dan na de spuiing weder verwijderen kon. Niet tegenstaande de groote zandafsehuiving is de vaart niet gestremd. Schepen van 60 dM. diepte gaan er nog zonder hinder door. Een der conducteurs op den trein welke Woensdag-morgen van Gronau naar Enschedé stoomde, mag waarlijk van geluk spreken. Hij zag op den spoorweg een hondje loopen, en ter wijl hij, nieuwsgierig naar den afloop, naar het beestje keek, had hij het ongeluk te vallen en onder den trein te geraken. Hij bleef plat op den grond liggen, tot de trein over hem heen was, en kwam er met eene lichte kneuzing aan het been af. Het hondje was vermorzeld. Betreffende het spoorwegongeluk te Gladbach, Dinsdag-namiddag, wordt nader gemeld De omstreeks drie uren uit Dusseldorf aanko mende personentrein was op een verkeerd spoor, ten gevolge waarvan eene andere locomotief hem in dé flank liep. Twee personenwagens werden verbrijzeld, zoodat de personen die zich daarin bevonden zeer zwaar gekwetst werden. Vijftien personeü hadden arm- of beenbreuken of andere zware verwondingen. Het was vreeselijk, het ge kerm van deze ongelukkigen aan te hooren. Een predikant o. a. had de beide beenen gebroken, die terstond in de wachtkamer door de ter hulp gesnelde artsen werden geamputeerd. De gekwet sten zijn deels in logementen, deels in zieken huizen opgenomen. Omtrent den beweerden moordaan slag van een predikant te S. wordt aan het „Vaderland" gemeld, dat niet zijn echtgenoote, maar een buurvrouw, met wie hij niet al te be vriend was, in overleg met andere buren gebruik had gemaakt van de gelegenheid dat er op eene bruiloftspartij in de buurt werd geschoten, om te beweren dat de ex-predikant hij was als zoo danig dezer dagen afgezet op haar geschoten hadom dit te bewijzen, had zij volgens haar bekentenis aan de justitie gaten in een deur ge boord en daarin kogeltjes gestopt. In de nabijheid van Meppen in Han nover is een particuliere schietbaan aangelegd, welke zeer stellig eenig in haar soort mag worden genoemd. Zij ligt op een afstand van 2'/j kilo meter van genoemde stad, te midden van een dennenboschde lengte der schietbaan bedraagt 17 en hare breedte 4 Nederl. mijl. Op het terrein hetwelk is aangekocht door Krupp, te Essen, kunnen, zonder eenig gevaar voor de bewoners dier streek, die verbazende achterladers worden beproefd, welke uit de beroemde fabriek van Krupp reeds te voorschijn gekomen zijn of later zullen worden vervaardigd. Van de monsterkanon nen, welke hier zullen worden beproefd, zal de rij worden geopend met het achterlaadkanon van 35 centim., hetwelk op de tentoonstelling te Phi ladelphia zoozeer de aandacht heeft getrokken. De reusachtige schietbaan is door middel van een zijtak, ter lengte van een Nederlandsche mijl, ver bonden met den Westfaalschen spoorweg, zoodat het transport der stukken geschut uit de fabriek naar de schietbaan kan plaats hebben. Om dit mogelijk te maken heeft men in de fabriek wagens vervaardigd, waarmede een last van ongeveer 2000 centenaars kan worden vervoerd. Aan het einde van den zijtak heeft men reusachtige kranen gebouwd, om de stukken op de affuiten te plaatsen. Bin nenkort zal aldaar worden aangebracht een achter lader van niet minder dan 45 centim. Men houdt zich overtuigd, dat dit stuk zwaarder pantserpla ten zal verbrijzelen dan het grootste Armstrong- geschut, waarop Engeland thans roem draagt. Rechtzaken. In de maand Mei 1875 werd door zekeren De Groote of De Groot, geboren in België, aan de Eeuvehaven te Rotterdam, een handelskantoor opgericht onder den naam Van Trappen en Cie., welke firma echter niet door een naambordje werd aangeduid en dus aan de buren nogal last ver oorzaakte, daar telkens in die buurt naar bedoelde firma werd gevraagd. De politie, die gaarne het juiste van de zaak wilde weten, deed haar best met de zaken der firma te worden in kennis ge steld, en 't bleek dat handel gedreven werd in alles, voornamelijk echter in granen, maar toch yarieerdcn de goederen zoodanig, dat me$ de gra nen ook hakken van dameslaarsjes een rol ver vulden, linnens enz. werden besteld en ook een piano uit Petersburg aan deze firma werd afge zonden. De Groot, die zich als 't hoofd der firma voordeed, zag zijne zaken toenemen door mede werking van de vier overigen, die als compagnons of kantoorbedienden fungeerden. Het waren R. Van Ingen, geb. te RhenenG. Delin, geb. in Erankrijk; E. Cornelis, geb. in België en E. G. E. Herschiet. Tot in het najaar van 1875 deden de vrienden uitgebreide zaken, vooral met het buitenland, waartoe in onderscheiden talen corres pondentie werd gevoerd. De brieven en bestellingen werden steeds met den gefingeerden naam Van Trappen onderteekend, terwijl valsche wissels werden ingevuld, getrokken, geëndosseerd, geacep- teerd en verzonden. Zelfs had de eerste onder den naam van Mertens weten te bewerken dat de informatiebrieven in zijne handen kwamen, zoodat steeds de beste getuigenis omtrent de firma werd gegeven en de bestellingen, die groote som men vertegenwoordigden, voortdurend werden ge- eflectueerd. De ontvangen goederen werden ver volgens ten nadeele van de buitenlandsche huizen door de firma Van Trappen voor eene veel mindere waarde van de hand gezet en het vijftal leefde daarvan op grooten, maar zeer verdachten voet. Het ontvangene werd nooit betaald. Bij vonnis der Rotterdamsche rechtbank van 24 November 1875 werd de firma failliet en later insolvent verklaard en op den dag, toen De Groot in gijzeling zou worden gesteld, was hij gevlogen. Ook de overigen dachten zich door de vlucht aan eene vervolging te onttrekken, maar zij werden ontdekt en in hechtenis gesteld, behalve G. Delin, die niet werd achterhaald. Hierna werd eene zeer lange instructie gevoerd en nadat vóór drie weken de behandeling der zaak in openbare behandeling was uitgesteld, stonden gisteren ter crimineele zit ting van het gerechtshof te 's-Gravenhage vier van de vijf beschuldigden terecht. Tegen G. Delin, die ook nu afwezig was, eischte adv.-gen. mr. Gregory wederspannig-verklaring aan de wet. Hieromtrent zal het hof later uitspraak doen, evenals ten aanzien van den 31sten getuige, den geweermaker Van Y., tegen wien, wegens afwezig heid, door het O. M. een boete van ƒ10 werd gerequireerd. Van het hooren van dien en nog een drietal andere getuigen werd door het O. M. ge- desisteerdterwijl, na een kort verhoor der be schuldigden, de aanwezige getuigen (omstreeks een 40tal) hunne verklaringen aflegden. Uit het verhoor der getuigen bleek o. a. dat de 2de besch. zich voornamelijk met het vervaar digen der valsche wissels bezig hield, waarmede de firma hare leveranciers dacht te voldoen, ofschoon deze bij onderteekening zijn eigen naam gebruikte. Overigens deden de beschuldigden elk voor zich mede handelszaken en waren zij de personen, die zoowel goederen, der firma gezonden, in ontvangst namen, als ook wel informatiën omtrent de firma verstrekten. Nadat de flrmaVan Trappen gefailleerd was, werd bij het opmaken der balans aan baten aanwezig bevonden 2829, doch aan lasten ongeveer ƒ17,000. Wat de vele valschheden aangaat, door de beschuldigden gepleegd, legden zij slechts omtrent enkele bekentenissen af; omtrent het meerendeel gaven zij ontwijkende antwoorden. Hedenochtend te 10 uren werd met de behan deling van dit proces voortgegaan. KOLONIËN. BATAVIA, 15 December. Op het gebied der journalistiek valt te vermel den, dat het dagblad „de Indiër" met 1 Januari e. k. zal ophouden te bestaandat de uitgevers van die courant een nieuw blad zullen oprichten „De Indische Gids", welke gids geredigeerd zal worden door de heeren Ch&telin, nu nog redacteur van de „Sumatra Courant", en mr. Cohen Stuart en dat de heer Vermande], oud-adsistent-resident, als redacteur van de „Samarangsche Courant" zal optreden. Blijkens een van den waarnemend consul der Nederlanden te Manilla ontvangen bericht, gedagteekend 17 November jl:, is de haven van Soloo op den 16den dier maand opengesteld voor den algemeenen handel voor in- en uitvoer, vrij van alle douanerechten. De invoer van wapenen, van oorlogsbehoeften en van artikelen kwetsend voor de zedelijkheid of schadelijk voor de gezoi is echter verboden. Ten behoeve van de ha statistiek moet zoowel bij aankomst als bij v een volledig ladingsmanifest worden overg Aan een rapport van den bevelheb! Atjeh gedagteekend 6 dezer, omtrent den van zaken aldaar, wordt het volgende ont Uit alles blijkt, dat de inneming van Tam Semantoh en de bezetting van Simpang Oli buitenaf een geweldigen indruk heeft tewi bracht. De controleur der 1ste klasse Yan kelum, die onlangs eene reis langs de noo deed met Zr. Ms. stoomschip „Aart Yan rapporteert dat als een uitvloeisel der Siir Olimsche zaken, de radja's van Telok Sema van Kloempang Doea persoonlijk bij her boord zijn geweest, een verschijnsel, da totnogtoe, met uitzondering van Pedir noordkust, niet heeft voorgedaan. Ten eim stemming eenigszins te onderhonden, zal il zoeken om Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hi der Nederlanden" ter reede van Telok St te doen stationeeren, in afwachting van nad de noordkust te nemen maatregelen. In Pe alles rustig. Door bemiddeling van radja 1 koela aldaar, is het eindelijk gelukt den zoon van den vermoorden zendeling mas f Widikdjo, met name raden Tegoeh, in veil te brengen. Een prauw met 75 zakken rijst van den nemer werd in de Atjehrivier dicht bij de ve kampong Lampanti overvallen door eene Atjehneezen, de bij die prauw behoorende koelie jaagd en een Atjehneesche jongen, die in de zat te visschen, medegevoerd. De noodige regelen werden dadelijk getroffen opdat de niet buiten de linie zoude worden vervoe patrouilles uitgezonden, om de prauw te zo maar tevergeefs. Eerst een viertal dagen gelukte het den jongen te onvluchten en bot hier aankomende aan, de schuilplaats der ro aan te wijzen. Eene dadelijk uitgezondene patri gelukte het werkelijk, geleid door den jongt roovers in hun schuilplaats tusschen Lampet Kotta Radja Bedil te overvallen en na eenl tegenweer hen allen er waren er zevet neer te schieten. Zij hadden nog 55 zakken bij zicb. BUITENLAND. Frankrij k. Generaal Tchernajeff is te Parijs aangek waar hij eenige dagen zal blijven. Hij ieuht Parijs naar Italië te vertrekken. Hij beweert, er ginds, in het Oosten, zonder mankeeren, voorjaar „op los zal gaan." Uit Parijs wordt gemeld dat men ei ten hoogste verwondert over de bewering vai „Reichsanzeiger", die de Eransche pers bes: digde de geruchten omtrent geschillen tuss baron Von Werther en andere léden der c rentie te Konstantinopel te hebben uitgestr Het is toch immers van algemeene bekend dat de Engelscbe en Duitsche bladen in 't melden dier geruchten de Fransche pers 24 voor waren. Baeland. De correspondent te St.-Petersburg sein! 16 dezer aan de „Polit. Corr.": „Terwijl i meente Kischeneff toebereidselen maakte te houden van een dankdienst in de kerk e: adres van gelukwensching voor de genezing den legercommandant, grootvorst Nicolaas, is reedheid was gebracht, zijn hier heden bedroe' berichten over den toestand van den zieke ot gen. De koorts is weder teruggekeerd e: krachten zijn verminderd. In elk geval zal zijn herstel een lange tijd noodig zijn. Yarit vervanging van den grootvorst in het oppes verneemt men tot heden echter nog niets.' Turkije. Uit Tunis is dezer dagen een millioen frj- in zilver te Konstantinopel aangekomen atjfl willige oorlogsbelasting. Men zegt, dat ookr aantal andere gewesten van het Ottomanisc. geldzendingen inkomen, de opbrengst van r landlievende inzamelingen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2