Vrijdag A°. 1877. 23 Februari. V. 5224 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEI 1) 8 OII DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 22 Februari. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de beer J. It. Doeff, geb. te Leiden, met academisch proefschrift: „Twee gevallen van wervelaandoening en bare gevolgen." De afdceling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal eeue ge wone vergadering houden op a. s. Zaterdag. De heer Maju is voornemens in 't. begin der volgende maand hier ter stede een geheel nieuwe optische voorstelling geven. Zijn gevestigde naam op dat gebied doet zeker iets verrassends verwachten, zoodat menigeen zijne komst met ver langen zal tegemoetzien. De Vereeniging tot bescherming van dieren te 's-Gravenhage heeft in hare laatste vergadering besloten onzen voormal igen stadgenoot den heer A. H. "Valk Jz., lid der firma Valk en C°. te Utrecht, eene medaille toe te kennen voor het vervaardigen van kunstmatige vogelnesten, inge richt voor stads- en buitentuinen en ontoegankelijk voor katten. Dit is de honderdelfde medaille welke aan genoemden heer wordt toegekend. Naar men verneemt ligt het in de bedoeling, den staatsspoorweg door Rotterdam en het station buiten de Delftsche poort op 1 Mei a. s. in gebruik te stellen met de bestaande diensten op Staats spoorweg en Hollandschen spoorweg. Eerst op 15 Mei zal van het gemeenschappelijk station, met doorloopende en correspondeerende treinen der beide Maatschappijen, door het publiek gebruik gemaakt kunnen worden. Voor het inrichten en meubileeren dier stations en hetgeen verder voor de exploitatie gevorderd wordt, zijn alle beschik kingen genomen en daarmede wordt de meeste spoed gemaakt. Den lOden Januari 1878 zal het 100 jaar geleden zijn, dat Carolus Linnaeus is gestorven. De Nederlandsche Maatschappij van tuinbouw en plantkunde, het wenschelijk en gepast achtende dien dag plechtig te herdenken, neemt te dien einde het initiatief. Zij wenscht aan de zaak een nationaal karakter te geven, en zal alle wetenschap pelijke genootschappen, inrichtingen en maatschap pijen in Nederland daarom uitnoodigen zich met haar te vereenigen. Eene voorloopige regeling vergadering met afgevaardigden zal, naar men verneemt, 17 Maart e. k. in een der zalen van het kon. zoölogisch genootschap te Amsterdam gehouden worden. In het gebouw voor kunsten en wetenschap pen in Den Haag werd gistermorgen eene bijeen komst gehouden, welke door het comité voor Spinoza's standbeeld was belegd. In de zaal, waar de bijeenkomst plaats had, prijkte te midden van keurig aangebrachte draperieën, als onder een ka tafalk, Spinoza's beeltenis. Langzamerhand ver- eenigden zich ruim 200 dames en heeren. Het comité trad binnen met den heer Renan, en aanstonds daarna verscheen Z. K. II. prins Alexander, be geleid door den eere-voorzitter van het comité, generaal graaf van Limburg Stirum. Achter het gordijn, dat de zaal sloot, werd een treurmarsch gespeeld. Daarna deelde de eere-voorzitter mede, dat H. M. de Koningin, door de aanwezigheid van prins en prinses van Oldenburg, verhinderd was tegenwoordig te zijn, en voorlezing werd ge daan van de missive, welke, benevens deze kennis geving, de verzekering inhield van Hr. Ms. volle sympathie voor dit feest en voor den spreker, die daarbij zou voorgaan. Ook de burgemeester van Den Haag was verhinderd door ambtsbezigheden. Graaf van Limburg Stirum nam nu het woord en herinnerde de geschiedenis van het plan om Spi noza's nagedachtenis met een standbeeld te eeren. De heer Renan, door den eere-voorzitter bij de ver gadering ingeleid, betrad daarna het spreekgestoelte. Op denzelfden datum, waarop deze vergadering gehouden werd, op den 21sten Eebr. 1677 stierf Spinoza. Door deze herinnering opgewekt, schetste Renan den wijsgeer „die zoo bemind werd door de eenvoudigen en bekommerden van hart, zoo gehaat door de godgeleerden en wijsgeeren van zijn tijd." Ten slotte bood dr. Van "Vloten het portret van Spinoza Den Haag ten geschenke aan voor het Museum der gemeente. Er is besloten over te gaan tot het uitschrijven van een prijsvraag voor het standbeeld. Aan den heer Renan werd gisteren door het comité een diner aangeboden. De minister van binnenl. zaken heeft aan de Tweede Kamer inlichtingen verschaft op een haar toegezonden adres van eene afdeeling der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, waarin bezwaar wordt geopperd tegen den doorgang, ge projecteerd onder het middengebouw van het te Amsterdam te slichten Rijksmuseum. De minister deelt mede dat deze eisch van het programma der architecten in de plannen is opgenomen ten gevolge van het bepaald verlangen van het gemeentebe stuur van Amsterdam, welke gemeente zich wel willend verbonden had om de stichting van het museum te steunen door kosteloozen afstand van het benoodigde terrein, door betaling van eene som van f 100,000 en door toezegging dat de aan haar toebehoorende schilderijen in het museum zouden worden opgehangen. Tegen het verlangen van Amsterdam is noch door de rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst, noch door de commissie tot voorlichting bij de stichting van het museum, noch door de architecten met het maken der ontwerpen belast eenige aanmer king gemaakt en ook de regeering heeft geene aanleiding gevonden om daartegen bezwaren te opperen. Aan de hoogeschool te Göttingen is den 16den dezer bevorderd tot doctor in de philosophic de heer Jhr. H. Van Alphen, geb. te Kediri. Door de staatscommissie voor de genees kundige examens is gisteren tot arts bevorderd de heer C. Van Schouwen, med. doctor, en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitge reikt aan de heeren N. Ten Kate en G. J. T. Leemans, candidaat-arts. Men verneemt dat aan den heer Gardiner, den onbaatzuchtigen Engelschman, die met zijn vaar tuig de laatste overblijfselen van het verblijf van Heemskerk en Barendsz. op Nova-Zembla opspoorde en deze uit eigen beweging aan Nederland ten geschenke heeft aangeboden, vanwege de Ned. regeering een gouden medaille zal vereerd worden. In de algemeene postovereenkomst zijn op genomen Hongkong van 1 April en de Portugeesche koloniën van 1 Juli e. k. af. Z. M. heeft aan J, Portengen, oud-koop vaardijkapitein, te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen der medaille van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den pre sident der Vereenigde Staten van Venezuela ge schonkenmet 7 Maart J. Doornbosch herbenoemd tot burgem. van Baflo; den 2den luit. J. H. Leedegang, van het 3de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië; aan den O.-I. ambtenaar W. J. Rijkschroeff, laat stelijk benoemd waarn. commies op het adsistent- resid.-kantoor te Banda, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienstidem aan den O.-I. ambtenaar J. J. Kooman, laatstelijk dokmeester bij het marine-etablissement te Soerabaia, thans met ver lof hier te lande. Gemengd INieuws. De voortvluchtige leden der vroe gere Haagsche bankiersfirma O. en C0., ten tweeden male gedagvaard om voor het gerechtshof te ver schijnen en wel in de terechtzitting van heden, hebben ook aan die oproeping niet voldaan. Zij zijn thans overeenkomstig het requisitoir van het O. M. wederspannig verklaard aan de wet. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden arrest gewezen in de zaak van J. Timmerman uit Oostburg, beschuldigd van moord, gepleegd op zijne wettige huisvrouw Adriana Lievense. Het hof overwoog, dat de vrouw door de toegebrachte wonden aan den hals was over leden en nam als overtuigend bewezen dat de besch. den llden October jl. zijne vrouw van het leven beroofd heeft door haar met een mes den hals af te snijden. Met vrijspraak van de preme ditatie werd Timmerman tot 20 jaren tuchthuis straf veroordeeld. De „Asser Courant" bespreekt de zaak van Lammert Schoonebeek, die voor de recht bank te Assen terechtstond en veroordeeld werd tot eene geldboete van tien gulden, terwijl bij hetzelfde vonnis zijne onmiddellijke invrijheid stelling werd gelast. Dit had plaats den 24sten Mei. De officier van justitie meende echter geen gevolg er aan te moeten geven, krachtens art. 242 van het wetboek van strafvordering, hetwelk den officier van justitie verplicht zich te vergewis sen of de procureur-generaal ook in appèl wil komen. Volgens de mededeeling nu van de „A. C." heeft de officier dit niet gedaan, vóór het ver zoekschrift van Schoonebeek aan den Koning om onmiddellijk in vrijheid te worden gelaten, in zijne handen gesteld werd den 2deu Juni. Het Drentsche blad voegt hierbij Die 9 of 10 dagen schijnt de officier in vrede en rust te hebben laten verloopen, en heeft Schoonebeek, die snakte naar vrijheid en naar zijne vrouw en kinderen, maar stil letjes achter slot en grendel gelalen. Wij zouden wel eens willen weten, wanneer hij er aan gedacht zou hebben, om de meening van den procureur- generaal te vragen, zoo het request van Schoone beek niet gelukkig in zijn parket was gearriveerd, hem te herinneren dat er nog een zekere om Schoonebeek in de gevangenis smachtte, wiens onmiddellijke invrijheidstelling reeds voor 9 dagen was bevolen. Schoonebeek heeft eene schade loosstelling van f 50 gevraagd voor denoodelooze verlenging van zijn gevangenschap. Daartoe vindt de minister van justitie geen termen. Omtrent de handeling van den officier van justitie zegt de minister: „De officier van justitie had zich, gelijk in dergelijke gevallen niet ongewoon is, dadelijk na de uitspraak, des noods door middel van den telegraaf, kunnen vergewissen of de procureur- generaal al dan niet van zijn recht van hooger beroep zou gebruik maken." De minister heeft hem dan ook doen aanschrijven, om voortaan in voorkomende gevallen in dien geest te handelen. Volgens den staatsalmanak is officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Assen jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman. Werd onlangs de aanhouding vermeld van een persoon te Rotterdam, die zich schuldig gemaakt had aan het ontvreemden van parapluies, Dinsdag is een tweede persoon in hechtenis genomen, die verdacht werd de medeplichtige te zijn van eerstgenoemde. In de woning van deien verdachte

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1