A0. 1877. Vrijdag 26 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. B-It- 6, b— i PRIJS DEZER COURANT: e'; Voor Leiden per 3 maanden1.10. 1 'i f ranco per postn 1.40. POt' A/»nderlijke NoramersB 0.02. BH- 'A LEIDEN, 26 Januari. )r!BDei brieven, per stoomschip „Drente1' naar *ied.-Indië te verzenden, behooren ten postkantore Alhierbezorgd te zijn den 26sten dezer te 2 u. 45 m. fjiamiddag; drukwerken en monsters uiterlijk te lalfnegen 's morgens, mi De afüeeling voor wis- en natuurkundige J]»etenschappen der kon. acad. v. tv. zal een ge- |sj>one vergadering houden op a. s. Zaterdag. H. M. de koningin en Z. K. H. prins Alexander hebben gisteravond den lijkdienst bij - ;ewoond, naar aanleiding van het overlijden van Arins Herman Zu Wied op het „huis de Pauw" ®'!oor ds. Van Rliijn uit Wassenaar verricht. Heden ochtend vroegtijdig is het stoffelijk overschot van ®'iet buitenverblijf naar het Rijnspoorstation over gebracht. door een zestal hof-officianten van 'j. K. H. prins Frederik, die den dragersdienst ver dulden. De mahoniehouten op zilveren voetstukken 1.|ustende lijkkist, overdekt met witte rozen en ïfrissche immortellenkransen, werd in een salon- dwagen vervoerd, in een van welks compartimenten 3e prins Zu Wied, vergezeld van den hofmaar- schalk graaf Van Limburg Stirum, naar Neuwied 5,reisde. De burgemeester van 's-Gravenhage jhr. 3,Gever3 Deynoot was aan het station om de laatste :er te bewijzen, terwijl zich verder daar ter 2^itgeleide bevonden de luit.-kolonel Roosmale Vepveu, adjudant, en baron Taets van Amerongen, tamerheer van Z. K. H. prins Frederik. Naar {men verneemt zal het stoffelijk overschot bij aan komst in de geboorteplaats met militaire honneurs worden ontvangen en a. s. Zaterdag op plechtige wijze grafwaarts gebracht. Ingevolge een aanschrijving van den minister vau binnenlandsche zaken zijn de gemeentebe sturen uitgenoodigd, zooveel mogelijk voor de tij- cdige uitroeiing van rupsennesten, in het onder 'hun beheer staand geboomte, zerg te dragen en Jis hun tevens in overweging gegeven verordenin- gen uit te vaardigen, waarbij de ingezetenen, voor 1 zooveel ieders grond aangaat, tot uithaling dier nesten worden verplicht. Uit Haulerwijk wordt gemeld dat door de bemoeiingen van den heer Thieme, pred. te Wolvega, voor de noodlijdende herv. gemeente aldaar reeds eene som van ruim f 6000 is bijeengebracht. De som is echter nog niet voldoende om in de be hoeften te voorzien, zoodat opnieuw gelden zullen worden gevraagd. Naar men uit Vlissingen verneemt is het plan tot het bouwen van een groot hotel in de nabijheid van het havenslation, vanwege de maat schappij Zeeland, thans vastgesteld, en zal het in het aanstaande voorjaar een begin van uitvoe ring verkrijgen. De bureaux, de stallingen voor vee en bergplaatsen voor goederen zullen, naar men verneemt, in verschillende vleugels van dit gebouw gevestigd worden. Aan de Ütrechtsche hoogeschool is op stel lingen bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. iW. Van Heeckeren, van Doesborg. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen op Maandag 5 Fe bruari, des namiddags te 3 uren. Z. M. heeft pensioen verleend aan: den generaal-majoor G. H. J. Michelhoff, plaatselijk commandant 1ste kl. te 's-Hage; den kolonel S J- Pels Rijcken, commandant van het 3de reg. ^huzaren, en den kolonel A. L. F. A. Grisart van den staf der cavaleriebij den grooten staf benoemd tot Zr. Ms. adjudant in buiteng. dienst den luit.- kolonel J. Roosmalen Nepveubij den plaats, staf tot gen.-majoor enz. te 's-Hage, den kol. W. A. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Groolere letters naar plaatsruimte. A. B. Van Toll; bij de cavalerie bij den staf van het wapen tot generaal-majoor en inspecteur den kolonel Jhr. G. J. A. Van Spengler, commandant v. h. 2de reg. huzarenbij het 1ste reg. huzaren tot kol. den comm. v. h. corps den luit.-kol. C. L. Hermsen van het 2de reg. huz.; bij het 2de reg. huz. tot kol. en commandant van het corps den luitenant-kolonel Jhr. W. J. K. Ridder van Rappardbij het 3de reg. huzaren tot comm. v. h. corps en adj. in buiteng. dienst den kol. Jhr. W. J. A. Storm de Grave vau den grooten staf, adj. des konings in gew. dienst. De 1ste luit. J. Ilemkes, van het wapen der genie te Gouda, is overgeplaatst bij het gar nizoen te Gorcurn. Z. M. heeft den prins van Oranje, generaal der infanterie, op Hd. verzoek, eervol ontheven van de betr. van inspecteur der cavalerie, tevens belast met het algemeen toezicht over het wapen der kon. maréchausséeaan mr. A. Broedelet, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Febr. eervol ontslag ver leend als griffier bij het kantongerecht te Gennep; herbenoemdtot burgemeester van Schellinkhout J. Houter, van Vorden J. H. Gallée, van Groote broek J. S. Pool, van Hoogkarspel K. De Jong, van Wijdenes D. Stam Pz.benoemd aan de hoogeschool te Leidentot hoogleeraar in de wis- en natuurkunde dr. P. Van Geer, in de genees kunde dr. D. Doyer, beiden buitengewoon hoog leeraar aan die hoogeschool. Gemengd Nieuws. Uit Zwolle wordt van 23 dezer ge meld: Na de arrestatie van den inbreker in den nacht van 8 op 9 dezer, verkeerde men hier voortdurend in angst, alsof zich hier eene bende dieven en inbrekers zoude ophouden. In de eerste dagen hadden smeden en timmerlieden het druk om sloten, deuren en vensters van goede afsluitingen te voorzien, en in verschillende woningen en tuinen hadden gewapende on derzoekingen plaats, daar men meende en verze kerde vreemd volk gehoord en gezien te hebben. Bij den kapitein J. was het 't slimste. Ruim vijf weken geleden ontmoette eene der dienstmeiden volgens hare verklaring een gemaskerd manspersoon in de keuken, waarvan zij zoodanig verschrikte, dat zij 14 dagen onder geneeskundige behandeling is geweest. In denzelfden nacht van de inbraak in de likeurstokerij hoorde zij een slag in het bene denhuis en vond men 's morgens een raam open. Eene week geleden hoorden de meiden weder kloppen, en toen de heer J. en zijne echtgenoote des avonds te 10 uren te huis kwamen, vond meu de buitendeuren en luiken der suite open, kasten geopend, lucifers en kaarsvetdruppels op den grond enz., zonder echter iets te vermissen. Nadat gister avond de heer des huizes op reis was gegaan, hoorde dezelfde meid, terwijl zij boven op de kin derkamer was, op den zolder loopenzij deelde, dit aan de andere dienstboden en aan mevrouw mede; de oppasser deed onderzoek, maar vond niemand. Later vermiste eene andere dienstmeid hare 2 omslagdoeken, die hedenochtend op het dak werden gevonden. Op de trappen en op den zolder vond men tal van kaarsvetdruppels, en ver brande lucifers werden op de kamer van den heer des huizes gevonden, terwijl aan het ge sloten schrijfbureau versche sporen van braak aanwezig waren. De justitie en politie hadden reeds van den beginne af verdenking op de dienst boden, en het is haar heden gelukt, de kindermeid J. S. tot bekentenis te brengen, dat zij dit come- diëspel had gespeeld. Hedenavond heeft de meid getracht in de gracht te springen, hetgeen echter intijds door den oppasser werd verhinderd. Gedurendehetjaarl876zijnteZwolle wegens dronkenschap aan het politie-bureau in bewaring gesteld 347 personen, waaronder 15 vrouwen. Eene dier vrouwen werd 3 en eene andere 5 malen in bewaring gesteld. Onder de mannen werden 19 bij herhaling, 12 driemaal, 2 viermaal, 6 vijfmaal, 2 zesmaal en 1 onverbeter lijk dronkaard elfmaal opgebracht. Deze laatste, iemand van fatsoenlijke burgerafkomst, heeft in korten tijd zijne geheele vaderlijke erfenis ver dronken, totdat hij, dezer dagen vermist wordende, Dinsdag onder de gemeente Dalfsen levenloos uit het water is gehaald. Men meldt uit Grave van 2 4 dezer: Dc dievenbende, die te Schayk en Geffen varkens heeft gestolen, heeft opnieuw van zich doen hooren. Te Deursen is in de vorige week wederom een levend varken door de heeren medegenomen, zon der dat de bewoners van het huis daarvan iets hebben bemerkt. In de pastorie te Demen zijn pogingen tot inbraak gedaan. Op tien minuten afstands dezer gemeente werd iemand, die van zijn werk naar huis terugkeerde, door een kerel overvallen, die hem zijn geld afvroeg. De aanran der ontving echter van zijn tegenpartij met een blikken tabaksdoos zulk een slag, dat hij op den grond zonk; de aangevallene koos het hazenpad. Men schrijft uit Smilde: Aan den rijksstraatweg alhier staat eene rij, meest eiken- boomen, die totnogtoe door de eigenaars van de belendende perceelen naar welgevallen werden ge kapt en door nieuwe vervangen. Hieraan is plot seling een einde gemaakt; noch 't een noch 't ander is meer veroorloofd, zonder vergunning der regee- riug. Hierbij valt nog te vermeiden, dat de inge zetenen belasting moeten betalen van den grond, waarop bedoelde boomen zijn geplant, terwijl ten overvloede bij de conditiën van verkoop in 1771 en 1772 aan de koopers de verplichting tot het aanleggen en in stand houden van minstens ééne rij boomen werd opgelegd. Naar men nader uit Vriezenveen ver neemt, is bij gerechtelijk onderzoek uitgemaakt, dat het kind, in den koestal van den klompen maker t. B. begraven gevonden, bij de geboorte niet geleefd heeft. Uit Assen wordt gemeld: Maandag avond kwam hier een man uit Groningen en zette zich op de stoep van zeker huis neder. De politie vond hem daar en bracht hem, daar hij niet wel was, bij den slaapsteehouder Kippenbroek. Hij vertelde van Hardinxveld gekomen te zijn,, dat zijn naam was De Keizer, dat hij zeere beenen had en niet verder had kunnen gaan. Eenige oogen- blikken daarna was de man gestorven. Men be vond dat hij, ten aanzien van zijn beenen, waar heid had gesproken en dat zijn voeten waren bevroren geweest; voorts dat hij nog over 2 centen kon beschikken. Door Engelsche toeristen in Nubië' is een belangrijke archaeologische ontdekking ge daan. Naast den grooten tempel van Ibsambul, waar men de vier kolosale beelden van Ramses II vindt, ontdekten de heer Callan en miss Edwards in een rots een met zand toegestopte opening. Zij verwijderden dit zand en vonden toen een in de rots uitgehouwen sanctuarium van Ramses den Grooten. Nadat bet inwendige yan het stof van

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1