5205. A°. 1877. abattoirs! Donderdag I Februari. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. Loling voor de Nationale Militie. EIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: I Toor Leiden per 8 maanden.1.10. I franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings l' deze provincie, van den 17den Januari 1877, A n». 47 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 6, houdende regeling de Loting voor de Nationale Militie; elet op de bepalingen der Wet van den 19den Augus- 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner jesteits besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad n°. 46); loen te weten: dat de Loting der in het vorig jaar len deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre- len, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar >7, zal geschieden in een der vertrekken van het Raad- s, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 13den. 14den len Februari aanstaande, telkens des morgens te halftien lat deze Loting in eene alphabeiische volgorde der ien van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dinsdag dm 13den Februari 1877, ir de ingeschrevenen wier familienaam begint met de iter A tot en met de letter G, op Woensdag den 14den Februari 1877, de ingeschrevenen wier familienaam begint met de ir H tot en met de letter O, en op Donderdag den léden Februari 1877, Mr de' ingeschrevenen wier familienaam begint met de tter P tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der Wet is bepaald, dat voor den igeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan "trokken worden door zijn vader, moeder of voogd, ter ijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken ge- ;hiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad er gemeente, waar de loteling is ingeschreven dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, idelijk na het trekken van zijn nommer, de redenen in vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, £der of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de eschrevene niet opgekomen is. Vijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, ver- ld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens ederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon like getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis i twee bij den Burgemeester bekende en te goeder im en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de irheid van het daarbij verklaarde, door mede-onder- liening, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid be- ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 20sten Vrijdag den 23sten Februari aanstaande, van 's voor- dags negen tot 's namiddags drie uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan- ikking en door plaatsing in de Leidsche Courant van lsten en den 8sten Februari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Januari 1877. Goed voorgaan doet goed volgen. Dat spreek- )ord is vooral op de stad onzer inwoning van :passing ten opzichte der groote steden, waar zij het voorrecht heeft door een spoorweglijn toonden te zijn. Of doet zich, wat onze gemeente- gelegenheden betreft, niet telkenmale hier ter de de invloed gevoelen van hetgeen elders valt r te nemen Inderdaad, 't is alsof elke loco- itief, die onze goede stad aandoet, ons een deel erbrengt der actie, die elders heerscht in hoofd hofstad, aan Maas- of Spaarne-boorden. Een gelukkig verschijnsel mogen wij dat noemen, bwijl onder den invloed dier inwerking van buiten tel bij ons tot stand komt, dat zonder die inleiding wellicht nog jaren lang tot de pia vota ra hebben behoord. Zou b.v. de aanleg der vierwaterleiding te Rotterdam, zou vooral die der linwaterleiding te 's-Hage zonder invloed zijn ibleven op het besluit, waarbij werd bepaald, it ook voor Leiden een dergelijke inrichting zon arden in het leven geroepen Zou het onmisken- iar gemak, dat het verkeer langs den paarden- oorweg elders oplevert, geheel buiten rekening oeten worden gelaten, waar sprake is van het nleggen van een dergelijken weg ook in onze smeente, ja zelfs in verbinding met het naburige atwijk Maar wie ons dat toestemt, zal ons evenzeer toegeven, dat wij, eenmaal aan die weldadige inwerking van buiten blootgesteld, die wij 't zij in het voorbijgaan gezegd op onze beurt ook op andere plaatsen uitoefenen, wèl zullen doen het goede voorbeeld van elders na te volgen niet alleen, maar spoedig na te volgen. Zoodoende toch stellen wij ons des te eer in het bezit van datgene, voor welks totstandbrenging wij ons toch met schier mathematische zekerheid de daaraan verbonden kosten en moeite zullen moeten ge troosten. Zulk een zaak van onmiskenbaar nut en noodza kelijkheid zien wij in de abattoirs, wier oprichting 't is zeker niet toevallig, in de hoofd- en de hofstad beide schier tegelijk wordt voorbereid. In beide gemeenten verkeert de zaak ongeveer in de zelfde phase; wachten te Amsterdam B. en Ws. met het indienen van voorstellen daaromtrent tot dat over de inrichting, die met de plaatsing sa menhangt, het gevraagd advies der commissie van bijstand zal zijn ontvangen, te 's-Gravenhage werd in de laatste gemeenteraadszitting het voor stel om voor de oprichting van een alge meen slachthuis een stuk grond groot 4 hec taren te koopen, voor 25,876,slechts aange houden, ten einde het terrein in loco op tc nemen met het oog op een verbinding met de Holland- sche spoorwegmaatschappij. Men ziet het, in deze mag met volle recht sprake zijn van actie. En geen wonder. Het geldt hier inderdaad een zaak van het hoogste belang in velerlei opzicht. Vooreerst uit een hygiënisch oogpunt. Ook bij ons ter stede is men in den laatsten tijd meer en meer tot bet besef gekomen van hoe groote waarde het voor de gezondheid is, zich te kunnen bewegen op een bodem en langs binnenwateren, zooveel mogelijk ontdaan van de onreinheden, die tot voor korten tijd tot walgens toe daarin waren opgehoopt. Wat echter zal de ruiming onzer rio len, wat de toepassing van het Liernur-systeem of andere stelsels ons baten, zoolang wij gedoogen, dat grond, water en lucht aanhoudend worden verontreinigd door het volgens bevoegde beoor deelaars zoo hoogst schadelijke afval der door de gansche gemeente verspreide slachtplaatsen? Ook de zedelijkheid gebiedt dringend de op richting van abattoirs. Ziedaar een geschikt veld van arbeid voor de vereenigingen tot bescherming van dieren. Wij beklagen ons over de ruwheid van zeden der jeugd mjt haar ergerlijke dieren mishandeling. Vergeten wij echter niet dat den meesten kinderen een zekere neiging tot wreed heid eigen is, die hen aanspoort de insecten, die zij machtig kunnen worden, vleugels of pooten uit te trekken; maar vergeten wij evenmin, de verklaring van dat treurige verschijnsel aan de psychologen overlatende, dat wij die neiging kun nen en moeten tegengaan. Daartoe zal ook kunnen bijdragen de opheffing der thans allerwegen door de gemeente verspreide slachtplaatsen, voor zoover deze den knaap gelegenheid geven zich te ver lustigen in de stuiptrekkingen van het slachtvee. Door een doelmatige inrichting der abattoirs zul len dergelijke bloedige vertooningen, die maar al te veel toeschouwers trekken, onnogelijk worden gemaakt. Doch ook in een ander opzicht hebben de ware dierenbeschermers alle reden de oprichting van abattoirs toe te juichen. Of zou het tot de onmo gelijkheden behooren hun, die van zulk een alge- meene gemeentelijke slachtplaats gebruikmaken, tevens de verplichting op te leggen zich te bedie nen van het bekende slachtmasker van Brnnean, waardoor het lijden der dieren zoo aanmerkelijk wordt verzacht? Eindelijk zal men door middel van zulk een gemeentelijk abattoir in de gelegenheid zijn, door keurmeesters een streng toezicht te doen houden op de hoedanigheid van het vee, waarvan wij het vleesch tot voedsel gebruiken. Redenen genoeg, naar het ons voorkomt, om ook hier ter stede het voorbeeld van elders te volgen en ons zoo spoedig mogelijk te verzekeren van het bezit van een doelmatig abattoir in het belang van mensch en dier, ter bevordering van gezondheid en zedelijkheid beide. LEIDEN, 31 Januari. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis, dat de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs, voor de eerste maal in het loopende jaar zullen gehouden worden op Woensdag 4 April en volgende dagen. Aanmel ding uiterlijk vóór 14 Maart bij den districts schoolopziener. Zoo er ooit hier ter stede een marsch popu lair geworden is, dan is 't zeker wel in den laatsten tijd die, welke opgedragen is aan de Studen- ten-scherpschuttersvereeniging„Pro Patria." Niet alleen dat men hem dikwijls hoort fluiten of zingen, maar reeds kan men hem Zaterdags op een of ander orgel hooren spelen. De heer Grentzius heeft er ongetwijfeld velen een genoegen mede gedaan er nu ook een uitgave voor piano van te bezorgen, welke bij den muziekhandelaar Joh. J. Eggers alhier is verschenen. Naar men verneemt is het ontwerp eener herziene kieswet niet alleen bij den raad van state afgedaan, maar is ook het rapport van den raad reeds van 's koningswege aan het departement van binneDlandsche zaken verzonden. In het ontwerp zou het aantal leden der Tweede Kamer op 84 gebracht zijn. Maandag is te Dordrecht besloten de Maat schappij „tot Nut van den Javaan" met 1 Febr. e. k. te ontbinden. Met algemeeue stemmen be sloot de vergadering een schoolfonds tot bevorde ring van het inlandsch onderwijs in Ned.-Indië op tc richten, waarover het bestuur is opgedragen aan een permanente commissie, die in beginsel heeft besloten voor dit jaar de renten van het fonds te bestemmen voor een der scholen in de Minahassa. Een der aanwezigen teekende terstond voor f 500, een ander voor f 125, terwijl nog verschillende andere kleine bijdragen werden gestort. Z. M. de koning-groothertog heeft gene- raal-majoor Grisart, laatstelijk toegevoegd aan den inspecteur van het wapen der cavalerie, benoemd tot commandeur in de orde van de Eikekroon. Het stoomschip „Torrington", van Batavia naar Rotterdam, heeft 29 dezer van Port Said de reis voortgezet. De 20 ouderofficieren van den hoofdcursus bij het instrnctie-bataljon te Kampen, die het examen hebben gedaan voor 2den luit., zijn allen geslaagd. Bij een dezer dagen door Z. M. den koning genomen besluit is bepaald, dat een tiental offi cieren der infanterie, lste of 2de luitenants van het leger hier te lande, zal worden gedetacheerd bij een der regimenten vesting-artillerie, ten eiude na een af te leggen practisch examen voor de» tijd van vijf jaren bij het wapen der artillerie van het O.-I. leger te worden gedetacheerd. Het Hof zal den halven rouw aannemen

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1