BUITENLAND. uit baiddadigheid een ruit ingeslagen door een mau die zich daarop ijlings verwijderde. Uit Alphen wordt gemeld, dat aldaar weder bij een veehouder, onder wiens vee zich longziekte voordeed, de daardoor in verdachten toestand geraakte runderen ten getale van 24 zijn onteigend en afgemaakt. Te Aarlanderveen is het zelfde geschied met een koppel van 16 stuks. In den laatsten tijd werden bij een uitdrager te Delft nu en dan eenige kilo's rood koper verkocht. De naam dien de verkooper opgaf was er niet bekend en evenmin kon men de her komst van dat koper op 't spoor komen. De po litie, hiervan onderricht, vertrouwde die zaak niet en gaf den uitdrager den raad, om wanneer de man zich weder aanmeldde hem, onder voor geven dat hij voor het oogenblik geen geld genoeg in kas had, zijn adres te vragen, ten einde het verschuldigde aldaar te laten bezorgen. In den avond van Zaterdag jl. bood de onbekende weder vier kilo's roodkoper te koop aan. De uitdrager speelde zijne rol zooals hem die was geleerd. Na veel tegenstribbelen en nadat de verkooper had geweigerd den uitdrager op eene bepaalde plaats te 's-Gravenhage te ontmoeten, ten einde den koop te voltrekken, gaf hij eindelijk op, dat hij in Den Haag in het Voorburgstraatje woonachtig was. De commissaris van politie, hiervan onderricht, werd door hem de hoofdagent E. Muis naar Den Haag gezonden, om naar de herkomst van het verkochte een onderzoek in te stellen en, mocht er reden bestaan om te vermoeden dat hier diefstal in 't spel was, alsdan den verkooper een verhoor te doen ondergaan. Zoo geschiedde het en het re sultaat was, dat het te Delft verkochte koper, te zamen 58,3 kilogram, eene waarde hebbende van f 72, door N. S. was ontvreemd uit de fabriek van de firma J. L. Enthoven, alwaar hij als werk man tegen een wekelijksch loon van f 13 in dienst was. N. S. beleed zijne schuld en verklaarde dat hij het geld, dat hij voor het door hem ge stolen koper had ontvangen, ten bedrage van f 29, aan bier en jenever had zoek gemaakt. Zondag-voormiddag tusschen 10 en 12 uren is te Amsterdam weder een brutale dief stal gepleegd in het huis op den Singel, hoek Romeinsarmsteeg. Terwijl de bewoners naar de kerk waren, hebben de dieven met een looper de deur weten open te maken. Daar de echtelieden vergeten hadden den sleutel van een kast, waarin zij den effecten-trommel en andere preciosa be waarden, mede te nemen, hadden de dieven niet noodig veel geraas te maken, dat zoo licht bij bet openbreken wordt veroorzaakt. De dieven hebben alles wat zij vonden medegenomen, waar door de heer G. tot armoede is gebracht. Zij zijn gekomen en heengegaan zonder door de bewoners van den kelder te zijn opgemerkt, die wel hoorden dat er in huis geloopen werd, doch meenden dat de heer G. te huis was. De heer L. S. Jacobs, van het Museum Louis XV, maakt opmerkzaam, dat de persoon, die de bijzonderheden van het schild mededeelde, niet geheel op de hoogte der historie was. Immers wist o. a. de kooper zeer goed wat hij deed; hij is een van de eerste kenners van antiquiteiten in de hoofdstadook kocht hij het zelf niet, maar had de commissie opgedragen aan een in 't vak van antiquiteiten zeer gerenommeerd makelaar, die zich zoo goed van zijne taak kweet, dat de samen spannende opkoopers 't nazien hadden, en al dadelijk een aanzienlijke winst aanboden. Ook is het schild niet door den kooper opgepoetst, maar de restauratie geschiedde met veel zorg door de daartoe bevoegde personen. Men meldt uit Lexmond van 9 dezer: Een zesjarig knaapje wordt hier vermist. Gister namiddag na schooltijd is hij twee doedelzakspelers nageloopen. Op een half uur afstands buiten de kom der gemeente is hij nog gezien. Zoodra het bekend werd dat hij vermist was, hebben de politie en meer dan 20 ingezetenen, voorzien van lantaarns, in de richting naar Vianen overal ge zocht, doch tot heden is alle nasporing tevergeefs geweest. Men vreest dat het kind, door de duisternis misleid, in het water is geraakt en verdronken. Men meldt uit Zwolle van 9 dezer: Hedenochtend te 5 uren ontmoetten twee politie agenten in het Wezenland een vreemd mansper soon. Toen zij hen) wilden aanhouden, loste hij een pistoolschot op één hunner, die hem daarop aanpaktebij de worsteling loste hij vier revolver schoten, waarvan drie een agent lichte verwondingen aan beenen en armen toebrachten. Deze echter hield den vreemdeling vast en slaagde er in, geholpen door zijn kameraad, hem te arresteeren. Ruim twee duizend zestig gulden en eenige breek ijzers werden bij hem gevonden. Een paar uren later bleek het dat hij had ingebroken in het kantoor der likeurstokerij van de heeren Doyer en Van Deventer, alwaar de brandkas en de lesse naars opengebroken werden bevonden. De gearres teerde heeft later zijne boeien verbroken en ge tracht zich op te hangen. De gevaarlijke inbreker Adrianus Daal, die uit de gevangenis ontvlucht en in Emmerik gevat was, werd Maandag-ochtend te Arnhem verwacht, waarheen hij uit Duitschland zou overgebracht worden. Eene groote menigte wachtte den trein op, maar tevergeefs. De rijks politie kwam terug zonder gevangene, die den vorigen nacht ook te Emmerik uit den kerker had weten te ontsnappen. Door den Nederlandschenloodsschoe- ner n°. 4, schipper J. Schot, is te Vlissingen een man aangebracht, James Hansen, afkomstig van het verongelukte stoomschip „Agnes Willie". Deze persoon had zich bij het zinken van dien bodem met een machinist en een stoker in een sloep geborgen. Hij had, bij zijne redding, 18 uren in de met water gevulde boot rondgezwalkt de machinist en stoker waren intusschen door konde en uitputting bezweken; ook de overige manschappen der equipage zijn omgekomen. De ongelukkige is door den schipper Schot liefderijk verpleegd en door den Engelschen vice-consul verder geholpen. Te Heusweiler, in de Pruisische Rijnprovincie, heeft in den Nieuwjaarsnacht eene ontploffing plaats gehad in het protestantsche kerk gebouw, met het gevolg dat een der zijwanden met het daaraan belendende huis is ingestort. Bij onderzoek is gebleken, dat de ontploffing moet zijn teweeggebracht door middel van dynamiet- patronen in het fundament. De dader schijnt nog niet bekend te zijn. In 1876 werden aan het rijkstele graaf kantoor te Amsterdam behandeld nagenoeg 425,000 berichten, ter verzending aldaar opgege ven, en ongeveer 445,000 ontvangen berichten, de doorgeseinde naar andere plaatsen er onder begrepen. Zondag-avond heeft zich eene dienst meid te Gonda zoo kwaad gemaakt, omdat haar vrijer, dien zij stil binnen had gelaten, niet bij haar in de keuken mocht blijven, dat zij een hevig toeval, gepaard met zware neusbloeding, kreeg en spoedig daarna is overleden, niettegenstaande er dadelijk geneeskundige hulp is ingeroepen. Het beweren,dat het bericht omtrent het gerechtelijk onderzoek te Hengelo, in verband met het overlijden van den zoon van Wilmink, geheel verzonnen zou zijn, schijnt wat voorbarig te zijn geweest. Althans thans wordt gemeld, dat wel degelijk kwade vermoedens tegen Wilmink waren gerezen en een gerechtelijk onderzoek heeft plaats gehad. De waarnemende burgemeester, de heer Sandbult, heeft de begrafenis op den aan- gevraagden dag niet toegestaan en den volgenden dag heeft, op last van den kantonrechter te Delden, eene lijkschouwing plaats gehad. De eenige fout in het eerste bericht was alzoo, dat niet de jus titie uit Almelo het onderzoek heeft bewerk stelligd. De rooverijen op Sicilië houden niet op. Den 2den dezer is nog de diligence, welke tusschen Palermo en Sciacca dienst doet, door bandieten aangevallen, die de paarden en een tot het geleide behoorenden ruiter ombrachten. De eenige reiziger, die zich in het rijtuig bevond, is niet gekwetst, doch de postpakketten, waarin 4000 lira's waarde, werden door de booswichten, die nog niet gevat zijn, buitgemaakt. Vanwege het gemeentebestuur te Ber- lijn worden proeven genomen met een nieuwe straatverlichting. Eene Engelsche maatschappij heeft haar vertegenwoordiger derwaarts gezonden om de leiding der proeven op zich te nemen. Het is een vereenvoudigde toepassing van electrisch licht, elec- trische kaarsen, die langzaam met een pit opbran den. Twee dergelijke kaarsen, naast elkander ge- plaatst, verlichten een straatoppervlakte voor 100 gasvlammen. Met een tot dit doel verbeterde electro-magnetische machine, die gemakkelijk aan den muur van ieder huis kan aangebracht worden, kunnen 10 paar van deze kaarsen gevoed worden, De kosten bedragen nog niet de helft van de tegen woordige gasverlichting. Onder Meppel is een boerenplaats in publieke veiling gebracht en ingezet op p. m, f 35,000. In 1805 werd deze plaats door den grootvader van den tegenwoordigen eigenaar aan gekocht voor 3000. Voor het hof van assises te Par ij sis eenige dagen geleden een zeldzaam tooneel voor gevallen. In het laatst van November des vorigen jaars verscheen voor het hof een Italiaan, be schuldigd dat hij een minderjarige, Eugenie Rey, had ontvoerd. De straf waartoe bij zou worden veroordeeld was niet minder dan eenige jaren dwangarbeid. Voor de rechters deed Moltrasio het aanbod zijne fout goed te maken door een huwelijk dat, met inachtneming van alle wettelijke voorschriften, voltrokken zou wordenhet meisje stemde er in toe, hare familie was bereid tot vergiffenis en het hof stelde de behandeling dei zaak eenige weken uit, ten eiode den beschuldigde tijd te laten zijn belofte na te komen. De zaal werd nu weder voor de jury gebracht, maar ondei geheel andere omstandigheden. De twaalf gezworenen kregen voor zich twee echtgenooten, stralende van genoegen in de wittebroodsweken die, naar het schijnt, zeer lang zullen duren. Bij zulk een schouwspel gevoelde de advocaat-generaal zelf ziel ontwapend, en Moltrasio werd niet schuldig ver klaard door de gezworenen, welke ambtenaren onderling een collecte hielden, die eene aanzienlijk som opbracht, waarvoor de heer en mevrouw Moltrasio gemakkelijk hunne huishouding zullen kunnen inrichten. Pra nkrij li. De Kamer heeft, met 326 van de 340 stemmen, Jules Grévy tot voorzitter gekozen. In den Senaat heeft de heer Rumillj, president van jaren, gisteren eene toespraak ge houden, waarin hij den Senaat aanspoorde om dt tolk te wezen van de behoeften des lauds en reke ning te houden met de openbare meening. Voor eenigen tijd heeft de Parijsche gemeen teraad aan eene commissie de taak opgedragen, zich naar Londen te begeven, ten einde aldaar het systeem van den onderaardschen spoorweg te| onderzoeken. Deze commissie heeft zich van haii taak gekweten, en dientengevolge is thans bij de: gemeenteraad het ontwerp voor den onderaardschen spoorweg te Parijs ingediend. Volgens het plan zullen twee groote lijnen van de oostzijde dei stad, de eene uitgaande van de spoorweglijn van Vincennes, de andere van die van Orleans, naai de westzijde worden aangelegd. De eerste lijn za! in verbinding komen met het spoorwegstation van Lyon, verder doorloopen in de richting van he! Kanaal en van het plein Chateau d'Eau, naai de Halles, het Palais-Royal, de Beurs, het Wester spoorwegstation, den rechteroever der Seine et" naar de Batignolles. De tweede groote lijn zal van het spoorwegstation van Orleans den linker oever der Seine en verder den boulevard Saint- Germain in zijne geheele lengte volgen. Tal va» zijtakken zijn tevens in het plan opgegeven. H> nit seh land Het Pruisisch spoorweg-regiment heeft een spoor weg aangelegd van Berlijn naar Zossen. De ge heele lijn heeft eene lengte van 45.6 kilometers. Van Berlijn naar Zossen is zij gelegd over dezelfdf' aardenbaan als de spoorweg BerlijnDresden: van Zossen voert een afzonderlijke lijn naar den polygoon der commissie voor artillerie-proefnemin gen, gelegen bij Kummersdorf. De lijn, aangelegd in de eerste plaats voor een militair doel, kan j ook worden gebezigd tot gewoon spoorwegvervoer. Het comité voor het beheer der lijn bestaat uit-; den commandant van het spoorweg-regiment, eenl stafofficier en twee luitenants. Het ressorteert onderï den chef van den generalen staf en onder de in-' specteurs der spoorwegen. Het verder personeel' van de administratie behoort nagenoeg uitsluitend

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2