické en Schimmelpenninck van der Oye. Tweede Kamer. Heden zijn aangenomen met 43 tegen 14 stemmen de ontwerpen tot wij ziging der onteigenings- en inkwartieringswetten en omtrent verstrekking van rijkspaarden aan officieren. De ontwerpen betreffende hypotheek en kadaster zijn tot na het Paasch-reces uitgesteld. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Z. M. heeft tot consul-generaal der Neder landen in het gouvernement der Straits-Settlements, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd W. H. Read, consul-generaal der Nederlanden te Singapore; als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemanning van het Ned. schip „Plotus" op 8 November jl. nabij Doggersbank verongelukt, toegekend aan den kapitein W. Oxley, van het Britsche schip „Tricolor", de zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; aan A. Pilaeys, stuurman van het te Ostende tehuis behoorend visschersvaartuig „Etoile de la Mer n°. 81", als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemanning van het Ned. koopvaardij schip „Wilhelmina Petronella", in de Noordzee op 2 Augustus jl. verongelukt, toegekend de bron zen medaille voor menschlievend hulpbetoon, als mede een loffelijk getuigschrift. Gemengd INieuws. Men meldt uit Pietgij zenbrug, dd. 21 dezer: Gisternacht is in het stationsgebouw alhier en bij den kastelein H., aan de Leidsche trekvaart, ingebroken. Door het uitsnijden van eene ruit hebben twee dieven zich toegang weten te verschaffen. In het kantoor van het station hebben zij eenig kleingeld uit de lade en de medicijnenkist medegenomen. Bij den kastelein hebben zij slechts eenige flesschen met drank meester kunnen worden. Een voetganger, die hen ontmoette, waarschuwde de bewoners, die daarop, vergezeld van een veldwachter, dadelijk ter opspo ring uitgingen en het geluk hadden de dieven aan de Kaag te arresteeren, juist toen zij met de boot wilden vertrekken. In de Nieuwe Leliestraat te Amster dam is gisternamiddag eene vrouw, wier kleeren in aanraking met de vlam van een petroleum- toestel in brand waren geraakt, al brandende de trappen harer woning afgesneld. Een voorbijganger had de tegenwoordigheid van geest om een deken te grijpen, die uit een venster werd geworpen door iemand die het geval zag, en eveneens fluks bij de hand was. De voorbijganger wikkelde de vrouw iu de deken en behoedde haar aldus voor een anders wissen dood. Zij had echter natuurlijk reeds onderscheidene brandwonden bekomen, zoo dat haar vervoer naar het gasthuis raadzaam werd geacht. Maandag lieten zich te Maastricht zes personen, die aan de overzijde der Maas waren gaan visschen, nabij de ijzeren spoorwegbrug over zetten. Het bootje werd door de sterke zuiging naar de brug getrokken en stootte tegen een der pijlers, waardoor zekere K. uit de boot sloeg. Door den stoot kantelde de boot en schepte water, zoodat de zich nog daarin bevindende personen, maar zorgen moesten aan land te komen en daarom hun makker niet durfden helpen. De verongelukte laat eene weduwe met zes kinderen achter. Zondag-nacht werd te Arnhem eene vrouw, wonende in de Westpeterstraat, wakker en bemerkte dat een zak met geld, die bij haar hoofdkussen gelegen had, was verdwenen. Haar man lag gerust te slapen en niemand was te be speuren, die den diefstal kon bedreven hebben. Toch vatte zij vermoeden op tegen een gewezen

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1