Te Schiedam zijn onlangs onder andere ontvreemd elf loten paleis voor volksvlijt van 1869, ter waarde ieder van f 2.50, alsserie 56905695 no. 19 (zes stuks), serie 5697 no. 19 en serie 56315631 no. 19 (vier stuks). Mochten deze loten ten verkoop zijn of worden aangeboden, dan zal men wel doen de justitie hiervan in kennis te stellen. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft men te Maastricht door het stukslaan van een raam zich toegang tot de St.-Servatiuskerk weten te verschaffen, aldaar 3 offerstokken open gebroken en het geld dat er zich in bevond, als ook eenige zilveren harten gestolen. Tot dusverre is de dader onbekend. Een dergelijke brutale diefstal heeft de vorige week in de cantine der Jekerskazerne aldaar plaats gehad, waar des nachts de zich in het lokaal bevindende kast openge broken en circa f 25 daaruit gestolen werd, be nevens eenig ander geld. Genoemde cantine bevindt zich in de kazerne, waarvoor twee schildwachten op post staan. Door het stukslaan eener vensterruit had men het venster geopend. Voor eenigen tijd reeds werd door den commissaris van politie te Vlaardingen aan het licht gebracht, dat de persoon, die zich te Vlaardingen zooveel moeite had gegeven om in een huis in te klimmen en aldaar tal van kasten open te breken, zonder echter iets anders te vinden dan twee tafelappelen, dezelfde persoon was als de door zijne te Zwolle gepleegde diefstallen zoozeer beruchte Schut. Thans is "het ook gelukt aan den te Gouda gestationeerden brigadier van de rijks- veldwacht De Lange, te ontdekken dat hoogst waarschijnlijk niemand anders dan deze Schut de dader is van den aanzienlijken diefstal met braak, aldaar gepleegd in den nacht van 28 op 29 December jl. ten kantore van den heer Van Catz. In het „Handelsblaad" leest men: Hier ter stede worden in de laatste dagen pogin gen gedaan om vreemdsoortige transactiën af te sluiten, die allen schijn hebben van te geschieden met het doeloplichterij te plegen op groote schaal. Het klinkt toch zeker vreemd, dat per sonen, die tot elkander in nauwe betrekking staan, die bij elkander wonen, de hulp inroepen van commissionnairs in effecten, om een soort van op de Beurs onbekende obligatiën, van een maat schappij, opgericht met een zeer vreemdsoortig doel, aau elkander te verkoopen, en den commis- sionnair voor zijn moeite hoogere belooning, veel hoogere zelfs, aanbieden dan de gewone provisie. Kooper en verkooper schijnen vooruit te weten hoe de zaak moet loopen, en de obligatiën, die zij alleen kennen, gaan niet uit hunne handen. Het vermoeden ligt voor de hand, dat hier iets geheimzinnigs in het spel moet zijn. De com- missionnair vermoedt niet dat kooper en verkooper van elkander weten, en het schijnt, dat de beide laatsten bij het afwikkelen der transactie, den commissionnair dupe willen doen worden van een regeling der wijze waarop de kooper den verkoo per zal betalen. In een dergelijk geval is reeds van Engelsche banknoten, van verwisseling in Bel gische banknoten, van weigering om iets anders te ontvangen dan een bepaalde geldsoort, sprake geweest, zoodat het niet onmogelijk zou kunnen zijn, dat de transactie ten doel heeft valsch geld of valsche biljetten aan den man te brengen. De heeren van de Beurs mogen voorzichtig zijn. Woensdag had te VIij men de jongste zoon van de familie v. II. het ongeluk in een hooivork te vallen. Het scherpe ijzer drong [onder in het lichaam en kwam ter hoogte van den navel weder te voorschijn. De weerhaak, die zich aan de vork bevond, maakte het onmogelijk het ijzer terug te trekken. Eerst moest de haak afgevijld worden, wat een geruimen tijd duurde. De knaap hield zich bij de pijnlijke operatie zeer moedig; zijn toestand is vrij gunstig. De ver moedel ij ke daders van den diefstal in eene herberg in de Batavierstraat te Amsterdam zijn in handen der justitie. Men zal zich herinneren, dat onlangs een drietal in hech tenis werd genomen, verdacht van den diefstal te hebben gepleegd bij den heer Gies op den Singel aldaar, van welke er den volgenden dag twee wegens gebrek aan bewijs moesten wor den losgelaten. Is men goed ingelicht, dan zijn de nu gearresteerden dezelfden, die toen op vrije voeten werden gelaten. De justitie heeft in ieder geval een gelukkige vangst gedaan, waarschijnlijk twee gevaarlijke vliegen in één klap. De heer William Whiteley, te Lon den, dreigt zoowel den groot- als den kleinhandel in Engeland een slag toe te brengen. Hij heeft groote verkooplokalen of winkels, die geheele straten beslaan, ingericht. Daarin is alles voor handen wat de mensch voor kleeding, voeding en huisraad noodig heeft. In die winkels zijn 2000 winkelbedienden van beider geslacht werkzaam. Bovendien beheerscht Whiteley nog den omtrek van 25 mijlen door zijne wagens, waarin de goe deren tehuis worden gebracht en waarvan de voerman de bestellingen aanneemt. Het stelsel, waarop zijn zaak steunt, is contante in- en ver koop, en door de massa, die hij omzet, is hij in staat goedkooper aan het publiek te verkoopen, dan de groothandel aan de winkeliers kan doen. Geheele fabrieken werken uitsluitend voor hem. Hij is voornemens in alle groote Engelsche steden dergelijke inrichtingen tot stand te brengen. Omtrent de buskruitontploffing bij het fort St.-Sebastiaan (Spanje) ontvangt de „Agence Havas" de volgende bijzonderheden. In het magazijn waren ongeveer 3000 kilogram buskruit in kisten bovendien waren er in een soort gewelf 50,000 a 60,000 patronen voor remmingtons in kisten, die daar na het eindigen van den burgeroorlog waren neergezet. Op 't oogeDblik der ontploffing waren 9 artilleristen binnen in het kruitmagazijn. Daar zij natuurlijk omgekomen zijn, is het niet mogelijk uit te maken aan welk toeval de ontploffing moet worden toegeschreven. Bijna geheel onkenbare overblijfselen der omgekomenen zijn op meer dan 100 meter afstand van het magazijn teruggevonden. Generaal Goyeneche en de brigade-generaal Calvet, benevens de stedelijke autoriteiten, waren oogen- blikkelijk op de plaats van het onheil tegenwoordig, door een groote menigte gevolgd. Het was hun evenwel onmogelijk te naderen, omdat de 50 a 60 kisten met patronen die in 't gewelf stonden, niet naar buiten waren geslingerd en in brand geraakt waren. De patronen ontploften nu eens achtereenvol gens, dan weer geheele lagen tegelijk 't had iets van een heftig en goed onderhouden geweervuur. Vergeefs heeft men beproefd met twee brandspui ten, die 't water uit de zee pompten, de patroon- kisten onder water te zetten. Daar 't gevaar steeds toenam, moest men van alle verdere pogingen tot blussching afzien en kon men slechts voorzichtig heidsmaatregelen nemen. Deze waren volstrekt niet overbodig; op ongeveer 40 meter afstand, wel is waar tusschen tfree rotsmassa's in, is een ander buskruit-magazijn waarin meer dan 300.000 kilo lag. Dit magazijn is niet gewelfd, maar slechts met pannen gedekt; er zou dus niet zoo heel veel noodig geweest zijn om eene nog veel verschrikke lijker uitbarsting teweeg te brengen. Het ontplof fen der patronen duurde vier uren lang. Den volgenden ochtend zijn de soldaten der genie be gonnen met het opruimen van het puin enz. Zij vonden niets dan gruwelijk verminkte stukken der omgekomen artilleristen, brokken ijzer en ledige hulsen. In de stad Gembich, Vereenigde Staten, bewoond door ruim 7000 Doopsgezinden, die zich daar vestigden en de stad stichtten, is een pokken-epidemie uitgebroken van zoo kwaad aardig karakter, dat het getal dooden dagelijks ongeveer 180 bedraagt. Er bevindt zich geen ge neesheer in deze plaats en het gouvernement tracht daarin thans te voorzien. Dezelfde ziekte heerscht onder de Indianen aan 'de overzijde van het meer waaraan de stad gelegen is. Honderden sterven er en de gezonden zijn, voor zoover zij konden, naar de grenzen gevlucht. Op bevel der autori teiten is de pelshandel in het geheele Noord westen gestaakt. Uit Odessa wordt aan de „Deutsche Ztg." de volgende vermakelijke episode gemeld In den laatsten tijd hebben de dagbladen veel gesproken over de verschillende manoeuvres van het Russische zuiderleger. Sta mij toe u door middel van de volgende schildering den aard van die „manoeuvres" te schetsen. De kolonel van éen nabij Kischeneff (het hoofdkwartier van het Russi sche leger) gelegerd regiment laat den alarmmarsch slaan. Rond twee uren duurt het alvorens het regiment bij elkander is. De officieren zijn ge wapend, sommigen met een jachtgeweer, anderen met een revolver, allen zijn echter van een rijzweep voorzien. Het regiment gaat op marsch. Aan den zoom van een boschje werpen de officieren zich in het kreupelhout, terwijl de soldaten tirailleurs- gewijze het bosch insluiten en alle uitgangen afsnijden. Het geweervuur doet zich hooren, her haalde kreten stijgen in de lucht op, maar na een half uur komen de officieren weder uit het bosch te voorschijn en zijn de „manoeuvres" af- geloopen. Zij voeren hunne dooden en gevangenen mede hazen, vossen en reeën. Het regiment kan nu op zijne lauweren rusten en het officiers corps zich aan den gemaakten buit tegoeddoen. R echtzaken, Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 19 Februari: 1 Wegens asch in het water te hebben gewor pen1. w. zonder consent van heeren van Rijnland in den Rijn gebaggerd te hebben; 1 w. het aan een boom met een schuit gemeerd liggen, zonder dat het touw met een lap zeildoek omwonden was1 w. rijden in verkeerde richting door de Donkersteeg1 w. na gezet- ten tijd te tappen1 w. buiten een openbare waterplaats datgene verricht te hebben, waartoe die inrichtingen bestemd zijn; 1 w. bet zonder noodzaak rijden over de voetstraat;1. w, zon der vergunning van den eigenaar of rechthebbenden te visschen in eens anders vischwater. Voor de rechtbank te Deventer stond Dinsdag terecht zekere M. D. L., oud 66 jaren, koopman, wonende te Tnbbergen, beschuldigd van onbevoegde uitoefening der geneeskunst en het bereiden en afleveren van geneesmiddelen aan verschillende personen. Uit het verhoor der getuigen bleek, dat beklaagde aan zeer vele personen in de gemeenten Rijsen, Tubbergen, enz. geneeskundige hulp heeft verleend en hun geneesmiddelen heeft afgeleverd, bestaande uit potjes met zalf, welke, volgens schei kundig onderzoek en de verklaring van beklaagde zelf, uit loodwit, vermengd met olie of vet, bestond en die hij voor 90 c. tot f 3 per potje verkocht. Geen der getuigen had natuurlijk ooit baat bij de zalf gevonden. Integendeel, hunne wonden waren er door verslimmerd en van sommige wel zoodanig, dat zij niet ter terechtzitting konden verschijnen. Beklaagde bekende de hem ten laste gelegde fei ten gepleegd te hebben, maar zeide niet geweten te hebben dat hij ongeoorloofde handelingen pleegde. Sedert jaren had hij zijn bedrijf ongestoord uit geoefend. Het O. M. eischte schuldigverklaring aan de gemelde feiten en, met inachtneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeling tot twee geldb., ieder van f 75. Uitspraak a. s. Dinsdag. Tegen den drukker en uitgever van het te Maastricht verschijnend weekblad „De Katholieke Limburger" is door jhr. mr. S. een klacht ingediend wegens beleedigende uitdrukkingen, voorkomende in 't laatste nommer van dat blad. BUITENLAND. Duitschland. Het Pruisische huis van afgevaardigden heeft Dinsdag het wetsvoorstel der regeering, strekkende om de provincie Pruisen in twee afzonderlijke provinciën (Oost- en West-Pruisen) te verdeelen, met 201 tegen 158 stemmen aangenomen. Daar door is met name voldaan aan het verlangen van het Westpruisische gedeelte, welks vertegenwoor digers in het provinciaal bestuur steeds in de min derheid waren. Tegen hunnen nagenoeg eenpa- rigen wensch tot scheiding werd geen bezwaar van overwegend belang noch voor Oost-Pruisen, noch voor de provincie, zooals zij nu bestaat, noch voor den Staat aangevoerd. Professor Leopold Von Ranke heeft Dins dag te Berlijn zijn 60jarig doctoraat gevierd. De kroonprins is hem persoonlijk komen gelukwen- schen. Het ter eere van den heer Von Ranke gegeven feest is zeer schitterend geweest. In den namiddag vereenigde zich een uitgelezen gezel schap van 130 personen in het gebouw der architecten-vereeniging aan een maaltijd. De kei zerin heeft aan hem een schrijven gericht van den volgenden inhoud: „Ontvang mijne dub bele gelukwensching hiervoor, dat het den vrienden der Duitsche geschiedvorsching vergund is, uw feestdag te vieren en dat gij dezen dag

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2