70 'm gem. der gem. Nieuwerkerk a/d. IJsel en Capelle a/d. IJsel, en benoemd; tot burgemeester der gem. Nieuwerkerk a/d. IJsel W. F. Smits en der gem. Capelle a/d. IJsel M. W. Schalyhet aan J. L. Van der Burch, burgem. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, op zijn verzoek, met ingang van 1 April e. k., verleend eervol ontslag als secreta ris dier gem. goedgekeurdden telegr. 1ste kl. van den rijkstelegraaf A. E. J. H. Herfst, met ingang van 1 Eebr., op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aan spraak op pensioenP. A. Broers, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Domburg, benoemd tot ontv. derz. middelen te Raalte. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks twaalf uur is op de Geeregracht de dochter van J. die wa ter schepte door de gladheid van het trapje in de gracht gegleden en met veel moeite door drie personen, van welke een haar nog bij de hand kon grijpen, gered. Zaterdag en Maandag jl. werd teKat- wijk door 7 schuiten eene kleine hoeveelheid ver- sche visch aangevoerd, waarvoor zeer hooge prij zen zijn besteed: voor groote tarbot 10 a 12, voor groote tong 35 a 45 ct., kabeljauw ƒ3 a 5, benschol 50 a 75 ct. per stukkleine schol ƒ8,50 a 12,20 per mud. De vloot heeft thans 56 schuitenin den loop van deze week zullen allen op de visscherij uitgaan. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen een Belg, die zich bij winkeliers aanmeldt, onder voorgeven dat hij een geheim kent, waar mede veel te verdienen is. Hij vraagt de helft vap de winst, die gedurende het eerste jaar be haald wordt en 50 contant. Iemand te Amster dam, die me,t een bezoek van dezen Belg werd vereerd, beloofde de helft van de winst gedurende twee jarep, maar had geen zin 50 te geven voor iets wat hij niet kende. Hem werd toen een contract met een bekende Rotterdamsche firma getoond, doch toen ook daarna de 50 niet los kwamen, zeide de vreemdeling, dat hij geen tijd had, maar zijn zoon zou sturen om de zaak ver der te regelen. Uit informatie, bij het Rotterdam sche huis ingewonnen, bleek echter, dat die firma de dupe van een oplichter was geweest. Zij ver zocht dus den persoon; zoo hij onder bereik kwam, door de politie te doen aanhouden. De persoon in quaestie heeft echter niets meer van zich laten hooren en is nu wellicht zoekende naar andere slachtoffers, 't Is een flink gebouwd man, gezet, een vol gezicht en pokdalig. Aan de „Pr. Zwolse he Ct.iseencol- lectie scherven van hardglas ter bezichtiging ge zonden. Daaruit is gebleken, dat een Duitsch fabrikaat in den handel is, 'twelk geheel van het Leerdamsche verschilt, zoodat de fabriek van den heer Jeekel niet verantwoordelijk blijkt te zijn voor alles, wat onder den naam van hardglas wordt verkocht. Naar de „Haarl. Ct." verneemt was het bericht, als zouden de daders van den dief stal op den Singel hoek Romeinsarmsteeg teAmster- dam, te Rotterdam zijn aangehouden, voorbarig. De heer Blainow, pikeur der menage te Zwolle, heeft met den heer M. eene wedding schap aangegaan van ƒ25, om in 29 a 30 minu ten te paard van het hotel „de zeven provinciën" aldaar tot aan de buitensociëteit te Kampen te rijden. De heer B. vertrok van Zwolle Zon dag-middag te 1.10 en arriveerde te bestemder plaats te 1.391/,, dus in 29'/a minuut. Indien hij halfweg, bij Holtland, geen bittertje had ge bruikt, zou hij het traject (3 uren gaans) in 25 minuten hebben afgelegd. De spoortrein doet het in 20 minuten. Uit Zwolle schrijft men van 21 dezer: Aangaande den dief, die den 9den in handen der politie is geloopen, verneemt men weinig. Zijne poging tot zelfmoord is aanleiding dat hij steeds door twee personen wordt bewaakt, voortdurend het dwangbuis draagt, (in welk tenue in het be lang der justitie photographieën zijn gemaakt), in den aanvang alle eten weigerde en zich niet wilde uitlaten. De agent Kuypers is nog altijd onder behandeling van den geneesheer. Uit 's-Hertogenbosch meldt men: Zag men reeds daar een ooievaar, ginds een zwaluw, alhier kan men wijzen op een nog zeldzamer en opmerkelijker bewijs van de zachte weers gesteldheid, waardoor zich Januari totnutoe heeft gekenmerkt. In 't station was Zondag-namiddag ter bezichtiging een meikever, die zijn naam duidt 't reeds aan toch volstrekt in Januari niet thuis hoort. Op gevaar van niet geloofd te wor den, hoewel verschillende personen 't diertje gezien hebben, meenen wij 't geval opmerkelijk genoeg om 't mede te deelen. Te Salatiga op Javais in den hoogen ouderdom van 27 jaren overleden het rijkspaard Willem, dat tot op 21-jarigen leeftijd steeds vol lust en ijver voor den dienst, een sieraad was van het regiment. Op reform werd het door de des tijds te Salatiga in garnizoen zijnde officieren van het corps aangekocht en ontving sedert het zoo welverdiende genadebrood. Deelgenomen hebbende aan de beide Bonische expeditiën, werd Willem jaarlijks op den 6den December versierd met een lauwerkrans en het eereteeken voor belang rijke krijgsbedrijven met begeleiding der muziek in triomf door het kampement rondgevoerd door zijne oude krijgsmakkers, van welke slechts een hem overleeft. Zijn laatste krachten waren aan dezen feestelijken omgang gewijdhij bezweek den 7den December en werd op plechtige wijze, met de aan een oudgediende verschuldigde honneurs, begraven. Zijne laatste rustplaats, omgeven door een rasterwerk, prijkt met het volgende grafschrift Hier ligt het rijkspaard Willem, geb. te Sandelhout in 1849, overl. te Salatiga, den 7den Dec. 1876. Het „Printer's Register" gelooft, dat binnen korten tijd eene beslissende poging zal worden beproefd om de Kastenbeinsche zetmachine in Engeland algemeen in te voeren. De onderneming wordt op het touw gezet door eenige kapitalisten, die eene groote som bijeenbrengen tot verwezen lijking van hun doel. De zetmachine van Kastenbein is een der best geslaagde tot op dit oogenblik. Zij wordt dagelijks gebezigd op de drukkerij van de „Times" en in eene der grootste boekdrukkerijen van Engeland. Ook te Parijs en in andere groote steden van het vasteland zijn reeds verscheidene in gebruik bij drukkers, die beweren aanzienlijke besparingen er door te verkrijgen. Als een bewijs van hetgeen zij vermag, diene het volgende feit: Wanneer de „Times" langs haar eigen draad telegrammen ontvangt van haar Parijscheu cor respondent, worden deze overluid voorgelezen door den telegrafist aan een knaap, die aan de zet machine werkt, welke in hetzelfde vertrek is geplaatst en 200 regels galjard in het uur kan zetten. De zetmachine kan alzoo het werktuig van Hughes, dat het telegram ontvangt, bijhouden. Er is geen twijfel aan, of het algemeen gebruik der zetmachine is slechts een quaestie van tijd. De trein van den Grand Central Beige, die gisteren te 3.41 van Antwerpen naar Rotterdam vertrok, is bij 't binnenkomen in het station Roozendaal gedeeltelijk ontspoord. Loco motief en tender werden dwars over den weg ge worpen de bagagewagen werd erg gehavend, de twee daarop volgende personenrijtuigen eenigszins beschadigd. Behalve dat de machinist aan het been werd gekwetst, zijn er geene persoonlijke ongelukken te betreuren. Na een oponthoud van een half uur werd de reis in de richting van Breda en Zevenbergen voortgezet. De heer A. F. Hubbard deed boringen aan den voet van het kustgebergte in Ventura-Conty in Californië, op l'/i uur gaans van de stad Ventura, in de hoop steenkool te vinden. Eenige gedeelten van de rots, waardoor hij boorde, vielen in het water en smolten. Hierover verwonderd, deed hij nieuwe proeven, en ontdekte, dat de rots uit voortreffelijke zeep bestond. Een jaar lang gebruikte hij die rock-soap in zijn gezin, totdat de heeren Cronk en Bickford hem op het winstgevende zijner ontdekking wezen en zich met hem associeerden. De Rock-Soap-company exploiteert thans de mijn welke in een woeste vulcanische streek gelegen is. De rots gelijkt op kalk of krijt. Een gedeelte er van is gedeeltelijk gekleurd en gemarmerd. De rock-soap is omgeven door harde leisteen en zand steen en de geheele streek toont aan, dat zij eens een gedeelte van den bodem van den Oceaan uit maakte, doch door een hevige vulcanische uitbarsting omhoog geheven is. Boven op de bergen vindt men nog bijna volmaakte zeeschelpen. Eene bezending dynamiet, waar door de Fransche politie aan de Zwitserscheg zen beslag was gelegd en die naar t fort Lamon, Pontarlier was gebracht, is in de lucht gevlo; Zes man kwamen daarbij om en twee wei zwaar gekwetst. In Oestrich bij Wiesbaden werdl vorigen jare op het erf van een welgesteld ij ner het geraamte gevonden van eene vro Men verdiepte zich in gissingen hoe dit geraat dat nog niet oud was, daar gekomen was, d vergeefs, en 't geval begon reeds in vergetell te geraken, toen dezer dagen een treurig 1 over deze zaak opging. De broeder van dene; naar van het pand, waar 't geraamte gevon werd, heeft nl. aan 't gerecht medegedeeld, dat broeder 12 jaren geleden op den straatweg fraai bewerkte reistasch vond, waarin een wa; van ongeveer 38,000 fl. aan contanten aamr, was. De eigenares, in kennis gesteld wie het lorene gevonden had, zond hare gouvernante, de tasch in ontvangst te nemen. Zij werd loei den kelder vermoord en de eigenares in geloof gebracht, dat de gouvernante met het; was doorgegaan. In Oestrich werden dus g,, nasporingen gedaan, haar spoor werd elders,, natuurlijk tevergeefs, gezocht. De broeder, van 't gebeurde wist, ontving f 200 om't gel] te bewaren, doch, zoo verklaarde hij der jus:] zijn geweten liet hem geen rust meer. Een e, onderzoek laat geen twijfel aan de waarheide; mededeeling over, en beide broeders zijn nu, vankelijk naar Wiesbaden gebracht. Rechtzaken, De hooge raad heeft bij arrest van gist* verworpen de voorziening in cassatie van den;) tenaar van het O. M. bij het kantongerech' 's-Hage, betreffende een vonnis van dat geit waarbij de koetsier M. B. is ontslagen vaa* rechtsvervolging ter zake van het weigeren o" het eindigen van den schouwburg zich me rijtuig in de file te plaatsen. Ook het ho. rechtscollege is derhalve de meening van den,f tonrechter toegedaan, dat het hier bedoeldt£ niet valt onder de strafbepaling der als gesch» aangevoerde artikelen van de algemeene ply verordening. i Den 15den Februari zal voor het gere hof te 's-Gravenhage terechtstaan I. Timmera uit Oostburg, beschuldigd van moedwilligeno[( slag met voorbedachten rade (moord) op (f vrouw gepleegd, na vroegere veroordeeliDg,j] cellulaire gevangenisstraf van langer dan zea den. Het O. M. in deze zaak zal waargeu^j, worden door den adv.-gen. mr. Van Maanet verdediger zal optreden mr. C. P. D. Pape|e Het prov. gerechtshof van Gelderland n bij arrest van gisteren J. H. Thuis, beschoï van vergiftiging zijner eerste huisvrouw Gie Antonia Lankerman, tot levenslange tuchthu je veroordeeld. ;r, BUITENLAND, Dmtsclilanci. De socialisten te Elberfeld hebben hunmy vredenheid over de nederlaag van hun ca%) Hasselmann opnieuw aan den dag gelegd het plegen van ongeregeldheden. Laatstleden \]c dag hebben zij namelijk andermaal tumult geni® ruiten ingeworpen en meer dergelijke baldaiajj den bedreven, tot eindelijk de politie alwed^jj noodzaakt werd van de sabels gebruik te n>ai waarbij het haar onder bijstand van een jju ingezetenen gelukte, een twaalftal belhamel hechtenis te nemen. G-root-Britannië. De heer Gladstone heeft aan eene dep'- het volgende verklaard: Hij geloofde dat as: Salisbury persoonlijk niets viel te verwijten het mislukken der conferentie. Daar de Pof<S gewijzigde voorstellen heeft verworpen, z>'-u aanbieding van nadere voorstellen in strijd I geweest met de waardigheid van Europa, fl duidelijk dat Europa bij Turkije niets had aanbevelen zonder het vaste voornemen om «n, te volharden. Thans rijst de gewichtige qm I of de Porte na schandelijk in de vervulling beloften te zijn achtergebleven, in het genet

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2