hier ter stede die belangstelling ondervinden waarop zij aanspraak heeft en het Vrijdag a. s. te geven nationale concert daarvan kannen getuigen. Voor het Evang. Luthersche Weeshuis alhier was het gisteren een feestdag. De regentes mevr. Veefkind geb. Steup herdacht haar 25-jarig re gentschap. Door een der meisjes werd haar in de eenvoudig maar smaakvol versierde regenten-kamer namens de weeskinderen, onder het aanbieden van een mandje met bloemen, een gelukwensch ge bracht. Ook de ouden van dagen bleven niet achter, om der waardige vrouw hunne dankbare belang- langstelling te toonen. Van hare medebestuurders ontving de feestvierende regentes een zeer gepast aandenken aan dezen dag. Tot adsistent bij het scheikundig laborato rium der hoogeschool alhier is benoemd dr. E. W. Krecke, die sedert eenige jaren in diezelfde functie aan de Utrechtsche hoogeschool is werkzaam geweest. In Italië hebben eenige rechtsgeleerden en staatslieden, onder het eerevoorzitterschap van prins Humbert van Savooie en het voorzitterschap van Mancini, vroeger hoogleeraar, thans minister van justitie, het initiatief genomen tot het stichten van een monument voor Alberigo Gentili, in het bijzonder wegens zijne groote verdiensten ten aan zien van het volkenrecht. Zij hebben zich tot de geheele beschaafde wereld om medewerking gewend. Reeds hebben velen aan die roepstem gehoor ge geven. Niet alleen door aansluiting aan het hoofd comité te ltome, maar bovendien door het vormen van subcomités in bijna alle landen van Europa, en ook Noord-Amerika, openbaart zich alom de belangstelling. Ook hier te lande heeft zich op uitnoodiging van het hoofdcomité een subcomité gevormd onder eerevoorzitterschap van Z. K. II. prins Alexander. De Vereeniging in het belang der weezen ver pleging heeft een adres gericht aan den minister van justitie, over de voogdij van regenten van weeshuizen. De Vereeniging doet uitkomen dat zij bij haar on derzoek naar den toestand der weezenverpleging in ons vaderland herhaaldelijk gezien heeft welke bezwaren de onvoldoende wetgeving te dien op zichte opleverde en hoe daardoor goede maatre gelen dikwijls onmogelijk werden gemaakt. In het bijzonder vestigt zij de aandacht des ministers op twee puntende toekenning der voogdij niet al leen aan regenten van weeshuizen, maar in het algemeen aan regenten van instellingen van wel dadigheid, waarin minderjarigen zijn opgenomen, en de voorwaarde dat de instelling door den Staat bevoegd zij verklaard minderjarigen op te nemen, welke voorwaarde toezicht van staatswege op de handhaving der reglementen enz. noodzakelijk medebrengt. Aan het slot van haar adres verzoekt de Vereeniging den minister dringend, in het belang der weezenopvoeding zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp tot herziening der wettelijke be palingen omtrent de voogdij van regenten in be werking te doen nemen. Rossi en mevr. Cattaneo zijn Zondag door Z. M. den Koning op het Loo ontvangen. Ook II. M. de Koningin was derwaarts gereisd, om de voordracht der kunstenaars bij te wonen. Voor gedragen werden fragmenten uit lïante, uit Shakes peare (Hamlet., Othello), Rigolino, La mort des Templiers. De koningin onderhield zich langen tijd in het Italiaansch met den heer Rossi en zijn gezellin, en vereerde hun prachtige geschen ken. Z. M. de Koning begiftigde Rossi met het ridderkruis van de Eikenkroon. In een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, is de ruiling voorgedragen van tot het kroondomein behoorende goederen onder Apeldoorn tegen particuliere domeinen van Z. M. den Koning. Ten eiude aan het paleis het Loo een vrij uit zicht en eene passende omgeving te verzekeren, zoo luidt de toelichting, kocht Z. M. de Koning in 1852 voor hoogen prijs van particulieren eenige j perceelen land binnen de hekken, staande op de toegangswegen naar het paleis en tusschen lande rijen, die tot het kroondomein belmorenDe be langen, die het motief van dezen aankoop waren, kunnen op den duur slechts gewaarborgd zijn, als deze perceelen staatsdomein of kroondomein worden. Het laatste is verreweg verkieslijk, omdat zij tusschen kroondomein liggen en omdat regeling met andere naburige kroondomeinen den hoogen eigenaar eene wel matige, mn.ar door Hd. voldoend geachte vergoeding kan opleveren. Deze aan Z. M. af te stane perceeleu zijn 40 aren kleiner en i minder gunstig gelegen. In eene gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van houders van certificaten in de Illinois Central spoorwegmaatschappij was de einduitslag: dat in beginsel tot het uitzenden van een gedelegeerde werd beslotendat het bureau vau administratie werd gemachtigd de onderhan delingen met den heer Marez Oyeus voort te zetten, en indien hij weigerachtig mocht blijken, een ander bevoegd persoon te kiezen om in Amerika op den voorgestelden voet een onderzoek in te stellen, dat de eerstvolgende algemeene vergadering van houders van certificaten kan leiden in hare besluiten, wordende verder besloten aan de spoor- wegdirectiën te kennen te geven, dat een en ander geschiedt ter voldoening aan haar eigen wensch. De Haagsche gemeenteraad heeft heden na uitvoerige discussie met 20 tegen 16 stemmen tot behoud der kermis besloten. Eerste Kamer. Tegen morgen te een uur zijn aan de orde gesteld de begrootingen van de staatsspoorwegen en het domeinfonds tegen Donderdag te elf uren de begrootingsont- werpen voor 1877. De 1ste luit. W. N. Roldanus, die van het 4de reg. bij het depart, van oorlog is gedetacheerd, is bij den staf der inf. overgeplaatst om definitief bij dat depart, werkzaam te zijn. Den 27sten dezer zal van het koloniaal werfdepot naar Vlissingen vertrekken een detache ment suppletietroepen sterk 200 man benevens 8 onderofficieren, om te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkend stoomschip „Drenthe". Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapt. der inf. van het O.-I. leger C. E. W. Schweys die van verlof naar Java terugkeert en tot medegeleide zijn bestemd de 1ste luit. der inf. T. A. J. Roersch en D. C. A. Smit, de 2de luit. der inf. D. T. II. Helbach en de 2de luit. der cavalerie L. Yos, allen van het O.-I. leger. De heer E. W. C. Blom, oud-lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Rotter dam, is gisteren na eene langdurige ongesteldheid, op 67-jarigen ouderdom overleden. Het driejarig zoontje van den prins Zu Wied, prins Herman, is aan de gevolgen der keelziekte waardoor hij was aangetast, gisteravond overleden. Het stoomschip „Prinses Amalia'' is 13 dezer van Batavia naar Nederland vertrokkende „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, heeft 14- dezer van Suez de reis voortgezetde „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, is gis ternacht te Southampton aangekomen. Z. M. heeft het aan L. Godschalx, burgem. van Berlicum, op zijn 'verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gem., goedgekeurdbe noemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren, den telegr. 2de kl. bij den rijkstelegraaf P. J. E. Du Bois; aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat L. C. Israelin, van het kolon. werfdepot, vergund het dragen van het kruis Fidei et Virtuti; bij den generalen staf benoemd tot majoor, den kapt. L. G. Berends, van den staf der art., adjudant van den bevel hebber in de 2de milit. afdeeling. Na al hetgeen er in den laatsten tijd reeds van verschillende zijden tot verheffing van ons tooneel is geschreven en de pogingen die daartoe vooral door het Nederlandsch Tooneelverbond zijn aan gewend, waaraan dan eindelijk de vereeniging het Nederlandsch Tooneel hare geboorte heeft te dan ken, is het waarlijk niet te verwonderen dat de schouwburg bij de eerste voorstelling hier ter stede van dit gezelschap, goed bezet was. Met 't oog op 't kleine aantal leden dat het verbond hier telt, zelfs z66 dat men T niet eens met den naam van afdeeling kan bestempelen, mag men voor deze kennismaking zelfs zeer dankbaar zijn. De buitengewone voorstelling werd geopend met de opvoering van „De Acrobaat", een tooneelspel in één bedrijf door Octave Eeuillet, lid der Acadé mie Eranqaise. Zij, die zich, op den titel afgaande, den een of anderen kunstenmaker hadden voorde- steld, hebben zich ongetwijfeld deerlijk bedrogen gezien. Als een redmiddel toch wordt, de naam slechts als ter loops in het stuk genoemd. Eenvoudig als de inhoud is, mag de inkleeding van het stuk eigenaardig genoemd worden. Jeanne (mevr. Ellen berger) nl. is de wettige echtgenoote van mijnheer De Solis (de heer Spoor), doch blijkt tegelijkertijd nip onverschillig te zijn voor de liefde, die Gasto (de heer Toumiaire) haar bewijst. Mijnheer 1)1 Solis wordt bekend met de schuldige overtredin- zijner echtgenoote, wil zich van haar losmaken e- geeft haar alzoo hare vrijheid terug. Deze, na een lan gen strijd met zich zeiven of zij haren nieuwe minnaar al of niet zal volgen, acht het geveld vonnis te streng en smeekende wenscht zij va De Solis te vernemen of er voor haar van hem ds niets meer te hopen is. Zeer zeker. Wenscht zij sleclj vergeving, hij kan haar die geven; maar hat schuld doen vergeten, dat kan alleen de tijd en zij zelve. De stijl is vloeiend en los. Hier voor, had men blijkbaar met de oude gewoonte gebrokei Het spel was in overeenstemming met het stul, Aan het stille spel werd menigmaal een zwar proef gesteld, o. a. aan dat van Gaston, de voo gewende acrobaat, maar die met al zijne beweging: juist het tegendeel was. Een enkele maal gaf ziji onbeweeglijkheid zelfs tot hilariteit aanleidin Mevrouw Ellenberger gaf wat dit betreft hierv juist een sterken tegenhanger. Of 3lle toescho v,„t. -i-i- evenwel zullen begrepen heb be: - wers het stuk Zeer vermakelijk was het daarop volgende bli spel van Julius Rosen „Citroenen", waarvan va ons tooneel door Mr. C. Th. Van der Brugghi van L. een Nederlandsche bewerking was bezorg Hiermede is echter ook alles gezegd. Het sti laat niet toe den inhoud er van in bijzonderheè Qr te ontleden. Men moet het zelf zien. In k jj gesprek met haar zoon Mr. Paul Scherr en diei| i vriend Mr. Julius Hirse II bc stf mi m< on ge de mi wa hei (de heeien Kreukniet: Toumiaire) geeft mevrouw Catharina Scbt (mevr. Albregt-Engelman) den geest van het str reeds zelf te kennen. Het gezegde van Voltaire to dat de eene helft der maatschappij uit aambeelden: de andere helft uit hamers bestaat, acht zij mi: der juist. II. i. is het beter te zeggen dat eene helft bestaat uit citroenen, de andere e lieden die ze uitknijpen en wegwerpen. Van de citroenenuitperserij heeft de schrijver, ook in de i liefdeshistories minder toch komen er in 'tsl maar tegelijk niet voor een alleraardigst ge bruik gemaakt, tot ten slotte mevrouw Schei tot de overtuiging komt dat zij, in plaats v, ten haren bate citroenen te knijpen, zelve als a citroen is gebruikt geworden, en de andere gi^_ lieven geheel anders dan zij berekend had, elk:: der toch krijgen. Het stuk is, hoewel ouderbo: j deiid, luchtigjes gebouwd en moet grootendeels do el het spel gered worden. Hierin is het gezelscha de een in meerdere de andere in mindere mate, goe ls geslaagd. Mevrouw Albregt-Engelman vervulde, ge 0I1l lijk men trouwens van haar mocht verwachtei hare rol uitmuntend en de heer Albregt was vai het gebruik dat hij van vele uitdrukkingen wistVOf maken, onbetaalbaar.Gelegenheid om te „schitteren ontbrak echter voor ieder der vertooners. Voori Ge vastenavonden is dit blijspel bijzonder geschild {ph Aangenaam zou het daarom voorzeker zijn in Pa meer degelijk stuk ook met het andere gedeel 0IK van het gezelschap kennis te kunnen maken. Ai mu belangstelling van de zijde van het publiek i hag het ook dan zonder twijfel niet ontbreken. tic! Gemengd INieuws. 1 „Pr Te Delft heeft Zaterdag-avond elln droevig voorval plaats gehad. Bij een twist to gisc schen vader en zoon moet de laatste eerst do geei een slag met een stuk ijzer, daarna door eeni: nog messteken in den nek, zijn vader zoodanig hebt* nati mishandeld, dat de man in zorgvollen toesta: boot verkeert. Door de politie gearresteerd, is de a Jon, dadige zoon reeds aan de justitie overgeleverd. Daai Gisternamiddag is te Rotterdam Pei) een 22-jarig jongeling in de Zalmhaven verdr "Ultl ken. Het ongeluk ontstond doordien hij, v. het eene op het andere schip willende overga- misstapte. Zondag hadden te Amsterdam op ^nis Prinsengracht eenige jongens de baldadigheid - jj J op een test met vuur, waarmee een jong meisjefcf^Ej eenig kruit te werpen. In een oogenblik sto'M zij in brand. Dank zij de tegenwoordig! van geest van een voorbijganger, die zijn BWl uittrok en het kind daarin wikkelde, werden' vlammen spoedig gebluscht. Het meisje heeft ec ^je vrij ernstige brandwonden aan het gelaat en 8lste: arm bekomen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2