N": 5227. A". 1877. Dinsdag 27 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST ADS-BERICHTE N. KOLONIËN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Krauco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Vergadering van den Gemeenteraad Tan Leiden, op Donderdag 1 Maart, des namiddags te halfdrie. Onderwerpen 1°. Voordracht tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de Tusschenschool. (12) 2°. Idem tot verhooging van de jaarwedde van Mej. S. Van Goor den Oosterlingh, onderwijzeres der 2de klasse aan de meisjesschool lste klasse. (23) 3°. Idem betreffende de inrichting tot opleiding van O.-I. ambtenaren. (25) 4°. Verzoek van W. F. Van der Heyden tot uitkeering van de verhooggelden in zake den verkoop van grond aan den Vestwal bij de Kaiserstraat. (26) 5°. Verzoek van Mr. H. L. A. Obreen om stoepen te leg gen aan de gedamde Vestgracht. (27) LEIDEN, 26 Februari. Zaterdag werd op Zomerzorg, onder voor zitterschap van den districts-schoolopziener dr. M. J. De Goeje, de 22ste driemaandelijksche alge- meene vergadering gehouden van onderwijzers en onderwijzeressen in het 3de district van Zuid- Holland. De punten van behandeling waren de volgende1°. Bespreking van het wetsontwerp- Heemskerk, naar aanleiding van een tiental vragen, door het gewestelijk bestuur van het Ned. Onderw.- Genootschap aan de afdeelingen ter beantwoording l voorgelegd2°. Potgieters „Florence", door den heer F. A. Van Dam, en 3°. Het onderwijs in de Fransche taal op de lagere school, door den heer G. Japikse. Daarna werd de rekening en verant woording van den penningmeester opgenomen en goedgekeurd en eindelijk tot de verkiezing van drie bestuursleden overgegaan. De werkzaamheden werden met de uitvoering van enkele zangstukken afgewisseld en besloten. Bij beschikking van den minister van jus titie is benoemd tot cipier in het huis van arrest alhier de heer M. De Hondt, thans 2de commies bij den huishoudelijken dienst in het huis van militaire detentie nabij Leiden, in plaats van den heer H. Moezelaar, die als cipier is overgeplaatst naar het huis van arrest te Goes. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 22.50, 4.50, ƒ2.05; de laagste 20, ƒ4, ƒ2. Ds. J. A. De Vlieger te Katwijk-aan-Zee heeft voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te 's-Gravenhage bedankt. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is aan L. Taat, te Katwijk- aan-Zee, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de rivieren in Noord- Brabant, Gelderland, Zuid-Hollaud, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht. Op de prijsvraag over opvoedkunde, door de Haagsche afdeeling van het N. O. G. uitgeschre ven, is slechts één antwoord ingekomenschrijver van dit bekroonde antwoord is de heer A. Ad miraal te Schoonhoven. Met zekerheid verneemt de „Amst. Ct.", dat de heer mr. J. Messchert van Vollenhoven, die bij de aanst. verkiezingen voor de Tweede Kamer volgens rooster moet aftreden, zich alsdan niet weder verkiesbaar zal stellen. De officieren-van-gezondheid 2de klasse C. W. W. Van Walsem en C. A. L. Rodelsturtz hebben met goed gevolg het examen afgelegd voor officier-van-gezondheid lste klasse. De scheepsklerk J. S. C. F. Blankenstein, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 1 Maart overgeplaatst aan boord van dat te Willemsoord. Tweede Kamer. Na verdere discussie is met 39 tegen 27 stemmen aangenomen de con clusie der meerderheid van de commissie, strekkende om de wenschelijkheid uit te spreken dat art. 2 n°. 27 van het Indisch strafreglement (contract breuk) niet langer blijve bestaan. Gemengd Nieuws. Morgenavond zal eene totale maans verduistering plaats hebben. Zij begint, kort na het opkomen van de maau, des avonds te 5 u. 49 m. Te 6 u. 47 m. is de maan geheel verduisterd en blijft dat tot 8 u. 23. Dan begint de schaduw, die de aarde op de maan werpt, al kleiuer en kleiner te worden, om te 9 u. 21 in. geheel te verdwijnen. Soms is de verduisterde maan in 't geheel niet zichtbaarbij andere gelegenheden evenwel, als de dampkring van onze aarde daarvoor in gunstigen toestand verkeert, is onze wachter zichtbaar als een donkerroode bol, eenigszins op koper gelijkend. De laatste twee dagen zijn met storm wind en hooge zee te Katwijk 30 schuiten aan gekomen, die besomden ƒ270 en ƒ60. De visch- prijzen zijn nog buitengewoon hoog. Ten gevolge van het onstuimige weer kan de visscherij niet geregeld worden uitgeoefend. Zaterdag-nacht wilde zich een ma troos van een voor anker liggende pink te Sche- veningen naar een ander vaartuig begeven. Het schijnt, dat hem toen eenig ongeval is overkomen, althans hij is verdronken. Zijn lijk vond men 's morgens op het strand. Hij laat eene vrouw met vier kinderen na. Donderdag-avond zou hetgezelschap van de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels in de sociëteit „Ons genoegen", te Gouda, „Vrien den van ons" opvoeren. Werkelijk werd aan dit voornemen begin van uitvoering gegeven. Het Goudsche gaslicht wilde echter niet tot de „vrien den" gerekend worden en verliet de zaal kort na dat de uitvoering begonnen was. Welke pogingen men ook gedurende een uur aanwendde om het tot inkeer te brengen en zijn schitterende plaats te doen hernemen, het mocht niet batende groote menigte van het publiek volgde intusschen dat voorbeeld en verliet eveneens de zaal. Eindelijk keerde het gaslicht terug, maar nu was er geen publiek, en de Rotterdamsche kunstenaars weigerden nu, alleen voor het licht te spelen, en vertrokken op hun beurt. Dat de kastelein en 't bestuur van de sociëteit de Goudsche gasfabriek om schade loosstelling zullen aanspreken, is niet onwaarschijn lijk, want de schade is geheel voor rekening van die beiden, daar het genoemd tooneelgezelschap voor 405 wordt uitgekocht. De reusachtige naald van Cleopatra, door den onderkoning van Egypte aan de Engelsche regeering geschonken, zal nu ten langen leste naar Brittanje worden overgebracht. Totdusver achtte men de moeielijkheden aan de overbrenging ver bonden onoverkomelijk. Thans meent men zeker te zijn van te zullen slagen. De obelisk zal worden ingepakt in een houten bekleedsel, licht genoeg om het geheel te doen drijven. Zoo zal een boot haar op het sleeptouw nemen. De kosten zullen de 7 of 8 duizend ponden niet te boven gaan. De naald zal denkelijk geplaatst worden op een der kaden van den Theems, of in de nieuwe straat die van die kade naar Trafalgarsquare loopt. Te Rome bevindt zich thans een Japansch gezantschap, waarbij zich eene jeugdige Japansche dame van aanzienlijke geboorte heeft aangesloten, die het vorige jaar te Rome is ge komen. zonder eene andere taal dan die haars PRIJS DER ADTERTENTIEN: Tan 16 regelsf 1.05. Iedere regel meers 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. lands te kennen en thans Italiaansch en Fransch spreekt, de Europeesche gebruiken kent en volgt en, gelijk andere dames uit de diplomatieke krin gen, met elegantie en met inachtneming van de vereischte vormen receptiën houdt en feesten geeft. De prachtige verzameling oudheden, door den generaal De Cesnola op Cyprus gevonden, is door hem aan de regeering der Yereenigde Staten verkocht voor 10,000 ponden sterling. Uit Enumatil wordt gemeld, dat de stoomboot van Groningen op Lemmer in den nacht tusschen 22 en 23 een daar ter plaatse liggend schip in den grond heeft geboord, met het ongelukkig gevolg, dat de schippersvrouw en drie kinderen er het leven bij verloren. Te Brussel zou verleden week miss Leona Dare, die te Parijs onlangs alle mannelijke trapèze-artisten in ijzingwekkende toeren over troffen heeft, optreden. Bij hare eerste repetitie te Brussel heeft zij een misgreep gedaan bij het zwaaien van de eene trapéze naar de andere, en is uit de hoogte van het tooneel in het orkest nedergeslingerd. In jammerlijken toestand, hoogst ernstig gekwetst, is zij opgenomen. BATAVIA, 18 Januari. De regent van Serang, Radhen Adie Patie Ario Tjondro Negoro, is in 74-jarigen ouderdom over leden. Uit het Samarangsche afkomstig, is hij sedert 1828 in 's lands dienst geweest als klerk, als adjt. djaksa, hoofddjaksa, pattie te Serang, regent van Pandeglang en sedert 1849 regent te Serang. Tijdens de onlusten in het Bantamsche en bij den opstand in het Tjandische heeft hij ook met de wapenen in de hand zich verdienstelijk gemaakt. Hij werd met den titel van Radhen Adie Pattie en met de groote gouden medaille met den ketting beloond. Bij Europeanen en inlanders was hij even geacht en voor beiden even hulpvaardig. Door den gouverneur-geDeraal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan de controleurs lste en 2de kl. H. L. Van der Waarden en J. Van Wijk en aan den verific. 4de kl. W. E. Van Steel. Ingetrokken: Het aan P. J. Tant, laatst, opz. 2de kl. bij het mijnw. in Ned.-Indië, wegens 15 jaren onafgebr. dienst aldaar, verleend tweej. verlof naar Europa. Ontslagen: Uit 's lands dienst, de lste comm. bij 's lands kas te Soerabaia, F. H. L. Van den Duogen Gronovius. Benoemd: Tot hoofd- onderw. te Tondano, E. G. A. Taenzer; tot lsten hulponderw. te Menado J. Kluiver; tot opz. 3de kl. bij den waterst. enz. F. H. Wouters en J. P. Serrarens. Ontslagen: Bij het bin- neul. bestuur op Java en Madura, eervol, w. ziekte, de adsp.- contr. G. A. F. J. Oosthout. Benoemd: Tot adsp.-contr. J. G. Th. J. Root en J. L. B. Heyligers; tot 3den hulponderw. te Bandjermasin, D. J. J. W. Van Ardenne; tot hulponderw. te Magelang B. J. Stofberg. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de ambt. op non-act. J. H. Van Slingerlandt; idem de ambt. op wachtg. J. H. Stru- wer; idem de ambt. op wachtgeld W. A. Ortlieb; eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de comm. op het residentiekantoor te Madioeu G. W. Anthonijsz. Benoemd: Tot ad«.-re<. van Gro- bogan, J. Baart de la Faille; tot ads.-res. van Ponorogo, J. L. Jarman Jr.; tot contr. lste kl. bij het binnenl. best. op Java en Madura, F. L. Wittenrood; tot off. van just, bij den raad van just, te Soerabaia, mr. D. J. M. P. Mnlder; tot tijdelijk subst. aud. mil bij den krijgsraad te velde te Atjeb, mr. J. Schoutendorptot comm. op het resid.-kant. te Madioen J. Th. L. W. Pinchetti. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den kapt. der inf. J. H. Thieme, een tweej. verl. naar Europa, wegens 15 jaren onafgebr.-dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. A. P. Bindervoet van Nahuys; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. H. F. V. M. Schwing; zes maanden buitenl. verlof, aan den 2den luit. inf. P. A. P. Vermeulen. Geplaatst: Geneesk. dienst: bij het hospitaal te Weltevreden, de off.-van-gez. 2de kl. J. A. C. Maier en de apoth. 3de kl. H. M. Bommezijn; bij het hosp. te Padang, de off.-van-gez. 2de kl. G. H Schlenc- ker, en bij het garn. te Salatiga, de off.-van-gez. 2de kl. J. Spruyt. Infanterie: Bij het 15de bat., de lste luit. H. F. O. Köppelmanubij het 17de de kapt. F. J. A. R. Vou Eude;bij het «n hsistentenkader te Batavia, de 2de lilit. A. A. T. H. Giisen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1