N*. 5213. A0. 1877. Zaterdag ID Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, LEIDSCH o !>M-) I I. 1 - Ir M PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tan 16 regels..1.01. Iedere regel meerOlIIJ. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, O Februari. Het college van stads- genees- en heelkundigen richt zich tot den gemeenteraad met het doel om de noodzakelijkheid te betoogen van de behoefte aan meerdere hulp in de waarneming der stads armenpraktijk. Die behoefte heeft, bij het aanzienlijk aantal armen in deze gemeente, wel immer bestaan, maar vereischt op dit oogenblik dringend voor ziening nu het te verwachten is dat door lang durige ziekte van een der stadsgeneesheeren een der overigen belast is met de waarneming van diens armenpraktijk en die, ofschoon welwillend gezind, om redenen van gezondheid en gemis aan tijd niet in staat is zijne diensten te blijven wijden aan het dubbel aantal armen; ook de andere ge- neesheeren zouden bereid zijn dien dubbelen dienst op zich te nemen, ware het niet dat gemis aan beschikbaren tijd dit hun ten eenenmale onmogelijk maakte. In andere gemeenten van ons vaderland vindt men of, behalve het door het gemeentebe stuur aangewezen personeel, ook nog geneeskun digen aangesteld door de respectieve kerkelijke armbesturen en die alzoo de taak der stads-ge nees- of heelkundigen aanmerkelijk verlichten, of adjunct- of adsistent-geneesheeren die bij ontstel tenis of ziekte in de goede waarneming van den dienst voorzienook dit is door den gemeenteraad ingezien, daar in de verloskundige praktijk in die gevallen voorzien is door de aanstelling van eene adjunct-vroedvrouw. Wil men verzekerd zijn van goede, ordelijke en trouwe verzorging der stads armen dan blijkt de aanstelling van een adsistent- stadsgeueesheer, bevoegd tot uitoefening der praktijk in zijn geheelen omvang, meer en meer noodzakelijk te zijn en bovengenoemd college legt daarom dit voorstel ter overweging en aanbeveling voor met den wensch dat in deze dringende behoefte ten spoedigste worde voorzien. B. en Ws. wijzen naar aanleiding van dit ver zoek op de bepaling van art. 14 der verordening van 19 September 1854 regelende den dienst der stadsgeneesheeren, krachtens welke de stadsgenees heer verplicht is den dienst in persoon waar te nemen, doch bij ongesteldheid of afwezigheid zich te doen vervangen door een anderen stadsgenees heer of bevoegden geneeskunstoefenaarterwijl in het laatste geval vooraf de goedkeuring van den burgemeester moet worden gevraagd. Met het oog op deze bepaling schijnen er, huns inziens, geen termen te bestaan om door andere maatregelen, zooals door adressanten worden aanbevolen, te voorzien in de behoeften van den dienst bij ziekte of ontstentenis van een der heeren geneeskundigen. Gelijk voorschrift is opgenomen in art. 12 der verordening van 23 September 1854 regelende den dienst der stads-chirurgijns. B. en Ws. stellen alzoo voor aan adressanten te kennen te geven dat er met oog op bovenbedoelde bepalingen geen termen bestaan om aan hun verzoek te voldoen. Aan den gemeenteraad alhier is het volgende adres gericht: „Aan de Heeren Leden der Gemeenteraad te Leiden. Edel-Achtbaren Heeren 1 Ik ondergeteekende, Adriana Schouten weduwe van Willem Koster, wonende indeRaamsteegn0.41. Neem bij deze de vrijheid tot UEdel-Achtbaren Heeren te wenden met beleefd verzoek om vrij te zijn van de lasten die geheven worden van stads wege. Daar ik mijn brood moet verdienen onder de menschen om uit werken te gaan en een zie kelijke dochter ten mijne laste, is het mij onmo gelijk om het een of ander voor de stad op te brengen, daar ik op kamers woon en van oude afgedankte meubelen of anderszins, die ik hier en daar in mijne werkhuizen krijg,'tnijne kamers mede opschik; dat altijd bij mij in gezeten heeft om zoo veel mogelijk nog te blijven die ik ben en niet mijne arme verdiensten maar weggooi of verspil, daar ik ook in het vorige jaar geteisterd ben geweest om eene belasting te betalen van circa 12 en waar ik niet aan voldoen kon; maar wat is daar de uitkomst van geweest, dat ik vijf dagen een agent van politie in huis gehad heb, tot bewaring van mijn arm nederig boeltje wat ik hier en daar gekregen heb, waarop mij toen ten ant woord werd gegeven door den deurwaarder Greeve, dat en dat is nog wat van waarde, dus ik zoude alles en alles hebben kunnen verkoopen om tot bedrag te komen, maar gelukkigerwijs ben ik geholpen waar ik nog dagelijks voor boeten moet. Dus Edel-Achtbaren Heeren uwe hulp inroe pende om in dit geval te voorzien dat ik niet zoo geteisterd wordt als verleden jaar. Verblijf met achting, Leiden, UEdèl-Achtb. Dw. Dienaresse, Januarij 1877. A. Koster, geb. Schouten." Naar aanleiding hiervan wordt door B. en Ws. te kennen gegeven Krachtens de bestaande bepalingen betrekkelijk de heffing en invordering van de plaatselijke di recte belasting geschiedt de aanslag in evenredig heid van het belastbaar inkomen en wordt ter bepaling van het belastbaar inkomen genomen de huurwaarde, de waarde van het meubilair, het ge tal dienstboden en het getal paarden van weelde, terwijl alleen dan geene belasting geheven wordt, wanneer de meubelwaarde minder dan f 50 be draagt. Doet dit laatste geval zich niet voor, m. a. w. is het meubilair naar het oordeel der schat ters 50 of meer waard, dan moet de belang hebbende worden aangeslagen en moeten bij wei gering van betaling de door de wet aangegeven middelen worden toegepast, al mocht ook met de meeste zekerheid kunnen worden aangetoond dat de aanslag in geenerlei verhouding staat tot de werkelijke inkomsten van den aangeslagene. Met het oog op de bestaande bepalingen zal alzoó'het onlangs aan den gemeenteraad ingediend verzoek van de wed. Koster om voor dit jaar niet of tegen een minder bedrag in de plaatselijke directe be lasting te worden aangeslagen, niet wel in gun stige overweging kunnen worden genomen en achten wij ons verplicht tot eene afwijzende be schikking te adviseeren. Overigens kunnen wij mededeelen dat de adressante op het kohier voor 1874 was aangeslagen tot een bedrag van 2.44, hetgeen door de ten uitvoerlegging van een dwangbevel is ingevorderd, voor 1875 tot een bedrag van f 2.16, tot inning waarvan een dwang bevel is uitgereikt, en op het kohier voor 1876 tot een bedrag van 3.69, waarvoor een waar schuwing en aanmaning is afgegeven. B. en Ws. stellen den gemeenteraad voor om aan Z. M. den Koning de vereischte machti ging aan te vragen tot het benoemen van een onder-bureau ten einde bij de verkiezing van raadsleden het bureau van stemopneming in het openen der stembriefjes behulpzaam te zijn. Ds. De Ylieger te Katwijk-aan-Zee is bij de Ned. herv. gemeente te 's-Gravenhage beroepen. Men schrijft ons van 9 dezer uit Wasse naar: Gisteravond hield de landbouw-vereeni- ging (afdeeling Wassenaar en Voorschoten) eene vergadering in de dorpsschool. Behalve de gewone punten van behandeling werd voorgesteld in het laatst van Augustus te Voorschoten eene tentoonstel ling te houden van vee, zuivelbereiding en bloemen, hetgeen met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Daarna werd door den heer Bonekamp van Noord- wijk eene lezing gehouden over de verschillende grassoorten, die met belangstelling werd aangehoord. Tevens werd nog meegedeeld dat in het begin van Maart een dergelijke lezing over een ander onderwerp te Voorschoten zal gehouden worden. Tot secretaris der gemeente Aarlauderveen is benoemd jhr. Van Loon te Leksmond. Voortaan zal, blijkens eene aanschrijving van den minister van oorlog aan de comman- deerende officieren der corpsen gedeeltelijk' uit militie samengesteld, zoowel de milicien-korporoal als de milicien-sergeant bij elk corps van zijn wapen tot eene vrijwillige verbintenis kunnen worden toegelaten met behoud van zijn graad. De minister van oorlog heeft nader bepaald, dat aan den soldaat als zakgeld per vijf dagen moet worden uitbetaald 55 ct. bij het reg. grena diers en jagers, 50 ct. bij de overige infanterie- corpsen alsmede bij het kol. werfdepot en 66 ct. bij de andere wapencorpsen en dat hiervan geen korting zal plaats hebben ten behoeve van het kleeding- en reparatiefonds dan alleen in het geval dat de man zich schuldig maakt aan het misbruik van sterken drank of aan het strafbaar verwaar- loozen van kleeding, wapenen enz. Het gerechtshof te Amsterdam heeft mr. M. J. Pijnappel benoemd tot lid van den raad van toezicht en discipline der orde van advocaten aldaar en de waardigheid van deken dier orde opgedragen aan mr. L. H. Kuhn Sr. Op grond dat bereden officieren van de landmacht op het tijdstip hunner pensioneering gewoonlijk niet dan met groot nadeel hunne dienst paarden van de hand kunnen doen, is bij een koninklijk besluit bepaald, dat, tegemoetkoming in dezen, met ingang van 15 Januari jl. aan voornoemde officieren bij het verlaten van den dienst eene som van ƒ60 als bijslag op hun traktement zal worden toegekend voor elk dienstpaard, waar van zij bij hunne op-pensioen-stelling werkelijk zijn voorzien. Bij resolutie van den minister van financiën, dato 6 Pebruari, is afwijzend beschikt op het adres van mejuffrouw H. Coers en andere leer lingen en oud-leerlingen van de middelbare school voor meisjes te Arnhem, daarbij vergunning ver zoekende tot het houden eener verloting, waarvan zij de opbrengst wenschen te bestemmen tot het stichten van een fonds, om daaruit aan de leer lingen der practische ambachtsschool, bij het ver laten der school, door het bestuur de noodige gereedschappen ën werktuigen te doen verschaffen en, zoo mogelijk, tot het behartigen der Verdere noodzakelijke uitbreiding en inrichting deT am bachtsschool. 11 Blijkens een bij de regeering ontvangen telegram van Woensdag-avond is te Emden de veepest uitgebarsten. Dientengevolge zijn aldaar gestrenge maatregelen verordend. 1 Z. M. heeft benoemd tot adjunct-commies bij het departement van justitie; C. Van Andel en L. F Carrière, thans 1ste klerken; aan W. Hellema, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Achtkarspelen, en daartoe benoemd mr. F. Witteveen, adv. en cand.-notaris te Leeuwarden; aan J. J. W. Eekhout, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van ontv. der registr. en dom. te Haarlem behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Vrijdag 11. ging van de geheele vloot te Katwijk slechts één schuit op de visscherij uit.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1