N". 5194. Vrijdag A°. 1877. 19 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. -ffranco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.08. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 18 Januari. ^■'De Keizerlijke Academie van wetenschappen te Petersburg heeft bij gelegenheid der viering van haar 150-jarig bestaan o. a. in de klasse der historie en philologie tot eerclid benoemd dr. Kern, hoogleeraar alhier. Uit het regeeringsantwoord op het verslag over de begrooting van oorlog blijkt dat de minister ten volle overtuigd is dat, wanneer slechts 't noodige wordt gedaan om de doode en levende 1 strijdkrachten in behoorlijken toestand te brengen, tij het Nederlandsche volk het vaste vertrouwen mag en kan bestaan, dat 's lands onafhankelijk- heid gehandhaafd zal kunnen worden. Doch ook dan, wanneer die overtuiging niet bij hem vast stond, zou hij meenen dat 't plicht ware om onze j strijdkrachten in velerlei opzicht te verbeteren, ook met oog op de handhaving onzer neutraliteit. Toch weegt de fiinancieele quaestie ook, en de minister meent dat men op den duur geen oorlogsbegroo- ting van meer dan 20 millioen te wachten heeft, en wanneer men de buitengewone uitgaven voor vestingstelsel en geschut, enz. over eenige jaren niet behoeft te doen, dan zal het eindcijfer veel lager dan 20 millioen kunnen zijn. Wat aangaat eene grondwetsherziening tot invoering van alge- meenen dienstplicht, eerst dhn, wanneer alle bij de tegenwoordige grondwet toegelaten middelen tót verbetering van de levende strijdkrachten mochten zijn uitgepunt, zou aan zulk een ingrïj- penden maatregel gedacht mogen worden. Met samenwerking tot ruime verbetering van de wetten op militie en schutterij kan onze strijdmacht vol- - doende in orde worden gebracht. Een ontwerp tot regeling van het onderwijs aan de milit. academie zalzeer spoedig de Tweéde Kamer bereiken. Uit het antwoord van den minister van kolo niën blijkt dat niet minder dan de Kamer de Eegeering verlangt naar beëindiging van den oor- lógötoestand in Atjeh. De berichten' van den laat- sten tijd zijn niet ongunstigwellicht zal het doel in het vorig jaar nagejaagd tot isolement van den vijand, geheel bereikt worden, wanneer aan 't be kende operatieplan van den generaal-majoor Pel volledige uitvoering zal zijn gegeven. De minister is niet voornemens wijziging te provoceeren in de bepalingen, die 't vervreemden van grond door inlanders aan niet-inlandors verbieden. Het stoomschip Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, is 17 dezer van Southampton ver- I trokkende „Stad Amsterdam", van Batavia naar Nieuwediep, is 16 dezer te Marseille aangekomen. Het bericht dat H. M. de Koningin Zon- !I dag U. de voorstelling van Rossi op het Loo zou m hebben bijgewoond, is onjuist. H. M. heeft dien dag Den Haag niet verlaten. r Eerste Kamer. Bij de discussie over de algemeene beschouwingen over de staatsbegroo- II ting heeft de heer Borsius geklaagd over de late lt indiening der wet op het lager onderwijs en be- so| zorgdheid geuit over de handhaving van het hoofd- beginsel der wet van 1857. Welk geval drong aan i< op afdoening der brandende quaestie vóór den -j verkiezingsstrijd De minister herinnerde dat hij ij steeds als zijne opinie had geuit dat het hooger \s onderwijs moest voorgaan. Zoodra dit was afge- J°°pen heeft hij het lager onderwijs definitief ter j:*** genomen. Het hoofdbeginsel der wet van is en blijft gehandhaafd. Op afdoening r®"v bij de Staten-Generaal kan de Regee- z rn?£ 8een invloed uitoefenen, maar ook zij - ac t afdoening vóór de verkiezingen alleszins achelijk.^ Hoofdstukken H, hooge collegiën, en algemeene stemmen aangenomen. Bij het hoofdstuk justitie heeft de minister zich afkeerig betoond ongeroepen zich te mengen in het beheer der ker kelijke goederen; en lof brengende aan den pro cureur-generaal te 's-Bosch, gemeend dat feitelijk bestaande processiën geoorloofd waren, doch hij zou alle andere streng tegengaan. Het hoofdstuk werd met algemeene stemmen aangenomen en de discussie over binnenlandsche zaken aangevangen. Morgen voortzetting. Z. M. heeft aan de zeelieden J. J. Spits, S. K. Knop, E. De Beer, A. De Beer en G. O. Bakker, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding op 30 Dec. jl. van twee personen, die met "hun visschersvaartuig nabij Terschelling in het ijs vastraakten, toegekend voor ieder de bron zen medaille alsmede een loflelijk getuigschrift; eveneens aan J. P. Meffert, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding vaQ een in de slib in de nabijheid van den Ooster spoorweg aldaar wegzinkenden jongen op 18 Nov. jl.aan den luit.-ter-zee 2de kl. H. O. Eeith toe gekend de zilveren en aan de matrozen 3de kl. J. J. E. Langkruis en P. Numan, de bronzen medaille, wegens de redding van een over boord gevallen schepeling van Zr. Ms. stoomschip „Ci tadel van Antwerpen", op 27 October jl. ter reede van Pedir; en aan de matrozen 2de en 3de kl. A. J. Mook en J. Okkes, mede de bronzen me daille wegcus de redding van een over boord ge vallen schepeling van genoemd stoomschip, op 2 October, mede ter reede van Pedir; voorts aan ieder hunner een loffelijk getuigschrift; den kapt. R. K. Tuckermann, van het 6de reg. inf., op nonact. gesteldbij den geneesk. dienst der land macht in Ned.-Indië benoemd, tot off.-van-gez. 2de kl. dr. Weuzel Franz Koch, eervol ontslagen korvet-arts van de K. K. marine van Oostenrijk- Hongarije; den 2den luit. H. P. Barkhuyzen, van het 6de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië. wens Gemengd Nieuws. De Haagsche rechtbank heeft heden K. uit Leiden, die een pistool op zijn zwager afschoot en hem daardoor verwondde, vrijgesproken, als zijnde niet gebleken dat hij met opzet heeft gehandeld. Gisteren heeft in het huis van in- en verkoop op de Oude Vest eene vrouw zich ver oorloofd een bakje met kleingeld, dat in de toon banklade stond, mede te nemen. Dientengevolge werd zij naar 't bureau van politie gebracht. Dinsdag-morgen heeft een vrouw bij de bejaarde weduwe W., in de Kerklaan te Rot terdam, na gebeld te hebben en binnengelaten te zijn, van haar geld trachten te leenen, hetgeen met eene weigering beantwoord werd. Hierna bleef zij nog een geruitnen tijd in het huis met de weduwe spreken en bracht haar vervolgens met een steenen kruik, die zij bij zich had, een slag op 't hoofd toe, waardoor de weduwe nogal ern stig gewond werd. Op haar gekerm zijn eenige buren toegeschoten. De daderes had zich inmiddels op het privaat verscholen, waar de buren haar opsloten, totdat de politie kwam, die haar spoedig daarna naar een der politiebureau* heeft over gebracht. De toestand van de gewonde vrouw is niet zorgwekkend. Door de nasporingen der politie is het gelukt, de daders in handen te krijgen van den diefstal, Zondag 7 dezer gepleegd ten nadeele van den heer Gies, Singel hoek Romeinsarmsteeg, verwanten, kennis dragende dat de echteliedenter kerk waren, in huis zijn gegaan en zonder veel omslag den effectentrommel en eenig baar geld uit de kast medenamen, waarvan dë sleutel in het slot stak. Men meldt uit Venlo van 16 dezer: Hedennamiddag had nabij het station Gladbach een ernstig spoorwegongeluk plaats. De van Dus- seldörf komende trein stootte nl. met zulk een kracht tegen een hem tegemoet snellenden ran- geertrein, dat verscheiden waggons, waaronder de postwaggon, werden verbrijzeld. Een twintigtal passagiers werden voor het meerendeel zwaar gekwetst. O. a. werden van eeü dame de beide beenen verbrijzeld, terwijl een postbeambte een ernstige wonde aan het hoofd ontving. Te Steenwijk heeft onlangs een treu rig voorval plaats gehad. De dochter van den heer P., 15 jaren oud, kwam van een avoudbézoek thuis en had het ongeluk met haar regenmantel een petroleumlamp omver te werpen. Hare klee deren vatten vlam en zij verkreeg zooveel brand wonden, dat zij den volgenden ochtend bezweek. Hare ziekelijke moeder, die te bed lag, wilde haar helpen, doch brak bij het uitstappen van het béd: haar been. Een gel ij k geval als te Kockengen gebeurd is, wordt uit Kooten (Friesland) omtrent het hardglas medegedeeld. Iemand aldaar had een haTdglazen drinkglas in gebruik, 's Ochtends aan het ontbijt zittende, terwijl het glas door niemand werd aangeraakt, Sprong het met een harden slag in honderden stukjës uit'éen. In de vaart ónder het dorp HuiZum, zoo meldt men aan de „Pr. Gron. Ct." uit Leeuwarden, lag een scheepje, Waarin twéé bejaarde lieden (man en vrouw) hun gemeenschappelijk verblijf hielden. Een paar dagen geleden kwam een veldwachter bij de vroüw aan boord, om haar aan te zeggen met het scheepje naar een andere lig plaats te vertrekken, waarop deze te kennen gaf, dat zij dit alleen niet doen kótt, daar hdar man ziek in de kooi lag. „Maar," liet zij er onmid- delijk op volgen, „ik moet het dan maar zeggén, mijn man ligt al drie weken dood in de kooi." Toen men er bijkwam, bevond men dat de vroUw waarheid' had gesprokénmen kon het er ten gevolge van' de verpestende lucht bijna niet uit houden. In den nacht van Zondag op Maandag werd dë nachtwacht te Erichem door twee mannen aangerand'. Een van hen vroeg hem om twee kwartjés, én toen hij' zeide die niet te hebben en ook niet te willen geven1, antwoordde de persoon hem: „dan zal ik je den bek opsnijden." Hij gaf daaraan ook onmiddellijk gevolg en sneed' den man iü zijne grove, dikke muts. De nachtwacht maakte nu' van zijn stok, het éénige verdedigings wapen te zijner beschikking, Zulk een goed gebruik, dat hij den aanvaller bebloed ter aarde deed vallen. Nu schoot ook de tweede toe, doch op het gézegde „zoo'ge durft naderen, schibt ik je met het pistool (dat hij niet had) dbor je d hield hij af. Intusschen was de ter aarde geworpetie opgerezen en beiden- nambü de vlucht. De zaak is in handen van den rechter' en wellicht is men reeds de schuldi gen op het' spoor. Over een middel om eene vroiiw, die te lang naar den zin van haar man uit logeereu gaat, spoedig terug te doen komen, schrijft de „Rochester Opmerker'': Een welbekend burger ergerde zich er onlangs over, dat zijn vrouw, die een bezoek bracht' aan hare 'n 't verre Westen

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1