tus Schut zoo loffelijk heeft gedragen, heeft van de firma Dover en Van Deventer aldaar ten ge schenke ontvangen een prachtig gouden horloge, met de inscriptie: „Jan Kuipers, politie-agent, ter wnnrdecring van zijn moedig gedrag in den nacht van 89 Januari 1877 van DoyerenVan Deventer te Zwolle." De politie-agent II. Fnber, die Kuipers bijstond, ontving van dezelfde firma een zilveren horloge met eelijke inscriptie. Een der zoons van een lid der firma gaf hun elk een horlogeketting met medaillon, waarin zij het portret van Schut zullen dragen. Te Wageningen en elders zijn in den laatsten tijd proeven genomen met Villemest, welke uitmuntende resultaten hebben opgeleverd. Zoo verkreeg de heer Van den Ham, notaris te Lun- teren, van 40 aren zandgrond, in 1874 geheel afgeplagd, 70 I1L. aardappelen; hij had voor/" 45 Villemest gebrnikt. De heer Versteegh, te Ame- rongen, bekwam van '/i HA. land op Villemest I7'/j KG. aardgoed (tabak) en 245 KG. bestgoed meer dan van eene gelijke hoeveelheid land, waarop schapenmest was gebezigd. Genoemde heer deelt mede: „dat in het afgeloopen jaar in de aardappelen op Villemest verkregen, volstrekt geen bederf was, terwijl die, op stalmest geteeld, reeds voor een groot deel bij het rooien bedorven waren." Volgens eene medcdeeling van den heer Van Everdingen te Tiel, in het maandblad voor den Nederlaudschen landbouwer, is het eene algemeene fout der gebruikers van dezen mest, dat zij dien veel te laat op den akker brengende bemesting moet nl. geschieden in het laatst van Eebr. of het begin van Maart. Op denNoorder-spoorweg vanïrank- rijk, niet ver van Rijscl, is onder verschrikkelijke omstandigheden eene poging gedaan, om den trein te doen derailleeren, doch gelukkig zonder dat de toeleg ernstige gevolgen heeft gehad. Ziehier hoe de zaak zich toegedragen heeft: Voor een paar dagen zag de baanwachter Francois Barbe tegen zes uren 's avonds iemand over den spoorweg loopen. Hij riep den man toe, dat hij niet over dien weg mocht gaan, maar de vreemde persoon stoorde zich hieraan niet. Hij ging verder voort en maakte bewegingen alsof hij dronken was. Daar nu de trein van Kijsel verwacht werd, ging de haanwachter haastig naar de seinborden om te waarschuwen van niet door te gaan. Zoodra hij de seinborden gedraaid had, liep hij den man achterna om hem van het spoor te verwijderen. Op dat oogenblik sprong een ander persoon over de heg, die den spoorweg van het openbaar domein scheidt, en sloeg den baanwachter zoo geweldig op de hand, dat hij de lantaarn liet vallen. Vervolgens greep hij hem bij de keel en drukte hem zoozeer, dat hij zijn bewustzijn verloor. In dien toestand werd Barbe over den spoorweg gelegd, met het hoofd over de rails. De machinist had ingevolge het sein den trein langzaam doen loopen, vervolgens gestopt en toen onderzoek gedaan. Hij vond den baanwachter bewegingloos en bebloed op de rails en voorts twee palen er zoodanig over liggen, dat een déraillement onvermijdelijk het gevolg zou zijn geweest. De machinist, geholpen door een paar conducteurs, hief Barbe op en droeg hem weg. Spoedig daarna kreeg deze zijn bewustzijn weer, en ofschoon hij eenige kneuzingen heeft ontvan gen, is zijn toestand niet gevaarlijk. Dat de beide vreemde personen met elkander in verstandhouding stonden, houdt men voor zeker. Hoewel dadelijk een onderzoek is bevolen, is men totnutoe geen van hen beiden op het spoor gekomen. Een inwoner van Bagneux in Frank rijk passeerde dezer dagen op klaarlichten dag den weg naar Grand Montrouge, toen hij plotseling in zijn nabijheid een klagend gesteun hoorde. Hij zag om zich heen, maar ontdekte niets, totdat het zich telkens herhalende geluid hem bij een 30 meter diep uitgedroogden put bracht. Hij zag naar beneden en ontdekte iets, waarvan hij echter door de duisternis de omtrekken niet kon onderschei den. Ijlings begaf hij zich naar Montrouge en vertelde het geval aan den putgraver Mousset, die terstond, met de noodige toestellen voorzien, met hem naar de aangeduide plek terugging. Mousset liet zich in den put zakken en kwam spoedig boven met een meisje van 5 a 6 jaren, dat geheel bewusteloos was. Het kind lag op het half ontbonden lichaam van een grooten hond, dat een ondraaglijken stank verspreidde. Het meisje werd onmiddellijk onder geneeskundige behande ling gebracht, en nu bleek, dat zij, behalve eenige verwondingen, ook een breuk aan het dijbeen be komen had. Daar het kind voortdurend in een staat van volkomen uitputting verkeerde, kon men uit haar mond geene bijzonderheden vernemen omtrent de oorzaak van het gruwelstuk. Want dat hier aan een lage misdaad moet gedacht worden, daaraan twijfelt niemand bijna meer. De put ligt namelijk geheel afgezonderd in het veld op meer dan vijfhonderd meters van eenige woon plaats. Ook is de rand van den put veel liooger dan de lengte van het kind, dat in den ganschen omtrek door niemand wordt opgeeischt en ook door niemand wordt herkend. Het kind was goed gekleed en hield, toen het uit den put werd ge haald, een wit mofje in de hand. Onnoodig te zeggen, dat deze duistere zaak eene groote sen satie in de geheele streek teweegbracht. Volgens hetgeen nader bericht wordt, zou men den moor denaar op het spoor zijn, en moet deze geen ander wezen dan de vader zelf. BUITENLAND. Groot- Bri ta.il nië. De aan het parlement overgelegde documenten betreffende de Oostersche quoestie kunnen in hoofdzaak geresumeerd worden als volgt: In de instructie aan lord Salisbury vóór de conferentie constateerde lord Derby, dat Turkije niet instaat was de hervormingen tot stand te brengen, die door de groote mogendheden noodig werden ge acht. Nochtans was Engeland gekant tegen eene vreemde militaire bezetting. De Duitsche keizer zeide tot lord Salisbury, dat de politiek van den keizer van Rusland noodig werd gemaakt door omstandigheden en door de onderdrukking van geloofsgenooten in Turkije. De keizer van Oosten rijk zeide tot lord Salisbury, dat bij den huidigen stand der Oostersche quaestie de belangen van Oostenrijk en van Engeland dezelfde waren. De Italiaausche minister van buitenlandsche zaken verklaarde dat Italië zijne neutraliteit bewaren zou, doch mede gekant was tegen eene bezetting van Turksche provinciën door vreemde troepen. Sir II. Elliott schreef aan lord Derby dat Enge- lands invloed bij de Porte verzwakt was door de agitatie, welke Gladstone had in 't leven geroepen. Lord Derby liet de Britsche vloot van de Besika- baai naar Athene vertrekken, om te toouen dat Turkije niet rekenen kon op Engelands hulp. Na den grooten raad schreef lord Salisbury, dat de sultan geneigd was de voorwaarden der mogend heden aan te nemen, doch dat Midhat besloten was tot verzet, en aan den grooten raad zooda nige voorstellen had gedaan, dat de verwerping er van zeker was. Lord Salisbury, verslag uitbren gende over de Turksche constitutie, verklaarde dat hij daar niets van verwachtte, omdat de sultans het recht behouden tot verbannen, en elke ver- bannene zijn zetel als senator verliest. Vóór lord Salisbury's vertrek uit Konstantinopel deed lord Derby hem weten dat de koningin al zijne han delingen volkomen goedkeurde. In het lagerhuis ondervroeg gisteren lord Ilartington de regeering omtrent hare toekomstige gedragslijn. Hij protesteerde tegen eene politiek die Rusland en Turkije vijandig tegenover elkander had gelaten. Sir S. Northcote wees op de over eenstemming tusschen de mogendheden, door de conferentie verkregen. Wat betrof de toekomst, zoo dacht de regeering hare gedragslijn te schoeien op den volgenden grondslag: zij wil geen dwang, doch verlangt gemeenschappelijke actie. Afzonder lijke actie door Rusland of Oostenrijk zou ver dacht zijn. In de Turksche constitutie verklaarde de minister niet het ministe vertrouwen te stellen. -R.usla.ncl. De „Golos" zegt naar aanleiding van Midhat- Pacha's val, dat het einde van het Turksche rijk in Europa gekomen is. Slechts moet geduld ge oefend worden; echter valt 't wachten niet zwaar, daar de oorlog onmogelijk is met een Staat, die sneller door binnenlandsche crisissen dan door een vreemd leger tenondergaat. Rusland zal zeker tijd genoeg hebben de Christenen voor de rampen te vrijwaren, welke hen door den ondergang van Turkije zouden kunnen treffen. Voor Rusland is 't evenzeer als voor de Christenen voordeeliger af te wachten, welke richting het proces der ontbinding van den Turkschen Staat zal nemen dan door inmenging dit proces nog te rekken. De „Nord" doet. uitkomen dat er tegen spraak is tusschen de Engelsche troonrede en de houding der Engelsche gevolmachtigden ter confe rentie en evenzeer tusschen de verklaringen der Engelsche ministers over de hopeloosheid der Turksche hervormingen en hun tegenstand tegen eiken dwang. Verder bevat het blad een brief uit St.-Petersburg waarin gezegd wordtIn 1856 be roofde Europa Rusland van het recht van interventie ten gunste van de Christenen, ten einde dit recht zelf te kunnen uitoefenenRusland is derhalve gerechtigd te vragen, hoe en tot welke hoogte Europa voornemens is zich van dat recht te be dienen. Ziet Europa van de toepassing af, dan zou Rusland bevoegd zijn voor zich dit recht te hernemen. Trouwens wat het zoekt is niets anders dan eene oplossing, hoe die ook wezen moge. Telegrammen. INOWRACLAW, 9 Februari. De districts rechtbank alhier heeft kardinaal Ledochowski, wegens majesteitschennis, overtreding derMeiwetten en verzet tegen de staatsmacht, veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van 2'/, jaar, be nevens eene boete van 300 mark, of subsidiare gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. LONDEN, 9 Februari. Niemand te Konstan tinopel gelooft meer aan Midhats voorgewende medeplichtigheid aan eene samenzwering. Maandag zal lord Russell in het heeren huis deze motie voorstellen: „Het is onvereenig- baar met den plicht der regeering vriendschappe lijke relaties te onderhouden met een Staat, die zóó barbaarsch en wreed is als Turkije, en de eenig mogelijke relatie is eene vijandige verhouding". Campbell zal in het lagerhuis den minister Northcote vragen, of sir II. Elliot nog steeds in dienst der Kroon is. In antwoord aan O'Reilly gaf Northcote gisteren te kennen, dat geen En- gelsch officier in actieven dienst vergunning hal in Turkschen dienst te gaan. Maandag zal door Muir de vraag gedaan worden, of Turkije de be taling schorste van de coupon der leening van 1855, hoewel de fondsen daarvoor in de Engelsche Bank gedeponeerd zijn. BUCHAREST, 9 Februari. Sturdza is opnieuw in het Kabinet getreden, welks programma in houdt belaugrijke vermindering der militaire uitgaven, verhooging der grondlasten, geleide lijke verkoop van onbelastbare staatsgoederen e*. herstel van het evenwicht in de financiën. MADRID, 9 Februari. Volgens den „Tiempo" heeft de Koning het besluit tot ontbinding van den seuaat en tot het uitschrijven van nieuwe verkie zingen geteekend. Dit besluit zal morgen in het officieele blad verschijnen. 1VEENEN, 9 Februari. In officieuze berichten wordt gemeld, dat 2500 Christen vluchtelingen de rivier Unna zijn overgestoken, na gedurende geruimen tijd door de Turken opgesloten te zijn gehouden in de dichte bosschen van Bosnië- Verscheidene Roomsch-Katholieken zijn door de Turken mishandeld en beroofd. Een hunner, wiens naam genoemd wordt, (een inwoner van het dorp Stara Rieka), werd vreeselijk verminkt en daarna, onthoofd. Twee anderen ondergingen hetzelfde lot- Tcr markt te Lelden aangevoerd. 9 en ÏO Februari. Wintertarwe 23 hectoliter f 11.50 a 12. Zomer- tarwe 23 hectol. 9.50 a 10. - Winterrogge 22 heet. f 7.00 a 7.50. Zomerrogge 22 hectol./ 6 2» aƒ6.75. Zomergerst 28 hectol. 6.25 a 6.75. Chevalier-gerst 2S hectol. 7.00 a f 7.75. Zware Haver 34 hectol. f 5.00 a S.50. Lichte Haver 34 hectol. 3.75 a 4.00. Dui- venboonen 17 hectol. ƒ8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 11 hectol. 8.00 a ƒ8.25. Ossen stuks -a - Stieren, stuks V—.O» a 0 Kalfkoeien 10 stuks t 165.00 a 245.00. Varekoeien 110 stuks ƒ130.00 a f 195.00. Vette koeien 40 stuks f 175.00 a ƒ260.00. Kalveren (vette) 20 stuks 36.00 a 85. Kalveren magere) 49 stuks f 5.00 a ƒ11.00, Hamels (magere! 190 stuks ƒ20.00 a 25.00. Hamels (vette) 25 stuks, 21.01 a 1 33.Varkens (magere) 22 stuks ƒ15. a t 30.Varkens (biggen) 50 stuks 5.a 15. Grasboter 3260 kilogr., 1ste qualit. j vat 82.00 a 86.00. Schei- 2de qualit. j vat 1 68.00 a 72.00; Grasboter Isto qual. per kilogr. 2.05 a ƒ2.15, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.70 a 1.80. Ter markt aangebracht 161 runderen, (9 kalveren en. 218 schapen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2