N°. 5234. Woensdag A". 1877. 7 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 ma.nden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 6 Maart. Naar wij vernemen heeft onze Burgemees ter als hoofd der politie zich de zaak van den jongeling uit de sneeuwballenhistorie aangetrokken en zullen er dergelijke tooneelen van preventieve gevangenneming van onschuldigen niet meer plaats hebben. Het was ook te erg! Voor een talrijk en zeer aandachtig gehoor trad gisteravond in de bijeenkomst der Volks voorlezingen op de heer L. Serrurier, ten einde zijnen hoorders „een en ander over Japan" mede te deelen. Trof reeds bij het binnentreden der zaal de keurige collectie photographieën, platen en teekeningen op Japan betrekking hebbende en doelmatig geëtaleerd, zoodat ieder ze van nabij bezien kon, de aandacht, niet het minst eene ko lossale kaart van het Japansche rijk en eene keu rige, rijk in kleuren en verguldsel vervaardigde plaat uit een der Japansche tempels afkomstig. Het een zoowel als het ander diende tot toelich ting van het vele belangrijke en wetenswaardige dat op welsprekende wijze door den heer Serrurier ten gehoore werd gebracht. Geen wonder dan ook dat zijn gehoor van 't begin tot het einde als aan zijne lippen geboeid was, en gretig de gelegenheid waarnam om afdrukken, een overzicht der lezing bevattende, die aan het slot werden rondgedeeld, machtig te worden. Niet minder gretig werden de toegangsbiljetten voor het op a. s. Woensdag door het muziekcorps der schutterij te houden volksconcert, in de pauze door de aanwezigen ontvangen, en het was der commissie zeker aangenaam dat zij, door de wel willendheid van onzen Burgemeester, in staat was gesteld, die op zoo onbekrompen wijze onder de bezoekers te kunnen uitreiken. De belangrijke verkooping van schilderijen enz., in 't geheel 257 nommers, die den 13den dezer door en ten huize van den heer J. W. Van Leeuwen zal gehouden worden, bevat zeldzaams genoeg, dat er bijzonder de aandacht op wordt gevestigd. Onder de schilderijen komen o. a. voor twee landschappen van M. Hobbema, een van B. C. Koekkoek; een „Willem v. Ruytenberg v. Vlaardingen", origineel stuk naar 't leven, door Rembrand van Rhijnonder de teekeningen een landschap naar Ph. Wouwerman, door Wilckie, enz., enz.voorts staalplaten, photographieën, litho- graphieën, pracht- en plaatwerken en boekenkasten. Een en ander is te zien daags vóór de verkoo ping van 103 uren. Het onlangs medegedeelde gerucht omtrent de opheffing der kweekschool voor zeevaart alhier schijnt eenigszins voorbarig te zijn geweest. In tegendeel zou, naar het „Vaderland" meldt, het uitzicht bestaan, dat de bloeiende populaire in richting op breeder en vaster grondslagen zal ge vestigd worden, ook te midden der twee groote opleidingsvaartuigen te Amsterdam en Rotterdam. Gedurende de tweede helft der maand Januari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet bezorgd konden worden: A. Bouwt, J. v. d. Hoeven (2 stuks), mej. Gulpers, Th. Krelenkamp, Hasch, J. Westerman, T. Wibraad, J. J. Symons, D. Tiet, M. Van Kruisen, AmsterdamHoef, BodegravenL. Zwie- man, Breukelen; Van der Pijl, Culemborg; H. Bruns, Dorpat; S. Bakker, Dronrijp; mev. Eik hout, A. Van Lawick, 's-GravenhageTelin, H. Otto, Haarlem; Aunemde, Kampen; wed. K. Van de Meer, Niedorp; S. Hoogeveen, Nieuwerbrug; Brouwer, Noordwijk; mej. Jansen, Oudshoorn; P. De Meer, J. Van der Holst, H. Van Dam, mej. B. C. G. Hanpoel-Meerman, H. De Jong, Hudepool, Rotterdam; D. J. Ruster, Solok; Johanna Mens, ZoeterwoudeSchilmöller, Visbeek K. Dekker, (niet vermeld)P. G. A. Broecker, Wageningen. Briefkaarten: mej. A. Weber, 's-Gra- venhage; M. Buurman, Leiden; N. Bouvy, Rot terdam. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs in 1878, in ervaring gekomen zijnde, dat zich noemende agenten hunne diensten aanbieden aan eventueele inzenders, brengt in de „Staatscourant" ter kennis van alle belanghebbenden, dat volgens art. 7 van het Règlement-géuéral der tentoonstelling, het Fran- sche commissariaat-generaal met geene afzonderlijke vreemde inzenders zal handelen, maar alleen met de officieele, van regeeringswege benoemde com- missiën, of hare gedelegeerden. De hoofdcommissie herhaalt daarom hare waarschuwing aan heeren inzenders, om geen verbintenissen aan te gaan met agenten, zooals bijv. het zoogenoemde gene- raal-agentschap Hijmans en De Vries te Parijs, wier onbevoegde inmenging in zaken de tentoon stelling betreffende, door de hoofdcommissie even min zal worden geduld als door het Fransche com missariaat-generaal toegelaten Na veeljarige bemoeiingen, welk zich in het bijzonder het bestuur van den Rheinischen spoor weg getroost heeft, is eindelijk een internationale overeenkomst tot stand gekomen tot wederkeerige uitwisseling van spoorwegvoertuigen. Daartoe zijn, behalve een groot aantal van de belangrijkste Duitsche spoorwegen, voorloopig alle Belgische staats- en particuliere spoorwegen, de Nederland sche en alle Fransche, met uitzondering van den Chemin de fer de l'Est, toegetredende laatste heeft zich slechts voorloopig en wegens formeele redenen daarvan onthouden. Het grootste offer voor het beoogde doel eenheid van regels bij de uitwisseling is door de Belgische en Fransche spoorwegen gebracht, wijl zij hunne tot dusverre gehandhaafde beginselen geheel hebben opgegeven, hun geheele afrekeningsstelsel hebben omverge worpen en zich aan de Duitsche grondslagen en inrichtingen hebben aangesloten. De nieuwe over eenkomst is ook met het oog op de nationaliteiten van eenige beteekenis, daar zij de eerste is, bij welke de Fransche spoorwegen met de Duitsche in rechtstreeksche betrekking treden. Bij het departement van bmnenlandsche zaken is thans voorbereid eene herziening van de bestaande regeling der inschrijving in de bevol kingsregisters. De voornaamste punten van de nieuwe regeling zijn: 1°. Inschrijving van perso nen, die onder het hestuur van het openbaar gezag te zamen wonen. 2°. Invoering van bevol king- en huwelijksboekjes. 3°. Verkorting der termijnen voor het doen van aangiften en kennis gevingen betreffende verandering van woonplaats. 4)°. Verplichting van niet meer dan één persoon tot het doen van aangifte van vestiging of vertrek. 5°. Regeling bij kon. besluit van het geheele ontwerp. 6°. Wijze van inrichting en bijhouding der bevolkingsregisters en der registers, die daar mede in verband staan. De minister van binnenlandsche zaken heeft het ontwerp doen toekomen aan de commissarissen des konings in Je provinciën, met verzoek hunne opmerkingen over de zaak kenbaar te maken, nadat door hen vooraf die gemeentebesturen zijn gehoord, wier bijzondere belangstelling in eene goede rege- j ling van het ontwerp hun bekend is. j Men verneemt dat het voornemen bestaat om in den aanstaanden zomer bij de drie regi menten vesting-artillerie de milicien-verlofgangers van twee oudere lichtingen onder de wapens te roepen, tot het houden van herhalingsoefeningen. De compagnieën vesting-artillerie te Helder, Brielle en Willemstad in garnizoen zullen geoefend wor den in de bediening van en het schieten met het zwaar kustgeschut, terwijl alle overige compag nieën, seriesgewijze, achtereenvolgens zullen kam peeren op de Oldebroeksche heide, om te worden geoefend in de behandeling van het achtcrlaad- geschut. Op die heide, tusschen Elburg en Zwolle, zal een strook gronds van ongeveer 2 uren gaans voor het betrekken van het kamp worden ingericht. Deze inrichting, geheel van voorloopigen aard, zon tevens moeten strekken om de noodige ervaring aan de hand te doen voor eene meer duurzame inrichting van het terrein tot schietproefveld, en voor het tot stand komen van de artillerie-schiet school. Volgens de „Goudsche Ct." zou dr. Kuyper van plan zijn om tegen de aanstaande verkiezingen zijn mandaat als lid der Tweede Kamer om redenen van gezondheid neder te leggen. H. M. de Koningin heeft met een talrijk gevolg gisteravond in het gebouw van kunsten en wetenschappen in Den Haag de zanguitvoering van de Amerikaansche negerzangers bijgewoond. Een uitgelezen publiek had in de zaal plaats ge nomen. De uitvoering is bijzonder goed geslaagd en H. M. betuigde daarover hare groote ingeno menheid. Volgens de Smyrnasche bladen is de ver jaardag van Z. M. den Koning den 19den Februari te Smyrna doer de Nederlandsche kolonie, de oudste van de stad, met buitengewone plechtig heid gevierd. De „Impartial" meldt dat des mor gens in de nationale kapel eene dankzegging in het Nederlandsch en Fransch plaats had, welke werd bijgewoond door den consul R. Van Lennep, de Nederlandsche kolonie van Smyrna, den comman dant, den staf en de equipage van de „Priuses Maria". Na afloop van de godsdienstoefening begaf men zich op uitnoodiging van den commandant aan boord van 't schip, maakte daarmede een. tochtje op de reede en genoot er een „lunch" des avonds gaf de heer Van Lennep een diner. Al de oorlogschepen op de reede waren van den ochtend af met vlaggen versierd en des middags begroetten zij met 21 saluutschoten de Neder landsche vlag. De kapitein der artillerie van het O.-I. leger A. Hijnekamp, thans met verlof hier te lande, wordt te Delft belast met de opleiding van de infanterie-officieren van het leger hier te lande, bestemd om bij het wapen der artillerie van het O.-I. leger te worden gedetacheerd, terwijl de lste luitenant J. H. K. Bisdom, van het 1ste reg. vesting-artillerie, te dien einde aan hem wordt toegevoegd. Bij beschikking van den minister van bin nenlandsche zaken zijn bij den aanleg van staats spoorwegen benoemdtot opzichter 2de kl. P. Van Stralentot opz. 3de kl. H. H. Weehuizen en F. A. G. Douwes Dekker; bevorderd: tot bouw- en werktuigkundige 2de kl. C. Gosewinckel; tot adj.- ingenieur E. Thiange en mr. W. J. 's-Gravesande Guicherit; en tot opz. lste kl., de opz. 2de kl. L. P. Haring, J. O. Van Tricht en J. H. Henstedt. Men verneemt dat door den heer D. De Clercq aan Z. M. den koning eervol ontslag is verzocht als secretaris der Nederlandsche Handelmaatschappij. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat met ingang van 7 Maart het houden van markten en openbare verkoopingen van alle

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1