tierin. G. H. Dröher, van het 4de reg. huzaren; bij het 1ste reg. inf., tot lsten luit.-kwartierin. den 2den luit.-kwartierin. D. J Holsheimer, van het corps. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag is zekere v. Y. in het Papenburg gesprongen en met veel moeite door twee personen met een sehippershaak gered. Het oud-adellijk huis te Horst, onder Voorschoten, waarschijnlijk in het begin der 13de eeuw gebouwd en in het begin der 17de eeuw herbouwd, is thans door den tegenwoordigen eigenaar, prins Erederik, in den 17-eeuwschen stijl gerestaureerd geworden. De herstelling moet zeer goed geslaagd zijn. Aan beminnaars van de oude kunst zal gelegenheid gegeven worden om het slot te bezichtigen. Dezer dagen is vanwege het Haag- sche gemeentebestuur een telling gehouden van de perceelen, welke in die gemeenten op dit oogen- blik onbewoond zijn. liet aantal bedraagt 450. Te Kampen was men gisteren bezig te trachten met behulp van 5 stoombooten en 3 kaapstanders de gedeeltelijk gezonken stoomboot van de firma Meetcr te verwijderen. Kr was reeds eenige beweging in de op de pijlers rustende boot gekomen. Het werk werd evenwel zeer vertraagd, doordien van tijd tot tijd bij het opwinden de ketting brak. Md lie. Agar, die bij haar jongste be zoek aan Groningen door de studenten aldaar zeer feestelijk werd ontvangen, heeft als blijk van erkentelijkheid aan elk van de leden der eerewacht, die haar begeleid heeft, haar photographisch portret en aan het corps een exemplaar der werken van Bacine, Corneille en Molière geschonken. Te Saint L eg er-Va u b aneen plaatsje in het departement Yonne, heeft, naar men ver neemt, eene onderwijzeres een meisje op school eene barbaarsche straf toegediend. Zij gelastte het kind boven op de gestookt wordende kachel te gaan zitten. Het kind deed zulks, maar zich bran dende, schreide het en verzocht aan de schoolmaitres de strafplaats te mogen verlaten. Vergeefs. Het kind moest blijven zitten, en niet ongehoorzaam willende zijn, bleef het inderdaad op de gevaarlijke plaats, totdat het eindelijk in een beklagenswaar- digen toestand naar huis moest worden gebracht. De schoolmaitres is bij prefectoraal besluit van hare betrekking ontslagen. Het Nederlandsch tooneel" heeft in Dresden aangekocht een kostbaar antiek mobilair, ongeveer in den stijl van Lodewijk XIV, waarvan het hout, in het karakter van den tijd, zwaar goud verguld en gebeeldhouwd is, de zittingen van kersenroode zijde en de tafelbladen van marmer zijn. De „peintre-décorateur" Grootveld heeft voor den schouwburg onderhanden een salon, in den stijl van Lodewijk XIV, dat buitengewoon ver dienstelijk belooft te worden. Welk stuk met al deze pracht zal gemonteerd worden, is nog een geheim. Blijkens bericht van den resident van Banka heeft in dat gewest het volgende treu rige voorval plaats gehadOp 1 November werden door den demang van Binjoe, Mohamad Asili, een tiental Chineezen gearresteerd, die op de hoogte van Soengei-Semboewang kromhouten kapten. De gevangenen werden ingescheept op de tongkang, waarmede zij van Singapore waren gekomen, op welk vaartuig ook de demang en een gedeelte van zijn gevolg plaats namen, volgende de overige bewakers in eenige prauwen, voor welker verder geleide de demang echter korten tijd na aan vaarding van de terugreis naar Blinjoe bedankte. Nauwelijks waren die prauwen uit het gezicht, of de arrestanten, die, op last van den demang van hunne banden waren ontdaan, maakten zich onver hoeds meester van de wapenen, en vielen daar mede hunne bewakers aan. Na eene korte worste ling werden al degenen die zich op het dek bevonden, eenigen min of meer ernstig verwond, door de Chineezen in zee geworpen. Aan allen gelukte het echter zich te bergen in eene achter de tongkang vastgemaakte sampan, welke de Chi neezen lieten slippen en waarmede naar den wal werd teruggeroeid. Omtrent het lot van den de mang en van den politie-mandoer Sani, die zich tijdens het yerzet in het ruim van de tongkang bevonden, is niets zekers bekend; de vrees is echter gegrond, dat zij zijn vermoord geworden. Te P a r ij s zal eerlang d e p 1 o e f g e- nomen worden met eene school voor jongens tusschen de zes en acht jaren, onder de leiding van eene onderwijzeres. Het toevertrouwen van jongens op dien leeftijd aan vrouwen heeft namelijk in Duitschland de beste uitkomsten opgeleverd. Een brief aan de „Star and Herald" uit Panama deelt bijzonderheden mede van de vreeselijke bloedtooneelen te Cali, in de Caucti- vallei gelegen. Generaal Bena, de bevelhebber der liberale troepen, zou, volgens dat blad, beschonken geweest zijn, toen hij zijne dronken soldaten vijf uren vrijheid gaf, om met de stad te doen wat zij wilden. Noch ouderdom noch kunne werd gespaard. Vele conservatieven werden uit hunne schuilplaatsen gehaald en evenals hunne vrouwen en dochters vermoord; 87 huizen in het midden der stad werden geplunderd, kerken werden beroofd en verscheiden honderden buitenlanders te Cali verliezen van 150,000 tot 200,000 dollars. In de voorsteden hebben deze ijselijkheden verscheidene dagen geduurd, en de omgeving is bijna geheel geruïneerd. Palmyra ontkwam het lot van Cali door betaling van 200,000 dollars rantsoen. De huizen van den Italiaanschen consul en van een Amerikaausch koopman, Mc. Care geheeten, werden geplunderd. Men vreest dat de burgeroorlog ont aarden zal in een rassen-oorlog. De buitenlanders nemen de vlucht. Een menigte wraakharpijen. dus meldt de brief, in den vorm van vrouwen uit het laagste schuim der bevolking, hitste het opgewouden gepeupel op, om de deuren der huizen open te breken. Niemand en niets werd gespaardook vele liberalen werden gedood. In de voorsteden was het dagen lang, of de hel in al hare woede losgebroken was. De regeering te Bogota keurt de handelwijze van generaal ltena af, doch durft hem, wegens zijne populariteit en invloed in die streek, niet afzetten. Er werden geene buitenlanders gedood, doch hunne eigendommen werden op schandelijke wijze vernield. In een rapport van den station stom- mandant ter Noordkust van Atjeh leest menDen 29sten November werd aan boord gebracht een jeugdig inlander, genaamd Baden Tegoeh, de kleinzoon van den vermoorden Javaan Mas Soeno Widikdjo, die als zendeling door den commandant der tweede expeditie tegen Atjeh naar den toenmaligen sultan was afgezonden. Het Javaansch was hij geheel vergeten, zelfs den naam van zijn grootvader, doch hij sprak tamelijk wel Maleisch, waarschijnlijk dewijl dit de eenige taal was, welke de Atjehnees met hem kon spreken. Hij verhaalde mij van Kediri, (kam pong Blitar) afkomstig te zijn, en bij het ver moorden van zijn grootvader tegenwoordig te zijn geweest. De handen waren den ongelukkige over kruis gebonden, zoomede zijne voeten, waarna men hem heeft geblinddoekt en het hoofd omge draaid. Zulks geschiedde in het bijzijn van Pan glima Polim en zeer vele inlanders. Panglima Wan tang, een schrijver van genoemd hoofd, had het zoogenaamde vonnis ten uitvoer gebracht. Bij den moord der drie volgelingen was hij niet tegen woordig geweest, doch men had hem de be bloede klewangs getoond, waarmede zij waren omgebracht. Men vertelde hem dat deze daarna in de rivier waren geworpen, en dat zijn groot vader na 5 dagen was begraven. Hij heeft den eersten tijd onder bewaking van drie mannen doorgebracht, en hem werd door Panglima Polim gezegd, niet te beproeven weg te loopen, daar men hem dan ook het leven zou benemen, waarop hij geantwoord had„Maak mij maar dood, dat kan mij niet schelen, ik ben nu toch maar alleen". Hij heeft overigens op het veld dienst moeten doen, alwaar hij ook zijne ontvoerders het eerst heeft aangetroffen, waarna hij 's nachts was ont vlucht. Toen ik hem het portretje van zijn groot vader toonde, herkende hij hem, zoomede de beide lieden, die tevens daarop waren afgebeeld en gaf hij eene behoorlijke uitlegging van de op de pho tographic aanwezige voorwerpen. De identiteit van dit kind voldoende bewezen zijnde, zond ik hem per „Sumatra" naar Atjeh. Rechtzaken. Door het gerechtshof te Arnhem is de dag van terechtzitting van W. M. Th. Willemsen, beschul digd van valsche getuigenis in de zaak van den heer E. W. Hallo, bepaald op 15 Maart e. k. De zaak van Hallo zelf is Donderdag iu appèl voor het hof behandeld. Het getuigenverhoor is toen echter nog niet afgeioopen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gis teren een jaar gevangenisstraf geëischt voor een zeventienjarigen jongeling te Haamstede, die zich in eene woning onder die gemeente had meester gemaakt van een boterham, een stuk spek en een appel. In de met dezen diefstal gepaarde inklim ming lag voor dezen jeugdigen recidivist de ver zwarende omstandigheid. In de procedure van den heer Visser van llazerswoude tegen den Staat der Nederlanden heeft gisteren de eindbeslissing plaats gevonden. De hooge raad heeft de door den Staat ingestelde cas satie verworpen en mitsdien het vonnis der recht bank te Haarlem bevestigd, zoodat de Staat is veroordeeld den heer Visser te herstellen in het bezit van den quaestieusen grond, het ingenomen ge deelte binnen 24 uren na de beteekening van het vonnis terug te geven en ter vrije beschikking te stellen en alzoo hersteld in den toestand, waarin het zich bevond vóór de gepleegde stoornis en wederrechtelijke ontzetting, op te leverenmet machtiging van den heer Visser om een en ander zelf te doen bewerkstelligen, des noods met hulp van den sterken armalles met vergoediug van kosten, schaden en interessen. BUITENLAND. FVankrij Is. De vroeger aangekondigde „Vereeniging voor studiereizen rondom de wereld" is voorgoed ge constitueerd, onder voorzitting van den heer Emile Levasseur, lid van het Eransche instituut. Het daartoe ingerichte vaartuig zal in Mei aanstaande vertrekkende bijzonderheden van het reisplan en de voorwaarden tot deelneming vindt men iu het breede uiteengezet in het te Parijs verschenen werkje „Le Tour du Monde en 320 jours." Het bureau der vereeniging is gevestigd op het Vendome- plein n°. 8 aldaar. Een aantal belangstellenden hebben zich reeds als tochtgenooten aangemeld. In den raad van administratie heeft ook de oorspron kelijke ontwerper van het plan, de zeeofficier G. Biard, zitting. Aan deze commissie is een „comité voor wetenschappelijke, economische en commer- cieele studiën" toegevoegd, met den heer De Lesseps tot voorzitter. De kosten der reis worden voor eiken deelnemer op 25 a 35 duizend franken ge raamd, al naar ieders smaak en gewoonten. Dinsdag-avond heeft ten behoeve vau de noodlijdende werkliedeu te Lyon een schitterend feest een „bal", waarop wegens de overgroote menigte niet of nauwelijks gedanst kon worden in het operagebouw te Parijs plaats gehad. AI de „salons" der hoofdstad waren er vertegenwoordigd. De maarschalk De Mac-Mahon, wiens echtgenoot verhinderd was, bleef niet achtervoorts merkte men opde hertogen van Nemours, van Alen^on, de Broglie, de minister van binnen- en buiten- landsche zaken en van koophandel, de gezanten van Duitschland en België, enz. De opbrengst bedroeg, na aftrek der kosten, 14,000 franken. Duitschland. In strijd met het voorstel van Pruisen om het hooggerechtshof des rijks te Berlijn te vestigen, heeft de Bondsraad hiertoe de stad Leipzig aan gewezen. In een brief uit Malange aan de Augsbur- ger „Alg. Zeitung" wordt omtrent de laatste oogenblikken van Eduard Mohr en de oorzaak van zijn dood eene geheel andere lezing gegeven dan het bericht, dat onlangs in de Duitsche bla den was opgenomen. Volgens genoemden bericht gever waren de gebroeders Machado, ten wier huize Mohr zijn intrek had genomen, medeplich tig aan den diefstal, waarbij hij van eene aanzien lijke som beroofd was geworden en hadden zij hem vervolgens vergiftigd. De berichtgever voegt er bij, dat het te Malange algemeen bekend is, dat de gebroeders Machado hun vermogen alleen door misdadige handelingen hebben verworven en dat hun huis als een soort van moordhol bekend staat. In het kustland van Angola liep ook aller wegen het gerucht, dat Mohr vergiftigd was.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2