BURGERLIJKE STAND TAN LEIDEN. Geveilde Perceelen. Het Bestuue: W. J. Kolft', Pres. J. Voogd, Secret. J3TJITEIVL.-A.1V D. Frankrijk;. Bij gelegenheid van veldmanoeuvres door Duit- sche troepen kwam eene afdeeling in de nabij heid van Belfort bij vergissing over de Fransche grenzen. De commandant der Fransche vesting seinde onmiddellijk om orders naar Parijs en ont ving weldra ten antwoord, dat dergelijke vergis singen natuurlijk door de vingers gezien moesten worden. Een correspondent van de „Köln. Zeitung" te Parijs seinde Zaterdag, dat volgens geruchten opnieuw zulk een schending der grenzen had plaats gehad. Waarschijnlijk echter heeft men hier met de phantasie van een of anderen warmen patriot te doen. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt gemeld De uit Weenen verspreide geruchten, dat door den czaar bevel gegeven zou zijn, dat het Russische leger den 28sten dezer de Pruth zal overtrekken, zijn vol komen ongegrond. Het is niet te verwachten, dat den lsten Maart de strijd tusschen Servië en Turkije hervat zal wordende berichten omtrent de vredesonderhandelingen luiden gunstig. Mochten zij den lsten Maart nog niet tot een resultaat geleid hebben, dan zou zonder twijfel de wapen stilstand verlengd worden. De „Nord" behelst een correspondentie uit St.-Petersburg, waarin gezegd wordt dat lord Derby niets van Rusland zal gedaan krijgen, als hij niet aangeeft welke dwangmiddelen kunnen worden aangewend ingeval de Porte opnieuw wei gert. Engelands houding zou zelfs Ruslands be sluit kunnen verhaasten, om te komen uit een toestand, die noch vrede, noch oorlog is, maar van Rusland alle offers, die een oorlog met zich brengt, eischt zonder eenige vergoeding. Turkij e. De overeenstemming tusschen de Servische ge delegeerden en den minister van buitenlandsche zaken, Safvet-pacha, is volkomen. Prins Milan zal een brief aan de Porte richten, waarin hij de voorwaarden aanvaardt. De grootvizier zal acte nemen van deze verklaring in een nieuwen firman, welke de aan prins Milan toegekende positie regelt. Vereenigde Staten. In eene gemeenschappelijke bijeenkomst der beide Kamers hebben de democraten de beslissing der commissie bestreden, welke de stemmen van Oregon aan Hayes toekende. Niettemin is de be slissing bekrachtigd. Vervolgens verzetten de demo craten zich tegen de bekrachtiging der stemming in Pennsylvanië. Telegrammen. MADRID, 25 Februari. De Koning ging heden scheep naar Alicante. Ilij werd overal toegejuicht. PARIJS, 25 Februari. Godefroy is schuldig verklaard aan moord op Courtefois gepleegd, en met inachtneming van verzachtende omstandigheden tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. LONDEN, 25 Februari. De begrooting voor oorlog bedraagt 14,531,700 pond, zijnde 742,900 minder dat 't vorig jaar. Het effectief van het leger is 191,981 man. ST.-PETERSBURG, 25 Februari. Noch in regeerings- noch in bankierskringen is iets bekend van het bericht, dat op 't oogenblik onderhandelin gen met Rothschild of andere buitenlaudsche ban kiers gevoerd zouden worden over de plaatsing eener nieuwe Russische leening. ATHENE, 26 Februari. De Candioten, hunne oude privileges wenschende te behouden, hebbeu geweigerd afgevaardigden voor het Turksch par lement te kiezen. De gouverneur Mouktar-pacha heeft daarop gelast dat tot de verkiezingen zal overgegaan worden. PARIJS, 26 Februari. De volledige uitslag der verkiezing te Avignon is thans bekend. De heer St.-Martin is gekozen met 9701 stemmen. Op den heer Dudemaine zijn 9099 stemmen uitgebracht. Het „Journal des Débats" verklaart zich voor de machtiging tot het instellen eener vervolging tegen De Cassagnac. Eerste Huwelijksafkondiging van 25 Februari. D. F. Van Heyst wedr. 42 j. en A. H. Buddingh jd. 27 j. H. W. F. Tramburg jm. 33 j. en J. G. Aalbersberg jd. 23 j. J. Pander jm. 26 j. en G. Vogelenzang jd. 23 j. J. Karreman jm. 31 j. en M. P. E. Kropff jd. 29 j. J. S. Francken jm. 25 j. en C. C. H. Biomjd. 25 j. C. Fuchs jm. 19 j. en E. Kuyters jd. 23 j. B. Groeneveld jm. 19 j. en M. E. Molenaar jd. 21 j. T. P. Nagtegaal jm. 23 j. en A. De Jong jd. 28 j. J. Rozier jm. 25 j. en M. M. P. Funding jd. 21 j. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op 24 Februari 1877, ten overstaan van den notaris A. J. Rijshouwer; Een huis en erf aan de zuidzijde van de Klok- steeg, N°. 29, Sectie G, N°. 579 in bod gebracht op ƒ2610; niet gemijnd en alzoo onverkocht gebleven. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, In het Vrijdag-avond uitgekomen nummer van uw blad komt een stukje voor, dat ons noopt eene kleine plaatsruimte in uw eerstvolgend num mer te vragen. De heer J. P. toch vindt het nut eener ver- eeniging ter ondersteuning van behoeftige kraam vrouwen niet onwrikbaar vaststaande: 1°. omdat zij de overbevolking in de hand zou werken 2°. omdat zij, volgens zijne meening, is opgericht minder ten gerieve der kraamvrouwen, dan wel der med. cand.; 3°. zou volgens hem een med. cand. niet in staat zijn te beoordeelen of er al dan niet be hoefte bestaat. Ziedaar 3 stellingen, waarvoor de heer J. P. geen enkel bewijs aanvoert. Wij willen trach ten zoo kort mogelijk die stellingen te weerleggen. Quod ad l"m. 't Volkomen met den inzender eens zijnde, dat de overbevolking zoo weinig mogelijk moet in de hand gewerkt worden, zien wij nog niet in dat onze Vereeniging het tegendeel beoogt, 't Is toch al zeer onwaarschijnlijk dat de armere klasse, alleen omdat de moeder gedurende 9 dagen ondersteund wordt, de vermeerdering van hun aantal kinderen onbezorgd zal aanzien. Zijn toch die 9 dagen voorbij, dan blijft het kind nog gedurende langen tijd geheel teu laste der ouders en heeft de verleende onderstand alleen het voordeel dat, zooals ook de Leidsche moeder het voor een paar dagen zoo terecht uitdrukte, de vrouw, zoo zij zich weder aan hare bezigheden begeeft, daar toe veel beter in staat is, dan wanneer zij na hare bevalling moet leven van den, uit den aard der zaak, schralen kost, die in dergelijke woningen genoten wordt. Of meent soms de inzender dat, zoo vereenigingen als de onze niet bestonden, de behoeftigen of niet, bf op lateren leeftijd zouden trouwen, of zoo ze vroeger trouwden op welke manier dan ook, het geboren worden van kinderen zouden tegengaan Met of zonder het vooruitzicht op ondersteuning, het aantal kinderen zal het zelfde blijven, en zoo dat waar is, heeft onze Ver eeniging daarom recht van bestaan, omdat zij armoede lenigt, en zoo ten minste tracht een treurigen toestand eenigszins draaglijker te maken. Wat zijne 2de bewering betreft, de schrijver geeft blijken geheel en al onbekend te zijn met de motieven, die tot de oprichting geleid hebben. Wij kunnen verzekeren, dat wij niets op het oog hadden dan het verstrekken van onderstand, daar waar deze noodig bleek te zijn; elke bijgedachte als die, welke de heer P. ons toedicht, was en is ons vreemd. Ten slotte beweert de anonieme schrijver, dat een med. cand. niet zou kunnen beoordeelen of er al dan niet behoefte bestaat. Met alle bescheidenheid durven wij beweren wel in staat te zijn te beslissen of een kraam vrouw versterkend voedsel behoeft, en ook dat wij lang genoeg in dergelijke woningen vertoeven om na te gaan of ondersteuning van buiten noodzakelijk is. Gerust durven wij daarom onze Vereeniging in de belangstelling van Leidens ingezetenen blijven! aanbevelen. Wij hopen dat deze regelen den ver-l keerden indruk, dien het stuk van den heer J. pi poogde te maken, zullen wegnemen, en dat menig.l een de aansporing zal volgen van de Leidschel moeder, die in haar „met een van medelijden! warm kloppend hart" geschreven stukje, op zool welsprekende wijze de belangen harer noodlijdende! zusters heeft verdedigd. De Kerkelijke Belasting (hoofdelijke I omslag} voor de Nederd. Hervormde Gemeente te Leiden. Het schijnt of liever het blijkt om eenl woord te vermijden waartegen de redactie vanl het Nieuws van den Dag heftig uitvaart, terwijl! het aan de onschuldige uitdrukking „'t schijnt",! in haar courant van den 20sten, een vinnig hoofd-l artikel wijdt het blijkt dan, dat het met del invordering der bovengenoemde belasting min oil meer ernst wordt. Althans, zoo men de dezer dagenl te dier zake uitgezondene Waarschuwingen verge-1 lijkt bij voorafgegane Herinneringen, dan zoekt men nu tevergeefs naar den zachtmoedigen toou. Er is ditmaal sprake van voor den aangeslagene onaangename gevolgen, ingeval de betaling niet binnen 14 dagen, dat is vóór den lsten Maart plaats heeftLet wel nog 14 dagen worden hem gegund, nadat reeds de termijnen voor de betaling bepaald, zoomede het jaar waarover die belasting loopt, sedert lang verstreken zijn. Het is immers meer dan tijd om over te gaan tot beschrijving der belasting over het loopende jaar 1877 Men is dus wel lankmoedig! Men verzoekt, men herinnert, men waarschuwt, men bedreigt, en dat alles gratis, zonder eenige bere kening van aanmaning- of vervolgingkosten. Toch wil men de belastingschuldigen bang maken: men bedreigt waarom niet met vervolging als de aanslag wettig is, of zou dat wellicht niet strooken met de kerkelijke gemoedelijkheid? l men bedreigt met „onaangename gevolgen." Waaré die bestaan zullen, moet dus eene verrassing zijn. Toch schijnt men er niets onkerkelijks, niets liefdeloos in te vinden om eene onbillijke belas ting uit te schrijven, waarbij een deel der ge meenteleden de tranen over de oogen loopen, eene belasting die, zooals zij is daargesteld, door geene omstandigheden gerechtvaardigd wordt en op begin- sellooze grondslagen is gebaseerd. Geen wonder dan ook, dat zij geen sympathie ondervindt niet slechts, maar zelfs stelselmatigen tegenstand ontmoet bij de goedgezinden, van welke richting ook. Terecht zou men mij kunnen tegen werpen „welke belasting toch vindt ooit sym pathie?" en toch elk rechtgeaard staatsburger, elk Nederlander die het goed meent met de welvaart des lands, geeft gaarne den keizer wat des keizers is, in de overtuiging, dat het invoeren der belastin gen een noodzakelijk kwaad is, en dat hij daarbij ook feitelijk gebaat wordt. Immers de Rijksbelas tingen moeten voorzien in de behoeften van het leger, de vloot en het onderhoud der Rijks-instel lingen de Provinciale en Slads-belastingen moeten dienen om de kosten te dekken voor openbare wegen, bruggen, verlichting, veiligheid, politie enz. doch wat ontvangt het gemeentelid als baat voor de betaling zijner kerkelijke belasting? Hel recht om de kerk te mogen bezoeken. Maar dat recht is ook den Muzelman niet ontzegd, als het hem lusten mocht in onze kerken te komen. Een zitplaats in de kerk dan wellicht? Ook dit niet. Een belastingschuldige staat in alles gelijk, als hij ter kerke komt, met elk individu. Hij mag een plaats zien machtig te worden tegen betaling van 25 of 10 cents, en als hein dat niet gelukt, onverrichterzake huiswaarts keeren, tenzij hij zich met een staanplaats vergenoege. 2). Tevergeefs heeft een aanzienlijk gedeelte der aangeslagenen een zeer gemotiveerd en gematigd adres aan de kerkelijke commissie ingediend, daarbij wijzende op het onbillijke van den aangenomen grondslag en op den gevaarlijken weg in deze door de commissie ingeslagen. Elk burger beeft daarbij belang. s) Het ware misschien een practiseh huismiddeltje, den aangeslagenen in verhouding tot het geheven bedrag een of meer zitplaatsen als equivalent toe te wijzen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2