N°. 5204. A0. 1877. Woensdag ft 31 Januari. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. S T A I) S-Ii E RICHT E N. EIBSCH T DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT; I Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Wonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer«-Hi Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen ■weten, dat iDgevolge art. 2 der Verordening, regelende de federing der plaatselijke belasting op hunden, ieder houder I een of meer honden die aan de belasting onderheeig zijn, trplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op de^ 31sten Januari jj deo Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van jj| behoorlijk ingevuld en door deo aangever onderteekend biljet; M bedoelde invnllingsbiljetten voor het dienstjaar 1877, koste- 03 ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Weihouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. deD, 30 Januari 1877- LEIDEN, 30 Januari. feeden is aan de hoogeschool alhier bevorderd >t doctor in de rechten de beer C. A. M. Lees- jrg, geb. te 's-Gravenhage, na verdediging van tellingen. In liet belang van dezen en genen maken wij opmerkzaam op, dat 31 Januari de laatste ig is waarop de aangifte van honden die aan belasting onderhevig zijn kan geschieden zon- ;r boete te beloopen. Voor een zeer talrijk gehoor traden gister- rond in de gewone bijeenkomst der volksvoorle- ngen als sprekers op de heeren prof. Ran wen- off en II. A. Brouwer, 2de luitenant bij het ierde reg. inf. alhier. Liet. onderwerp door den irste behandeld: Herinnering aan 28 Jan. 1077, en keizer Hendrik IV van Duitschland zich het kasteel te Canossa vernederde voor paus IBgorius VII, werd met gespannen aandacht ge- >lgd, terwijl de schildering van beide personen l hun tijd en strijd, ook om de welsprekende ijze waarop die plaats had, met luide bijvalsbe- ligingen werd begroet. De tweede spreker was niet minder gelukkig. Gerrit met zijn zeun Gijs naar de Amsterdamsche erinis", van Cremer, werd door hem voorgedra- en op eene wijze die de lachspieren der aanwe- igen niet weinig in beweging bracht, en werd et door de uitgebreidheid van het stuk wat later an gewoonlijk, de tijd was omgevlogen eer men et wist en hoogst voldaan gingen de bezoekers en. Een talrijk en net publiek, waaronder de ioone sekse niet het minst vertegenwoordigd woonde de buitengewone vergadering bij, die jteravond door de alhier gavestigde Rederijkers- aimer „Borger" in de Stadszaal gehouden werd. Iet eerste gedeelte van liet programma bevatte lel volgeude werkzaamheden: „Maria Stuarts af scheid aan Frankrijk" naar P. J. De Béranger ioor Ds. J. J. L. Ten Kate, voorgedragen door iet lid L. Van Schravendijk; „In de val en er sit' van Dr. E. Laurillard, door het lid A. lerner Jr.; „Bij de Wiege van een kind des rmen" van Jan Van Beers, door het lid J. E. loubolt; „Een huiselijk tooneeltje" van Dr. E. lurillard, door het lid J. H. Giezen, en „Alva d Egmond" naar Göthes treurspel „Egmond" oor de leden L. Van Schravendijk en J. E. loubolt. De leden gaven over 't algemeen in Ize losse voordrachten blijken van goeden smaak I uitstekende opvatting. De tweede afdeeling tos gewijd aan de opvoering van„Signor Cara- pelli of de Tribulatiën van een beroemd man," ijspel voor rederijkers in twee afdeelingen door m heer J. M. E. Dercksen. Het werd zeer ver- enstelijk gespeeld en verschafte de vergadering enig genoeglijk oogenblik. Indien de scène met in commissaris van politie evenwel wat vlugger are gegaan, zou het geheel ongetwijfeld een og beteren indruk hebben gemaakt. Ietwat vreemd klonk het o. a. ook bij den intocht van liet elfhonderd-elfde Pruisische infanterie-regiment in een Dnitsch plaatsje door het muziekcorps er van als marsch het Nederlandsche volkslied te hooren spelen. Dat is toch wel wat al te lief. Na afloop der werkzaamheden, waarmede de medewerkenden den goeden naam der kamer heb ben gehandjpafd, vereenigden de leden en genoo- digden zich met hunne dames tot een bal. Z. M. heeft bepaald dat de rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Assen, met ingang van 1 Eebrnari e. k., zal worden uitge breid tot eene met vijfjarigen cursus. Voorts zijn, met ingang van gemelden datum, benoemd tot leeraar aan genoemde school de heerenJ. Brals te Amsterdam en dr. G. J. E. Brulel de la Rivière te Leiden. De minister van oorlog heeft bevelen uit gevaardigd om, krachtens de artt. 123 en 124 der militiewet, de milicien-verlofgangers van de lichting 1875, behoorende tot de regimenten ves ting-artillerie, onder de wapenen te roepen tegen 1 Maart as. De opgekomen manschappen zullen 27 April met groot verlof naar hunne haardsteden worden teruggezonden. Het stoomschip „Drente", van Vlissingen naar Batavia, is gisternacht te 1 uur te Southampton gearriveerd. De heer P. A. C. H. T. A. Werdmüller von Elgg, burgemeester der gemeente Kuilenburg, is door den hertog van Saksen-Meiningen benoemd tot ridder 2de klasse (commandeur) van de Er- nestinische Huisorde. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resi dent te Konstantinopel van 18 dezer, heeft de Turksche regeering tot nader order den uitvoer naar het buitenland verboden van graan en last dieren uit de vilayets van Aïdin (Smyrna), Janina, Adana en het eiland Cyprus. Dit verbod zal be ginnen te werken op een door de provinciale overheden te bepalen en nader bekend te maken dag. Nochtans zal eene uitzondering worden ge maakt ten behoeve der contracten, die vóór de uitvaardiging van dit verbod zijn gesloten. Mits dien zal door de overlieden aan de belanghebbende kooplieden een bepaalde tijd worden gelaten om hunne contracten aan de bevoegde autoriteiten voor te leggen en door deze te doen viseeren. Wordt hieraan niet voldaau, dan zal men zich om eene vergunning voor uitvoer te verkrijgen, niet meer op die coutracten kunnen beroepen. De plaatsing van den luit.-ter-zee 1ste kl. W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, met den lsten Februari, wordt ingetrokken. Met den llden wordt aan boord van genoemden bodem geplaatst de luit.-ter-zee 1ste kl. J. Dalen. Z. M. heeft aan het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht eene uitbrei ding gegeven, welk personeel alsnu zal zijn samen gesteld uit: 1 inspecteur met den rang van ge- neraal-majoor met een jaarlijksch traktement van f 5500, 2 kolonels van f 4500, 4 luitenant kolonels van 3400, 12 majoors van 3000, 26 kapiteins van f 2200, 25 kapiteins van 1800, 60 luitenants van 1400 of 1300, een eersten apotheker (majoor) van ƒ2800, 10 apothekers 1ste kl. van 2100 of 1700, 15 apothekers 2de of 3de kl. van 1300 of f 1100. Van 4 apothe kers dienstdoende bij 's rijks magazijn van genees middelen wordt het traktement met féOO'sjaars verhoogd. De traktementen zullen worden' verhoogd na 25 jaren effect. Nederl. dienst van officieren van gezondheid 1ste kl., apothekers 1ste kl. en paar denartsen 1ste kl. met 600, na 24 dienstjaren met 400, na 23 dienstjaren met 200; van officieren-van-gezondheid 2de kl., apothekers 2de kl. en paardenartsen 2de kl. na 15 jaren dienst met ƒ300, 14 jaren 200, 13 jaren 100 'sjaars. - - Z. M. heeft aan J. J. Kuppen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart e. k„ eervol ontslag verleend als notaris te Leeuwen, gemeente Wamel: aan P. R. Keen, kapitein van het Engel- schc schip „Elfrida", van Plymouth, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemauning van het Nederlandsche schip „Catharina", op 6 December jl. en de overbrenging der geredden naar Cornna, toegekend de zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; benoemd tot ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen, de adjunct-ijkers G. II. Geertsema en J. B. Henrard; tot controleur der directe bel. en van het kadaster: te Breda A. Van Harencarspel, te Rotterdam M. A. Bringenberg, beiden thans te 's-Hertogenboschte Amsterdam E. T. Sineets, thans te Zwolle; te Zutfen D. H. Montenberg, thans adjunct-controleur aldaar; te 's Hertogen bosch A. R. Wittop Koning, id. te Eindhoven; te Leeuwarden D. Van Konijnenburg, thans com mies bij 's rijks gestichten te Veenhuizente Zwolle C. E. Last, thans landmeter te VGravenhage te Assen T. E Ter Beek, id. te Haarlem; te Groningen L. C. Blom, thans adjunct-contr. te Rttterdam; te Sneek J. S. P. Schnebbelie, id. te Middelburg; te Utrecht M. M. J. Colen, id. te Zwolle; te Almelo H. S. Smits, id. te's-Her togenbosch. Gemengd Nieuws. De door de nagelaten betrekkingen van mevr. de wed. Van der Kon wen uitgeloofde premie van ƒ1000, ten behoeve van hem, die de daders van den dubbelen moord wist aan te wijzen of zoodanige inlichtingen te geven, dat daarvan de aanhouding der daders het gevolg was, is volgens het „Vaderland" aldus verdeeld: Aan Roelfs, die in overleg met en door middel van Jenck kennis had gemaakt met Jut en dezen aan het praten had gekregen, en aan Jenck zijn ieder ƒ200 en aan den beambte van politie Minders te Rotterdam, die in deze de eerste en gewichtigste diensten had bewezen, 100 toegekend. Aan G.T. Van Schalen, den schrijver van den anoniemen brief, waarhij de politie werd bekend gemaakt, dat Ilafuer tot Jut had gezegd: „ik ben de moorde naar niet van mevr. Van der Kon wen", en den stiefbroeder van Jut, Jobs. Corn. Haffner, op wiens verzoek en in wiens tegenwoordigheid hij den brief te zijnen huize had geschreven, zijn ieder ƒ250 toegekend. Verleden week liepen twee personen 's avonds door de domino's-laan, nabij Halfweg, toen de hond van den landbouwer De II. aan schoot. Een der twee schopte naar den hond en deze verwijderde zich een oogenblik. De II. kwam buiten, andermaal schoot de hond aan en werd ook weder met schoppen ontvangen. In plaats van den hond te roepen, werd De H. zoo driftig op den man, dat hij, gewapend met een hooivork, over de sloot sprong en hem eene ernstige wonde in borst en arm toebracht. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Zondag-avond tegen halfacht werd te Haarlem brand ontdekt in een perceel in de Voorkamp bij de Kamperbreesteeg, bewoond door D. Scheffer en J. Ranschaart, en voor een deel in gebruik als pakhuis van brandstoffen, toebe-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1