Gemengd Nieuws, BUITENLAND. (A. L.) en bestemd is voor de Nederlandsche marine. Het stoomschip „"Voorwaarts", van Nieu- ■wediep naar Batavia, is 18 dezer te Aden aan gekomen en heeft des avonds de reis voortgezet. Het Hof zal den rouw aannemen voor den tijd van zes weken, te weten 14 dagen zware, 14 dagen middelbare en 14 dagen lichte, wegens het overlijden van H. K. H. prinses Karei van Pruisen. Door Z. M. is machting verleend, dat de hereden officieren der infanterie, zoowel in als buiten dienst, uitgezonderd alleen in groot tenue, een rijbroek en rijlaarzen dragen, volgens de mo dellen voor de officieren van den generalen staf, de cavalarie en veld-art. vastgesteld. Eerste Kamer. In de zitting van heden is de yestingbegrooting met 26 tegen 4, de oorlogs- begrooting na discussie met 28 tegen 6 en het hoofd stuk koloniën met algemeene stemmen aangenomen. De Kagier is daarna op reces gescheiden. Z. M. heeft den luit.-ter-zee 2de kl. A. jM. R. Wagner, op zijn verzoek, wegens onge schiktheid voor den militairen dienst, ten gevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsge breken, met 1 Pebruari op pensioen gesteldden lsten luitenant G. P. Van Muiken, van het 1ste reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij het wapen der inf. in Ned.-lndië; bij den ge- neesk. dienst der landmacht benoemdtot lsten off.-van-gez. 2de kl. de off.-van-gez. 1ste kl. P. E. Meuleman, P. G. Berends en C. A A Kieckens tot off.-van-gez. 1ste kl., de ofi-van-gez. 2de kl. W. K. Dilg, W. C. J. Van der Grijp, P. K. J. Pabst, II. A. Zegers, A. E. Post, W. T. Philip- sen, A. Van Mens, J. Binnendijk, J. A. Bijstra, J. P, Van den Berg, C. Ripping en J. J. Hoo- geboomtot apoth. 1ste kl., de apoth. 2de kl. W. Wolthuis en D. P. Vermaas. De Leidsche afdeeling van de Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging gaf gisteravond in de Stadszaal hare eerste uitvoering, die door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. De verwachtingen, welke men vooral van een vereeniging als deze met recht mocht koesteren, zijn voorzeker in vele opzichten niet teleurgesteld. Het was een schoon concert. De medewerkers, allen stadgenooteu, tot het instrumentale gedeelte van het programma met sommigen er van mochten we reeds vroeger in hun solo-voordrachten kennis maken vervulden op loffelijke wijze hunne taak. Voor de eerste maal za^en wij thans den heer Duyster in het openbaar als flutt-solist optreden. Zijne voordrachten deden hem van een bijzonder gunstige zijde kennen en konden niet anders dan den besten indruk achterlaten. Die van den heer De Goey vulden een niet gering ge deelte van het programma. In 't bezit van een schoon tenorgeluid, wist bij de verschillende liederen met een innigheid voor te dragen, die de aanwezigen toonden op prijs te stellen. Wij herinneren slechts aan het: „Und lang mit süssem Wiederhall tief innig tönt aufs neu das Lied der Nach- tigall" uit Heinze's „In stiller Nacht." Dédr vooral was, met de fluit-begeleiding, gevoel, uit drukking. In Verhuist's eenvoudige maar toch zoo zielvolle „Lof zij den Heer" was het in 't begin blijkbaar dat de voorgaande voordrachten invloed kanaal tot geen gewenscht resultaat heeft geleid en dat men spoedig tot een ander vermoeden is gekomen. Men meent namelijk dat de beide echtelieden, omtrent wie allerlei geruchten loopen, door het achterlaten van het bewuste briefje des te meer tijd en gelegenheid hebben getracht te vinden zich uit de voeten te maken. Gisteravond is in Den Haag aan de Beeklaan uit een sloot opgehaald het lijk van een brigadier van het 3de reg. huzaren, aldaar in garnizoen. Het is naar het hospitaal overgebracht. Volgens te Veendam ontvangen par- ticulier schrijven is de bemanning van het ver ongelukte Nederl. schip „Presto", kapt. de Jonge, waaromtrent men geruimen tijd in groote onge rustheid verkeerde, behouden in Zuid-Amerika aan wal gebracht. Men zal zich herinneren dat in het begin van het vorig jaar tegen den gefailleerden landbouwer Van Hoven door de rechtbank te Maastricht een bevel van aanhouding was uitge vaardigd wegens bedrieglijke bankbreuk, en door de rechtbank te Luik een gelijk bevel wegens valschheid in geschrifte; dat door de bemoeiingen van den Nederlandschen consul te Minesota Van Hoven werd aangehouden en dat door de Belgi sche regeering zijn uitlevering was gevraagd. Thans verneemt men, dat die uillevering niet alleen reeds is geschied, maar ook dat de gearresteerde reeds in Luik aangekomen en ter beschikking van den procureur-generaal aldaar gesteld is. Zekere vrouw, zich noemende Lulu Martin, of Lucy Mink, of Lucette Mank, woonde eenige jaren in de stad Warren, in den Staat Maine (Noord-Amerika), waar zij voor de min nares gehouden werd van dr. Baker, die op zeke ren avond in hare kamer met een pistool gedood werd. De vrouw werd in verzekerde bewaring genomen en door ieder voor de moordenares ge houden maar wegens gemis van bewij3 moest het gerecht haar vrijspreken. Na dit voorval ging Lulu Martin, of hoe zij anders heeten mocht, naar de stad Lowell in Massachusetts wonen. Daar knoopte zij zekere betrekkingen aan met. iemand, Charles Ricker genaamd. Voor eenige maanden schreef zij dien man, dat zij hem 's avonds bij zich wensclite te zien. Toen zij den brief op de post had bezorgd, begaf zij zich naar een wapen smid, dien zij een pistool liet nazien. Charles Ric ker kwam 's avonds, maar nauwelijks was hij in haar kamer, of men hoorde er een pistoolschot. Een paar personen, die hierop toegeschoten waren, vonden Ricker doodelijk gekwetst. Weinige oogen- blikken daarna gaf hij den geest. Eenige ophelde ringen had hij niet kunnen geven. Lulu Martin werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Maar wat haar door den rechter ook gevraagd werd, geen woord kon hij uit haar krijgen. Zij bleef het diepste stilzwijgen bewaren. Hare vrienden zoe ken haar nu door de volgende uitvlucht te recht vaardigen Lulu Martin, die zeer jaloersch is, heeft waarschijnlijk zich zelve willen van kant ma ken in bijzijn van haar minnaar, doch daar zij niet gewoon was met een pistool om te gaan, zal zij den loop verkeerd gericht hebben, ten gevolge waarvan de kogel in plaats van in haar lichaam, in dat van Ricker gedrongen zal zijn. De openbare debatten in het prcces zouden den 26sten Decem- op den zanger hadden uitgeoefend. Spoedig echter T overwon hij om zoo te zeggen zich zeiven en gaf ber voor hei gerechtshof te Lowe11 begonnen zijn. hy ook hier ruimschoots gelegenheid zijn schoon ^aar eenfi onverwachte moeiliikheid heeft zich en omvangrijk orgaan te waardeeren. Met het Forellen-quintett van Schubert werd het concert besloten. Het vijftal vormde hier een geheel en werkte met zulk een eenheid samen, als in vele opzichten vereischt wordt om een compositie op waardige wijze te vertolken, hoewel wij hiermede nog niet willen bevestigen dat daarom de uitvoering er van geheel vlekkeloos was. De totaal-indruk vfln het concert kan evenwel niet anders dan gunstig zijn en rechtvaardigt den wensch volkomen dat deze eerste uitvoering hier ter stede de aanleiding tot meerdere moge zijn. Naar wij vernemen is het aarital belangstellende leden alhier in de laatste dagen belangrijk toegenomen. Men heeft voor het lidmaatschap zich slechts schriftelijk aan te melden bij den heer A. J. Wetrens. Men schrijft ons uit Katwijk dat het yiisschen naar de twee lijken in het Oegstgeestsche Maar eene onverwachte moeilijkheid heeft zich opgedaan. Lulu heeft geen verdediger willen kiezen, en toen het hof haar hierop ambtshalve een ver dediger heeft toegevoegd, heeft zij dezen niet voor zich willen laten pleiten. Het hof, verlegen met de zaak, heeft hierop de zitting verdaagd. Er zijn in Amerika rechtsgeleerden van naam, die bewe ren dat zoo de beschuldigde in hare weigering volhardt om zich te laten verdedigen, het hof haar in vrijheid zal moeten stellen, aangezien de wet in Massachusetts uitdrukkelijk zegt, dat geen beschuldigde in crimineele zaken zonder verdedi ging gevonnist kan worden. Donderdag-avond omstreeks halfze- ven is te Haarlemmermeer brand ontstaan in het gebouw, bewoond door den kastelein Van Eek. Dat perceel lag spoedig geheel in asch. Het ge vaar, dat de onmiddellijk daaraan grenzende per- ceelen liepen, was spoedig door den ijver der brandweer en de goede werking der spuit uit Lisse geweken. Van den inboedel is weinig gered. Het vernielde gebouw was verzekerd. Als eene curiositeit wordt med deeld dat bij de behandeling der zaak van I in de door een buitengewoon talrijk publiel zette zaal van bet gerechtshof te Arnhen geval van zakkenrollerij heeft plaats gehad. De gebroeders F. en G. Leuvelt, v komende in het politieblad van 28 Januari 1 zijn den 16den dezer gearresteerd, en naa huis van arrest en justitie te Almelo overgebi ten einde de hun door de rechtbank te A opgelegde gevangenisstraf van 2 maanden w mishandeling, te ondergaan. De studenten der hoogeschool Gent hebben de studenten der Nederlan hoogescholen uitgenoodigd tot een groot bro lijk feestmaaltijd, concert, bal, voordrachtei Rechtzaken, Donderdag is door den krijgsraad te 's-H genbosch, in het openbaar, in legenwoordi: van een groot publiek, het vonnis uitgesproken dien raad gewezen tegen den officier, die bes digd is van in de maand December jl., bij genheid eener voorstelling in den schouv aldaar, een der controleurs over de toegangska: moedwillig te hebben verwond. Daarbij is hij oordeeld tot 8 dagen cellulaire gevangenis Onmiddellijk na de uitspraak is de auditeur-mi namens deu advocaat-fiskaal voor 's kouings en landmacht van het vonnis in hooger bi gekomen. Gisteren werd met een vrij uitvoerig vei der beschuldigden de behandeling der strai van De Groot, Van Tngen, Cornelis en Hersi door het gerechtshof in Den Haag voortg Het requisitoir van den adv.-gen strekte tot oordeeling van de besch. tot tuchthuisstraf: den eersten gedurende 12, Van Ingen 6, Con 10 en Herschiet gedurende 6 jaren en daarenbi den lsten in 47, den 2den in 41, den 3de: 23 en den 4den in 6 geldboeten van f 5t uitspraak is bepaald op a. s. Vrijdag des midi te halftwee. Fra rslrr*i|l£. Het „Journal officiel" heeft bekend gemo dat de termijn voor aanvragen, om toegelate worden tot de wereldtentoonstelling van 1878, lengd wordt van 15 Januari tot I Februari In verschillende departementen waren de eomi siën met haar voorbereidenden arbeid ten achte: zoodat een groot aantal industrieelen van tentoonstelling uitgesloten zouden zijn gewe indien de aanvankelijk bepaalde termijn niet lengd ware geworden. Aan de expositie zal e historische tentoonstelling van oude kunst in landen en eene ethnographische tentoonstel van niet-Europeaansche volken toegevoegd wok ürtitschland. De „Reichsanzeiger" komt in een schrij uit Parijs terug op de verdachtmakingen, welt Fransche pers over de Duitsche politiek in Oosten en over de houding van baron Von "Wen op de conferentie verspreidde. De schrijver tj stateert dat zij haar oorsprong dankten aan Parijschen brief van de „Agence Havas" en telegrammen van Engelsche bladen en wen: dat de nota van den „Reichsanzeiger" Werther's houding aan deze periodiek terugkeers verdachtmakingen voorgoed een einde zal mal Turkije. Uit Konstantinopel wordt van 19 dezer gei»! Er waren door Grieksche comités toebereidsel gemaakt om Thracië, Macedonië, Thessalië, Epk Kreta en andere Grieksche eilanden in opsHi te brengen, indieri de Porte zich vereenigde i het programma der conferentie, waardoor privilt aan de Slaven werden toegestaan. Door haar be- van gisteren is de Porte aan dit gevaar onts® Het doel der Grieksche comités was niet getf tegen de Porte, maar strekte alleen om mei wapenen in de hand tegen de beslissing van Enl te protesteeren. De door den grooteii raad onaannemelijk klaarde voorstellen der mogendheden worden de „Köln. Zeitung" medegedeeld en kom?0

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2