N°. 5232. A0. 1877. Maandag 5 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bericht aan de .AJbonné's. Morgen zal een aanvang worden gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal DecemberFebruari. Aangezien die inning met het oog op het aantal Abonné's zeer tijdroovend en om slachtig is, zal het den Uitgever aangenaam zijn indien de quitanties op vertoon worden voldaan. Abonné's buiten de stad worden verzocht het bedrag per postwissel over te maken. 28 Febr. 1877. A. W. SIJTHOFF. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..1.10. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIE?! Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.171 Groolere letters naar plaatsruimte. Eerste zitting van den militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: op Maandag den 12den Maart 1877, des voormiddags te elf uren, voor de lotelingen die de nommers getrokken hebben van 1 tot 100, en des namiddags te één nur, voor hen die getrok ken hebben van n°. 101 tot n°. 150; op Dinsdag den 13den Maart 1877, des namiddags te halj- twee, voor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 200; op Woensdag den 14den Maart 1877, des namiddags te één "nr, voor hen die getrokken hebben van n°. 201 tot n°. 280; °P Donderdag den 15den Maart 1877, des namiddags te één nur, voor hen die getrokken hebben van n°. 281 tot n°. 368; en zulks in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Militie raad moeten verschijnen: 1°. de vrijwilligers voor de Militie; 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen van een oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het ver schijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Maart 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van F. STIJNMAN, houdende ver zoek om vergunning tot het plaatsen van een bakoven aan zijn huis N°. 3 op de Nieuwstraat Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 19den Maart aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Maart 1877. LEIDEN, 3 Maart. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", bestemd om het personeel en materieel voor de havenwerken te Batavia over te brengen, zal in plaats van den 17den dezer, zooals anders had behooren te geschieden, reeds den 13den dezer van het Nieuwediep vertrekken. Op grond van dit vervroegde vertrek zal met dit schip geene ver zending van brievenmails plaats vinden rechtstreeks van Den Helder naar Ned.-Indië, doch zullen deze worden verzonden met het stoomschip „Madura", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 17den dezer is bepaald. De Nederlandsche brie venmail over Napels wordt daarentegen op het vastgestelde tijdstip met het stoomschip „Koning der Nederlanden" verzonden. De Amerikaansche jubilé-zangers, welk gezel schap, bestaande uit 4 zangers en 6 zangeressen, zich te Botterdam onlangs naar wensch deed hooren, worden den 15den dezer hier ter stede verwacht. Hunne uitvoeringen zijn ten voordeele der Fisk- University, eene der zeven stichtingen van het Amerikaansch zendelinggenootschap ter opleiding van leeraars. De zangers zijn leerlingen dier universiteit, die door openbare uitvoering van oude slavenliederen de noodige gelden bijeen brachten voor een geschikt gebouw. Het ontbreekt echter aan fondsen om de instelling op den duur in stand te houden, en daarom ondernemen zij eene tweede reis, tevens om ook een Livingstone's zendingshuis op te richten ter opleiding van negers tot zendelingen naar Afrika, waartoe zich reeds een honderdtal hebben bereid verklaard. Voor de hiertoe vereischte gelden, begroot op ƒ120,000, is reeds een gedeelte bijeengebracht. Hunne zangen zijn eene afwisseling van liefelijke weemoedige solo's en treffende harmonieën. Het gezelschap zal heden in Den Haag eene soirée bij baron Van Wassenaer v. Catwijck in het Voorhout met de uitvoering van eenige liederen opluisteren. H. M. de Koningin is voornemens te 9 uren deze partij met een bezoek te vereeren, ook ten einde zich de zangers en zangeressen door den minister-resident der Vereenigde Staten te doen voorstellen. Verschillende amendementen op de aan hangige regeling van de inrichting en het rechts gebied der arrondissements-rechtbanken en kanton gerechten zijn wederom in druk rondgedeeld. De strekking van een door de heeren Van Baar en Haffmans voorgesteld amendement is, om de be voegdheid open te laten, dat ook ongegradueerden tot griffier bij een kantongerecht kunnen worden aangesteld. De heer Van den Berch van Heemstede heeft het behoud der arrondissements-rechtbank te Leiden voorgesteld en in verband daarmede eene nieuwe indeeling van de kantons. Tevens stelt hij voor de gemeente Utrecht te splitsen in twee kantons, de grens door het midden van de Keulsche vaart. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het aantal jongens op de „Wassenaer" gemiddeld met één per dag vermeerdert en dan ook weldra het cijfer van 500, waarvoor de inrichtingen zijn gemaakt, zal bereikt hebben. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3707 portiën, als32571/1 warme spijs, 335 vleeschen 114' /2 spek. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 8095 volwas sen personen en van 2044 kinderen. De burgemeester van Amsterdam heeft als voorzitter der algemeene watersnoodcommissie eenige giften ontvangen, maar verzoekt hem voorloopig geene verdere bijdragen te zenden. De tot heden geleden schade zal hoogstwaarschijnlijk uit de nog voorhanden gelden grootendeels kunnen vergoed worden. Mocht zulks onverhoopt het geval niet zijn, of mochten nieuwe rampen de medewerking der welgezinden vereischen, dan zal de algemeene wa tersnoodcommissie daarvan mededeeling doen en ondersteuning verzoeken. De Haagsche afdeeling van het tooneelver- bond hield Donderdag-avond eene vergadering, waarin een door dr. J. Ten Brink ingeleid debat gehouden werd over de vraag: wat wenschelijker was, Fransche of Duitsche stukken voor het Neder- landsch tooneel te bewerken. De gedachtenwisseling over deze en eenige daarmede verband houdende quaestiën van letterkundigen en dramatischen aard was, niettegenstaande de vergadering weinig talrijk was, zeer levendig. In den aanvang werd aan de leden medegedeeld dat op 9 Maart te Amsterdam eene voorstelling zal worden gegeven door de leerlingen van de tweede klasse der tooneelschool, waartoe alle leden van het tooneel verbond, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, met eene dame toegang hebben. Verder werd aan het bestuur de machtiging ver strekt om zich zoo vele leden toe te voegen als het noodig zou achten, om te zamen eene feest commissie te vormen tot voorbereiding van alles wat tot eene waardige ontvangst en tot ontspanning van de leden der algemeene vergadering van het tooneel verbond, in October te 's-Gravenhage te houden, mocht kunnen strekken. De prinsen Alexander, Hendrik en Frederik en prinses Marianne hebben ieder hetzij voor aan- deelen of donatiën ingeschreven ten behoeve van de oprichting voor de Haagsche Maatschappij van kosthuizen. Uit de lijst van de tot heden voor deze nuttige instelling ontvangen inschrijvingen blijkt dat omstreeks de helft van het aanvankelijk benoodigde kapitaal van ƒ50,000 reeds aanwezig is. Uit een nota van wijzigingen in het ontwerp van wet tot verstrekking van rijkspaarden aan officieren, die tot het houden van rijkspaarden zijn verplicht, blijkt dat de betrokken ministers in de wetsvoordracht hebben overgenomen de door de commissie van rapporteurs in overweging gegeven beperkende bepaling voor officieren omtrent het zich ontdoen van een rijkspaard. Het stoomschip „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, is gisteren van Aden vertrokken. In de maand Augustus a. s. zal te Antwerpen de 300ste verjaardag worden gevierd van de ge boorte van Petrus Paulus Bubens. Een der punten van het programma voor die feesten is een natio naal en internationaal zangersconcours. Tot deel neming aan dit concours zijn ook de Nederland sche zangvereenigingen uitgenoodigd. Het bestuur der vrijmetselaarsloge „La Con stante et Fidéle" te Samarang meldt, dat negen antwoorden zijn ingekomen op de uitgeschreven prijsvraag vooreen leesboek over de geschiede nis van Ned.-Indië, ten behoeve van de hoogste klasse der lagere school. Geen dezer antwoorden werd de bekroning waardig gekeurd. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer D. C. Thijm, geb. te Paramaribotot doctor in de rechten de heer H. C. M. Van Oldenneel, geb. te Houthem (Limburg). Dr. Ferd. Hiller, stedelijk kapelmeester te Keulen, is door Z. M. den koning der Neder landen tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd. Aan D. J. De Jong, te Krimpen a. d. Lek, is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de rivieren in Noord- Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland en Zeeland. De 1ste luit. S. J. Drooglever van het 2de reg. vesting-artillerie is eervol ontheven als on derwijzer op den hoofdcursus te Delft en in die be trekking vervangen door den 2den luit. F. H. A. Tromp, van genoemd corps. Z. M. heeft aan A. A. E. M. Serruys, consul van België te Botterdam, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der orde van Leopold; met 15 Maart benoemd tot plaats- verv. kantonrechter te Amsterdam (eerste kanton) mr. H. J. Van Lier, adv. aldaar; benoemd: bft het bataljon mineurs en sappeurs, tot kapt.-kwar-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1