over den Boven-Rijn, nabij Hüningen, Neuenburg en Alt-Breisacb. Naardien de wijzigingen in het bouwplan dier bruggen, welke blijkens hetzelfde protocol aan de overige Rijnoeverstaten in het belang der scheepvaart wenschelijk voorgekomen zijn, door de twee eerstgenoemde regeeringen zijn aangenomen, wordt van het voornemen tot dezen bouw aan de belanghebbenden kennis gegeven, onder hijvoeging dat beide genoemde regeeringen de verplichting op zich genomen hebben om, gedurende de werkzaamheden, vlotten en vaartuigen kosteloos voorbij de bouwwerken te doen sleepen. Door de staatscommissie voor de genees kundige examens is tot arts bevorderd de heer J. A. W. Vermey, cand.-arts, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer E. M. Van Deventer, med. doctorandus. Men verneemt dat Mr. J. A. Mutsaers zijn ontslag heeft aangevraagd aan Z. M. den Koning als lid van den raad van state. Tweede Kamer. In de zitting van he den werd van het wetsontwerp betreflende het gedistilleerd art. 3, houdende vrijdom van invoer recht voor het buitenlandsch gedistilleerd, dat, na bewerking hier te lande, onder doorloopend crediet voor den accijns, weder naar het buitenland wordt uitgevoerd, zoomede de verdere bepalingen nopeas den uitslag, de peiling, entrepot enz., zonder discussie aangenomen. De termijn der inwerkingtreding wordt bepaald op 1 Juli 1877. Daarna is het geheele wetsontwerp aangenomen met 47 tegen 3 stemmen. Aan den heer Fabius is verlof verleend om twee vragen aan de ministers van buitenl. zaken en van koloniën te richten betrekkelijk het eervol ontslag van den gouverneur van Curasao. De heer De Jong vroeg verlof om aan den minister van bin- nenl. zaken inlichting te vragen nopens het verbod van vee-invoer in Engeland, en omtrent de maatre gelen door de de regeering te nemen betrekkelijk de runderpest. Aan het slot der zitting heeft de minster Heemskerk reeds dadelijk daarop geantwoord.Hij er kende dat het bericht in de „Staatscourant" omtrent het verbod van den invoer in Engeland foutief was. De invoer is vrijalleen zijn beperkende bepalin gen door de Engelsche regeering gemaakt; tot wering van de runderpest zou het verbod in Neder land krachtig worden gehandhaafd, het personeel der kommiezen versterkt en andere maatregelen overwogen worden. Het wetsontwerp tot wering van besmetting door zeeschepen is aangenomen. De verpachting van de restauratie, table d' bote enz. in het gemeentebadhuis te Scheve- ningen van 1 Mei 1877 tot 31 December 1881 is uitgeschreven op Maandag 12 Maart e. k. ten raadhuize in Den Haag. Z. M. heeft mr. P. J. P. M. Van der Does de "Willebois, thans attaché bij het Nederl. corps diplom, benoemd tot secr. van legatieaan P. B. Reeringb, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der in- en uitg. rechten en van den accijns op de suiker te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbet. voor de vele en trouwe diensten gedurende een tijdvak van vijftig jaren den lande bewezen. Gemengd Nieuws. Als een bij zonderheid kunnen weine- dedeelen dat hedenmiddag bij de Sterrenwacht in het water van de heeren Mulié en Van der Mei door den visscher Tailleur een snoek is gevangen, die bij eene lengte van 115 cM. en een grootsten omtrek van het lichaam van 63 cM., een gewicht had van 33 halve kilo. Door de steeds aanhoudende westen en zuidwestenwinden heeft zich te IJmuiden al lengs een vloot van 16 grootere en kleinere zeilschepen verzameld, die van de Noordzee-slui- zen af tot op halfweg Velzen aan den noorderoever zijn gemeerd. Hoe ijverig het Bestuur der Kanaal maatschappij ook voortgaat met het doen inheien van meer scheepsmeerpalen, toch laat het zich aanzien, dat de behoefte daaraan niet zal afnemen. Te Amsterdam liggen nog andere schepen gereed om door het kanaal te vertrekkenonder de wachtende schepen bevinden zich de „Telanak" en „Alcmaria Yictrix", beide naar Oost-Indië be stemd eerstgenoemde bodem met een diepgang van 56 decimeter. Gaandeweg begint er meer be weging te komen; in de monding van het kanaal bij de sluizen hebben drie baggermachines de uitdieping hervat, en naar men verzekert zal in Maart a. s. de verbreeding boven water mede we der aanvangen aan den zuidelijken oever. Met het oog op de vermeerderde be hoefte aan drukpapier en de daarmede geen ge lijken tred houdende productie van goede grond stoffen, hebben Kirchner en Ebner in verschillende landen een octrooi genomen voor de bereiding van een nieuwe drukinkt, die weder gemakkelijk uit het papier kan verwijderd worden, zoodat het dus niet tot grauw, maar weder tot drukpapier kan verwerkt worden. De inkt die zij hiervoor bezigen bestaat uit tannine en ijzeroxidule vermengd met lijnolie. Het bedrukte papier kan door een soda- of potaschbad van het vet en door een zuurbad van de kleurstof worden beroofd, waarna het weder op de gewone wijze, als heelgoed wordt verwerkt. Te Brussel heeft gisternacht een verschrikkelijke brand gewoed bij den heer Duchart, waarbij diens echtgenoote en eene andere vrouw verbrand zijn. Het Eransche hof van appèl heeft tegen de prinses De Beauffremont, die, na in Frankrijk eene scheiding van tafel en bed tegen haar echtgenoot, te hebben verkregen, in Duitschland met den prins Bibesco gehuwd is, beslist, dat zij 1000 fr. boete betalen zal voor eiken dag, dien zij weigert hare beide kinderen uit haar vorig, volgens de Fransche wet alleen wettig huwelijk aan hun vader uit te leveren. De boete, van de opbrengst harer in Frankrijk in beslag genomen goederen te heffen, zal, indien zij volhoudt, tegen de meerderjarigheid dier kinderen eenige millioenen beloopen hebben. Yolgens een telegram uit Bern van Woensdag 11., is in oostelijk en westelijk Zwitserland ten gevolge van overstroomingen het verkeer ge stremd. De bondsraad heeft troepen ontboden. De „Bien Public" maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk te Parijs valsche schatkistbiljetten ontdekt zijn tot een bedrag van omstreeks 25 miliioen. Een bankier in de Riche- lieustraat moet voor eene som van 100,000 fr. daarmede bedrogen geworden zijn. De „Soleil" bericht, dat de bedoelde biljetten niet valsch, maar vervalscht zijnde cijfers der echte biljetten zijn namelijk met ongemeene behendigheid uitge- wischt en door hoogere vervangen. Ook de „Soleil" verneemt, dat verscheidene personen het kind van de rekening zijn geworden, doch voor een minder hoog bedrag dan het even vermelde. B echtzaken. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 16 Februari D. V., te Nieuwveen, wegens beleediging van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, boete van ƒ15 of subs. 2 d. gev. J. Yan der P., te Katwijk a/Zee, w. beleediging van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening en gewelddadigheid, boete van f 8, subs. 1 d., en 6 d. gev.J. G. Van H., te Leiden, w. beleediging en gewelddadigheid tegen een bedienend beambte, boete van 8 of 1 d. en 6 dagen gevangenisstraf. In de crimineele terechtzitting van het Haagsche gerechtshof van gisteren trad in de bank der be schuldigden een man wien de misdaad wordt ten laste gelegd zijne wettige huisvrouw met voorbe dachten rade te hebben vermoord. Die man was de 29-jarige J. Timmerman, boerenknecht en ar beider van beroep en woonachtig te Oostburg. Niet minder dan negen veroordeelingen heeft hij ondergaan, het meerendeel wegens mishandeling of rebellie. Het is een man, gelijk de president het noemde, met mishandelingen vertrouwd en die spoedig de handen uitsteekt. Aanvankelijk tot lichte straffen veroordeeld, werden hem laatstelijk elf maanden celstraf opgelegd. In den namiddag van 11 October jl. had het verschrikkelijk feit plaats. Man en vrouw, dien middag na elkander thuis komende, kregen, gelijk meermalen het geval was, over een weinig betee- kenend feit verschil, dat tot eene heftige woor denwisseling aangroeide, maar toch spoedig weder was gedempt. De man, hevig jaloersch zijnde, ver dacht zijne vrouw steeds omgang met andere man. nen te hebben. Zij daarentegen schold hem altijd voor moordenaar, daar het gebleken was dat hij eens onder verdenking van moord in hechtenis is geweest maar, daar een ander de schuldige was, buiten vervolging was gesteld. Na de ruzie, waarvan wij zooeven spraken, begeerde de vrouw water voor haar kind, dat zij reeds bij haat huwelijk met besch. had en toen niet door hem als het zijne is erkend. De man, die wilde voorkomen dat de vrouw op de plaats achter de woning buren gerucht zou maken, zou zelf het water halen, maar de vrouw met het kind op den arm was haar man weldn gevolgd en nu vingen de handtastelijkheden aan. Eet buurvrouw, die op het gerucht was toegeloopen poogde hen te scheiden, waarbij allen op der grond geraakten en de man zijn vrauw verwon dingen toebracht. Nog had zij gelegenheid, be bloed als zij was, te ontkomen, maar de raai vervolgde haar met het mes in de hand, bereikte haar in den achtergang zijner woning en toet werd de vrouw als 't ware geslacht. Met een; vreeselijk gapende wonde werd zij een half uui later door den inmiddels ontboden veldwachtet reeds overleden gevondenterwijl de man in zijne woning, bezig zijnde zich van zijne met bloei doortrokken kleederen te ontdoen, werd in heek- tenis genomen. Reeds dadelijk bekende Timmerman volmondig zijne euveldaad zelfs in de minste bijzonderheden steeds bewerende dat zijne vrouw in verbode» verstandhouding met andere mannen verkeerde Gisteren voor het gerechtshof was zijne houding aanvankelijk geheel anders; hij trachtte zijne be kentenis terug te nemen, maar besloot eindelij! toch te bekennenmet voorbedachten rade had hij niet gehandeld. Een 13-tal getuigen waaronder twee deskundi gen en twee h décharge werden onder eede ge hoord, die in hoofdzaak het medegedeelde beves tigden. Volgens de deskundigen was door he: toebrengen met een scherpstekend snijdend werk- tuig van acht verschillende ineenloopende won den de scheiding van alle deelen van d; hals en daardoor een onmiddellijke dood veroo'j zaakt. De voornaamste verklaring was die van dt veldwachter, tegen wien de besch. terstond h. zijne arrestatie zeide, dat hij zijne vrouw de keel had afgesneden, dat zij hem altijd voor moorik- naar schold en hij nu ook moordenaar wilde zijd Van beschonkenheid was den veldwachter niet gebleken. Bijna alle getuigenissen werden dooi besch. weersproken, hetgeen door den presided als een vasthouden aan een stroohalm weid beschouwd. Besch. barstte dan ook eindelijk in tranen uit. Adv.-gen. mr. Van Maanen achtte de misdaad van bijzonder gruwelijken aard. Besch. heeft zijne eigen wettige vrouw op eene vreeselijke wijs ver moord. Hij volvoerde die daad met voorbedachten rade. Den doodslag zelf heeft besch. beleden, hij werd in flagrantie betrapt en de getuigen beves tigen zijne bekentenis. De houding van besch. besprekende meent hij dat ook de premeditatie wettig is bewezen, daar besch. op verschillende tijden aan onderscheidene personen het voornemen zijne vrouw te vermoorden heeft kenbaar gemaakt. Vertrouwende dat het hof overtuigd is van de schuld van den besch., requireerde adv.-gen. zijne veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf. Als verdediger trad op mr. Pape, die meende dat er veel in het voordeel van besch. was aan te voeren en men met de omstandigheden reke ning moest houden. Hij ging daartoe het vierjarig tijdperk van besch. huwelijk na en had de intieme convictie dat de verslagene wel ongeoorloofden om gang met andere mannen heeft gehad. Met wie hij 't meest medelijden moest hebben, met de verslagene of met den besch., weet hij nietalleen weet pleiter dat zijn cliënt dag en nacht onder de misdaad lijdt. De doodslag is z. i. in een oogenblik van razernij, opgewekt door het gebruik van 14 pinten bier en eenige glazen jenever, ge schied en niets is bewezen van eenig vooraf be raamd plan. Pleiter gelooft dat het hof zeker niet de overtuiging zal hebben dat de besch. met voor bedachten rade heeft gehandeld, maar dat de dood slag onder tal van verzachtende omstandigheden in een toestand van razernij is gepleegd. Hij hoopt ten slotte dat de strafwet niet ten strengste zal worden toegepast. Uitspraak a. s. Donderdag.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2