zijn eenige verdachte goederen gevonden, waarvan echter bij de politie geen aangifte was gedaan. Uit Nieuwediep wordt van 21 dezer gemeld In den afgeloopen nacht is aan den ingang dezer haven een vaartuig dwars over den dam geslagen, 't Zit zeer gevaarlijk en kan niet dan met veel hezwaar worden afgebracht. De zich noemende doctor Slade, die door prof. Lankester te Londen ontmaskerd is, bevindt zich thans in Den Haag, met het voornemen spiritistische séances te geven. Op de Maandag te Utrecht gehou- den vastenavond-paardenmarkt waren 798 paarden aangevoerd, waaronder prachtige exemplaren. De prijzen liepen van f 100 tot f 1000, terwijl de lnxe-paarden 2600 'het span golden. De handel was levendig, niettegenstaande de regen met stroomen nederviel. Yele binnenlandsche en Fran- sche kooplieden waren aanwezig, die tiinke aankoopen deden. Een bont paard, zijnde hard draver, werd voor f 1000 verkocht. De hertog en hertogin van Cleve land zijn het slachtoffer geworden van de beruchte Engelsche inbrekersop Castle Albey hebben zij de vertrekken der hertogin geplunderd. Al hare juweelen, waaronder een halssieraad van 3000 pond st. waarde, zijn geroofd. De diefstal is ge pleegd terwijl het gezin aan tafel zat. Het eenige wat men ontdekt heeft, is het spoor der voetstap pen. De Engelsche juweelen-dieven, die een goed ge organiseerd corps schijnen uit te maken, weten zoo behendig te handelen, dat zelden een hunner ontdekt wordt, veel minder het gestolene. Onder de ontstolen voorwerpen bevindt zich ook het hals sieraad, dat de hertogin van koningin Victoria ontving, bij gelegenheid van het huwelijk der koningin, waarbij zij als bruidsmeisje fungeerde. Er is 200 pond st. op het aanhouden der dieven gesteld. BI ij kens nadere berichten omtrent de overstroomingen in het kanton Bern zijn in een dorp eenige schuren, onder eene aarde- en waterlawine bedolven. De weg naar Wengen ligt op verscheidene plaatsen uiteengescheurd. Te Gsteigwyler is een lang stuk straatweg wegge slagen. Te Grindelwald is de breede straatweg tusschen het hotel „Glacier" en het hotel „Baren" verdwenenbeide hotels zijn thans door een diepe klove gescheiden. Ook op verschillende andere plaatsen in het kanton heeft het water verwoesting aangericht en is de communicatie verbroken. In het kanton St.-Gallen liggen geheele landstreken met slijk, aarde en steenen bedekt. Op twee plaat sen heeft eene grondverschuiving plaats gehad; op de eene is zij zonder groote schade afgeloopen, op de andere is een boerenwoning ingestort, waarbij het geheele gezin met al het vee is om gekomen. Uit Alexandrië werd dezer dagen aan den „Times" en de „Daily News" de zoo goed als zekere ontdekking gemeld van eene nieuwe katoenplant, die, bij minder benoodigde plaatsruimte, eene tweemaal grootere opbrengst afwerpen moet dan de bekende soort. De nieuwe variëteit werd in 1873 door een Egyptisch land man ontdekt, en sedert werd er zaad van gewon nen. Dit zaad wordt thans tot boogen prijs ver kocht en de Egyptische katoenplanters (misschien wat al te sanguinisch) stellen zich voor tegen 1880 of 1882 den katoenoogst van Egypte te zullen hebben verdubbeld. Een exemplaar van de veelbelovende plant is door den Britschen vice- consul te Alexandrië aan den plantentuin te Kew toegezonden. Er zijn thans nadere berichten ont vangen omtrent het overlijden van Eduard Mohr op zijn ontdekkingstocht in Afrika. Den 16den November was hij te Malange aangekomen en had aldaar eene gastvrije ontvangst gevonden bij den heer Custodio José de Sousa Machado, bij wien vroeger ook de reizigers Pogge en Lux gelogeerd hadden. Met den broeder van zijn gast heer, dom Saturnino, die als handelaar in ivoor 1 verre reizen in het binnenland deed, had hij ver- volgens afspraak gemaakt om met hem zijn tocht voort te zetten. Gelijk bekend is, was hij na zijne vroegere aanhoudende inspanning onderhevig aan vlagen van zwaarmoedigheid. Ook tijdens zijne komst te Malange was dit het geval, en wat zijn gastheer of andere ingezetenen ook deden om hem op te beuren, hij bleef steeds in dezelfde stemming, wilde geen bezoek ontvangen en gaf zelfs aan zijn gastheer het verlangen te kennen van niet in zijne eenzaamheid te worden gestoord. Ditmaal lag het echter niet enkel aan zijn gestel. Een paar dagen na zijne aankomst hadden namelijk twee zijner bedienden hem eene aanzienlijke som aan bankpapier en andere waarden ontstolen. Hierdoor in geen geringe verlegenheid gebracht, geraakte hij in eene koortsachtige gejaagdheid, die er niet op verbeterde toen het bleek dat de openbare autoriteit de dieven of het gestolene niet in handen kon krijgen. Weldra sloot hij zich voorgoed in zijne kamer op en volgde zulk een verzwakkend dieet, dat hij eindelijk zwaar ziek werd en dom Saturnino geneeskundige hulp ont bood. Inmiddels had hij, om zijne zenuwachtige aandoeningen te stillen, herhaaldelijk zulk een sterke dosis morphine ingenomen, dat hij ten laatste in een toestand van volslagen verdooving verkeerde. Zóó vond hem de arts, die hem in den avond van 25 November twaalf druppels laudanum in gaf. Den volgenden ochtend te halfacht was hij overleden. Volgens „de Navorscher" zal denaam van den opsteller van het Oera-Linda-boek weldra bekend worden. „Twee onzer meest bekende taalgeleerden zullen dien man aanwijzen en met name noemen, en wel achtereenvolgens, eerst de eene in een afzonderlijk uitgegeven geschrift, dan de andere in een opstel, dat in een der bekende Nederl. tijdschriften zal geplaatst worden." Dr. Leendertz voegt hieraan toe „Ik wil wel gelooven, dat de auteur er reeds (in 1853) aan bezig was en eenige gedeelten gereed had. Zelfs acht ik het wel mogelijk, dat nog vroeger, op zee, waar hij zooveel tijd had om zijne verbeelding te laten werken, het plan bij hem is opgekomen van zijn roman over de zeetochten der Friezen en dat hij later aan Den Helder dat plan heeft uitgewerkt en telkens hier en daar heeft veranderd en toe gevoegd; dat het echter eerst na het jaar der Aprilbeweging, ik vermoed eerst eenige jaren daarna, geworden is zooals het nu isdat hij er pleizier van gehad heeft, maar niet zooveel als hij gehoopt had en daarom den moed niet gehad, zijn Oera- Linda-boek door antiquiteiten van dezelfde soort te laten volgen." De wetenschappelijke expeditie, on langs door de Russische regeering naar China ge zonden, is niet zeer gelukkig geweest. In de nabij heid der stad Bulum Tochoj werd de expeditie door de monniken van het klooster Schara-Sumeon aaugevallen en verjaagd. Zij deelden ieder, die binnen hun bereik kwam, een dracht slagen toe. Het grootste deel ontvingen de kozakken die de expeditie vergezelden, omdat zij zich met hunne wapenen verdedigden. De tolk en eeu student schoten er het leven bij in. De overigen namen de vlucht en besloten toen onverrichter zake naar Rusland terug te keeren. Bij Idning in Stiermarken is een geweldige sneeuwlawiue neergekomen. De lucht druk, dien de massa uitoefende, moet buitengewoon sterk geweest zijn, daar boomen in den omtrek, zonder door de sneeuw of de neerstortende stee nen getroffen te zijn, bij den wortel af braken. De loslating der sneeuw schijnt aan den top van den berg begonnen te zijn, en de massa viel over de 500 meter hooge bijna loodrechte rots naar beneden. Ongelukkig waren een kar door vier paarden bespannen en eeu slede door een paard getrokken, waarin vier personen geze ten waren, juist bij het punt waar een deel der massa neerviel. De voerman van de kar werd weg geslingerd en bekwam doodelijke kwetsuren, zoo mede een paar personen in de slede, een derde werd geheel verpletterd. Hoe groot de kracht was die de lawine had, blijkt o. a. uit het feit, dat de ijzeren as van het zware voertuig op meer dan één plaats is doorgebroken. De Engelsche admiraliteit heeft een comité benoemd om onderzoek te doen naar een verslag, uit te brengen over het uitbreken van scheurbuik bij de jongste Pool-expeditiehet be staat uit de admiraals sir James Hope, sir Richard Colliuson en Inglefield, uit dr. Donnet en dr. Eraser. Sir James Hope heeft geen arctische on dervinding, maar is eeu officier, die zeker, als voor zitter van het comité, zijn taak nauwgezet zal opnemen. Sir Richard Collinson was kapitein van de „Enterprise", met welk schip hij drie winters in het ijs doorbracht; hij heeft persoonlijk onder vinding van sledereizen. Admiraal Inglefield deed drie zomertochten naar Baffinsbaai, maar heeft in de arctische gewesten niet overwinterd. Dr. Donnet was geneesheer aan boord van de „Assistance" in 185051 en is goed bekend met alle soorten van arctische werkzaamheden. Dr. Fraser is een burgerlijk ambtenaar. De arbeid van dit comité zal waarschijnlijk eenige weken duren, want het hooren van getuigen zal niet alleen zich uitstrekken tot de officieren der jongste expeditie, maar ook tot velen van hen, die dienden in de tochten tot het opsporen van Franklin, zooals M'Clintock, Richards, Hamilton, drs. Lyall, Toms, Scott en Ede. Het is zeker, dat dit onderzoek belangrijke uitkomsten zal opleveren, die bij de organisatie der volgende Pool-expeditie groote diensten kunnen bewijzen. Onder de personen, die gehoord worden, behoort ook Cameron, daar hij en zijn volk gedurende het laatste gedeelte van zijn merkwaardigen tocht door Afrika aan scheurbuik leden. B echtzaken, In het tweede proces tusschen de firma H. Muller en Co. contra den gezagvoerder E. Oort, van het stoomschip „Willem III" als eersten, en de Maatschappij „Nederland" als tweede gedaagde, gaf de rechtbank te Rotterdam gisteren vonnis. Zij veroordeelde den eersten gedaagde tot schade vergoeding voor het niet uitgeleverde goed, en de tweede gedaagde tot aansprakelijkheid voor het tegen den eersten gewezen vonnis. Dinsdag deed de arrondissements-rechtbank te Amsterdam uitspraak in de zaak tegen W., beklaagd ter zake van (als agent) het houden van een huis van hazardspelen. Daarhij werd aangeno men, dat de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend waren bewezen en is de beschuldigde veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en een geldboete van ƒ600, subsidiair te vervangen door 3 maanden cellulaire gevange nisstraf. In de crimineele zitting van het hof te Leeuwarden is het arrest uitgesproken tegen K. J. Greveling, te Nijeholtwolde. Deze persoon werd schuldig verklaard aan het stelen van 2 lamme ren uit de weide. De betrekkelijk geringe waarde van het gestolene, het vroeger gunstig gedrag van beschuldigde en zijn betoond berouw als verzach tende omstandigheden aannemende, is hij veroor deeld tot eene celstraf van 2 jaren. BUITENLAND. Spanje. Het officieele orgaan behelst een besluit, bepa lende dat de ui'gewekene Carlisten naar Spaije kunnen terugkeeren, zonder dat zij aan eene ver volging zullen blootstaan. Alleen diegenen zijn hiervan uitgezonderd, die zich schuldig gemaakt hebben aan een misdaad, vallende in de termen van het gemeene recht. Gostenr.- Hong. Monarchie. De „Polit. Corr." meldt: Woensdag had de bijeenkomst plaats van leden uit beide Huizen en de Regeering, waarin deze bijzonderheden mede deelde over de onderhandelingen betreffende den „Ausgleich" met Hongarije. Het definitief tot stand komen van den „Ausgleich" hangt nu af van de toestemming der partij omtrent het punt, dat handelt over de samenstelling van den alge- meenen raad van de nationale bank. Nadat de minister verscheidene vragen had beantwoord, werd de bijeenkomst gesloten. Des avonds zouden de partij-beraadslagingen beginnen. Turkije. Een dépêche van de Porte aan hare vertegen woordigers in 't buitenland zegt, dat de geruchten betreffende den ongunstigen toestand van de ge zondheid des sultans en betreffende eene ophanden zijnde vervanging van den grootvizier valsch en dus ongegrond zijn. De „Nord" maakt den tekst openbaar van eene nota, door den Rumeenschen agent te Kon- stantinopel ingediend aan Savfet Pacha, waarbij geëischt wordt dat de Porte met eene geschreven verklaring getuigt, dat Ru menie niet begrepen is onder de Ottomannische provinciën, die in de Turksche constitutie genoemd worden. De „Nord" voegt er bij, dat de Porte nog niet op deze nota,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2