N'. 5198. Woensdag A°. 1877. 24 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meer0.17^. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij het iprichten van inrichtingen die gevaar, schade of hinder veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan het Bestuur der Leidsche Fleeschmaatschappij tot het oprichten van eene inrichting ;ot het rooken van vleesch in het perceel aan de Hoog- andsche Kerkgracht N°. 6, en aan den heer J. C. Van Ier Tas, metselaar alhier, tot het oprichten van eene bergplaats van ongebluschte kalk in het perceel aan de Oostdwarsgracht N°. 10, alhier. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving doorplaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 Januari 1877. LEIDEN, 23 Januari. Z. M. heeft den kapitein L. G. Berends van den staf der artillerie, adjudant van den be velhebber in de 2de militaire afdeeling, benoemd tot majoor bij den generalen staf, terwijl door den minister van oorlog die hoofdofficier is bestemd tot chef van den staf der 2de divisie infanterie. Over mevrouw Peschka-Leutner, die zich binnenkort ock hier zal doen hooren, lezen wij in het „Vaderland" het volgende, betreffende haar optreden op het concert Diligentia: Opnieuw be wonderden wij hare voortreffelijke methode, de onberispelijke coloratuur, de fijne, gekuischte voor dracht. In de halsbrekende passages van het tweede gedeelte der Mozartsche aria uit Davide penitente „Aus dem Dunkel" werden wij weggesleept door de buitengewone virtuositeit dezer zangeres, in het eenvoudige arioso uit Glück's „Paris und Elena", de zangerige doch wel wat weeke romance nit Spohr's Zemir und Azor „Rose wie bist du" en de liederen, door haar innige voordracht. Was het niet, bij het herhalen van de eerste strophe van het „Wiegelied" van Brahms, bij de woorden „Morgen früh, wenn Gott will, wirst du wieder geweckt", alsof gij de moeder met onhoorbaren tred de kamer ziet verlaten, na nog een blik te hebben geworpen op haar reeds ingesluimerden lieveling? Dat mevr. Peschka-Leutner warm werd toegejuicht spreekt van zelf; na de herhaalde toe juichingen gaf zij nog een, helaas zeer kort, lied ten beste. Men schrijft ons uit Koudekerk van 22 dezer: In de vergadering van den gemeenteraad werd heden vastgesteld het bestek voor een nieuw schoolgebouw, waarin lager en meer uitgebreid onderwijs zal gegeven worden. Eindelijk zal daar door in eene groote behoefte worden voorzien. Dezer dagen is le Parijs zoo wordt aan de „Haarl. Ct." gemeld door het Rijk eene schilderij aangekocht geworden, die betrekking heeft op een feit uit onze vaderlandsche geschie denis. Dit stuk, dat in afmeting de bekende stukken uit het Trippenhuis „de Nachtwacht" en „de Schuttersmaaltijd" nog overtreft, stelt ver moedelijk voor het herdenken van het sluiten van den vrede te Breda in 1667 door de regeering van de stad Amsterdam. Onder de 21 levens- groote figuren meent men ten minste de portretten van burgemeesters en kolonels der schutterij van Amsterdam te herkennen. Hoewel de naam van den schilder en de dagteekening van vervaardi ging niet bekend zijn, zoo hoopt men die toch ®erlang nog op de schilderij terug te zullen vinden. In elk geval mag de aankoop van dit stuk eene belangrijke aanwinst genoemd worden. I a bekende verzameling munten van Gelaer- *(51 bijeengebracht door wijlen den heer W. J. De Voogt, te Amsterdam, is door het Rijk aan gekocht ten behoeve van het kabinet van pennin gen en gesneden steenen te 's-Gravenhage, waarin zij weldra zal worden ingelijfd en opgenomen. Deze verzameling, de rijkste en belangrijkste welke ooit is bijeengebracht, omvat reeksen van munten, geslagen door enkele Duitsche keizers binnen Gelderland, te weten in de steden Tiel en Nijmegen, verder die van de graven en later hertogen van Gelre, van de Staten der provincie Gelderland, van een tal van steden en heerlijk heden, alle binnen de grenzen der genoemde pro vincie gelegen, en eindelijk legpenningen van de Geldersche rekenkamer en penningen, welke be trekking hebben op de Geldersche Munt. De meeste dezer reeksen bevatten zeldzame stukken, vele zelfs unieke exemplaren, en enkele reeksen, zooals b. v. die der munten geslagen door de rijks stad Nijmegen, bevatten op zeer weinige stukken na alles wat daarvan bekend geworden is. Eene tweede verzameling als deze is onmogelijk meer bijeen te brengen. De heer De Voogt, die uit gebreide relatiën bezat, die kosten noch moeite spaarde, heeft daarvoor vele jaren noodig gehad en het getroffen, dat in zijn leeftijd de meeste groote verzamelingen in Nederland en vele daar buiten in veiling kwamen, zoodat hij de nimmer terugkeerende gelegenheid vond om vele unieke stukkeu aan te koopen. De regeering verdient allen lof wegens hare pogingen om deze uiterst belangrijke verzameling, die anders waarschijnlijk een groot buitenlandsch kabinet had verrijkt, voor Nederland te behouden. Alleen op deze wijze, door namelijk gelieele reek sen ineens aan te koopen, kan onze rijks-verza meling worden wat zij behoorde te zijneene verzameling waarin onze vaderlandsche munten zoo volledig mogelijk bewaard worden. Mocht de regeering nu maar besluiten tot eene vereeuiging van het munt- en penningkabinet der Leidsche hoogeschool, dat daar volkomen nutteloos is, met de rijksverzameling te 's-Gravenhage, zij zou een nuttig werk doen en een dikwerf uitgesproken en algemeen gedeelden wensch vervullen. De Vereeniging „het witte kruis" te Am sterdam heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, om te bevorderen dat in de wet op het lager onderwijs worde opgenomen1°. dat aan j de aanstaande onderwijzers eu onderwijzeressen op alle kweek- en normaalscholen voldoend onderricht gegeven worde in ontleedkunde en natuurleer (physiologie) van den mensch, tot recht begrip van de algemeene waarheden der gezondheidsleer2°. dat de onderwijzers en onderwijzeressen, alvorens eene akte tot het geven van onderwijs te ontvan gen, moeten toonen van de algemeene waarheden der gezondheidsleer grondige denkbeelden te heb ben, om die niet alleen in hunne scholen in prac- tijk te brengen, maar ook op de scholen aan de leerlingen mede te deelen3°. dat op de scholen voor lager onderwijs en op herhalingsscholen de kennis van de algemeene waarheden der gezondheidsleer door het gebruik van geschikte leerboeken worde verspreid. Na het raadsbesluit tot stichting van een algemeen slachthuis in Den Haag zijn met ver schillende grondeigenaren onderhandelingen gevoerd betrekkelijk den aankoop van een geschikt terrein voor de oprichting van een abattoir. Daarbij trad op den voorgrond de wenschelijkheid, dat dit terrein zou gelegen zijn in de nabijheid van het station van den HoUandschen spoorweg, op een niet al te grooten afstand van de bebouwde kom der gemeente. Aan deze eischen schijnt genoegzaam te beantwoorden een terrein gelegen aan de Hoefkade, dat ook wat afvoer van vuil en water betreft zeer aanbevelenswaardig is. B. en Ws. hebben den gemeenteraad voorgesteld tot den aan koop van dit terrein, waarvoor ƒ25,876 wordt gevraagd, te besluiten. Gisteren is door B. en Ws. van Den Haag ten raadhuize aanbesteed het opruimen der oude en het daarstellen eener nieuwe Loosduinsche brug. Van de negen biljetten was het minste dat van den heer W. D. Maurik te Drumpt, voor 21,308. Door het kiescollege der Ned. herv. gem. in Den Haag is het volgende zestal opgemaakt: Creutzberg te Schiedam, Gewin te Abcoude, Immink te Amersfoort, Rademaker te Dordrecht, Van Ronkel te Amsterdam, en De Vlieger te Katwijk a./Zee. Aan het dezer dagen bij het regiment grenadiers en jagers gehouden voorloopig exameD ter verkrijging van den rang van 2den luitenant voor het leger hier te lande en voor dat in Oost- Indië, hebben met goed gevolg deelgenomen de sergeantenJ. H. Reurts, W. J. Van Uye en L. Oberg, de eerstgenoemde alleen voor het leger hier te lande en de beide laatsten ook voor het Oost-Indische leger. In tegenwoordigheid van de wethouders Heynsius en Driessen en den gemeente-secretaris, werd gisteren in het Oudemannenhuis het Amster- damsch museum geopend. Dit museum is een uit spruitsel van de historische tentoonstelling, ver leden jaar met zoo buitengewoon veel succes in de zalen van het Oudemannenhuis gehouden, van welke merkwaardige en kostbare verzamelingen het een en ander aan het nu gestichte museum in bruikleen is afgestaan of ten geschenke gegeven. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, heeft 21 dezer van. Napels de reis voortgezet. Door de Duitsche rijkskanselarij is in den „Reichsanzeiger" bekend gemaakt dat in den avond van den 18den de veepest te Berlijn in de stallen voor slachtvee geconstateerd is bij een rund, het welk op de beestenmarkt in aanraking geweest was met een uit Opper-Silezië aangevoerd trans port ossen. Terstond zijn de vereischte maatregelen genomen om de verdere verspreiding der ziekte te verhoeden. Hetzelfde blad bericht, dat een land eigenaar in Opper-Silezië, die niettegenstaande het verbod van invoer van vee eeu aantal runderen over de grenzen had we'en te krijgen, in hechtenis genomen is en gerechtelijk vervolgd zal worden. Ten gevolge van het besluit tot £het langer onder de wapenen blijven der miliciens, zullen die der lichting van 1876 in activiteit bij het reg. grenadiers en jagers, de reg. inf. en vesting- art. en die van het bat. mineurs en sappeurs in stede van in Juli, eerst den 29sten September in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Naar aanleiding van bij het [Haagsche ge meentebestuur ingekomen klachten omtrent de qualiteit van het gas, is door B. en Ws. aan Dr. Koppeschaar een onderzoek opgedragen naar de lichtsterkte van het gas en de drukking op verschillende punten in de stad. Het vervoer van het overschot van prins Herman Zu Wied naar Nieuwied, zal Donderdag morgen te kwart voor achten per Rijnspoor plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Maastricht, standpl. de gem. Maas tricht, A. E. J. H. Herfst, cand.-Dotaris aldaar; met ingang van 6 Eebr. aan J. E. De Voogt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1