onderstboven neerkwam. De drie heeren waren er spoedig uit, maar toen de bruigom zijn bruid miste, trapte hij het rijtuig stuk en haalde haar, ofschoon geheel onder water en slijk, nog levend te voorschijn. Geen der personen heeft eenig letsel bekomen. Te Graissasac in het departement de l'Hérault heeft gisteren een ontploffing van grauw vuur plaats gehad in eene mijn, waarin 60 mijn werkers arbeidden. Slechts 5 konden zich redden. Onmiddellijk zijn maatregelen tot redding der anderen genomen. Op een onlangs in het venduhuis in Den Haag gehouden verkooping werd de heer Boer, eigenaar van den Bazar, voor de som van 400 gulden ongeveer eigenaar van een fraai antiek zwaard met zilveren gevest, dat bij nader onder zoek bleek te zijn het staatsiezwaard van Jacob II van Engeland. Reeds heeft men zich, naar men verneemt, van Engelsche zijde met den heer Boer in betrekking gesteld. Men meldt uit Venlo dat Dinsdag avond door trein 25 tusschen Geleen en Beek de ploegwerker Schols is overreden en onmiddellijk gedood. De trein had daardoor tien minuten vertraging. Uit Sloten (Noord-Holland) wordt gemeldBij eene der onteigeningen van een door longziekte besmetten stal in deze gemeente, schij nen ergerlijke omstandigheden te hebben plaats gehad. Niet alleen dat een der wagens, waarmee het vleesch der geslachte dieren vervoerd werd, door gebrek aan de noodige voorzorg is gebroken, zoodat een gedeelte van den inhoud in de modder is gevallen, maar ook wordt de voerman beschul digd stukken van het vleesch voor eigen rekening verkocht of weggegeven te hebben. Reeds hebben lij en vele anderen een verhoor bij den rechter commissaris ondergaan, 't Laat zich aanzien, dat deze zaak wel eens een grooten omvang verkrij gen en voor tal van personen compromitteerend kon zijn. Zeker is het te hopen, dat het rechter lijk onderzoek althans in dit geval het vereischte licht moge doen opgaan. Dinsdag-avond speelden te Amster dam twee knapen van 12 tot 13 jaren aan de Raampoort met een hun onbekenden jongen. Deze heeft hen nagezeten en met een scherp mes niet onbelangrijk verwondde een kreeg een snede in de pols, de ander een steek in den rug. Zij zijn in het binnengasthuis verzorgd. Te Ammerstol heeft eene 79-jarige weduwe zich door verdrinking van het leven be roofd. Zij was door het armbestuur bij haar klein zoon besteed, maar zou den volgenden dag haar verblijf bij een ander hebben moeten nemen. Bij het graven van fundamenten voor een nieuw te bouwen huis werd door L. Schouten, te Lith, een zonderlinge vondst gedaan, nl. twee kolossale kandelaren van koper of ander metaal, ter lengte van ongeveer een meter en ter zwaarte van p. m. 15 kilo. De voetstukken van deze voor werpen rusten op drie leeuwtjes in zittende hou ding, terwijl het bovenste gedeelte, waar zich de pijp bevindt, de grootte heeft van een gewone spoelkom. Door verschillende liefhebbers is er reeds geld voor geboden. Zondag-avond tusschen 5 en 7 uur leeft te Rumpt een brutale diefstal plaats gehad in het zoogenaamde „heerenhuis". De dief of dieven schijnen zeer bekend geweest te zijn met de afwezigheid der bewaarders van het huis. Zij verschaften zich den toegang door het inslaan van eene ruit, waarna het raam werd opengeschoven. Het ontvreemde bestaat in ongeveer ƒ85 aan geld en eenige gouden sieraden ter waarde van [70, welke voorwerpen de dieven blijkbaar wisten dat zich bevonden in een kastje of secretaire, daar alleen dit meubel is opengebroken. Dinsdag hadden te Noordwolde (Friesland) eenige wanordelijkheden plaats naar aanleiding eener gerechtelijke executie. Er had zich eene algemeene opinie gevestigd, dat de vordering van den schuldeischer onrechtmatig was. Evenwel verschenen de deurwaarder en zijn helpers, en de verkooping begonmaar behalve door den eigenaar der goederen werd geen bod gedaan. Getier en geschreeuw was er daarentegen genoeg. Alles scheen intusschen tamelijk rustig te zullen afloo- jpen, toen na eenigen tijd van schorsing de ver kooping opnieuw was begonnen en de deurwaarder (niettegenstaande hij daartegen gewaarschuwd was) den oproeper beval om op het goed te bieden. Nauwelijks was nu een bod gedaan, of de menigte begon op te dringen, de oproeper geraakte van de voeten, de deurwaarder vluchtte, werd door een steenworp gewond en letterlijk belegerd in een herberg en later in het huis van een parti culier, waarin hij bij zijn vertrek uit de plaats andermaal moest vluchten. Ook het huis van den schuldeischer werd door de menigte met steenen gebombardeerd. De twee politie-agenten waren volkomen machteloos om het geweld tegen te gaan, dat echter voor enkele der daarbij betrokken per sonen minder aangename gevolgen zal hebben, daar de rechterlijke macht zich met de zaak zal bemoeien. Door den heer Alfred Quentin, te Luik, is een veiligheidstoestel voor de spoorwegen uitgevonden, waarmede eerstdaags een proef zal worden genomen. De toestel bestaat in het plaatsen van springbussen op den weg, zoo dikwijls men de schijf niet kan keeren, om het stoppen van een trein te signaleeren. Indien bij mistig weder de schijf door den machinist niet kan worden bemerkt, of deze laatste een niet te overschrijden punt voorbijstoomt, ontploft de springbus en is het alsdan tijds genoeg om den trein te doen stilhouden. De nationale v ij andschap tusschen Duitschers en Eranschen openbaart zich in den laatsten tijd weder sterker dan voor een paar jaren. De weigering van Duitschland om aan den vrede- lievenden wedstrijd op industrieel gebied, het door Frankrijk aangeboden, deel te nemen, heeft vooral bijgedragen tot den minder heuschen toon, dezer dagen in de Fransche bladen jegens Duitsch land aangeslagen. Afgescheiden daarvan echter komt het in den vreemde soms tot dadelijkheden tus schen beide nationaliteiten, zooals dezer dagen te Smyrna met matrozen 't geval was. Aangaande dien strijd wordt van Duitsche zijde nu 't vol gende gemeld: Den 14den Januari werd aan ongeveer 20 matrozen en dek-officieren van het oorlogschip „Friederich Carl" verlof gegeven. Negen hunner bevonden zich des avonds in het druk bezochte koffiehuis Paoli in Smyrna. Daarbij voeg den zich nog 4 man van de „Meteor1'. Er be vonden zich mede ongeveer 30 matrozen van Fransche oorlogschepen en ook eenige matrozen van Engelsche oorlogschepen in de zaal. Het ging er vroolijk toe en de Fransche matrozen begonnen de „Marseillaise" te zingen; daarna zongen de Engelsche matrozen het „Red, White and Blue," waarbij de Duitsche matrozen mede instem den. Vervolgens werden de Duitschers uitgenoo- digd ook wat te zingen, en deze hieven toen „Die Wacht am Rhein" aan. Dit verbitterde de Franschen zoodanig, dat een hunner den voor zanger, zekeren Rosenstein, een stoel naar 't hoofd wierp en zwaar verwondde. Daarmede was het sein tot een algemeen gevecht gegeven. De Duit sche matrozen waren geheel ongewapend en braken de pooten van tafels en stoelen, om zich tegen de met dolken en messen gewapende Franschen te verdedigen. Een half uur duurde dit tumult, waarop de Franschen een goed heenkomen zochten, zes zwaar verwonde makkers achterlatende. Ongeluk kig bekwam de reeds zwaar gewonde Rosenstein nog een dolksteek in den rug, die zijn bijna oogen- blikkelijken dood ten gevolge had. Sedert eenigen tijd worden bij de groeven van Krupp te Harzberg, bij Oberlahn en te Tiefenbach bij Stockhausen „luchtbanen" ge bruikt, welke in industrieele kringen niet weinig opzien baren en waarlangs erts vervoerd wordt naar spoorwegstations enz. Zij zijn door den Leipziger ingenieur Bleichert aaogelegd en bestaan uit kabels van ijzerdraad, of ronde ijzeren stangen, over houten palen, met tusschenruimten van om streeks 25 meter op behoorlijke hoogte gespannen en waarlangs kleine tweewielige ijzeren wagentjes door een trekkoord zonder eind, loopende over groote, aan de einden der baan geplaatste en door stoom gedreven schijven worden voortbewogen. Het maakt een zonderlingen indruk, hoog boven den grond deze voertuigen bestendig te zien voortgaan. De baan te Harzberg is 2200 meter lang en daarover worden dagelijks 1500 tot 2000 centenaars erts vervoerd, door middel van eene machine van tusschen de 3 en 4 paardenkracht. Die te Stockhausen is 315 meter lang, berekend op een vervoer van 3000 centenaars en is voor namelijk belangwekkend omdat ze op eene aan merkelijke hoogte over de Lahn loopt. Rechtzaken, Voor het gerechtshof te VGravenhage werd Dinsdag behandeld de zaak tegen den rijksveld wachter G. Deze was voor de rechtbank te Leiden gedagvaard ter zake dat hij, door zekeren student B. belast om bij eenige boeren voor jachtveld te zorgen, de door dien student gegeven gelden slechts gedeeltelijk aan de eigenaars der jachtvelden had uitbetaald en zich de rest toegeëigend, terwijl hij deze laatsten in den waan had gebracht dat zijn lastgever niet meer wilde geven. Het O. M. had het feit gequalificeerd als misbruik van ver trouwen, doch de rechtbank was van oordeel dat een der vereischten voor dat wanbedrijf ontbrak, nl. het bedongen loon. Werkelijk was er dan ook aanvankelijk tusschen B. en den bekl. niet over loon gesproken. B. had hem eenvoudig een som van 75 gegeven, met last om die aan de ver huurders der jachtvelden uit te betalen. Mr. Gregory verschilde met de rechtbank in gevoelen en meende dat de bemoeiing van den bekl. een zoodanige was, waarvoor steeds loon werd betaald en verwacht. Daarenboven was niet dadelijk aan alle verhuurders uitbetaling geschied. Er waren er enkelen, waarvoor de heer B. later geld aan den bekl. had gegeven, en bij die gelegenheid had deze aan bekl. gezegd dat het overblijvende voor hem was. Bij die uitbetalingen was alzoo zeer zeker misbruik van vertrouwen gepleegd. Het requisitoir strekte dan ook tot schuldigverklaring aan genoemd wanbedrijf en veroordeeling tot eene celstraf van 2 maanden en 3 geldboeten van ƒ12.50. Voor den bekl. trad op Mr. Kann, advocaat te Leiden, die het hof wees op de gunstige antecedenten van den bekl. en als zijne overtuiging uitsprak dat deze hier niet ter kwader trouw had gehandeld, terwijl hij ook de juridische gronden bestreed, die door het O. M. waren bijgebracht. Uitspraak den 20sten dezer. BUITENLAND. Groot- Hritanniè. Eene dépêche van lord Derby aan sir H. Elliot, gedagteekend 25 Mei jl., zegt dat hij aan den Turkschen gezant Muzurus-pacha te kennen gaf dat, hoewel Engeland het memorandum van Berlijn verwierp, de omstandigheden en de stemming in 't land sedert den Krim-oerlog zoodanig veranderd waren, dat de Porte hoogstens zou kunnen rekenen op moreelen steun, indien de moeilijkheden niet op bevredigende wijze uit den weg geruimd mochten worden. Oost en r.- Hong. Monarchie. In het huis van afgevaardigden werd gisteren na een levendig debat, waarin de minister van koophandel krachtig voor deelneming aan de Pa- rijsche wereldtentoonstelling optrad, het voorstel van de minderheid der commissie, om hiervoor een krediet van 600,000 11. te bewilligen, met 155 tegen 37 stemmen, bij tweede en derde lezing, aangenomen. Zondag zijn eindelijk de Hongaarsche stu denten, die aan Abdul-Kermin-pacha te Konstan- tinopel een eeresabel aanboden, in de Hongaar sche hoofdstad teruggekeerd. Onbeschrijfelijk was de geestdrift, waarmede zij begroet werden deputaties en eerewachten in nationaal galacostuum en getooid met sjerpen, strikken en cocardes in de drie nationale kleuren; 40,000 menschen in feestelijke opgewondenheid langs de straten ge schaard, welke de stoet passeerde; dezelfde geest drift bij de vrouwelijke bevolking der stad, die uit de vensters met zakdoeken wuifde en bloemen in de rijtuigen strooide; gloeiende redevoeringen, waarin veel van de Turksche zuster-natie, van on verbreekbare vriendschapsbanden, van de Turk sche gastvrijheid voor de Hongaarsche vrijheid- strijders van 1849 gesproken werd en juist geen vleiende woorden geuit werden over „de politieke heksenkeuken te St-Petersburg" en over „de Illyriërs en andere Slaven, die de deputatie met vuil en rot ooft geworpen hadden", wat in haar oog 't onwederlegbaar bewijs was dat sympathie voor de Turksche broeders, „wier wieg dezelfde

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2