BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, avond omstreeks elf uren op de Breestraat storm geloopen. Tusschen eenige militairen en burgers was reeds op de Beestenmarkt twist ontstaan, ■welke zoo boog liep dat men tot feitelijkheden overging. Al twistende was men langzamerhand de Noordeindsbrug genaderd, doch de aanwezige agen ten van politie waren niet bij machte de partijen van elkaar te scheiden. Zij zagen zich genood zaakt de hulp der aan het stadhuis gestationeerde wacht in te roepen, welke onmiddellijk ten getale van ongeveer 25 in stormpas kwam aangezet, wat natuurlijk niet weinig de nieuwsgierigheid der bewoners aldaar gaande maakte. De vogeltjes, van de in 't verschiet zijnde minder aangename ken nismaking liever verschoond wenschende te blijven, waren evenwel inmiddels op 't Galgewater en in verschillende zijstraatjes gevlogen, doch door de maatregelen van den commandant der patrouille, welke zich in verschillende partijen verdeelde, werd hun eindelijk ook de laatste uitweg afgesneden en vielen zij der patrouille bij partijen in handen. Een hunner gelukte het echter weder te ontsnap pen, doch na een nieuwen stormpas was men ook hem weer meester. Gistermiddag omstreeks drie uren had in de Rijnstraat in de herberg van P. een vechtpartij plaats. Drie personen kwamen in be schonken toestand de herberg binnen. De her bergier en zijne vrouw niet thuis zijnde, be diende het dochtertje. Een man, die in de gelag kamer zat, waarschuwde het kind niet te tappen, waarna het drietal hem deerlijk mishandelde. Toen de kastelein thuis kwam, nam hij een van de beschonkenen bij den kraag en smeet hem op straat, waarmee de ruzie afliep. Maandag-namiddag is te Haarlem bij het plaatsen van de lijst op den gevel van een verbouwd wordend huis aan de Parklaan de steiger gebroken, met dit noodlottig gevolg, dat de vier zich daarop bevindende werklieden naar beneden vielen en bovendien het nedervallende hout op het lichaam kregen.Een der werklieden brak daarbij het linkerbeen, twee andere bekwamen zware en de vierde lichte kneuzingen. De voorjaarspaardenmarkt, op a. s. Vrijdag te Amsterdam te houden, belooft zeer luisterrijk te zullen zijn. De 25000 loten voor de te houden paardenverloting zijn nagenoeg alle geplaatst, zoodat alleen reeds de aankoop van paarden voor die verloting zeer belangrijk zal zijn. Terwijl de heer Beckering V flickers in een pas verschenen geschrift een aantal feiten aanvoert, ten bewijze dat niemand anders dan de heer C. Over de Linden, eerste meesterknecht op de marinewerf te Nieuwedicp, het beruchte Oera- Linda-boek heeft geschreven, zegt L. F. Over de Linden te Helder in een ingezonden stuk in de „N. R. Ct.1', dat hij al wat daaromtrent beweerd wordt als dwaasheid beschouwt. Te Zaamslagis Zaterdag eeneweduwe door een bij het rooien onverwachts nedervallenden boom getroffen, zoodat zij weinige oogenblikken later een lijk was. Te Groningen heeft eene oude vrouw een slag van de wiek van een molen be komen, ten gevolge waarvan zij na een paar dagen lijden overleden is. Te Vclzen is Maandag-middag een metselaarsbaas van een steiger gevallen hij was onmiddellijk een lijk. Gistermiddag is brand ontstaan in eene arbeiderswoning, door drie gezinnen bewoond, gelegen in het zuideinde van Delfgauw. De woning is tot den grond toe afgebrand in weerwil van de spoedige hulp door de twee brandspuiten der gemeente Vrijenban verleend. Men schrijft het ongeluk toe aan het te hard stoken eener kachel. Uit het museum te Berlijn is een p a- neel van Jan Van Eyck gestolen, 0.31 M. hoog en 0.134/;; M. breed. Het stelt de maagd Maria, in roode kleediug en blauwen mantel, met het kind Jezus in eene gothische kerk voor. Voor het terugbrengen van het geslolene in oubescha- digden toestand is 300 mark uitgeloofd. Naar men uit N i e u w - Y o r k t e 1 e g r a- feert is Zondag 11. de ketel van eene stoomzagerij te Worthington, in Indiana, gesprongen, ten ge volge waarvan twaalf personen omgekomen en zeven gekwetst zijn. li echtzaken Voor het hof tc Amsterdam stonden gisteren twee personen, vroeger verscheidene malen veroor deeld, terecht, beschuldigd van diefstal bij nacht met braak en valschheid in geschriften. Uithoofde van het overleg waarmede zij gehandeld hebben, verdient die zaak een korte vermelding. Een hun ner had een briefje geschreven, waarin vermeld stond dat hun broeder overreden was en in zeer bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebracht, en hen gaarne zou willen spreken. Dat briefje had hij onderteekeud met een valschen naam en tevens doen voorkomen alsof de ziekenvader van het gasthuis het had geschreven. De tweede beschul digde had het briefje bezorgd, 's Avonds gingen de geadresseerden naar het gasthuis. In dien tijd kwamen de beide personen het huis binnen en eigenden zich eenige zilveren en gouden sieraden en ook een afschrift van een testament toe. Die feiten werden erkend door besch. en door getuigen nader gestaafd. Het O. M.waargenomen door Mr. Kist, eischte tegen den eersten beschuldigde een tucht huisstraf van acht jaren en twee geldboeten ieder groot f 50, tegen den tweeden een tuchthuisstraf van zes jaren en eene geldboete van f 50. Aan mrs. Van Loon en Pouw was de verdediging ambts halve opgedragen. Deze wezen op enkele verzach tende omstandigheden. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag e. k. De persoon, die onlangs een groote spiegelruit van een winkel in de Leidschestraat te Amster dam moedwillig stuk sloeg, is gisteren door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 4 maanden celstraf en f 100 boete, het dubbele van de door het O. M. geëischte straf. BUITENLAND. Du.itschla.ncl. In den rijksdag is bij de tweede lezing het wetsontwerp betreffende Elzas-Lotharingen zooda nig geamendeerd, dat de in de plaats van de rijks wetgeving getreden gewestelijke wetgeving slechts op dezelfde wijze, als zij werd in het leven ge roepen, zal kunnen ingetrokken of gewijzigd wor den, en dat de rekeningen betreflende de gewes telijke huishouding aan eene bondscommissie tot vereffening voorgelegd zullen moeten worden. Het verzoek om ontslag, onlangs door ge neraal Von Stosch als chef der admiraliteit inge diend, is door den keizer ingewilligd. Bij gelegenheid van 's keizers verjaardag, 22 dezer, worden de Russische keizerin en grootvorst Konstantijn te Berlijn verwacht. Groot- Sïrita nniö. Generaal Ignatieff en zijne echigenootc zijn gisteren met lord Derby cn graaf Schouwaloff naar Windsor gegaan, waar zij door de koningin werden ontvangen. In het lagerhuis verklaarde Sir. S. Northcote, op eene vraag van den heer Forster, dat hij na dere stukken zal overleggen betreffende Turkije. De Russische amendementen waren door de regee ring nog niet onderzocht. Er was geen nieuwe overeenkomst getroffen met Afghanistan. In antwoord op eene vraag van den heer Simon verklaarde de heer Bourke dat er geen bericht bij de regeering was ingekomen betreffende het ver drijven van Joden uit Servië. Engeland en Oostenrijk protesteerden bij Rumenië tegen het verdrijven van Israëlieten. Uit Kaapstad verneemt Reuter van 27 Fe bruari, dat de volksraad in den Transvaal de vredesvoorwaarden met Secocoeni goedkeurde. In zijne redevoering beval president Burgers de aan sluiting aan Engeland aan. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt van 19 dezer gemeld Het ontwerp van het Londensche protocol is gisteren hier ontvangen. Men is alhier tot een vergelijk met de Engelsche regeering geneigd en beschouwt 't totstandkomen eener overeenstemming waarschijnlijk. Volgens uit Montenegro ontvangen berichten heeft prins Nikita den eisch tot afstand van Spizza opgegeven, doch handhaaft hij dien betrekkelijk Niksic. Men zegt dat de prins, indien de Porte eene schikking in dezen geest weigert, zich tot de Europeesche mogendheden zal wenden. Turkije. De Turksche autoriteiten te Erzerum maken met kracht toebereidselen met 't oog op een oorlog met Rusland. Voortdurend hebben er bewegingen van Turksche troepen in de richting naar de Russische grenzen plaatseen vierde legercorps wordt bijeengetrokken. De geregelde Turksche troepen bedragen 50,000 man, waaronder niet begrepen zijn de bezetting van Batum, die 12,000 man sterk is, de talrijke bezetting van Kars en het 6000 man sterke garnizoen van Ardahan. De concentratie der Turksche troepen heeft plaats, om aan een inval der Russen van Erivan uit ter stond weerstand te kunnen bieden; wordt deze inval beproefd, dan hebben de Turken eene tweede versterkte verdedigingslinie bij Saghanlee. De Russische troepenmacht aan de grenzen wordt op 110,000 man geschat en dagelijks komen verster kingen uit Tiflis aan. In de troonrede van den sultan wordt ge zegd dat de opstand in de Herzegowina de regee ring noodzaakte een ernstigen maatregel te nemen,, namelijk de rente der openbare schuld te vermin deren. De sultan bracht eerst de weermiddelen van het land in een voldoenden toestand en kondigde vervolgens eene grondwet af, welke be langrijke hervormingen voorschrijft, een parlement in het leven roept en aan alle onderdanen vrijheid en recht verzekert. Vervolgens worden de wetten opgesomd, welke aan het parlement aangeboden zullen worden, en verklaard dat maatregelen ge nomen zullen worden om, in overleg met en onder medewerkiug der schuldeischers van Turkije, aan deze laatsten solide waarborgen aan te bieden voor de nakoming der vroegere verplichtingen, alles in overeenstemming met de dringende be hoeften der schatkist. De sultan zal aan de burger lijke school voor ambtenaren groote uitbreiding geven, om bekwame bestuurders voor het rijk op te leiden. Hij hoopt op een gunstigen afloop der onderhandelingen met Montenegro. Telegrammen. LONDEN, 20 Maart. Heden is door de Bank van Engeland 150,000 pd. st. uitbetaald. WEENEN, 20 Maart. Aan de „Polit. Corresp." wordt heden uit Belgrado gemeld, dat Pertew Effendi door prins Milan ten gehoore ontvangen is, en hem den keizerlijken firman heeft overhan digd, met het gebruikelijk ceremonieel bij de ontvangst van vreemde gezanten. De vrede is alzoo definitief gesloten. De kamer van afgevaardigden heeft de dooi den minister van koophandel, landbouw en justitie gevraagde supplementaire kredieten toegestaan, tot dekking van deficit, en tot het verkrijgen van middelen voor den aankoop of den onderstand van eenige spoorwegen. BRUSSEL, 20 Maart. De „Independence" deelt mede, dat de twee aanmerkingen, door Rusland op den tekst van het protocol gemaakt, en door lord Derby en graaf Schouwaloff goedgekeurd, niet strekken tot verzwaring, maar veeleer tot vereen voudiging van het protocol. WASHINGTON, 20 Maart. De president heeft aan eene deputatie van democraten en republikei nen uit het Zuiden ten antwoord gegeven, dat zijn kabinet onmiddellijk den toestand van Zuid- Carolina en Louisiana zou onderzoeken en dat intusschen het status quo gehandhaafd zou blijven. NIEUW-ORLEANS, 19 Maart. Nichols heeft op zijn verzoek van het hooge gerechtshof de machtiging ontvangen Packard en anderen uit het gebouw van het wetgevend lichaam te verdrij ven. Packard gaat voort zich in dit gebouw te versterken. LONDEN, 21 Maart. Het kabinet houdt zich heden bezig met het onderzoek van het protocol. Rusland stelt voor om de woorden„mode d'action", in de paragraaf betreflende de tenuitvoerlegging der hervormingen, te vervangen door de woorden: „puissances se concerter pour insister." De prins en prinses van Wales zullen Zaterdag, voor zes weken, naar de Middellandsche zee ver trekken. De prins zal Malta, de prinses Athene bezoeken. van den 15den tot en met den 21sten Maart. BEVALLEN M. M. Meerburg geb. Schouten Z. J. O. Schretlen geb. Sceuwen 1). E. M. Van der Post geb. Haarlem Z. C. L Hermans geb. Lcclcrcq Z. P Reusen geb. Van der lof D. A. M. E. Daemen geb. Vlaanderen

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2