N°. 5214. Maandag A0. 1877. 12 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. "Vergadering van den gemeenteraad van Leiden ip Donderdag 15 Februari 1877. De afdeeling voor taal-, letter-, geschied- :undige en wijsgeerige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal eene gewone vergadering houden op a. s. Maandag. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 90103 volwas sen personen en van 3552 kinderen. Door Z. M. den Koning is eene som van f 2000 beschikbaar gesteld ten behoeve der internationale tuinbouwtentoonstelling, die te Am sterdam op den 12den April a. s. plechtig zal worden geopend. Z. K. H. prins Frederik heeft geschonken2 groote gouden medailles, 2 dubbele .gouden medailles, 2 gouden medailles, 2 groote [zilveren medailles en 2 zilveren medailles, terwijl door H. K. H. prinses Marianne voor 2 dubbele gouden medailles werd ingeschreven. Ter voldoening aan het door ZExc. den minister van buitenlandsche zaken gedaan verzoek, heeft de minister van landbouw en handel te Rome, aan de koninklijke maatschappij van tuinbouw te Florence opgedragen om eene centrale commissie te vormen ten einde de bezendingen uit Italië voor de tuinbouwtentoonstelling te leiden en te regelen. Vanwege de Italiaansche regeering is ter bevor dering daarvan eene voor dit doel belangrijke som beschikbaar gesteld. Genoemde maatschappij heeft tot leden dezer commissie benoemd de heeren prof. Ph. Parlatore, president, markies N. Ridolfi, ridder E. O. Fenzi, ridder A. Pncci en prof. C. d'Ancona, secretaris. De nota, in de afdeelingen der Tweede Kamer verspreid bij den aanvang van het onder zoek der schoolwet, blijkt door de heeren Van den Berch van Heemstede, Schimmelpenninck van der Oye, Kuyper, Van Wassenaer, Teding van Berkhout, JE. Mackay, Van Asch van Wijck en De minister van oorlog heeft de militaire -■gebouwen, te Nieuwersluis voor de pupillenschool bestemd, in oogeuschouw genomenmet den mees- ten spoed wordt aan de inrichting gewerkt. De benoeming van het personeel ziet men binnen eenige dagen tegemoet. Naar men verneemt zouden de pogingen onzer regeering, om de emigratie van landbouwers uit Britsch-Indië naar Suriname te doen hervatten, met een gunstigen uitslag bekroond zijn, en zou reeds vergunning zijn verleend om nog gedurende het loopende seizoen 300 koelies te verschepen. Daar 't onderzoek van de onderwijswet nog niet in alle sectiën der Tweede Kamer is afgeloopen, zal er Maandag geene openbare vergadering der Kamer worden gehouden. De officier-machinist 1ste klasse J. II. Jul - lien is, in de plaats van den heer P. A. Van Aken, benoemd tot ingenieur bij de Maatschappij „Nederland." De commissie voor het geneeskundig staats examen heeft tot arts bevorderd den heer A. W. Van Renterghem, med. doctor, offic.-van-gez. 1ste kl. bij Zr. Ms. zeemacht, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het geneeskundig examen uitgereikt aan de heerenC. P. C. Lucht- mans, med. doctor, en C. H. J. Trip, med. doc torandus. In de „Staatscourant" is opgenomen een kon. besluit van den 3den dezer, houdende vast stelling van nadere bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee, en zulks met in trekking der kon. besluiten van 17 April 1874, van 9 October 1874 en van 30 Jnni 1875 voorts een kon. besluit van den 5den dezer, betreflende het dooden en vangen van robben. Z. M. heeft de 2de luit. P. G. Weuringh, L. W. A. Medenbach en G. A. Gennet, allen van het 7de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië; H. F. G. Wagner, gouverneur van Curasao, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze van zijne betrekking ontheven, onder dankbet. voor de vele en lang durige diensten den lande bewezenH. B. Kip, kapt.-ter-zee, thans gedet. bij het depart, van marine, benoemd tot gouverneur van Curasao. Betreffende de arrestatie van den secretaris der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, P. II. Bruyn, deelt de „Held. en Nd. Ct." het volgende mede: B. was vroeger mede-directeur van de Hollandsche gasfabriek, welke betrekking hij later verwisselde voor het meer lucratieve secre tariaat der Kanaalmaatschappijvoorts is hij presi dent der Hollandsche Maatschappij van fraaie kun sten en wetenschappen en bekleedde de eervolle functie van schoolopziener. Ook was hij bij de opening van het Noordzeekanaal tot officier van de Eikenkroon benoemd. B. heeft de Kanaalmaatschap pij benadeeld voor een bedrag, dat op ruim één ton berekend wordt, zoowel door het verkoopen van aan- deelen, als door bedrieglijke verantwoording omtrent gelden, die den aannemers waren uitbetaald. Het be drog kwam aan 't licht, terwijl B. een uitstapje naar Parijs maakte, ter gelegenheid van zijn 12'/5jarig huwelijkhet ex-kamerlid Rutgers van Rozenburg, mede-directeur der Maatschappij, beheerde in zijn plaats de administratie en kwam de tallooze ver- valschingen op 't spoor. De directie besloot de justitie in de zaak te mengen. Zondag keerde B. uit Parijs terug en Maandag-ochtend verscheen hij, niets kwaads duchtend, op het bureau. Op het kantoor werden hem in volle vergadering de duimschroeven aangelegdin een kamer daarnaast wachtte de politie. Hij viel spoedig door de mand. De eerste oogenblikken was de ontrouwe secretaris bijna razend van angst en wanhoop, later slaagde men er in hem tot bedaren te brengen, en toen de schemering inviel brachten de hoofdcommis saris van politie met een paar inspecteurs en agen ten hem in een vigilante naar de hulpgevangenis op den Ileiligenweg. Gisteren is de onlangs tot 8 jaren tuchthuisstraf veroordeelde De Groot (firma Van Trappen) na het ondergaan van een hoogst pijn lijke operatie in de gevangenis te 's-Gravenhage overleden. Na afloop van de zitting der arroud.- rechtbank te Goes van Zaterdag 11. had een niet alledaagsch voorval plaats. Zekere zich noemende Charles Louis De Caluwe, tijdelijk gedetineerd in het huis van arrest ter zake van zoutsmokkelarij, had te dier zake in die zitting terechtgestaan en werd daarvoor tot eene geldboete veroordeeld, waarop zijne onmiddellijke invrijheidstelling volgde, zoodat hij zich reeds op Goesche vrije wegen bevond. Intusschen werd bericht ontvangen, dat genoemde veroordeelde niemand anders kon zijn dan de, ter zake van crimineelen diefstal, in den nacht van 24 op 25 September 1876 onder Clinge gepleegd, gesignaleerde Petrus Van Bunderen, bij genaamd Kallooder. Dit gaf aanleiding om hem de voortzetting van zijne wandeling langs den Singel te verhinderen, en hem zijn oud logement (huis van arrest) nogmaals te doen binnentreden. Aldaar ondervraagd, bleef hij halsstarrig volhou den De Caluwe genaamd te zijn, naar aanleiding waarvan Woensdag een groot aantal getuigen, zo» uit het vierde district als uit België, waren opge roepen, ten einde den gewaanden De Caluwe te herkennen. Allen waren dan ook eenstemmig in hunne herkenning van Petras Van Bunderen ia genoemden persoon, en hoe onaangenaam die her nieuwde kennismaking ook was, eindigde hij toch met volledig te bekennen destijds den naam. van Caluwe te hebben opgegeven om aan de ver volging voor genoemden crimineelen diefstal te ontkomen. Naar men verneemt heeft hij ook zijn schuld aan dat misdrijf bekend. Uit Westzaan wordtgemeld: Debrug over de Nauernasche Vaart, bij het Vrouwever- driet, was Woensdag opgehaald, zonder dat de sluitboom er vóór was gelegd. Twee meisjes traden tegen den wind in, met een parapluie open, op de brug en vielen tegelijk van de brug in de vaart. De schipper die er door moest varen dit ziende, sprong dadelijk in zijn boot en redde met nog- een paar mannen de beide kinderen, die gelukkig ongedeerd aan wal werden gezet. De zoölogische tuin te Amsterdam zal spoedig verrijkt worden met een paar zee leeuwen. Twee schoone exemplaren dezer kostbare en zeldzame dieren zijn onderweg uit Australië. Tegen het tijdstip dat zij in Artis kunnen worden verwacht, zal hun verblijf, voorzien van een groot waterbassin, gebouwd zijn. Uit Beets wordt van 8 dezer gemeld: Ons dorp is in een zee veranderd. Alle polders zijn overstroomd, met moeite hebben de bewoners zich gered. Een turfmakerswoning is totaal omge slagen, de bewoners waren een uur vóór den tijd gevlucht. Veel huisraad enz. is door de golven weggevoerd. Bakker Bouma van Gorredijk, die met zeven personen naar de Duif zou varen, raakte met de boot vast en heeft den nacht van 30 op 31 Jan. onder den blooten hemel doorge bracht met zijne lotgenooten. Een hunner, J. Smit, is ten gevolge van de doorgestane koude bezweken. Door de opstuwing van het Tjeukemeer is het dorp Delfstrahuizen geheel onder water gezet, hier en daar zijn de polderdijken bezweken, in sommige veestallen staat zelfs het water; twee woningen zijn door den storm tegen den grond geworpen. De Zwolsche politie-agent J. Kuipers, die zich bij de arrestatie van den inbreker Tbeodo- DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. PRIJS DER ADTERTENT1EN Van 16 regelsf l.OS. Iedere regel meer0.17-J. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat, a verband met bet koninklijk besluit van 22 Jannari dezes aars n°. 20, waarbij de uitvoering van de wet van den S6sten Hei 1370 (Staatsblad n°. 82), gewijzigd door die van den 22sten fuli 1873 (Staatsblad n°. 116), opgedragen wordt aan de con- roleurs der directe belastingen en van het kadaster, oader toe- icht van de provinciale inspecteurs der directe belastingen, in- a uitgaande rechten en accijnzen, welk beslnit in werking treedt ip den lsten Maart 1877, in de provincie Zuid-Holland dienst loen twee controleurs, te weten: een, aan wien als standplaats l aangewezen de gemeente t'Gravenhage, waartoe bchooren de ■erechtelijke Arrondissementen 's-Gravenhage, Leiden en Brielle, n één, aan wien a's standplaats is aangewezen de gemeente totterdam, waartoe behooren de gerechtelijke Arrondissementen botterdam, Dordrecht en Gorinchem. Burgemeester en Wethouders van Leiden, v. i). BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 Februari 1877. LEIDEN, ÏO Februari. I Van Heemstra te zijn overgelegd. Van diezelfde zijde is in de afdeelingen gebracht eene uitvoeriger memorie, waarin de punten, in de korte nota vervat, nader zijn uitgewerkt, en die als afzonderlijk stuk bij het voorloopig verslag der Kamer zal worden gevoegd. Van den heer Bichon is een afzonderlijke nota ingekomen. Gemengd Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1