Woensdag-avond bevonden zich twee jonge meisjes in een schuitje in de vaart aan den Zeeburgerdijk te Amsterdam en geraakten in het water, met gevolg dat het eene meisje verdronk; liet andere wist er zonder hulp uit te komen. Te Zwolle heeft een 14-jarige knaap een makker met een knipmesje een steek in den buik toegebracht, waardoor eene ernstige verwon ding is ontstaan. Ter beantwoording der mededeeling betreffende het in beslag nemen zijner paarden schrijft Oscar Carré het volgende ter opheldering De rechtstoestand hier te lande is niet zooals bij ons; hier is 't mogelijk door omkooping en intrige iemand in ongelegenheid, ja zelfs zijn geheele be staan in gevaar te brengen. Daar het mij niet recht duidelijk was, wie eigenlijk bezitter van het door mij gehuurde vaste circus is, deponeerde ik, om alle eventueele moeilijkhedeu te voorkomen, bij het gerecht alhier eene som van circa fl. 12,000 O.W.desniettegenstaande gelukte het iemand, door welke middelen dan ook, tegen mij executie te verkrijgen. Ofschoon het arrest nauwelijks twee uren van kracht bleef, was het toch voor menigeen eene welkome gelegenheid om mij te benadeelen, en toen eenmaal aan deze zaak ruchtbaarheid ge geven was, vond het verhaal weldra zijn weg door de Europeesche nieuwsbladen. Wat de zaak betreft, behoef ik niets anders mede te deelen dan dai, naar rechtsgeleerden mij verzekeren, in strijd met de hier geldende wettelijke bepalingen over het „Executionsverfahren", door het „Bezirksgericht" beslag gelegd werd op mijne eigendommen, ten verzoeke van een schuldeischer van den verhuurder van het vaste circus, eu dat op mijn protest hetzelfde gerecht onmiddellijk het arrest ophief. Mijne zaak bloeit tegenwoordig meer dan ooit te voren; mijne stallen bevatten 108 paarden der edelste rassenbovendien bezit ik nog eene ver zameling van meer dan 30 vreemde dierenhet geen alles te zamen eene waarde van meer dan f 200,000 representeert. Overigens is 't gemakke lijk te begrijpen, dat de directeur van den kon. Nederl. circus zijne paarden niet voor een bagatel van 5000 laat in beslag nemen. Te Cherbourg zijn dezer dagen be langwekkende proefnemingen gedaan om te onder zoeken, in hoever het mogelijk is, een schip in volle vaart met een torpedo te treffen. Een afge keurd vaartuig, de „Bayonnaise", werd daartoe, met vrij hooge zee, buiten de haven gesleept, en de luitenant Lemoinne begaf zich met twee machi nisten en een loods aan boord van het torpedo vaartuigje, waarvan slechts een klein gedeelte boven water zichtbaar was, grijsachtig geschilderd, zoodat het weinig afstak. De torpedo werd aan den boeg geplaatst en het vaartuigje stationeerde zich op drie of vier mijlen afstand van de „Bayonnaise". Op een gegeven teeken begon de jacht, welke een uur duurde en door een smaldeel in de achterhoede werd bijgewoond. Met ademlooze spanning zag men den schok tegemoet, waardoor wellicht het torpedo-vaartuig zou worden vernield. Te midden der onstuimige zee raakte dit de „Bayonnaise", welke met eeu oorverdoovenden knal uiteenscheurde eu met verbazende snelheid zonk. liet torpedo-scheepje deinsde vijftien meter terug nog voordat de ontploffing geschiedde, draaide eenige malen als een tol in het rond eu nam daarop alsof er niets gebeurd was zijne plaats in het smaldeel weder in. Van de „Bayonnaise" was geen spoor meer over en met luid gejuich werden de vier moedige zeelieden, die aldus hun leven gewaagd hadden, verwelkomd. Twee dagen later is de proef met even goeden uitslag her haald en naar het oordeel van der zake kundige lieden is zij eene der meest afdoende, welke nog genomen zijn. Blijkbaar zal een oorlogschip, of zullen zelfs meer dan één, tegenover eene vloot van twintig of vijf en twintig dergelijke torpedo- vaartuigen weerloos zijn, en daar deze het vijftigste gedeelte kosten van een oorlogschip, schijnen de zeemogendheden voor een nieuw en lang niet gemakkelijk te beantwoorden vraagstuk te staan. Zeker is het, dat de proeven op hen, die ze bij woonden, een diepen indruk gemaakt en hen overtuigd hebben, dat zij het uitgangspunt zijn voor een onvermijdelijken omkeer in de tactiek ter zee. Op vele Pruisische spoorwegen zijn, ten behoeve der geringen, wagens 4de klasse, j zonder banken, die de passagiers niet alleen voor een spotprijs vervoeren, maar ook, om niet, hunne bagage bergen. Op een trein, die juist Thorn had verlaten, hoorde de conducteur, terwijl hij zich in zulk een 4de klasse wagen ophield, zuchten en kreten uit een grooten lederen zak opgaan, die in een hoek stond, en het eigendom was van een Pool. Duidelijk troffen zijne ooren de woorden: „Maak los den zak; ik stik, ik stik!" De con ducteur vroeg den Pool, wat dit te beteekenen had, en dewijl deze niet antwoordde, sneed hij den zak open, waaruit toen een tweede Pool te voorschijn kwam, die echter geen kaartje kon ver- toonen. Zijn kameraad had hem als bagage mede genomen en op zijn rug naar den trein gedragen. De twee mannen waren welgestelde kleinhandelaars, op weg naar Prankfort aan den Oder. Het viel hun zeer tegen, dat zij op het volgend station niet alleen nog een kaartje nemen, maar bovendien boete betalen moesten. Mile. Céline Montaland, eene Parij- sche actrice, die jaren geleden ook te Amsterdam zeer gezien was, heeft dezer dagen haar proces tegen dokter Gérard gewonnen. Dokter Gérard is, wat men wel eens hoort noemen, een wrijf- dokter, wiens krachtsinspanning, ondanks de 235 wrijfkuren, ontoereikend bleek, om den gevreesden vijand van dames, zeker embonpoint, te overwin nen. Mile. Céline Montaland en de dokter zetten den strijd tegen elkander voort. De geneesheer vroeg 10 fr. per visite, had reeds 600 fr. ont vangen en eischte ter voldoening zijner rekening een som van 1750 fr. De tooneelspeelster was evenwel van oordeel, dat de 600 fr. meer dan genoeg waren voor een kuur, die volstrekt niet aan de voorgestelde verwachting had beantwoord. Yandaar een proces. Toen de advocaat van de gedaagde zich op een voorbeeld beriep, dat in oude tijden te Athene had plaats gegrepen, en aan de rechtbank voorstelde zich „de visu" te overtuigen, dat de geneeskundige behandeling niet had gebaat, werd het geëindigd en de actrice in het gelijk gesteld. Ze behield de 1750 fr. en haar embonpoint. Het Engelsche tijdschrift „Land and Water" meldt dat in den zoölogischen tuin te Londen een slang van reusachtige afmetingen is aangekomen, 't Is een „Eunectes marinus", in Zuid-Amerika gewoonlijk bekend onder den naam van „el traga venado". De slang is 20 Engelsche voeten lang en de middellijn is meer dan 2 voeten. Het is de grootste die men tot dusver in den zoölogischen tuin te Londen gezien heeft. R echtzaken. Woensdag stond voor het gerechtshof te Am sterdam terecht Paulus Thiemann, een oude bekende van de justitie. Deze nog jeugdige persoon, wiens manier om voor een aanzienlijk heer door te gaan eu in verband daarmede allerlei bestellingen en aankoopen te doen men kent, had iu December van het vorige jaar, onmiddellijk na het eindigen van zijne gevangenisstraf voor een dergelijke zaak, weer aan die zonderlingen trek voldaan en was dan ook ten slotte weer in handen van het ge recht gevallen. Het O. M. eischte vier jaren gevan genisstraf, zes boeten van ƒ25 en vier van f 50. Door den procureur-generaal bij het hof te Arnhem is in de zaak van den gewezen huisknecht van den heer Hallo (valsche getuigenis) geëischt eenzame opsluiting gedurende twee jaren. Hetzelfde hof heeft bij breedvoerig gemoti veerd arrest II. J. Peters, wegens den op 28 No vember 11. onder Beekbergen gepleegden doodslag op Elisabeth Gerritsen, vrouw van J. Wilbrink, tot een tuchthuisstraf van dertig jaren veroordeeld. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van afgevaardigen heeft de commissie benoemd tot onderzoek van het wetsvoorstel der heeren Levavasseur c. s. tot afschaffing van de aalmoezeniers bij het leger. Al de leden der com missie zijn gunstig voor het ontwerp gestemd. De minister van oorlog zal door de commissie in hare eerste zitting gehoord worden. De uiterste linkerzijde en de groep Louis Blauc hebben met algemeene stemmen op 1 na j (die van den heer Mascou) besloten, te stemmen j tegen de vervolging van De Cassagnac. Dixitsctiland. Dr. Löwe heeft in den rijksdag geklaagd over de vervalsching van wijn. Hij meende te kunnen bewijzen dat de helft, of minstens een derde ge deelte van hetgeen tegenwoordig onder den naam van wijn in den handel wordt gebracht, geen en kelen droppel wijn bevat. De heer August Itei- chensperger vestigde de aandacht op de advertentie eener firma, die zich aanbeveelt voor de levering van een „wijnbonquet", waarmede men alle soor ten, van Johannisberger tot Grüneberger, kon na maken. Bismarck verklaarde, aan het rijksbureau voor openbare gezondheid te hebben opgedragen, een scheikundig onderzoek in te stellen omtrent het drinkwater in groote steden, alsook omtrent bier en wijn, of eigenlijk omtrent hetgeen tegen woordig onder die namen wordt verkocht. Dit onderzoek is reeds sinds eenige maanden aange vangen en heeft hoogst verrassende ontdekkingen van vervalsching opgeleverd. Om het nu met meer vrucht te kunnen voortzetten, zijn op de begroo ting gelden voor scheikundige toestellen aange vraagd. De rijksdag heeft thans die aanvraag verzonden aan de commissie van rapporteurs over de begrooting. Grroot-F?rit»nnië. Het financieel verslag van Britsch-Indië is gisteren bij den wetgevenden raad ingediend. In dat stuk wordt de toestand bevredigend, het vooruitzicht op de toekomst bemoedigend genoemd. Ten gevolge van den hongersnood was hetnoodig eene leening te sluiten van 6,250,000 pd. st., waarvan voor 2'/2 millioen in Indië zal worden uitgegeven. Het Britsch gouvernement wordt ver zocht, aan het parlement machtiging te vragen om voor een bedrag van 3,750,000 pd. st. in Engeland uit te geven. De staatssecretaris van. het departement voor Indië zal gedurende het jaar 1877/78 voor een bedrag van 138,500,000 ropijen wissels kunnen trekken. Er wordt voorge steld, in April en Mei wekelijks voor 2,650,000 ropijen aan wissels op Indië te verkoopen. De „Daily Telegraph" heeft weder berichten ontvangen van Stanley, verzonden uit Ujiji, van 7 tot 13 Augustus. Het blad moet met de open baarmaking wachten tot ook de „New-York Herald" ze zal ontvangen hebben. Voorloopig deelt het mede dat ze betrekking hebben op de volledige exploratie van 't meer Tanganyika en zijne uit- vloeiers. Stanley moet ook de hoofdbron van den Nijl gevonden hebben, en 't meer dat haar voedt. De heer Allen Young, de wakkere Noord- pool-reiziger, commandant van 't jacht „Pandora",, is door de koningin tot den ridderstand verheven. Italië. De Kamer van afgevaardigden heeft het wets ontwerp tot invoering van den leerplicht met overgroote meerderheid aangenomen. In de laatste artikelen, betredende de toepassing van het hoofd beginsel, zijn o. a. de boeten voor onwillige huis vaders, enz. vastgesteld. De laagste boete is 50 centimes, de hoogste 10 lires. Zwitserland. De bondsregeering heeft Erankrijk, Duitschland, Italië, Oostenrijk, Portugal, Spanje en de Donau- vorstendommen uitgenoodigd ter deelneming aan een internationaal congres over maatregelen tegen de phylloxera. Rusland. De langzame voortgang der onderhandelingen tusschen de Porie en Montenegro wordt in de politieke kringen te St.-Petersburg met groot leed wezen waargenomen. Montenegro, dat tot het einde der vijandelijkheden overwinnaar bleef, houdt aan de voorstellen der conferentie vast, doch de Porte deed harerzijds nog geene tegenvoorstellen, noch over den terugkeer der gevluchte Ilerzegowiners, welke door Montenegro onderhouden werden, noch over den afstand der haven van Spizza, noch over de vrije vaart op de rivier Bojana. Prins Nikolaas wil niet dat de onderhandelingen overijld plaats hebben, maar is niettemin vast besloten om, indien zij zonder uitzicht op succes blijven, zich in zijne natuurlijke versterkingen terug te trekken en voor 't overige zich in het tegenwoordig bezette gebied te handhaven. De openbare meening te St.-Peters burg acht de oplossing der tusschen Turkije en Montenegro hangende quaesties noodzakelijk voor een vergelijk tusschen de mogendheden.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2