N°. 5246. A0. 1877. Woensdag 21 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Het Gemeenteraadslid res aan de Eerste Kamer. LEIDSCM DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER AD) EK 1I IK> j Van 16 regelsf 1 05. Iedere regel meer0.t71 Groolere letters naar plaatsruimte. Zij die zich met 1 April a. s. op het Leidsch Dagblad wenschen te abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. Yan het kwartaal MaartMei worden dan alleen de beide laatste maanden, tegen 74 cents, in reke ning gebracht. Baat het niet, zoo schaadt het niet, hebben wellicht de leden van onzen Gemeenteraad gedacht toen zij zonder stemming hun goedkeuring hecht ten aan het door B. en W. ontworpen adres aan de Eerste Ivamer der Slaten-Generaal, waarbij tot dat hooge staatslichaam het verzoek wordt gericht het door de Tweede Kamer aangenomen wetsont werp tot vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der arrondissementsrechtbanken en kanton gerechten binnen het ressort van het gerechtshof te 's-Gravenhage te verwerpen met het oog op de daarbij vastgestelde opheffing der Leidsche recht bank, een goedkeuring, waarin natuurlijk tevens instemming lag opgesloten met het voorstel, dat adres aan de Eerste Kamer op te zenden. Indien werkelijk die gedachte onze gemeente raadsleden heeft bezield, is het nog zeer de vraag of zij wèl deden haar in te volgen. Baten zal het adres wel niet, schaden misschien wèl. Hetzelfde, dat thans plaats heeft, geschiedde ten opzichte der wet op het Hooger Onderwijs. Ook toen werd door den Gemeenteraad een adres inge diend aan de Eerste Kamer. En met welk gevolg? Zoo wij ons niet vergissen, dat er twee, zegge twee stemmen, tegen het ontwerp werden uit gebracht. Zal de uitslag thans een andere zijn Geen enkele grond om het te onderstellen. Thans min der nog dan toen, zouden wij geneigd zijn te zeggen. Bezat de Eerste Kamer het recht van amendement, wellicht zou er nog eenige kans be staan, dat er ten opzichte van Leiden een gunstige uitzondering werd gemaakt, nog daargelaten dat een geheele verschikking van het betrokken rechts gebied daarvan ongetwijfeld het gevolg zou zijn. Daar echter die Kamer voor het dilemma bf aan nemen, bf verwerpen is geplaatst, is het meer dan waarschijnlijk, is het naar onze bescheiden mee ning zoo goed als zeker, dat het afgerond geheel, door de Tweede Kamer aangenomen, door de Eerste geheel intact zal worden gelaten. Maar schaden zal het adres in allen gevalle toch ook niet, zal men ons tegenwerpen. Aan de zaak zelf niet, wel echter misschien in een ander op zicht. Wie met ons in de gelegenheid was kennis te nemen van de algemeene opiuie over de voor genomen indiening van het adres, waartoe thans is besloten, zal begrijpen wat wij bedoelen. Of gaf niet het schouderophalend gebaar van schier allen, die vernamen, waartoe onze Gemeenteraad op Donderdag 11. werd bijeengeroepen, zooveel te kennen als hetgeen men in het dagelijksch leven noemtt is gapen tegen een oven. Is het nu in het algemeen voor hem, die het een of ander heeft verzocht, verre van aangenaam daarop een weigerend antwoord te ontvangen, ook voor een corporatie als onze Gemeenteraad is het juist niet benijdenswaardig, op een vraag een af wijzende beschikking te erlangen, al behoeft dan ook elk der leden zich deze niet persoonlijk aan te trekken. Het onderhavige adres beschouwen wij dan ook liefst alleen als een betuiging van leedwezen over de opheffing der rechtbank. Als zoodanig kan het strekken om te constateeren, dat er eerlang weder j een ontwerp tot wet zal worden verheven, waar- j door het aanzien onzer goede stad grootelijks zal I worden verminderd, dewijl zij, die eenmaal, dank zij den moed, het beleid en de trouw harer in gezetenen, de eenige stad met een hoogeschool was, weldra de eenige stad met een hoogeschool en zonder rechtbank zal zijn, ondanks hare steeds toenemende bevolking, haar zich uitbreidend han delsverkeer, haar belangrijke omgeving. Voorwaar, een opmerkelijk contrast. Maar op nog een tegenstelling kunnen wij wijzen. Is zij u ontsnapt, mijne heeren, bij het ontwerpen van uw adres? Toch, zij ligt voor de hand, zij is deze: Bij de wet op het Hooger Onderwijs niet de meermalen besproken opheffing van een der academiën, maar uitbreiding van haar aantal met nog eene; bij het thans door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp daarentegen ver mindering van het aantal rechtbanken en daardoor opheffing van die te Leidenginds versnippering van krachten op wetenschappelijk, hier concentratie van krachten op justitieel gebied. Zonderlinge consequentie, niet waar? Maar toch, er bestaat hier consequentie, consequentie in het doen vermin deren van het aanzien van Leiden. Dat aanzien 't werd immers toch reeds op zoo schitterende wijze verhoogd door de stichting van het nieuwe academiegebouw, waarvan wellicht de eerste steen zal worden gelegd, als wat de hemel verhoedede grondvesting van zulk een gebouw in strijd zal schijnen te zijn met het algemeen belang (hier volgt een diepzinnig betoog over de quaestie, of het algemeen belang al dan niet bestaat uit de som der bijzondere belangen). Maar wat nood We krijgen immers een nieuwe spoorwegverbinding, al kost ze der gemeentekas noodeloos zegt men een aardig sommetje; en uitbreiding der middelen van gemeenschap bevor dert toch altijd den bloei en de welvaart eener plaats, 't Zal niet aan passagiers ontbreken in de waggons op onze lijnen, want alleen reeds studee renden, cn justitiabelen en zeevaartkweekelingen zullen een belangrijk contingent leveren. Wat de rechtzoekenden betreft althans is dat helaasta melijk zekerwat de beide andere rubrieken aan gaat en hier vooral mag een helaasniet ontbreken is 't verre van uitgemaakt. Zullen onze spoorweglijnen dienen om ods langzamerhand die allen te ontvoeren om ze er nimmer terug te brengen Wij weten het niet, maar met bezorgdheid zien wij de toekomst voor Leiden tegemoet. Nog slechts een paar van die overwinningen in het algemeen belang, nog slechts enkele van die inconsequente consequenties en Maar laat ons energie stellen, drievoudige energie tegenover de slagen, die men ons toebrengt. Daarom wij herhalen het kunnen wij vrede hebben met het adres van onzen Gemeenteraad aan de Eerste Kamer, als een bewijs dat wij allen bezield zijn met den geest om tot het laatste toe met geoorloofde middelen te strijden voor het behoud van hetgeen wij bezitten. Maar ook alleen als zoodanig. Op de roemrijke traditiën j van het verledene te steunen het zal ons niet meer baten. De juichkreten van het „Leiden ontzet!" de feesttonen der viering van het driehonderdjarig bestaan onzer roemruchte academie ze worden overstemd door de mannen, die daar opmaken de som van alle bijzondere belangen, al versnipperden ze gisteren om heden te concentreeren, al vergeten ze wat Leiden eenmaal deed voor het algemeen belang, wat datzelfde algemeen belang te danken heeft aan de mannen, die binnen Leidens veste werden gevormd. Welnu, laat ons ook het oog vestigen op ons bijzonder belang. Laat ons ontwikkelen de talrijke bronnen van welvaart, die kunnen vloeien in onze stad: ons fabriekswezen, onze nijverheid, onzen veehandel. Zóó zullen wij onzen val voorkomen en, zoo die onvermijdelijk is, althans niet beklaagd, maar bewonderd worden, omdat wij den strijd volhielden tot het uiterste. In onze eigen kracht ligt ons behoud. De redding zal ditmaal niet van buiten komen. LEIDEN, 20 Maart. Ingevolge bet verhandelde in de raadszitting van 8 Maart jl. zijn de schoolautoriteiten en de commissie van fabricage gehoord aangaande het voorstel van den heer Mr. P. A. Van der Lith, betrekkelijk de plaats waar de school n°. 3 voor minvermogenden zal worden opgericht. Uit de naar aanleiding daarvan ingekomen adviezen blijkt dat de districts-schoolopziener, de schoolcommissie, als mede de commissie van fabricage bezwaar hebben tegen de plaatsing van de school op de te dien einde te dempen Yolmolengracht. Met die bezwa ren kunnen B. en Ws. zich zeer wel vereenigen. Vooral de aanmerkelijke verhooging van uitgaven die het met voorstel gepaard gaat, en de voor de op richting van eene school ongunstige buurt, in verband met de aldaar gehouden wordende aard- appelenmarkt, maken hun het voorstel onaannemelijk. De heer v. d. Lith stelt thans aan den Raad voor, bij eventueelc verwerping van zijn voorstel van 5 Maart jl. terug te komen op het besluit, genomen in de zittingen van 5 en 19 October 1876 en eene som van 48500 beschikbaar te stellen voor het bouwen van eene school, volgens de plannen door B. en Ws. overgelegd in hun schrij ven van 28 September 1876. Het Westfalisch Kohlen-Ausfuhr-Gomité te Essen wendt zich in het belang der steenko len-industrie van Westfalen tot den Raad dezer gemeente, met het eerbiedig verzoek, dat in het vervolg bij openbare aanbesteding niet meer uit sluitend gevraagd worde naar Engelsche steenkolen, maar dat ook der Duitsche steenkolen-industrie de gelegenheid tot mededinging naar de levering worde opengesteld, durvende het comité de ver zekering geven, dat alsdan, bij eventueele gunning, de Duitsche industrie zich zal beijveren, om steen kolen te leveren, die geheel kunnen concurreeren tegen de Engelsche gaskolen. Het had reeds vroeger het comité bevreemd, dat de gasfabrieken onder eigen beheer der ge meente de voorkeur geven aan de Engelsche steen kolen boven de Duitsche, terwijl de gasfabrieken, toebehoorende aan particulieren, althans ten deele, aan de Duitsche kolen de voorkeur geven. Duitschland bezit dan ook onderscheidene mijnen, welke uitmuntende gaskolen opleveren, waarvan de deugdzaamheid meer en meer wordt erkend, zoo dat de kolen dagelijks met extra-treinen naar Parijs. Brussel, Antwerpen, Gent, Amsterdam, Rotterdam enz. worden verzonden. Wat vroeger reeds be vreemdend moest schijnen, moet nu te meer het geval zijn, nu de prijs der steenkolen, alsook de spoorwegvrachten (M. 45 per 10,000 kilogr. naar Den Haag) zeer veel zijn gereduceerd. Met de uitvoering van een met zorg geko- zen programma hield het reciteercollege „Yan

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1