N". 5225. Zaterdag A0. 1877. 24 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het LEIDSCH DAGBLAD. Zij die zioh alsdan op deze Courant wenschen te abonneeren, ont- i vangen de nog tot dien datum verschijnende j nummers gratis. LEIDSCÏÏ "S DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke HommersB 0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. BERICHT. LEIDEN, 23 Februari. In de jongste algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap werd aan het bestuur opgedragen aan de regeering mede te deelen, dat naar het oordeel van het genootschap de nationale eer en plicht vorderen een gedenksteen te plaatsen op de plek waar Barendsz en Heemskerck in 1596 en 1597 hebben overwinterd. Ter verwezenlijking van dat denkbeeld hebben thans de heeren jhr. mr. J. K. J. De Jonge, O. baron Van Wassenaer van Catwijck, J. D. Fransen van de Putte, M. H. Jansen en L. R. Koolemans Beynen de medewerking ingeroepen van kundige en invloedrijke mannen, om hen behulpzaam te zijn in het beramen van een plan van uitvoering, of wel tot het verkrijgen der middelen die ge vorderd worden voor het volgende doel„De uit zending van een klein vaartuig met kloeke beman ning, ten einde op de voornaamste plaatsen door de Nederlanders weleer in de Poolstreken ontdekt, doch waarvan de Nederlandsche namen hoe langer hoe meer door vreemde benamingen van later tijd op de kaarten worden verdrongen, „cairns" of weinig kostbare gedenksteenen met eenvoudige opschriften voorzien, op te richten, aanwijzende den tijd der ontdekking en den naam der Nederlandsche ont dekkers, en meer bijzonder zulk een gedenksteen te plaatsen op de plek waar Barendsz en Heems kerck met hunne tochtgenooten in 1596 en 1597 hebben overwinterd." De uitzending van een geschikt klein vaartuig tot uitvoering van dit nationale denkbeeld zal tevens dienstig zijn ter verkrijging van kennis van den toestand van het pakijs in de zee, het eerst door Barendsz bevaren, van ijsnavigatie en van plaatselijke toestanden, voor zoover die op een korten zomertocht van drie of vier maanden kan worden opgedaan. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken zijn, krachtens machtiging des konings, de heeren Th. J. Waller, te Anna-Pau- lowna, en W. Sluis, te Beemster, aangewezen om als commissarissen der Nederlandsche regeering op te treden bij de in deze maand te Hamburg te openen internationale tentoonstelling van melk- en zuivelbereiding. Aan mevr. Lina Schneider is Woensdag avond na eenige door een talrijk gehoor, waar onder zeer vele dames, bijgewoonde voordrachten gehouden te hebben in het studenten-gezelschap „Vrije Studie" te Delft, het eere-lid maatschap van het gezelschap aangeboden. Het stoomschip „Java", van Amsterdam maar Batavia, is 21 dezer des namiddags van Southampton vertrokken. Het „Staatsblad" n°. 22 behelst het kon. besluit van 14 dezer, waarbij het recht in te vorderen voor de postwissels, bedoeld in het eerste lid van art. 2 en in het tweede lid van art. 5 van het kon. besluit van 28 Dec. 1875, zoomede op zoodanige andere postwissels, als uitsluitend strekken tot het beleggen van gelden in spaar banken of tot terugbetaling der ingelegde gelden, nader wordt vastgesteld op 21/, cent voor elke f 12.50 of gedeelte van f 12.50. Omtrent eenige in de sectiën der Tweede Kamer onderzochte wetsontwerpen zijn de verslagen verschenen, met name over die tot: 1°. Verstrekking van rijkspaarden aan officieren, die tot het houden van dienstpaarden zijn verplicht. Tegen dat voorstel werden verschillende bezwaren in het midden gebracht. In de eerste plaats oor deelden vele leden er bij den minister van oorlog met den meesten ernst op te moeten aandringen, dat, tegelijk met het inwerkingtreden van dit ontwerp, sommige koninklijke besluiten betreffende het toestaan van fourrages worden afgeschaft. Al leen wanneer bovengenoemde besluiten afgeschaft worden, zouden deze leden geene bedenking tegen dit wetsvoorstel hebben. Er zal toch door het in werkingtreden dezer wet geen reden meer bestaan om van rijkswege rations fourrages te blijven uitkeeren hetzij tot het aankweeken van paarden, hetzij tot uitbreiding van het aantal paarden van een gedeeltelijk bereden wapen. Men drong aan op de opneming in de wet van de beperkende bepaling, dat de officieren die zich een rijkspaard hebben aangeschaft, zich zonder gebleken nood zakelijkheid en zonder toestemming van den chef van het corps daarvan niet kunnen ontdoen, tenzij zij het paard vijf jaren in gebruik hebben gehad. 2°. Wijziging der Indische begrooting voor 1877 (beschikbaarstelling van gronden voor den vestingbouw). Tegen het doel dezer voordracht had men geene bedenkingen na aanneming der wet op de middelen, waardoor het thans voorge stelde reeds in beginsel is goedgekeurd. Bij deze gelegenheid werd weder geklaagd over het lange uitblijven van de rekening en verantwoording der Indische geldmiddelen na 1876. 3°. Verhooging van de begrooting voor de lands drukkerij voor 1876. In de eerste plaats beklaagde men zich er over, dat verscheidene stukken, die reeds sedert geruimen tijd bij de Kamer waren ingediend, nog niet waren afgedrukt. Daar het uit de feiten zeiven blijkt dat de landsdrukkerij niet bij machte is om al het verplichte werk te verrichten, werd met aandrang op de wenschelijk- heid gewezen om het drukken van sommige be scheiden op particuliere drukkerijen, waar grooter spoed gebruikelijk is, te doen aanbesteden. In de tweede plaats werden klachten geuit over de uit gebreide druk- en schrijffouten, die telkens schier met elk wetsontwerp van eenig aanbelang gepaard gingen. Er waren leden die meenden te weten, dat de schuld grootelijks lag aan het onachtzaam en slordig collationeeren der afschriften aan de departementen van algemeen bestuur, zoodat meer dere zorg met betrekking tot dit punt werd aan bevolen. Vermeerdering van het aantal correctoren aan de landsdrukkerij werd met het oog op de groote drukte wenschelijk geacht. Wegens de te Utrecht heerschende besmet telijke oogziekte zullen de milicien-verlofgangers van de lichting van 1875, behoorende tot de aldaar in garnizoen liggende compagnieën van het 2de regiment vesting-artillerie, die tegen 1 Maart onder de wapens zijn geroepen, te huis worden gelaten. Door C. Bouterse, T. Swetz Azn. en A. Langeveid is naar men verneemt concessie aan gevraagd tot droogmaking van de Ringwiel, een gedeelte van het groote Gaastmeer en een gedeelte van het Zandmeer, alle in Friesland. Aan A. Bos Czn. te Sliedrecht is tot we deropzegging vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst op de stroomen, rivieren en kanalen in acht provinciën. De divisie bestemd tot het doen van een oefeningstocht in den Atlantischen Oceaan, onder bevel van den kapitein-ter-zee W. K. Van Gen nep, is in den namiddag van den 21sten dezer van Lissabon naar St.-Vincent vertrokken. De luit-ter-zee 2de kl. H. R. J. J. Thorbecke, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, wordt met den laatsten dezer op nonact. gesteld en vervangen door den luit.-ter-zee 2de kl. D. Stolp. Door middel van eene algemeene order ter ken nis van het leger brengende de benoeming van Z. K. H. prins Alexander tot generaal-majoor bij den grooten staf van het leger, deelt de minister van oorlog voorts mede dat aan Z. K. H. de ver gunning is verleend in zijn nieuwen rang de uni formen te blijven dragen van de corpsen, waarbij Hd. tot dusver a la suite wordt gevoerd, maar met de onderscheidingsteekenen voor de kleeding der generaals. Tweede Kamer. Den geheelen dag hebben de discussiën geloopen over de conclusiën van het verslag der commissie over de afschaffing der straf bepalingen tegen contractbreuk iri het Indisch strafreglement. De minister van koloniën heeft daarbij verklaard de beslissing der Kamer af te wachten, om daarna in overleg te treden met den gouverneur-generaal. Maandag voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, mr. E. C. U. De Balbian van Doorn, cand.-notaris aldaar; J. B. Sivré, te Roermond, tijdelijk benoemd tot archivaris van het rijks archief van het voormalig Overkwartier van Gel derland, en hem tevens vergund de betrekking van archivaris der gemeente Roermond te blijven vervullen; den gepens. machinist 2de kl. bij de marine S. Vermeer, met ingang van 1 April, be noemd tot adjunct-commies bij het depart, van marine; ingetrokken de benoeming van M. A. Bringenberg tot controleur der dir. bel. en van het kadaster te Rotterdam, met bevestiging in zijne tegenw. betr. als controleur der dir. bel. enz. te 's-Hertogenbosch, 2de afd.; benoemd tot contr. der dir. bel. en van het kadaster te Rotterdam, A. W. E. Kwisthout, landm. 2de kl. te Eindhoven. Gemengd Nieuws. De Leidsche Vleeschmaatschappi; heeft in 't afgeloopen jaar voor 74,000 omgezet Tusschen Spaarndam en Haarlem moe ten Dinsdag-avond achtereenvolgens een drietal personen door twee huzaren uit Haarlem aange vallen zijn. In het eene geval redde de persooi zich door de vlucht, in de beide andere werdei de beide personen in meerdere of mindere mati mishandeld, althans zoo wordt aan 't „N. v. d Dag" belicht. Ook wordt er bijgevoegd, dat d< stoker van het stoomgemaal tijdig tusschenbeid< kwam toen een der aangevallenen op het punt stom over de brug geworpen te worden. Een dergelijk geval als zich voo eenige jaren met een fort in de nabijheid vai Amsterdam voordeed, heeft thans in Duinkerke: plaats gehad. De officieren der genie hadden daa bassins en bruggen vervaardigd en de werke waren nagenoeg gereed, zoodat de afdamming reed was weggeruimd, toen plotseling de muren zonke en de brugpijlers in elkander vielen, zoodat he geheele werk weder van meet af moet begonne worden. De schade bedraagt 800,000 franken. Naar men verneemt heeft thans Je cobus Hazeveld bekend, dat hij den diefstal me inbraak in den afgeloopen zomer in een tijdelij onbewoond geweest huis in de Maliebaan te Utrecl heeft gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1