Z. M. heeft W. J. Hazeman, te Amster dam, benoemd tot ridder der orde van den Ne- derl. Leeuwaan J. M. Brieve, op zijn verzoek, met ingang van 15 Eebr. eervol ontslag verleend als procureur bij bet gerechtshof te 's-Gravenbage en de arrond.-rechtbank te Middelburg aan W. Hel- lema, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Bergum aan A. "R. Yan Yoorst, idem als plaatsv. kantonr. te Heerenveen aan mr. H. J. "Wunder idem als plaatsverv. kan tonr. te "Wageningen; aan den hoofddirecteur van het kon. Ned. meteorologisch instituut te Utrecht, dr. C. H. D. Buys Ballot, opnieuw opgedragen de waarneming der betr. van directeur van het instituut, afd. waarnemingen te land, en van di recteur van het observatorium te Utrechtbenoemd tot lsten luit. bij de inf. de 2de luit. J. E. «fur ling, A. J. P. Van Gorkum en B. R. W. G. Yan der Grijp, allen gedet. bij de inf. in Ned.-Indië; bij het 2de reg. de 2de luit. E. T. Husink, van het 7de, en S. L. Pastor, van het 8ste; bij het 3de reg. de 2de luit. T. Scharten, van het corps, en J. T. H. D. W. Baak, van het 6debij het 6de reg. den 2den luit. L. Roelants, bij het 7de reg. den 2den luit. W. C. Gobius, bij het 8ste reg. den 2den luit. J. C. Masman, allen van het corps; den lsten luit. J. G. Yan Sandick, van het 4de reg. inf., op nonact. gesteld. Gemengd Nieuws. Gistermiddag om halfvijf is van een tjalkschuit, die door de Mare voer, door het uit schieten van den boom de knecht te water ge raakt. Doordien hij onder het vaartuig kwam, kostte het den schipper veel moeite den drenkeling te rédden. De voortvluchtige leden der Haag- sche bankiersfirma O. en Co. (jhrn De G.), die heden Voor het Haagsche gerechtshof waren gedag vaard, zijn niet verschenen. Het requisitoir van adv.-gen. strekte tot eene tweede oproeping tegen 22 dezer, waarover 't hof morgen zal uitspraak doen. Te Oudshoorn heelt de storm van Dinsdag ook eenige schade veroorzaakt. Behalve het om- en afwaaien van eenige schoorsteenen, schuttingen en dakpannen, is een koeschuur om gewaaid en ingestort, waardoor twee runderen gedood en van twee de pooten gebroken zijn. Naar het „Vaderland" meldt heeft het geheimzinnige nieuws aangaande het briefje, dat op de tafel gevonden werd ten huize van de bewaar8choolhoudere9 te Katwijk a./Zee, die met haar echtgenoot heimelijk haar woning had ver laten, zich opgelost. Tegen haar echtgenoot V., voor heen geagreëerd klerk ten kantore van den rijks ontvanger, is blijkens het Politieblad bevel van inhechtenisneming uitgevaardigd. Een te weelderige levenswijze schijnt hem het goede spoor te hebben doen bijster worden. Beiden moeten zich nog vóór eenige dagen te Londen bevonden hebben. De dienstbode die te Amsterdam dezer dagen wegens diefstal niet zonder verzet uit een woning gehaald werd en daardoor in zeer opgewonden toestand geraakte, is echter niet krank zinnig. Yoorloopig is zij op vrije voeten gesteld, ofschoon de zaak gerechtelijk wordt vervolgd. Een der beambten van politie, die de reeds van meerdere diefstallen verdachte op straat met een vracht aardappelen tegenkwam, gaf aanleiding tot de vervolging. Gisteren zijn te Velzen allerlei frag menten aangespoeld van een sloep en delen van (vermoedelijk) een stoomschipscampagne, zooals riemen, ijzeren vlechtwerk en een sloep of giek stuk (wit geverfd), waarop met zwarte letters Amsterda; bij de m, die waarschijnlijk hiernaast heeft behoord, is het stuk afgebroken. In 't gesticht Ommerschans is dezer dagen een verpleegde opgenomen voor den eer sten keer die den ouderdom van bijna 98 jaren heeft bereikt. Omtrent het verongelukken van de stoomboot „Ulysses" worden uit Egmond nog de volgende bijzonderheden gemeld: De „Ulysses" strandde des nachts te 1 uur, bij een hevigen storm, drie kwartier benoorden Egmond. De reddingboot was spoedig gereed, maar kon door de woedende zee het schip niet bereiken, en de toestand der equipage wa3 toen zeer gevaarlijk. Men maakte gebruik van het vuurpijltoestel, en de wakkere bemanning van de reddingboot slaagde er in, niettegenstaande de zee over het achterschip rolde en een woedende branding, ongeveer te vier uren de bemanning te redden, uitgezonderd de kapitein, tweede stuurman, eerste, tweede en derde machinist, benevens de tweede hofmeester. De kapitein was des nachts door een stortzeee overboord geslagen. Het schip is gebroken en de lading drijft langs strand. Het schip zit bij vloed onder water. Men verneemt nader dat den heer W. Koopmann, vroeger predikant te Barendrecht, niet bij het spoorwegongeluk te Gladbach de bsenen verbrijzeld zijn of zóó gewond dat zij moesten worden afgezet; hij heeft beenbreuken boven de knieën bekomen, en hoopt binnen eenige weken genezen te zijn. Aan nadere berichten over de schade door storm en overstrooming aangericht ontleenen wij nog het volgende: Te Naarden is aan het fort Ronduit, voor een paar jaar gebouwd, een deel van de brug vernield, terwijl twee vleugels van de aarden versterking zijn weggeslagen. Te Vlissingen was in den nacht van Maandag op Dinsdag de vloed buiten gewoon hoog. Gelukkig had men tijdig de noodige maatregelen genomen door het sluiten der sluizen en het stellen van dammen en voetplanken, want zonder dit zouden verscheidene straten geheel onder water zijn geloopen. Thans inundeerde het water de kaden, vulde een aantal kelders en liep over enkele dammen tot geringe hoogte de lagere wijken binnen. Het ongelukkigste lot trof echter den pachter van de oesterput; zijn woning in de nabijheid van de marinehaven uit steenen en hout opgetrokken, werd des nachts te halfdrie door het onstuimige water meegesleurd en verdween met zijn geheelen inboedel in de golven. Slechts eenige verspreid liggende steenen wijzen de plaats aan, waar dit huis gestaan heeft. Gelukkig hadden de bewoners, een jonggehuwd paar, 't ge vaar bijtijds inziende, zich door de vlucht gered. De winddruk, die te Nieuwediep Dinsdag-mid dag te 4 uren 100 kilogram had bereikt, is omstreeks halfacht 's avonds geklommen tot 126 kilogram; barometerstand 739.8; windrichting W. t. N. De vloed was te halfnegen 1.76 meter boven volzee. De storm heeft er belangrijke ver woestingen aangericht; geen huis, dat niet in meerdere of mindere mate heeft geleden. Het wrak van het voor vijf jaren bij Huisduinen gestrande Italiaansche barkschip „Manuelita A", dat sedert geheel onder het zand was verdwenen, is door den storm uit het zand gewoeld en tegen het duin geworpen. Volgens bericht uit Enkhuizen was Woensdag de Zuiderzee tot de ongehoorde hoogte van 2.2 m. boven volzee gestegen, en met den vloed nog wassende. Er werden maatregelen ge nomen om de stad te beschermen. De boot van Amsterdam en Harlingen moest Dinsdag hare reis te Enkhuizen staken. Groote verwoestingen zijn aangericht aan de inpolderingen van den Dollard. De nieuwe Staten-sluis is verzakt, de dijk er omheen weggeslagen. De Reiderpolder N°. 2, ingepolderd in 1874, is ingeloopen; Rei derpolder 1, hoewel reeds in 1862 ingedijkt, insgelijks. De laatste alleen is bewoond. Omge komen zijn, voor zoover reeds bekend is, zestien personen, waaronder vrouwen en kinderen vijftien anderen worden er vermist en bovendien weet men niet waar 25 Italiaansche werklieden, „polakken" genaamd, zijn gebleven. Keten zijn verbrijzeld en de inhoud weggespoeld. De gansche arbeid, in 1876 aan dat kostbare werk verricht, de nieuwe Staten-sluis, is verwoest. Een spoorwegbrug achter Weener moet ook zijn weggeslagen. Althans de trein van Nieuweschans kan niet verder komen dan tot Weener; verder vervolgen de passagiers per rijtuig hun tocht tot Leer. De stoomboot van Sneek op Koudum is op het Heegermeer vergaan. Naar men zegt zijn 17 personen bij die ramp omgekomen, terwijl 35 werden gered. Ook deelt men mede, dat een veerschip van Sneek op Idskenhuizen met vier personen totaal is veronge lukt. Een bootje, waarin zich drie werklieden bevonden, is Maandag-avond door den storm bij de spoorbrug over het Noordzeekanaal bij Zaandam, omgeslagenal de opvarenden zijn verdronken. Te Sneek is een gedeelte van den voormuur der katholieke kerk ingestort en op het orgel gevallen, dat grootendèels vernield is. Ook in de kerk zelf werd schade veroorzaakt. Uit Yelzen wordt gemeld dat, voor zoover het mogelijk was zulks te onderzoeken, geen groote schade aan de piers aldaar is toegebracht; naar men met behulp van verrekijkers Woensdag kon zien, was hier en daar een enkel betonblok verschovenbij peilingen tot aan de tweede zwarte ton van binnen (het droogst; gedeelte van het vaarwater) is geene minde» diepte bevonden; bij het sein van 48 decime-r is Woensdag-namiddag de „Cosmopolitan" (die, gang 44 decimeters) te halftwee naar zee vei. trokken. Aan de gebouwen heeft de storm allerli schade toegebracht, evenals aan de oevers van d Noordzeehavende buitengewone waterstand va 33 decimeters boven A. P. joeg verschillend soorten van materieel als zandbakken, houtwerl enz. hoog op de oevers; twee vaartuigen van ht loodswezen en van de ambtenaren der belasting® op het droge gehaald voor de hevige golvin; werden door de kracht van den wind een ein weegs tot voor het huis van den heer Jollie, sluis meester te Velzen, voortgestuwd. Gisterochtend wilde de vrouw va den schipper B., met zijn kolenschip in de have te Arnhem liggende, den knecht genaamd H. v. 1 roepen, die in het vooronder lag te slapen, doe' geen antwoord bekomende, lichtte zij het luik o en bemerkte een sterken kolendamp. Bij ondei zoek bleek dat de ongelukkige, des avonds b het naar bed gaan te veel kolen had aangelegi waardoor hij was gestikt. Zijn lijk is naar hi ziekenhuis overgebracht. Van de hoogere burgerschool te Maas tricht zijn twee leerlingen der laagste klasse vei wijderd, omdat zij eenige onzedelijke woorde hadden geschreven. De inspecteur van politie Van Riem; dijk, die betrokken was in het proces tegen c wed. T., dezer dagen voor het hof te Amsterdai behandeld, is uit zijne betrekking ontslagen. Tusschen het gemeentebestuur en hf bestuur der Ned. herv. gemeente te Den Ha was sedert lang verschil over het afbreken d consistoriekamer, dat „ad calendas graecas" w uitgesteld. De storm van Dinsdag heeft den ba gemeester het werk gedeeltelijk uit de hand genomen door den noordelijken zijmuur te vt nielen. Een half uur te voren had de predik; met zijne catechisanten het gebouw verlaten. UitNijmegen wordtgemeld: Deplaa selijke commissie voor de gedenkstukken van g< schiedenis en kunst alhier heeft, in overleg me de rijksadviseurs voor die gedenkstukken, d< vierschaar of schepengestoelte en het verdere hout- en snijwerk in het stadhuis van de dikkf verflaag en het overtollige goud, waarmede he sedert jaren bedekt was, doen bevrijden. Dit weri waarmede het vorig jaar was begonnen, is thai volbracht en men is er in geslaagd dit kostbaa beeldhouwwerk in zijn oorspronkelijken toestan te herstellen, waarna het gebleken is van groot waarde en uiterst zeldzaam te zijn; de noodi? herstellingen aan het snijwerk zullen door ee: bekwaam beeldbouwer worden verricht. Te Antwerpen is Dinsdag deSchelde buiten haar oevers getreden en richtte aan 4 huizen aan de haven allerlei onheilen aan; 4 kelders zijn alle ondergeloopen, sommige oud huizen aan den Steen dreigden in te storten. 1 het huis van den schepen Yan der Taelen stee het water zelfs tot in de bureaux en de salon Aan 't Vlaamscbe hoofd zou eene geheele famil verdronken zijn; te Hoboken en Kiel heeft hf water weiden en straten overstroomdLillo ston geheel onder water en vele dorpen langs de rivif leden aanmerkelijke schade. Ook in Engelar werd veel schade aangericht. Te Londen stortt een onvoltooid gebouw in, waardoor een paar weil lieden gedood en wel een twintigtal min of mee zwaar gekwetst werden. Te Birmingham en elder zijn menschen door 't omslaan van hooge schooi steenen omgekomen. Rechtzaken, Correctionneele uitspraak der rechtbank alhie van 2 Pebruari M. De G., te Voorschoten, wegens verzuimde aangifte van geboorte, f 1 boete of subs. 1 dag gev.; C. S. en G. S., beiden te Ter Aar, v. diefstal en medeplichtigheid daaraan, 1 maand eenz. opsluiting.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2