N\ 5188 Vrijdag A0. 1877. 12 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. n/S TADS-BERI CHTEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, geiien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro- vincie Zuid-Holland, van den 27sten December 1876, n°. 11/1 Provinciaal Blad n°. 87), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1877; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 18C9 (6'taatsblad ne. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen van 1 en 2 decameter, de ruimtematen, de inhoudsmaten voor droge waren met de daarbij behoorende strijkers en de gewichten, zullende de herijk van dit jaar zich alleen bepalen tot het vorenstaandeonder mededeeïing dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheeken wel: Voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk III, op den 12, 16 en 17 Januari, IV, 18, 19, 23 en 24 Januari, j V, 25, 26, 30 en 31 Jan. en 1 Februari, VI, 2, 6, 7, 8, 9, 13, Hen 15 Februari, t VII, 16, 20, 21,22,23, 27 en 28 Februari, VIII en de buitenwijk, op den 1, 2, 6, 7, 8 en 9 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medi- cnnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 13 en 14 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 15 en 16 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze ge- meente zal worden gehouden, op den 9, 10 en 30 April, 1, 22 en 23 Mei, 11 en 12 Juni, 2, 3, 21 en 23 Juli, van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 27sten Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be- hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten September nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbiedenen c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 18den December 1876, de letter K, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den yk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kan- toormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weeg werktuigen, door roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt, op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balansen, waarvan bedeeld stempel ondui delijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstempeling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan- plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. ■Leiden, 3 Januari 1877. LEIDEN, 11 Januari. Jflaar aanleiding der aankondiging voorkomende in ons nummer van gisteren, betreffende het concert, te geven door de zangvereeniging „Caecilia", ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan op Dinsdag den 23sten dezer, is het ons aangenaam de aandacht van het kunstminnend publiek daarop bijzonder te vestigen. Eene vereeniging als deze onder de leiding van een directeur als de heer Taylor heeft ten volle aanspraak op de sympathie van het publiek. De inzage van het voor die gelegenheid keurig gekozen programma waarborgt dat zij deze aanbeveling waardig is. Uit Katwijk wordt ons gemeld: Naar men verneemt bestaat bij het bestuur der afd. Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg der Hollandsche Maat schappij van landbouw het plan in Augustus of September van dit jaar eene algemeene landbouw tentoonstelling te houden. Het bestuur ondervindt tot verwezenlijking van dat doel algemeene sym pathie. Z. K. H. Prins Prederik heeft aan het bestuur bereids eene som vau f 100 geschonken en vele grondeigenaren en particulieren in en buiten de gemeente ondersteunen de zaak op krachtige wijze. Naar men verneemt zal in eene algemeene vergadering, in Pebruari te houden, het programma der tentoonstelling en der feesten welke tot opluistering zullen dienen, worden vastgesteld. De heer Cesar Alexander Bressa, doctor in de genees- en heelkunde, maakte op 4 September 1835 een testament, waarin hij de Koninklijke Academie te Turijn benoemde tot zijne algeheele erfgename (na afbetaling van gemaakte legaten, en nadat het vruchtgebruik, aan mevr. C. A. Dupêché opgedragen, zou afgeloopen zijn.) Aan die schenking heeft de heer Bressa de volgende voorwaarden verbonden, waardoor zij naar zijn verlangen der wetenschap ten goede komt. Nadat al de goederen, tot de nalatenschap be hoorende, zullen verkocht zijn, worden de kapitalen ten zekerste uitgezet, en de inkomsten er van zullen strekken tot het instellen van twee twee jarige prijzen, welke op de volgende wijze zullen afwisselen. De opbrengst der beide eerste jaren zal als prijs worden toegewezen aan den geleerde, onverschillig tot welke natie hij behoort, die ge durende de laatstverloopen vier jaren de opmerke lijkste en nuttigste uitvinding zal hebben gedaan of die het beroemdste werk zal hebben voortgebracht in de vakken van de natuurkunde (ook toegepaste), van de natuurlijke geschiedenis, van de mathesis, de scheikunde, de physiologie en pathologie, zonder dat de aardrijkskunde en de statistiek daarvan worden uitgesloten. Het netto bedrag der beide volgende jaren zal toegekend worden aan den Italiaanschen geleerde, die volgens het oordeel der Turijnsche Academie, in de vier voorlaatste jaren de belangrijkste ontdekking zal gedaan hebben in, het opmerkelijkste werk zal geschreven hebben over dezelfde vakken van wetenschap. In Juli 1876 is het vruchtgebruik komen te vervallen, zoodat het eerste tweejarig tijdvak de jaren 1877 en 1878 zal omvatten. In 1879 zal dus de prijs (van 12,000 lire) toegewezen worden aan den geleerde, van welke natie ook, die volgens het oordeel der Academie aan de opgenoemde vereischten voldaan heeft in de jaren 1875 tot 1878. Toezending van werken is niet verplichtend. De leden der Academie houden zich buiten mededinging. In 1881 zal de tweede Bressa-prijs verleend worden aan den Italiaan, die in de jaren 18771880 aan de gestelde voorwaarden zal voldaan hebben, en zoo vervolgens, telkens afwisselend eene algemeene of eene nationale mededinging. Deze mededeeïing is thans officieel door den voorzitter en de secretarissen der afdeelingen van de Academie te Turijn ter algemeene kennis gebracht. j Blijkens een bij het departement van kolo- j niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van N.-Indië, dd. 9 dezer, heeft de nieuwe radja van Simpang Olim de voorwaarden aangenomen, die voor de onderwerping van dat landschap gesteld waren (waaronder de bevoegd- heid van het gouvernement om de belasting tegen schadeloosstelling over te nemen). Nadat hij was beëedigd, is op den 5den dezer op plechtige wijze de Nederlandsche vlag te Simpang Olim geheschen. en op den 7den de blokkade opgeheven. De rijks-landbouwschool te Wageningen mag zich voortdurend in de belangstelling van velen verheugen; zoo ontving zij in den laatsten tijd o. a.van de Nederlandsche Handelmaat schappij eene collectie producten uit den Indischen Archipel; van den heer mr. F. W. C. Koker, te Wageningen, onderscheidene boekwerken, benevens de Flora Batavade toezegging van het hoofdbe stuur der Zeeuwsche Maatschappij van landbouw vau de étalage, te Philadelphia tentoongesteld; van de Geldersche Maatschappij van landbouw eene verzameling landbouwproducten, afkomstig van de tentoonstelling te Paramariboonderschei dene boekwerken, benevens de „Landbouw-Courant" en het weekblad »Ceres"; van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid haar compleet tijdschrift; van de Amsterdamsche Ka rn almaatschappij diverse brochures, het resultaat van de chemische onderzoeking der gronden; van den heer P. F. C. Waldeck, secretaris der Holl. Maatschappij van landbouw, eene belangrijke col lectie Nederlandsche houtsoorten, enz. Door tusschankomst onzer regeering ontving het hoofdbestuur der in 1877 te Amsterdam te houden internationale tuinbouw-tentoonstelling de mededeeïing, dat de minister van koophandel te Berlijn de directiën der staatsspoorwegen gemach tigd heeft eene zeer belangrijke vrachtvermindering toe te staan voor de op deze tentoonstelling inge zonden voorwerpen, die onverkocht blijven. Aller wegen in het buitenland ondervindt deze tentoon stelling de meeste belangstelling, hetgeen o. a. blijkt uit de berichten, die daarover in de voor naamste buitenlandsche dagbladen en tijdschriften gelezen worden. Omtrent het tuinbouw-programma schrijft de „Post" het volgende: „Wij moeten bekennen, dat het een der best bewerkte stukken is, die van dien aard ooit verschenen zijn. Alleen in Nederland kan aan zulk een programma een zoo groote uitbreiding gegeven worden, en wel omdat de tuinbouw aldaar niet slechts een algemeen verbreide liefhebberij is, maar er zelfs een be langrijken tak van handel uitmaakt. Vooral de we tenschappelijk juiste indeeling en de volledigheid zou men behooren na te volgen. Dat men 662 nummers kan tentoonstellen, toont de hoogte der ontwikkeling aan, waartoe men het gebracht heeft, en enkele nummers in het bijzonder bewijzen, hoe veelvuldige toepassing de tuinbouw in Ne derland vindt." Het stoomschip „Stad Amsterdam", van Batavia naar Nieuwediep, is 9 dezer te Port Said aangekomen en naar Napels vertrokken. In eene vergadering van aandeelhouders in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam is beslo ten de „actions de jouissance" te coaverteeren in stukken, rentende 5 pCt., aflosbaar in 20 jaren. Naar men verneemt zijn de heeren II. J. Augustijn en C. L. J. Bos, burgemeester en se cretaris der gemeente Zoetermeer, door de directie der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij be noemd tot hare gemachtigden voor het schatten en onderhandelen wegens den aankoop van de perceelen, benoodigd voor den aanleg der verbin- dingsbaan tusschen den Rijnspoorweg en de Staats- spoorwegwerken te Amsterdam. De 2de visie der onteigeningsbescheiden, voorafgaande aan de eind- aanwijzing der te onteigen perceelen, mag eerlang worden tegemoet gezien. Uit Brielle wordt gemeldIn de volgende week zal alhier in 'de kazerne een recreatiezaal feestelijk worden ingewijd. De kapt. Van Houtum,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1