N°. 5237. Zaterdag 10 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. A". Ioil DAGBLAD. tnafasd -iod ob? saaaas oil; .a-nfm.-. WÓ. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsLOS, Iedere regel meer0.17f. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 0 Maart. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der egistratie en domeinen te Haarlem de heer J. J. lubrecht, thans ontvanger dierzelfde middelen te lezer stede. Bij gelegenheid van het 25-jarig feest, dat loor J. Noest als concierge van het genootschap Scientiarum Genitrix gisteren gevierd werd, was het bestuur 's avonds te zeven uren .n het gebouw vergaderd; na afloop van de mishoudelijke zaken werd de jubilaris te acht jren binnengeroepen en door den president harte- ijk toegesproken, waarbij hem een gouden horloge met inscriptie werd overhandigd. Vervolgens werd bij binnengeleid in een der leerzalen en namens le leeraren door den directeur gefeliciteerd, waar bij aan het horloge een gouden ketting werd ge hecht, waaraan als attribuut was toegevoegd een gouden schut met haak en driehoeken, met toe passelijke inscriptie. In een andere leerzaal wachtte Noest daarna de deputatie der leerlingen met het vaandel. Hier werd hem eene mahoniehouten tafel met zilveren inscriptie aangeboden, vergezeld van een album, bevattende de handteekeningen der leerlingen. De overige leerlingen defileerden daarna twee aan twee om den jubilaris en brachten hem hunne gelukwenschen. Geen wonder was het, dat de jubilaris door zoovele blijken van sympathie was aangedaan; in gepaste en hartelijke woorden betuigde hij dan ook zoowel de commissie als allen die er toe hadden medegewerkt om den dag van gisteren voor hem tot zulk een waren feest dag te maken, zijn innigen dank. Na afloop wer den de jongere leerlingen door den jubilaris ont haald en bleven de overige nog eenigen tijd in gepaste vroolijkbeid bijeen. Gisteravond had in de Stadszaal de aange kondigde optische voorstelling van den heer Maju plaats. Zoowel de benedenzaal als de galerij waren bij die gelegenheid goed bezet. Bij de werking van den hyd.-ox.-gasmicroscoop werden menigmaal teekenen van verbazing der aanwezigen uitgelokt over hetgeen men hier van de fijnste voorwerpen uit de natuur en door menschenhanden vervaardigd vele malen vergroot kon aanschouwen, waarbij de mondelinge, soms eigenaardige verklaring van den heer Maju zeker geen ondienst deedniet minder was een en ander ook het geval bij de vergrootin gen van ondoorschijnende voorwerpen, b. v. van het stukje oude kaas, waar zich een ontelbaar aantal kleine diertjes in bewogen. De dissolving-views waren reeds van Basch van vroeger hier niet onbe kend, doch boden niettemin menig nieuw en schoon gezicht aan. Jammer evenwel dat de heer Maju wel is waar niet direct, maar toch indirect in zijne werkzaamheden werd bemoeilijkt en wel juist van een zijde, van welke men dit het allerminst had mogen verwachten. Zij heeft de door haar gedebiteerde, soms geheel misplaatste toespelingen al heel aardig mogen vinden, ze had toch ook moeten begrijpen dat zij zich op deze plaats er niet alleen bespottelijk door aanstelde, maar dat men ook anderen er mede hindert en aanstoot geeft. Yan daar dan ook waarschijnlijk dat men het schijnbaar transparante menschelijk aangezicht, althans volgens het programma, eenige oogenblik- ken te vroeg te zien kreeg. In een onlangs gehouden vergadering van het studentencorps alhier is, naar de „Yox" meldt, door den heer Macalester Loup een motie voor gesteld, luidende: „De vergadering drukt er haar leedwezen over uit, dat het mengelwerk in den almanak voor 77 beneden critiek is, en geeft als haar wensch te kennen, dat de volgende almanak redactiën over de ingezonden stukken de strengst j mogelijke critiek uitoefenen en daarbij alleen op de qualiteit, volstrekt niet op de quantiteit letten." De heer Henry voegde hierbij nog een amende ment, waarbij de toekomstige redacteuren werden aangespoord geen mixed-pickles meer aan te nemen, die tegen bepaalde personen gericht mogen zijn. Nadat de heer Yan der Ylucht ook op de ver diensten van de redactie voor dezen almanak had gewezen en in 't bijzonder aan den heer Vosmaer, den teekenaar van de uitstekende almanakplaat en praeses dier commissie, hulde gebracht had (ap plaus), werd de motie met het amendement zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Gisteren werd door B. en Ws. van Koude kerk aanbesteed het bouwen van een schoolgebouw. Inschrijvers waren de aannemersM. Rutgers, te Aarlanderveen, voor ƒ19.997 C. Boers, te Hazers- woude, 19.660; P. J. Heesterman, te idem, ƒ19.600C. J. Van Vliet, te Oudshoorn, ƒ19.444 I. Sprey, te Koudekerk, ƒ18.858; C. Van Diest, te idem, ƒ18.765. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Philadelphia in 1876 verzoekt ieder, die vermeent nog iets te vorderen te hebben van, of verschuldigd is aan de genoemde hoofdcommissie, hiervan schriftelijk op gave te doen, vóór den 15den Maart e. k.aan het adres van den voorzitter, den heer E. H. Von Baumhauer te Haarlem. De minister van oorlog heeft de chefs der corpsen van het leger gemachtigd de onder hunne bevelen dienende militairen van den Israëlietischen godsdienst, die hunne eerlang invallende godsdien stige feesten ten hunnent wenschen te vieren, daartoe in de gelegenheid te stellen, door aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne gar nizoensplaats wonen, op de feestdagen vrijstelling van den dienst te verleenen en aan de overige militairen een verlof van 27 dezer tot en met 28 April a. s. De heerenDen Tex, burgemeester van Amsterdam; Veth, voorzitter van het aardr. ge nootschap; Versteeg, E W. Tromp en Nachenius, te AmsterdamVan Bijlandt en H. Van der Wijck, te 's-Gravenhage, zijn door prins Hendrik uitge- noodigd deel uit te maken van het Nederl. comité voor de internationale exploratie van Afrika. De „Standaard" zegt dat hem niets bekend is van het aftreden van den heer Kuyper als lid der Kamer, en voegt er bij, dat dit jaar dr. Kuyper, niet aan de beurt is om af te treden. Volgens den „Staats-Almanak" heeft de „Standaard" ongelijk en zouden te Gouda dit jaar beide afgevaardigden moeten aftreden. Uit raadpleging van andere offi- cieele bescheiden blijkt echter, dat de heer Kuyper des verkiezende, nog tot 1879 lid van de Kamer kan blijven. Door de staatscommissie voor geneeskundige examens te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer D. Da Costa Gomes de la Penha, stedelijk heel- en vroedmeester. Tot tandmeesters zijn be vorderd de heeren E. Stark, Th. Picnot, en Fr. M. C. Koenaert. Van den hoofdcursus der artillerie te Delft zullen dit jaar deelnemen aan het examen voor 2den luitenant hier te lande de sergeanten jhr. I. H. Van Asch van Wijck, E. H. Frankamp, O. P. Wessels, C. W. W. Van Veen en L. Op ten Noort, van het 1ste, G. A. Van der Brug^hen, A, J. Dekker, L. Van der Velde, en N. Bosboom, van het 2de, E. J. II. Van der Veen, van het 3de reg. vesting-artillerie, en de wachtmeester D. J. M: tdelbeek, van het reg. veld-artillerie. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de marine-be- gróoting voor 1877 met ƒ374,000. Het strekt tot vermeerdering van artikel 2, traktementen der ambtenaren bij het departement enz., met ƒ4000, het gevolg eener wijziging bij amendement daarin gebracht, waaruit de aanstelling van burgerlijke ambtenaren voortvloeit; 2°. tot voorziening in buitengewone werken ten dienste van het Noord- zeekanaal, met name in den dienst van het loods wezen en van de verlichting. Voor het loodswezen is noodig een gebouw te Amsterdam en een magazijn nabij de haven van IJmuiden voor ber ging van waarlooze behoeften, een en ander ge raamd op 35,000voor den dienst der verlichting is benoodigd de bouw van twee lichttorens; de aanschaffing van twee lichttoestellen, de bouw van woningen voor lichtwachters, geraamd op ƒ280,000 en 3°. tot herstelling van de marine schutsluis te Willemsoord, waarvoor 55,000 noodig is. Het departement Oude Wetering c. a. der Maatsch. tot nut van 't algemeen heeft besloten naar aanleiding der door het hoofdbestuur toege zonden circulaire betreffende het wetsontwerp op 't lager onderwijs aan het hoofdbestuur te berich ten: dat naar zijn oordeel art. 194 al. 3 der Grondwet dl te duidelijk voorschrijft, dat er overal voldoend openbaar lager onderwijs wordt gegeven, dan dat de mogelijkheid om dit overal illusoir te maken, zou mogen toegelaten worden. En die mogelijkheid zou in het leven geroepen zijn, wanneer art. 16 al. 2 van het wetsontwerp werd aangenomen. Het spreekt van zelf, dat menige gemeenteraad maar al te geneigd om het bijzonder ouderwijs voor te staan, spoedig oordeelen zal dat er geen behoefte aan openbaar lager onderwijs be staat en gedeputeerde staten in sommige provinciën maar al te gewillig een besluit tot sluiting der openbare school zullen goedkeuren. Voorts dat de verplichte schoolgeldheffing iu alle gemeenten, waar opcenten op de grondbelasting enz. geheven worden, door art. 42 van het wets ontwerp gewild, volstrekte afkeuring verdient, en er geen voldoende verheffing van het peil der algemeene volksontwikkeling te verwachten is, tenzij art. 16 (wet van 1875 en wetsontwerp) aldus gewijzigd worde„In elke gemeente wordt kosteloos lager onderwijs gegeven," enz., door welke bepaling geenszins het oprichten of instandhouden van scholen voor o. 1. onderwijs, waar wel schoolgeld zou gehe ven worden of wordt, zou worden buitengesloten. Verder dat het minimum van de jaarwedde der hoofdonderwijzers in het wetsontwerp veel te laag is gesteld en tot 1000, althans tot 800, zou behooren opgevoerd te worden; dat het rijk een gedeelte van deze jaarwedde voor zijn rekening behoort te nemendat de hulponderwijzers met akte als hoofdonderwijzer aauspraak behooren te hebben op hooger salaris, dan zij welke haar niet bezittenen dat in eene school, waar meer dan één hulponderwijzer werkzaam is, de kleinste helft van 't personeel van een akte als hoofdonderwijzer be hoort voorzien te zijn. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kan- tonr. te Heerenveen, W. A. De Laat de Kanter, ontv. der registr. en dom., alsmede bewaarder der hypotheken aldaar; tot plaatsverv. kantonr. te Culemborg, A. J. Kolff, ontv. der registr. en dom. aldaar; S. Sinnema, thans ontv. der dir. bel. te Dordrecht, benoemd tot ontv. derz. middelen te Utrecht; D. J. P. N. Gaymans, thans ontv. der dir. bel. enz. te Delft, benoemd tot ontv. der dir.. bel. en acc. te Naarden.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1