i landsche inzenders zal worden medegedeeld op ■welke voorwaarden vrije invoer zonder visitatie aan de grenskantoren is'toegestaan. De formulieren zullen, behoorlijk ingevuld en in duplo, vóór 15 Maart aan den algemeenen secretaris ingeleverd moeten worden. De inzenders van bekroonde voorwerpen kunnen desverkiezende ontvangen voor de gouden medaille groot model 175, voor de dubbele gouden ƒ80, voor de gouden 50, voor de groote zilveren ƒ20, voor de zilveren ƒ10, voor de groote bronzen 5, voor de bronzen 2.50. Daartoe hebben zij zich vóór 15 Maart schriftelijk te verklaren aan den algemeenen secretaris. De inzendingen zullen moeten geschieden vrachtvrij en geadresseerd aan het hoofdbestuur en wel op 6, 7 of 9 April. Levende bloemen, bouquetten en versche groenten zullen ook nog worden toegelaten op den 12den April 's morgens vóór 9 uren. Boomen enz. die men in den vollen grond wenscht geplaatst, worden ver wacht van 15 tot 31 Maart. Yoor het plaatsen van plantenkassen en andere veel tijd van oprich ting vereischende zaken, zal uitsluitend in Maart gelegenheid gegeven worden. Voor buitenl. inzen ders zullen op dit art., zoo mogelijk, exceptiën worden toegestaan. In de 6de en 7de afdeeling mogen van elk soort niet meer dan 2 exemplaren worden ingezonden. De plechtige opening der tentoonstelling zal plaats hebben op 12 April, uitsluitend voor ge- noodigden, de houders van aandeelen in 't waar borgfonds en de inzenders van bekroonde voor werpen. De opening voor 't algemeen zal zijn van 13 April tot 2 Mei tegen nader te bepalen entree gelden inzenders van bekroonde voorwerpen heb ben vrijen toegang. De teruggave van het inge- zondene, behalve boomen enz. in den vollen grond en plantenkassen en derg., zal plaats bebben op 3 en 4 Mei. De heer Jac. P. K. Galesloot is benoemd tot gedelegeerde voor Nederland voor de tentoon stelling van tuinbouw, die te Porto (Portugal) in het Palaco Crystal zal gehouden worden. Bij kon. besluit is ter bevordering van de belangen der Nederlandsche afdeeling in de in ternationale tentoonstelling van voortbrengselen van nyverlieid. kunst en landbouw te Parijs in 1878, eene hoofdcommissie ingesteld. Tn die hoofd commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter jhr. G. J. G. Klerck, tot lid en ondervoorzitter jhr. C. Hartsentot leden D. Bles, M. Coster, P. W. Van Eeden, Jac. (P. R. Galesloot, L. A. H. Hartogh, C. N. E. Janssen, dr. W. J. A. Jonckbloet, Herman P. C. Ten Kate, L. C. Van Kerkwijk, A. J. Machiels, dr. L. Mulder, mr. W. O. T. Van Oudheusden, G. Oyens. Ch. Rocliussen, C. Springer, C. T. Stork, P. Stor tenbeker, jhr. mr. J. B. J. M. Verheyen, mr. W. Van der Vliet, D. Vreede, D. Wolfson. Uit de hoofdcommissie en op hare voordracht wordt door den minister van binnenl. zaken een uitvoerend commitó benoemd van zeven leden. De voorzitter der hoofdcommissie is voorzitter van dat comité. Op voordracht van de hoofdcommissie worden voorts door voornoemden minister een secre taris en een penningmeester uit de leden benoemd. Het lid M. Coster wordt aangewezen tot gedele geerd commissaris te Parijs. Bij een ander kon. besluit is Z. K. H. prins Hendrik benoemd tot eere-voorzitter van de hoofd commissie. Door de letterkundige vereeniging „Jan Erans Willems" te Antwerpen is de heer W. Otto te Amsterdam bekroond met de eerste medaille voor de beste ingezonden novelle, getiteld „Geerte". Door het kiescollege der Ned. herv. gemeente te 's-IIertogenbosch is Zaterdag in de vacature van den heer II. Pierson een zes- en dadelijk daarop een drietal gemaakt, bestaande uit de hh. B. Van Schelven, te O. en W. Souburg; E. W. Heinecken, te Renswoude, en dr. J. Riemens, te Driebergen. Op het zestal stonden buitendien nog de hh. E. Barger, J. Eigeman en dr. E. L. "Rut gers, resp. pred. te Punteren, Delfshaven en Vlis- singen. De minister van oorlog brengt ter kennis dat op 1 October van dit jaar jongelieden zullen worden toegelaten om bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier-van- gezondheid voor den dienst hier te lande en in de koloniën en tot militair apotheker hier te lande. Zij die verlangen, dat hunne zonen of pupillen tot een dier betrekkingen worden opgeleid, be- hooren vóór 16 Juli een verzoekschrift in te dienen aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht. De rijkslandbouwschool te Wageningen heeft van den heer Stumpf, lsten luitenant-adjudant te Paramaribo, een geschenk ontvangen, bestaande uit 19 verschillende Westindische houtsoorten, met bericht van nog meerdere toezending. Bij beschikking van den minister van marine is aan den konstabel L. Schooneman toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. Z. M. heeft benoemd tot adjunct-commies bij het departement van financiën R. Van der Eeen, thans surnumerair bij de belastingen te Leeuwar den; J. J. Munnik de Jongh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als controleur der dir. bel. en van het kadaster te Leeuwarden, behoudens aanspraak op pensioen, onder dankbetuiging voor de vele en trouwe diensten gedurende meer dan vijftig jaren den lande bewezen. Z. M. heeft bevorderd tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw mr. J. A. G. De Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer; benoemd tot burgem. der gem. Woudrichem A. M. E. Des Tombe; aan P. C. Jullien eervol ontslag verleend uit zijne betr. van on tv. der in- en uitg. rechten te Augustinus (gem. Bergen)benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, mr. E. S. K. J. Graaf van Randwijck, referendaris bij het depart, van financiëningetrokken en buiten werking gesteld Zr. Ms. besluit van 9 Aug. 1866, houdende bepaling, dat de werkzaamheden, verbonden aan de betr. van secretaris-generaal bij het depart, van oorlog, door een daartoe door den koning te benoemen opper- of hoofdofficier van het leger zullen worden waargenomen, enz. de waarneming der werkzaamheden aan de betr. van secretaris-generaal bij het depart, van oorlog verbonden, met ingang van 1 Eebr., tijdelijk opgedragen aan den referendaris-rechtsgeleerde mr. J. A. Kramer, van dat departementbenoemd bij de cavalerie, tot lsten luit., den 2den luit. L. Vos, van het wapen, voor den tijd van 5 jaren gedet. bij het leger in Ned.-Indië; bij het 1ste reg. huzaren, tot ritrn. 2de kl., den lsten luit., C. G. Roukens, adj. bij het corps; bij het 2de reg. huzaren tot lsten luit., de 2de luit. J. R.Van den Berg van Saparoea en E. N. Thiange, beiden van het corps; tot ritm. 2de kl., de 1ste luit. jhr. J. E. A. Meyer, van het 4de reg. huzaren, en A. C. baron Snouckaert van Schauburg, adj. bij het corps; bij het 4de reg. huzaren tot lsten luit., den 2den luit. W. Ph. Boogaert, van het corps; toegevoegd aan den inspect, der cavalerie, en in verband daarmede overgepl. by den staf van dat wapen, den ritm. F. L. De Graefi', thans adj. bij het 3de reg. huzaren. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond omstreeks elf uren had een persoon die te veel door den drank be neveld was het ongeluk onder de gemeente Zoe- terwoude in een sloot te vallen, en daar hem die natte kou van buiten bij de warmte van binnen niet beviel, trachtte hij door schreeuwen de op merkzaamheid te trekken. Hij verkeerde in zulk een staat van dronkenschap, dat hij naar het politie- bureel moest vervoerd worden om zijn roes uit te slapen. De voortvluchtige bankiers jon khee- ren De G. zijn opgeroepen om a. s. Donderdag ter crimineele zitting van het Haagsche gerechts hof te verschijnen. De waarneming van het open baar ministerie in deze strafzaak is opgedragen aan den adv.-gen. Mr. Gregory. Verdediger Mr. J. II. C. Horch. Door het kantongerecht inDen Haag zijn in zijne zitting van 25 dezer veroordeeld tot boeten of gevangenisstraf een persoon „voor het innemen van een vast standpunt"voorts wegens het zich in beschonken toestand bevinden op de openbare straat: G. J. Batteljé (voor de 30ste maal), Jansje Van Dort (voor de 14de maal), Jacobus Krul, koetsier (voor de 2de maal dron ken van den bok gevallen), P. F. Allart (voor de 12de maal). Morgen (Dinsdag) zal te Rotterdam de beproeving plaats hebben van bruggen en via ducten in den staatsspoorweg. Hiertoe zullen wor den gebezigd twee treinen, de eene op het rechter, de andere op het linker spoor, elke trein bestaande uit vijf locomotieven en een tender. De beproeving begint des morgens te 8 uren en duurt, met eene korte tusschenpoozing, tot 's namiddags halfvier. Nadat de waarnemers te halfacht aan de Boompjes op het terrein achter het landhoofd der Maasbrug zijn bijeengekomen en zich naar hunne standplaat sen hebben begeven, wordt te 8 uren de aanvang der werkzaamheden aangekondigd, door een der locomotieven viermaal schel te doen fluiten. De beproeving begint alsdan bij de brug over de Koningshaven op Eeienoord en duurt aldaar tot ruim 9 uren. Daarna beginnen de werkzaamheden op de Maasbrug. Te 9 uren 5 minuten rijden de treinen aldaar langzaam op de zuidelijkste of eerste overspanning, te 9.25 gaan zij over de tweede, te 9.40 op de derde, te 9.55 op de vierde, te 10.15 op de vijfde overspanning, zijnde die boven de straat aan de Boompjes. Nadat zij ver volgens te 10.45 zijn overgegaan op het viaduct tusschen de Boompjes en den Dooden Hoek, rij den zij te 10.50 over de Maasbrug tot aan de over zijde terug en houden op de zuidelijke helft van elke overspanning vijf minuten stil. Te 11.15 is de beproeving der Maasbrug afgeloopen en wordt 35 minuten pauze gehouden, waarna de werkzaam heden aldus worden voortgezet: Van 11.50 tot 1.45 beproeving der brug over de Wijnhaven en van het viaduct tot aan de brug over de Kolk. Van 1.45 tot 2.15, de brug over de Kolk en overige bruggen tot aan de Gedempte Binnenrotte. Het viaduct over de Gedempte Binnenrotte is reeds vroeger beproefd. Van 2.25 tot 3.10 de drie bruggen over den Goudschen Singel en het Hofplein. Na deze werkzaamheden, waarbij op de bruggen steeds langzaam wordt gereden, volgt ten slotte een snelrit. De tien locomotieven, altoos in twee treinen verdeeld, rijden alsdan te 3.25 ge zamenlijk, met eene snelheid van tien meters per seconde, ineens door van het Hofplein tot op Eeien oord achter de Koningshaven. Aan het slot van het programma wordt vermeld, dat bij de beproe ving der bruggen een der locomotieven bij het verlaten van iederen stand eenmaal en bij het komen in een nieuwen stand tweemaal zal fluiten. I Voorts wordt nog door de directie der staats spoorwegen ter kennis gebracht, dat de toegang tot de stationsgebouwen, bruggen en verdere staatsspoorwegwerken ten strengste verboden is, en dat ter voorkoming van ongelukken en herha ling van reeds ondervonden onaangenaamheden, aan de veelvuldige aanvragen om bewijzen van toegang tot die werken dus niet kan worden voldaan. In de laatste weken heeft zich te Harderwijk een betrekkelijk groot aantal vreem delingen ter dienstneming bij het koloniaal werf depot aangemeld, doch het gehalte hunner papieren was van dien aard, dat verreweg het grootste gedeelte afgewezen moest worden. Dit heeft ten gevolge gehad, dat Zaterdag-ochtend slechts 158 in plaats van 208 militairen van daar naar Vlis- singen vertrokken zijn, om aldaar aan boord van het stoomschip „Drente" te embarqueeren en via Suez de reis naar Java aan te nemen, terwijl ook om dezelfde reden den 3den Februari e. k. 50 soldaten minder zullen vertrekken dan vroeger is gemeld. Vrijdag had bij Herveld in de rivier de Waal de schippersknecht Verzet, met een bootje passagiers van den „Tielschen Koophandel" willende afhalen, het ongeluk met zijn bootje tegen den boeg der boot te komen, met het ge volg dat het omkantelde en de schipper ondanks alle pogingen om hem te redden verdronk. Een verschrikkelijke brand woedt in de steenkoolmijnen van Lykens-Valley, in Penn- sylvanië, en alle pogingen om hem te blusschen zijn tot dusverre tevergeefs geweest. Van uur tot uur wint het vernielend element in kracht; reeds beloopt de schade vele honderdduizenden ponden sterling. Men veronderstelt dat een vonk van het lampje van een mijnwerker de ramp heeft veroorzaakt. Het is te vreezen, dat het gedeelte van het graafschap waar zich de mijnen bevinden geheel zal vernietigd worden; deze mijnen lever den voor meer dan 1,000,000 ponden sterling in het jaar op. Acht uren nadat het vuur uit barstte stonden 500 yards in brand, thans zijn

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2