[S\ 5201. A0. 1877. Zaterdag 27 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. sS Airs-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANTS Voor 'Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsl.OS. Iedere regel meer0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van den, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be- ingen alhier i3 ter hand gesteld het op den 22sten dezer ind invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de onwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente r" het jaar 1877 en dat ieder verplicht is zijneD aanslag op bij de wet bepaalden voet te voldoen. Wijders worden de izetenea herinnerd aan de bepalingen der wet van den 26sten 1870 (Staatsblad N°. 82), dat zij verplicht zijn van alle btingen, herbonwingen, bij- of opbouwingen, of gedeeltelijke lienwingen in de termen der wet vallende, binnen drie andeu na de geheele of gedeeltelijke iDgebroikstelling der juwen, aangifte te doen bij het Bestuur der gemeente r de eigendommen gelegen zijn, terwijl die aangifte rechtstreeks ider tusschenkomst van derden dagelijks van negen Tier oren, met nitzondering van Zon- en feestdagen ter etarie dezer gemeente kan geschieden. fi wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge- ligd. De Burgemeester voornoemd, v. n. BRANDELER. eiden, 26 Januari 1877. LEIDEN, 30 Januari. Öe minister van marine brengt ter kennis i belanghebbenden dat in de maand Augustus s. een examen zal plaats hebben voor de be cking van scheepsklerk. De commissie, op 's konings machtiging beschikking van den minister van binnenl. ;n dd. 7 Februari 1876 ingesteld tot behar- tg van de belangen der Nederlandsche inzen- op de internationale tentoonstelling van tuin- 'w, in 1876 te Brussel gehouden, heeft onlangs uitvoerig en belangrijk verslag betreffende s' verrichtingen en de tentoonstelling zelve tzonden. Bij beschikking van 25 dezer is de imissie, met den dank der regeering, van de mgeloos door baar volbrachte taak ontheven. De rederijkerskamer „Door oefening vol- ikter" uit Noordwijk gaf Woensdag-avond te senheim eene voorstelling. De verschillende :ken werden flink afgespeeld en verschaften genoegen aan het talrijk opgekomen publiek. Men schrijft ons uit Wassenaar van 24 :r: Plechtig en aandoenlijk was gisteravond lijkdienst op het „Huis de Pauw". Rondom lijkkist stonden de vorstelijke ouders met fs Frederik, H. M. de koningin en prins Alexan- benevens hun hoog gevolg. De leeraar las t Markus X 1316 en knoopte daaraan toe- -elijke woorden tot vertroosting der harten en iging der rechtmatige droefheid. Wel hadden ouders met reden mogen hopen, dat deze 'man Von Wied eens met eere den naam van in wereld- en kerkgeschiedenis beroemden vader zou dragen, want hij was een kind van onen aanleg. Maar zij behoefden niet te wee als dezulken, die geene hope hebben. Hij 'merde aan eene andere prinses van Oranje fan, dochter ook van een prins Frederik, die emoeder en sieraad van Pruisens vorstenhuis atrden is. Toen deze 24 Oct. 1649 haar eenig '0, veelbelovenden zoon had verloren, ontboe tte zij hare binnenste gedachten in een chris- tied, dat sedert in Duitschlands evangelische i: het triumflied over dood en graf geworden <en duizenden ja tienduizenden in opvolgende achten heeft getroost en gesterkt in het aan- <AfloLes doods. (Jesu meine Zuversicht, ons iK 269). Daarop volgde knielende de bede, de geest van christengeloof en levende hope, 1 0 ^lmne sPra^i ook al de aanwezigen t troosten, sterken, heiligen. Is Onder voorzitterschap van jhr. F. De Casem- hield de Vereeniging tot bescherming van dieren Woensdag-avond in Den Haag hare jaar- lijksche algemeene vergadering in het lokaal der loge. Deze bijeenkomst werd door den voorzitter geopend met een toespraak, waarin hij, betreurende dat nog altijd eene wet tot voorkoming van dierenmishandeling ontbreekt, allen aanspoorde om toch zooveel doenlijk het belang der Vereeniging in het oog te houden. De zes aftredende bestuurs leden werden bij acclamatie in hunne functie ge handhaafd, terwijl in de plaats van den heer C.W. Piepers, die als bestuurslid en als secretaris is afgetreden, gekozen werd mr. J. E. Banck. Het secretariaat wordt thans door den heer J. E. C. Van Manen waargenomen. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat er een nadeelig saldo was van ruim f 500. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de voornaamste verrichtingen der Vereeniging in het laatste jaar, waarbij bleek, dat het ledental thans tot 1200 is geklommen en Z. K. H. prins Alexander naast den prins van Oranje aan het hoofd der lijst wordt gevonden. Maar, hoewel de toestand der Vereeniging over 't algemeen als bevredigend kan worden beschouwd, haar doel is in geenen deele, zelfs maar eenigermate bereikt. Aan den heer Couturier werd het eere lidmaatschap der Vereeniging aangeboden wegens het door hem uitgevonden slachtmasker voor var kens. Aan den onbezoldigden rijksveldwachter Mulder Kan ter, die door de Vereeniging wordt gesalarieerd en van uniform voorzien, werd eene medaille uitgereikt voor de stipte uitoefening van zijne taak. Ruim 200 bekeuringen waren door hem in het afgeloopen jaar gedaan. Ook aan den veldwachter der gemeente Wassenaar werd tot aanmoediging van zijn gebleken afkeer van dieren mishandeling eene medaille aangeboden, terwijl aan eenige agenten van politie geldelijke belooningen werden verstrekt. Ten slotte was aan de orde de herziening der statuten van de Vereeniging. Na vele woordenwisselingen besloot de vergadering den naam voortaan te doen luiden „Nederlandsche Ver eeniging tot bescherming van dieren te 's-Graven- hage". De statuten zelf zullen in eene nadere alge meene vergadering worden behandeld. Naar men verneemt heeft de gemeenteraad van Amsterdam B. en Ws. gemachtigd, om de behandeling van stadszaken voortaan op te dragen aan mr. P. A. Brugmans, advocaat aldaar. Hij is de zoon van den onlangs overleden stads-advocaat mr. A. Brugmans, die, op zijne beurt opvolger van zijn in het begin dezer eeuw als zoodanig aangestelden vader, genoemde betrekking gedurende bijna 40 jaren met onverdroten ijver waarnam. Gisteren is aan het ministerie van binnenl. zaken aanbesteed1°. het verrichten van bagger- werk nabij de in aanbouw zijnde brug over den Rijn bij Arnhem en het maken van een gedeelte der grond- en metselwerken in de Betuwe voor den spoorweg van Arnhem naar Nijmegenminste inschrijvers D. Volker te Dordrecht en A. Volker Lz. te Sliedrecht, voor f 161,600; 2°. het inke pen en bereiden met chloorzink van greenen dwars liggers en de levering van het noodige chloorzink minste inschrijvers Van der Made en Gips te Dordrecht, voor f 12,136; 3°. ten behoeve der havenwerken voor Batavia de levering van stalen spoorstaven met ijzeren eindverbindingen, onderleg platen en haakbouten, waa'voor de „Gute Iioff- nungs Hütte Actiën-Verein" te Oberhausen als minste inschrijvers voor f 142,713 in aanmer king kwam. i Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer J. G. M. Mastboom, arts te Rozendaal, na verdediging van een acad. proefschrift: „over vasomotorischn zenuwen en hare functioneele stoornissen bij neural gieën aan het hoofd." De officieren, die bij de krijgsschool te Breda zijn gedetacheerd, zullen van Mei tot ultimo Octo ber a. s. tot het bijwonen der zomeroefeningen worden gedetacheerd als volgt: De 1ste luit. C. De Wit, van het reg. rijdende artillerie, en de 2de luit. 11. C. A. Neeteson, van het 6de reg. inf., bij het 2de reg. huzaren te Breda; de 1ste luit. J. A. Van Eybergen, van het 3de reg. inf., bij het 1ste reg. huzaren te Haarlem; de 1ste luit. A. W. Van der Sluys, van het 2de reg. inf., bij het 2de reg. huzaren te 's-Bosch; de 1ste luit. E. G. Winckel, van het 3de reg. inf., W. J. A. De Kempenaer, van het 7de reg. inf. en de 2de luit. J. Bruce van het 6de reg. inf., bij het 3de regiment huzaren te 's-Hagede 2de luit. G. J. A. Zwarz, van het 8ste reg. inf., bij het 4de reg. huzaren te Deventer; de 1ste luit, W. E. A. Wupperman, van het 1ste reg. huzaren, bij het 6de reg. inf. te Breda; de 1ste F. H. A. Sabron, van het lste reg. inf., bij het 2de reg. veld-artillerie te 's-Hage; de lste luit. J. A. K. Van Hasselt van het 3de reg. vest.-art. en F. Van Hasselt van het 2de reg. veld-artillerie bij het 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoomde lste luit. F. A. Hoefer van het 2de reg. vest.-art. bij het 6de reg. inf. te Breda; de lste luit.-kwartier- meester T. H. Horstman, bestemd voor de in tendance, bij den intendant der lste divisie in fanterie te 's-Hage en de kapitein der inf. van het O.-I. leger C. Deykerhoff, bij de lste batterij van het 2de reg. veld-artillerie. De minister van oorlog heeft een beslnit, genomen waarbij het aantal onderofficieren en vrij willig dienende militairen die gehuwd mogen zijn wordt uitgebreid, ten einde in verband met de overige maatregelen, in den laatsten tijd genomen ter verbetering hunner positie, velen hunner langer aan den dienst te verbinden. In 't algemeen wordt de vergunning tot huwen afhankelijk gesteld Is. van plichtsbetrachting en ijver van den be trokken militair en van het onbesproken gedrag zijner aanstaande echtgenoote, 2°. van zijn deel genootschap aan het onlangs te 's-Hertogenbosch opgerichte militaire weduwen- en weezenfonds. De verkoop van sterken drank door de vrouwen of door de met hen inwonende betrekkingen van militairen wordt verboden; dit is alleen vergund aan de marketentsters, de troepen op marsch ver gezellende. De gehuwde militairen hebben aan spraak op behoorlijke huisvesting voor zich en hun gezin in of buiten de kazerne en eenige audere voorrechten. De minister van oorlog heeft in het belang van het onderwijs eene wijziging gebracht in het programma van het examen voor onderofficieren ter verkrijging van den rang van 2den luitenant bij de infanterie, cavalerie en artillerie. Teneinde meer gelegenheid te geven voor grondige studie van andere, vooral van militaire vakken, wordt te beginnen met 1878 het programma van het ge woon examen verminderd met de reken- en wis kundige vakken, benevens de geschiedenis, doch overgebracht naar het overgangsexamen van de 2de tot de lste klasse van het wetenschappelijk onderwijs. Het programma van het gewoon examen voor onderofficieren der artillerie wordt daarentegen met dat tijdstip uitgebreid met de Hoogduitsche taal en beschrijvende meetkunst. De soldij der onderofficieren en verdere militairen van de landmacht en het koloniaal werfdepot wordt over het tijdvak van 1 Febr. tot

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1