N'. 5218. Vrijdag A". 1877. 16 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST ADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. 3de Suppletoir Kohier 1816. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad ingevolge art. 265 der wet van 29 Jnni 1851 Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden het 3de snppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1876 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegdterwijl binDen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag bij verzoekschrift op ongezegeld papier bij de Gedepnteerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- sche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Febrnari 1877. LEIDEN, 15 Februari. Blijkens achterstaande advertentie van het ge nootschap M. S. G. alhier is de inschrijving van nieuwe leerlingen voor den a. s. zomercursus op 20 en 23 dezer opengesteld. Bij de heden gehouden openbare aanbesteding betreffende de levering van hardsteenen palen, van atraatsteenen en het verrichten van straatwerk, in drie perceelen, zijn aannemers geworden, van het lste perceelleveren van hardsteenen palen, P. J. Van Venetie, steenhouwer alhier, voor 944.44 en van het 2de perceelleveren van 200,000 stuks straatsteenen, F. Mijnlieff Az., steenfabrikant te Nieuwerkerk a/d. IJsel, voor 2294, terwijl het 3de perceel, straatwerk niet is gegund. In het ontwerp tot herziening der kieswet wordt, gelijk reeds gemeld is, het stelsel van enkelvoudige kiesdistricten als regel aangenomen, behalve voor Amsterdam, Rotterdam, VHage en Utrecht. Amsterdam blijft een zesdubbel, Rotter dam een driedubbel, Den Haag een dubbel en Utrecht met bijvoeging van verscheidene omlig gende gemeenten insgelijks een dubbel district. Verder wordt het rijk in enkelvoudige districten ingedeeld. Leiden wordt een enkelvoudig hoofd kiesdistrict, alleen bestaande uit de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg. De census wordt voorgesteld voor Leiden op 40 en voor de beide andere gemeenten op 28. De thans tot het hoofdkiesdistrict Leiden behoorende gemeenten zijn grootendeels gebracht onder een nieuw hoofdkies district te "Voorburg. t^Wat den census betreft, is de regeering, nadat Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën zijn gehoord, te rade geworden zich te bepalen tot eene trapsgewijze voorzichtige verlaging van den census in de gemeenten, waar die 't mininum van ƒ20 overtreft, met de strekking om de on gelijkheid in census der stedelijke gemeenten tegen over die van 't platteland te doen verminderen. Tot dat einde zijn de gemeenten, waar de census thans 24 en 26 bedraagt, teruggebracht op f 20; die van 28 op ƒ24; die van ƒ30, 32, ƒ34 en 36 op ƒ28; die van ƒ40, ƒ44 en ƒ46 op ƒ36; die van ƒ50 op ƒ40; die van 60 en 70 op 48, en die van ƒ100 en ƒ112 op ƒ64. Voortaan zal 1®. werkelijke betaling in plaats van aanslag in de kohieren gevorderd worden; 2®. gemis der grondslagen, waarnaar men in de personeele belasting is aangeslagen, of niet-uit- oefening van 't bedrijf, waarvoor patent genomen is, grond opleveren om den naam van de kiezers lijst te schrappen 3®. straf worden bedreigd tegen hem, die, om op de kiezerslijst geplaatst te worden, zich bedriegelijk in eene der directe belastingen heeft doen aanslaan. De laatste termijn voor de betaling der aanslagen in 't personeel en patent vervalt op 31 Maart. De gemeenteraad kan ook ambtshalve de lijsten verbeteren. Een aantal verdere bepalingen strekken tot tegemoetkoming aan bezwaren tegen, of tot aanvulling van onduidelijke en voor tweeledige opvatting vatbare voorschriften der kieswet, den werkkring der bureaux van stemopneming, de overlegging der geloofsbrieven enz. De termijn voor herziening der kiestabel wordt van vijf op tien jaren gebracht. Het getal leden der Tweede Kamer wordt met 't oog op het cijfer der bevolking op 31 December 1875 bepaald op 84. Al de enkel voudige districten en elk cijfer voor één kamerlid bedraagt 45,000 zielen. De regeering acht het wenschelijk, dat het ontwerp vóór 1 Mei 1877 tot wet worde verheven, opdat het getal leden der Tweede Kamer hij de verkiezingen in Juni daarop volgende in overeenstemming met de bevolking des rijks (3,809,527 zielen) gebracht worde. Vóór dien tijd zullen de kiezerslijsten naar de gewijzigde bepalingen niet herzien kunnen worden en zal dat gedeelte der herziening tot 't jaar 1878 moeten worden uitgesteld. De voor 1 Mei 1877 vastgestelde kiezerslijsten gelden tot aan de vaststelling van de nieuwe lijsten in 1878. De enkelvoudige districten zijnGroningen, Zuidhorn, Appingadam, Veendam, Winschoten, Assen, Hoogeveeu, Leeuwarden, Eraueker, Sneek, Lemmer, Heerenveen, Bergnm, Dockum, Steenwijk, Zwolle, Kampen, Almelo, Oldenzaal, Deventer, Markelo, Zutfen, Aalten, Apeldoorn, Arnhem, Wageningen, Nijmegen, Zevenaar, Tiel, Culemborg, Nijkerk, Amersfoort, Loenen, Hoorn, Purmerend, Alkmaar, Haarlem, Zaandam, Haarlemmermeer, Leiden, Voorburg, Gouda, Woerden, Delft, Schiedam, Brielle, Dordrecht, Ridderkerk, Oud- Beierland, Gorcum, Heusden, Middelburg, IJzen- dijke, Goes, Zierikzee, Bergen-op-Zoom, Steen bergen, Breda, Oosterhout, Tilburg, Eindhoven, Helmond, Maastricht, Gulpen, Sittard, Roermond, Venlo, Boxmeer, Boxtel en 's-Bosch. Voor den spoorweg Leiden-Woerden is heden aanbesteed1°. het maken van den metalen bovenbouw der bruggen; minste inschrijver de machinefabriek „Deutschland", te Dortmund, voor f 95,490; 2®., het maken van de aardebaan en den onderbouw der kunstwerkenminste inschrij ver de heer Rutgers, te Gouda, voor 757,000. In de zitting der Tweede Kamer van gis teren is art. 3 der tariefwetvrijstelling van invoerrecht der delen van schepen goedgekeurd. Bij art. 4 is aangenomen een amendement van den heer De Bruyn Kops, om ruw of ongebleekt drukkatoen, ten gebruike van katoendrukkerijen en ververijen, vrij te stellen. Naar het „Vaderland" verneemt is afwijzend beschikt op het verzoek om gratie door de drie geestelijke zusters, welke waren veroordeeld wegens het geven van lager onderwijs zonder daartoe bevoegd te zijn. Ter voldoening aan zijne toezegging heeft de minister van financiën aan de Tweede Kamer doen toekomen eene statistiek van de lichamelijke onroerende goederen en van de in de grootboeken der nationale schuld ingeschreven kapitalen, welke zich in de zoogenaamde doode hand bevinden (met uitzondering van die, behoorende tot het privaat en publiek domein van den Staat en tot het Kroon domein). Daaruit blijkt dat de lichamelijke goe deren in de doode hand, waarvoor krachtens art. 25 der wet betrekkelijk de grondbelasting geene belastbare opbrengst in de kadastrale leggers is opgenomen, een totale oppervlakte beslaan van 34,815 hectaren, 79 aren en 40 centiaren, en die, niet vallende onder dat artikel, eene ruimte van 355,951 hectaren, 78 aren en 12 centiaren inne men, met eene belastbare opbrengst: ongebouwd van 2,889,632.81, gebouwd van 2,999,073.20. Het bedrag van de kapitalen in de doode hand vertegenwoordigt eene waarde van173,480,600 (2l/j pCt.), 10,663,100 (3 pCt.), 19,146,200 (4 pCt.). Naar men verneemt zal het koloniaal werf depot, thans te Harderwijk gevestigd, naar Den Helder worden overgeplaatst, zoodra de thans in. aanbouw zijnde forten aldaar gereed, en er dus een geschikte kazerneering voor die manschappen beschikbaar zal zijn. De Nederlandsche hoofdcommissie van de Parijsche tentoonstelling in 1878 heeft tot uit voerend comité benoemd hare leden L. A. H. Hartogh, J. W. A. Jonckbloet, dr. L. Mulder, Herman ten Kate, P. Stortenbeker, Jac. P. R. Galesloot en P. B. Van Kerkwijk. Deze benoe ming moet nog door den koning bekrachtigd worden. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon C. C. Krieger, lsten luit. bij het reg. grenadiers en jagers, instructeur van het scherpschutterscorps te 's-Hage. In het hoofdkiesdistrict Hulst is tot lid der prov. staten van Zeeland benoemd H. J. M. Onghena, met 328 van de 597 uitgebrachte geldige stemmen. De kapt.-ter-zee H. B. Kip, benoemd gou verneur van Curagao, wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van de waarneming der be trekking van chef der afdeeling personeel bij het departement van marine. De luit.-ter-zee 2de kl. H. Bernelot Moens, belast met de waarneming der betrekking van officier van politie bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met den laatsten. April a. s. op non-act. gesteld en vervangen door den luit.-ter-zee 2de kl. F. W. C. Ledeboer. Tweede Kamer. Ingekomen is een onte werp tot vervroeging van het tijdstip van dea. aanvang der meerderjarigheid en de afschaffing der venia aetatis. Het ontwerp tot wijziging der tariefwet is aangenomen met 48 tegen 16 stem men en de inwerkingtreding bepaald op 1 Juli 1877. Vooraf waren verworpen de amendementen van de heeren Van den Berch van Heemstede en Van der Loeff op het artikel garens, zoodat thans de beperkte vrijstelling van garens is goedgekeurd. Het uitvoerrecht op lompen is bij de regeerings- wijziging tevens zonder overgang afgeschaft. Ver volgens is na uitvoerige discussie art. 1 van het ontwerp betreffende den accijns op het gedistil leerd (verhooging met 4) aangen. met 35 tegen 29. Gemengd Nieuws. Dinsdag-namiddag hebben te 's-Her- togenbosch, terwijl de geheele stad in volle car- navalspret was, twee personen, opgewonden dopt sterken drank, in een herberg twist gekregen, dié zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes een zeer gevaarlijke wonde in den buik toebracht. De gewonde is onmiddellijk naar het stedelijk gasthuis vervoerd en verkeert in levensgevaar. De dader is gevat; beiden zijn gehuwd, de dader vader van zes en het slachtoffer vader van drie kinderen. Te Scheemda is Maandag een rijtuig, waarin een bruid en bruigom en twee heeren gezeten waren, ten gevolge der duisternis, van een hoogen wal in de gracht gevallen, waarin het

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1