Maandag AA 1877. 12 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST AD8-BERICHTE5. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17i Grootere letters naar plaatsruimte. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 6den dezer maand in vorderbaar verklaarde kohier van het pateutrecht, over het 3de kwartaal, dienst 187S/77, en dat ieder verplicht ia zijn aan slag on den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 10 Maart 1877. LEIDE1V, ÏO Maart. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd ,tot doctor in de rechten de heer G. Ribbius, geb. te Deventer, met Stellingen. Het te dragen gedeelte van het aandeel voor de lichting der nationale militie van 1877 is voor Leiden bepaald op 116. De afdeeling voor taal-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal eeue gewone vergadering houden op a. s. Maandag. Men verzoekt ons, opmerkzaam te maken, dat de godsdienstoefeningen bij de Remonstrant- sche gemeente, van morgen af, niet meer te halfelf maar te tien uren aanvangen. In de zitting der Tweede Kamer van gis teren werd voorgesteld een amendement door den heer Van den Berch, om te Leiden eene arron- dissements-rechtbank te behouden. De voorsteller verdedigde het met het oog op het belang der justi tiabelen, op de belangrijkheid van de gemeente Leiden, de hoofdplaats van Rijnland, en op de wenschelijkheid, dat de studenten aan de Hooge school practische kennis kunnen opdoen. De mi nister van justitie wees op de weinige voorstanders, die het amendement in de stukken heeft gevon den. Hij acht dit ook begrijpelijk, daar er geen houdbaar argument voor het behoud van de Leid sche rechtbank is aan te voerennoch de statis tiek, noch het belang van de studeerende jonge lingschap, Bovendien is Leiden in de onmiddellijke nabijheid van de residentie gelegen. Hij kon het amendement niet goedkeuren. De heer Van den Berch betreurde dit zeer en betoogde nog nader de wenschelijkheid. Het amendement werd, zooals bekend is, met 48 tegen 19 stemmen verworpen. Door de aanneming van art. 1 zijn de arron- dissements-rechtbanken te Leiden, Brielle, Gcrin- chem en Goes, en de kantongerechten te Voorburg Naaldwijk, Noordwijk, Woubrugge, Vlaardingen, Hillegersberg, 's-Gravendeel, Vlissingen, Sluis, Heinkenszand, Kortgene, Axel en Brouwershaven vervallen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 8297 volwas sen personen en van 3244 kinderen. Blijkens het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot nadere herziening der wet van 28 Augustus 1857 regelende de militaire pensioenen bij de landmacht en intrekking der wet van 8 Juni 1864, betoonde men zich over het algemeen niet ongezind om tot een verbetering van het bedrag der pensioenen mede te werken. Het ligt voor de hand dat een bedrag, hetwelk in 1857 als voldoende werd beschouwd, dit thans niet meer is. Met het oog op den weinigen lust, die er bestaat om zich aan den militairen stand te wijden, schijnt boven- dieü verbetering der uitzichten voor de toekomst dringend geboden. De vraag rijst echter of uit dit oogpunt de voorgestelde verhoogingen wel als eene afdoende voorziening te beschouwen zijn. Een onderofficier zal, volgens het wetsontwerp, f 250 'sjaars pensioen ontvangen en een soldaat 150 *sjaars. Die sommen achtten sommige leden niet voldoende om dien militairen een verzorgden ouden dag te 'verschaffen, wat toch het doel moet zijn van het toekennen van een pensioen: Wil men een iets beteekenenden maatregel nemen tot verbetering van de positie der onderofficieren, vooral ook met het doel öm de vrijwillige dienstneming aan te moedigen, dan zal het bedrag der pensioenen zoodanig dienenbepaald te wórden, dat de soldaat ongeveer f 5 per week, de ouderofficier f 7 tot 8 per week ontvange. De minister van oorlog heeft ter uitvoering van het koninklijk besluit, houdende vaststelling der lichting van de militie van 1877, verschillende bepalingen vastgesteld ten aanzien van de indeeling der lotelingen en plaatsvervangers van dit jaar. De voornaamste daarvan zijn de volgendeDe plaats vervangers voor de regimenten infanterie bestemd worden zooveel mogelijk over de verschillende bataljons verdeeld. Bii de bereden corpsen mogen geen milicien-plaatsvervangers boven de 30 jaren worden ingedeeld, tenzij deze bij een bereden corps hebben gediend. Bij de vesting-artillerie behooren zooveel mogelijk te worden ingelijfd miliciens herkomstig uit gemeenten, waar de schutterij ge heel of gedeeltelijk voor den dienst der vesting artillerie bestemd is, en lotelingen, die in vestingen of kustplaatsen te huis behooren. Geen plaatsver vangers mogen worden ingedeeld bij de drie regimenten vestingartillerie en het bataljon mineurs en sappeurs, zooveel mogelijk echter bij het corps pontonniers. Bij het bataljon mineurs moeten worden ingedeeld de telegraafbeambten, wijders nog de manschappen, die het beroep uitoefenen van rijswerker en van riet- of stroodekker, terwijl voor de torpedo-compagnie bij vooikeur zullen worden bestemd schippers, visschers enz. De miliciens, die eenig onderwijs in de genees kunde of heelkunde genoten hebben, de hulp apothekers en de apothekersbedienden bij een der acht regimenten infanterie ingelijfd, kunnen worden bestemd tot eene plaatsing bij eene der compignieën hospitaal-soldaten. Ter localiseeriug der militie behooren de manschappen zooveel doenlijk te worden ingelijfd bij corpsen of onderdeelén daarvan, in of nabij hunne woonplaats garnizoen houdende. De te dezen jare bij de verschillende corpsen van het leger in te deelen manschappen zullen tot eerste 'l oefening twaalf maanden onder de wapenen worden gehouden. De hoegrootheid van het contingent is bepaald voor Noord-Brabant op 1218, Gelderland op 1344, Zuid-Holland op 2134, Noord-Holland op 1655, Zeeland op 514, Utrecht op 512, Friesland op 992, üverijsel op 800, Groningen op 736, Drente op 358 en Limburg op 737 man, waarvan 8444 bestemd zullen worden voor het regiment grenadiers en jagers en de 8 regimenten infanterie, 490 voor de cavalerie, 1825 voor de artillerie en 240 voor de genie. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamsche gemeenteraad werden de discussiën over de belastinghervorming voortgezet. Ten einde eene beslissing uit te lokken over de hoofdbegin selen der voordracht waren door den voorzitter in de eerste plaats drie vragen ter beantwoording gesteld. In de eerste plaatsWil de raad eene inkomstenbelasting als „impot unique"? Met 25 tegen 10 stemmen is die vraag ontkennend be antwoord. De tweede vraag: Wil de raad eene inkomstenbelasting met behoud der plaatselijke belasting (equivalent) alleen? is mede verworpen, met 21 tegen 15 stemmen. De derde vraag: Wil de raad eene inkomstenbelasting met behoud der 80 opcenten op het personeel alleen? is bevesti gend beantwoord met 20 tegen 16 stemmen. Na deze beslissing is de voorgestelde conceptverorde ning op de heffing eener belasting naar het wer kelijk inkomen der belastingschuldigen aan de orde gesteld. Na eene langdurige ziekte overleed heden in Den Haag dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland. Onder den pseudoniem van „oude heer Smits" was hij als letterkundige hoog gewaardeerd. Het gedenkteeken voor wijlen den schilder S. L. Verveer, te 's-Gravenhage, belooft, zegt het „Vaderland", te oordeelen naar het ontwerp in pleister, een alleszins waardig souvenir te zullen worden aan zijn nagedachtenis. Voor een Israë- lietische begraafplaats, waar geen beelden, busten, urnen of dergelijke versierselen worden toegelaten, zou men moeielijk een geschikter ontwerp kunnen vinden. In strenge en grootsche vormen, door den architect Van den Brink ontworpen, is dit model, na goedkeuring van een onzer eerste kunstenaars, een vriend van den overledene, gekozen. Het ge heel, dat eene hoogte van omstreeks 2 meter zal bereiken, maakt een plechtigen indruk. Op treden van arduinsteen verheft zich de sierlijke tombe, welke vervaardigd zal worden uit den besten voor ons klimaat bestand' zijnden steennevens de attributen der schilderkunst worden op wit marmer met vergulde letteren de verschillende inscripties aangebracht. Mr. J. E.' Banck, te 's-Hage, lid van den raad van beheer der Vereeniging het Nederlandsch Tooneel, heeft, volgens de „Amst. Ct.", als zoo danig zijn ontslag genomen. Het stoomschip „Voorwaarts" is 7 dezer van Batavia vertrokken. De 1ste luit.-kwartiermeester M. L. Mog- genstorm is van het 2de reg. veld-artillerie bij het 4de reg. huzaren, de 2de luit.-kwartierm. W. Immiuk van het 5de reg. inf. bij het 2de reg. veld-art. overgeplaatst. Gemengd Nieuws. Men zal zich herinneren dat een twee tal jaren geleden door den timmerman K. te Voorschoten, op weg van die plaats naar Leiden, zijn verloren 7 bankbiljetten van ƒ1000. Alle nasporingen, toen in het werk gesteld, gaveu hoe genaamd geene bevredigende uitkomst. Thans ver neemt men dat er reeds eenige personen, eertijds bij dien timmerman aan het werk, verhoord zijn en men wellicht spoedig tot de ontdekking zal komen wie zich die gelden heeft toegeëigend. Te Alphen a/R. is Donderdag uiteene sloot het lijk van een arbeider opgehaald, die eenige uren te voren naar zijn werk was gegaan. Naar men zegt leed de verdronkene aan duize lingen. Bij eene voordracht, door den luite- nant-ter-zee Koolemans Bejnen te Amsterdam gehouden, tot ondersteuning van het plan om een gedenkteeken op Nova Zembla te plaatsen ter herinnering aan Heemskerk en diens tochtgenooten, verhaalde onze Noordpoolreiziger o. a. het volgende De Eskimo's hebben een afzonderlijk woord voor Hollanders, zij noemen hen Arpanjak (walvisch- mensch), en hun werd duidelijk gemaakt dat de heer Koolemans Bejnen een Arpanjak was. Het geheele dorp liep leeg om den Arpanjak te zien. i De herinnering aan de Hollanders was bewaard gebleven. Een Eskimo, de oudste man, wist zelfs dat de vader van zijn moeder een Arpanjak had

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1