N°. 5228. Woensdag A0. 1877. 28 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Twee Concessie-aanvragen. LEIDSCH MaBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco ppr postn 1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Ieder, wien de bloei en welvaart van de stad onzer inwoning ter harte gaan, zal met ons elke poging toejuichen, die wordt aangewend om haar door uitbreiding der middelen van gemeenschap meer en meer te doen deelen in de rijke vruchten, onbetwistbaar afgeworpen door een verbeterd en versneld verkeer in verschillende richtingen. Op zulk een loffelijk streven, dat de ondersteuning verdient van allen, die hun geoorloofd eigenbe lang begrijpen, doet het ons genoegen thans weder te kunnen wijzen. Terwijl nog een aanvang moet worden gemaakt met de werken der spoorweglijn op Woerden, bestemd om ons in nauwer verbinding te bren gen met de rijke Rijnstreek en tevens, door aan sluiting aan de hartader onzer spoorlijnen, de Rijnspoorwegmaatschappij, met het buitenland aan onze oostelijke grenzen, komt het verblijdend bericht tot ons, dat een tweetal ondernemende landgenooten het plan hebben gevormd, om, zoo hun daartoe de vereischte vergunning wordt ver leend, een nieuwe spoorweglijn aan te leggen, waardoor onze goede academiestad wederom met een welvarende streek, het zoogenaamde Westland, in aanraking zal worden gebracht, en tevens met een der belangrijkste eindpunten van ons land, den Hoek van Holland. Naar de Stoompost verneemt toch is door de heeren P. J. De Sonnaville en L. E. Uytten- hooven, beiden te 's-Gravenhage, aan de Regeering concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg, uitgaande van de spoorwegbrug over den Rijn nabij Leiden langs Wassenaar, Scheve- ningen, Monster, Poeldijk, 's-Gravesande en Naald wijk naar den Hoek van Holland, met een zijtak van Den Haag naar het station Rijswijk. Reeds de enkele opsomming van de namen der plaatsen, die in het voorgestelde traject zullen worden opgenomen, zullen voldoende zijn om onzen lezers te doen inzien, met welk een hoogst be langrijk plan men hier te doen heeft/ De daarin bedoelde lijn immers geeft èn wat personen- èn wat goederenvervoer betreft, allen grond tot de schoonste verwachtingen. Dat het aan passagiers niet zal ontbreken, mag als vrij zeker gesteld worden, dewijl het hier de communicatie geldt met de eerste badplaats des lands; wat het goe derenvervoer aangaat, ook in dat opzicht behoeft men zeker niet aan het welslagen der onderne ming te twijfelen; of is niet het Westland aller wegen bekend om den rijkdom van producten, dien er de grond oplevert? Het is er echter verre van af, dat men reeds nu met eenige zekerheid zou mogen aannemen, dat Leiden zich eerlang in het bezit van die zoo veelbelovende spoorwegverbinding zal mogen ver heugen. Ook hier, gelijk in zooveel andere zaken, doet zich mededinging gelden, en wel van zeer ernstigeu aard. Er is nl. bij de regeering een tweede aanvrage om concessie ingekomen voor een spoorweg door het Westland, die in aansluiting met den Hollandschen spoorweg van 's-Gravenhage zou uitgaan en over Loosduinen, Monster, 's-Gra- vesande en Naaldwijk naar Maassluis en Vlaardingen loopen, om van daar te Schiedam zich weder met den Hollandschen spoorweg te vereenigen, terwijl voorts zijtakken zouden worden gelegd van Schie dam naar Delfshaven en van Naaldwijk of Maassluis naar den Hoek van Holland. De hoofdpunten van overeenkomst bestaan hier in de richting door het Westland en de verbinding met den Hoek van Holland. Het valt echter niet te ontkennen, dat tegenover de communicatie met Scheveningen langs de voor onze stad belangrijke lijn, het andere ontworpen traject eveneens een hoogst gewichtigen zijtak aanbiedt, nl. dien van Schiedam naar Delfshaven. leder toch, die eenigszins met de locale gesteldheid aldaar bekend is, zal toestemmen, dat dit zijlijntje een hoogst belangrijk verkeer belooft, èn wat personen- èn wat goederen vervoer betreft. Delfshaven immers vormt reeds bijna één geheel met de naburige tweede koopstad des rijks, zoodat het elementen genoeg bevat om een eventueele spoorweglijn, die daarjuist ontbreekt, krachtig te voeden. Ook voor die concessie-aanvrage dus valt veel te zeggen, ja voor hen, die uitsluitend de belangen van het Westland op het oog hebben en deze schijnen hier inderdaad op den voorgrond te slaan schijnt zij eenigermale de voorkeur te verdienen, daar een verbinding naar de zijde van Rotterdam voor de producten van het Westland wellicht beter débouché zal opleveren dan het ver keer in de richting van Leiden. LEIDEW, 27 Februari. De dag van morgen is voor Nederland wel waard herdacht te worden. Een zijner prinsen toch zal alsdan het voorrecht genieten zijn tach tigsten verjaardag te vieren. Bij gelegenheid daarvan zal er op het Hais de Pauw eene receptie ge houden worden voor de leden van de hofhouding ran Prins Frederik. In den namiddag zal in het nieuwe paleis aan den Boschkant door den Prins een diner gegeven worden, waaraan o. a. ook door Z. M. den Koning zal worden deelgenomen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Eriesland", van de Rotterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 3den Maart is bepaald. Behalve naar Batavia zal eene brievenmail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 2den en de brieven den volgenden dag, 's morgens vóór 11 uren, te Rotterdam aaugekomen te zijn. B. en Ws. geven den gemeenteraad in overweging hun op te dragen om na overleg met de betrokken autoriteiten de noodige voorstellen in te dienen voor de oprichting te dezer stede van eene inrichting voor de opleiding van O.-I. ambtenaren en hen te machtigen om aan den minister van koloniën de toekenning van een rijkssubsidie aan te vragen. Ingevolge art. 125 der wet van 28 April 1S76 tot regeling van het hooger onderwijs, wordt met de inwerkingtreding van die wet de rijksinstelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volken kunde opgeheven, waardoor onze gemeente haar inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren zal verliezen. Een gevoelige slag zal dat verlies aan de welvaart en ontwikkeling van de gemeente toebrengen. Wel zullen eenige der vakken, die voor het ambtenaars-examen gevor derd worden, aan de hoogeschool worden onder wezen, doch dit is niet met alle vakken het geval, zoodat van eene volledige opleiding van O.-I. ambtenaren geen sprake zal zijn en vooral niet van een planmatig en een afgerond geheel uit makend systeem. De adspirant-ambtenaren zullen zich derhalve voortaan niet meer hierheen begeven en de vele familiën, die zich hier hebben geves tigd, ook met het oog op de opleiding hunner kinderen tot O.-I. ambtenaren, zullen deze ge meente verlaten. Het verlies zal als gevolg van den trewijzigden toestand voor Leiden zoowel uit een materieel als intellectueel oogpunt niet ge ring wezen en B. en Ws. mogen niet anders onderstellen of de gemeenteraad zal met hen overtuigd zijn dat krachtige maatregelen zullen moeten worden genomen om te bevorderen dat eene inrichting voor de opleiding van O.-I. amb tenaren voor Leiden worde behouden. Bij een reeds voorloopig ingesteld onderzoek is het B. en Ws. gebleken dat vermoedelijk zonder te groote kosten door de gemeente eene school als boven bedoeld zou kunnen worden opgericht en bovendien meenen zij dat er alleszins termen bestaan om eene rijkssubsidie ter zake aan te vragen. Dit laatste punt schijnt voor het slagen van het plan van groot gewicht, ook omdat alsdan het be lang van het rijk daarbij wordt betrokken en de regeering in de gelegenheid wordt gesteld in de opleiding van hare ambtenaren een overwegenden invloed uit te oefenen. De commissie van fabricage bericht aan B. en Ws., dat op het hoofdbezwaar tegen het ontworpen plan van een nieuw schoolgebouw, zon der bovenverdieping, op de gedempte Korte Lange- gracht, betredende het gemis van een gymnastiek lokaal, reeds opzettelijk de aandacht is getrokken in de raadszitting van den 19den October 1876, als in verband staande tot de beperkte som van ƒ40,000, waarnaar het plan moest worden ont worpen. Een tweede hoofdbezwaar heeft betrekking tot het gemis van een tweeden ingang tot de school, maar dit is opgelost door de opmerking dat over de speelplaats nog een toegang komt, door eene deur in de afschutting, zooals in het bestek is opgenomen. Nu de gemeenteraad door zijn besluit van 19 October met dit eerste hoofdbezwaar niet heeft gerekend, is de commissie van meening, dat er geen aannemelijke redenen bestaan, om de zaak opnieuw bij den raad aanhangig te maken en stelt zij voor, om over te gaan tot de openbare aanbesteding van een schoolgebouw volgens daar van oyergelegde teekening en bestek, waarvan de kosten de som van ƒ40,000 niet te boven gaan. B. en Ws. kunnen zich met dit advies ver eenigen en zullen eerlang tot de openbare aanbe steding overgaan. De minister van financiën brengt ter kennis dat in den loop van dit en het volgende jaar 120 commiezen der 4de klasse der directe belastingen, in- en uitg. rechten en ace. kunnen worden aan gesteld op eene bezoldiging van 420 'sjaars en eene toelage voor eens van 75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld. Voor die betrekking kunnen in aanmer king komen zij, die een gezond lichaamsgestel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 28 jaren oud en voldoende ervaren zijn in het lezen, schrijven en in de eerste gronden der reken kunde. Voor gepasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, is het maximum van leeftijd op 34 jaren, en voor ge pasporteerde onderofficieren of andere militairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 30 jaar bepaald. De verzoekschriften om toelating tot het onderzoek moeten vóór den lsten Juni e. k. bij bet departement van financiën zijn ingekomen, desverkiezende door lusschenkomst van de contro leurs der dir. bel., in en uitg. rechten en accijnzen. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer M. A. Perk, predikant bij de Waalsche gemeente j te Amsterdam, benoemd tot ridder van de orde I der Eikekroon, als blijk van de bijzondere waar deering van het aan Z. M. opgedragen werkje: „Het Citadel-Monument."

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1