N°. 5187. A0. 1877. Donderdag II Januari. ST ADS-BERICHTEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.02. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich- ng tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie de maand Januari 1877, voor hen die op den lsten anuari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en zoo de personen, geboren-in het jaar 1858, alsmede voor en die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch oor het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge- orden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 16, 23 n 30 December 1876; Doen te weten: at tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het aadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 en Op Maandag den 8sten Januari, voor de bewoners van e wijken I, II en III, op Dinsdag den 9den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den lOden Januari, voor de bewoners van ijk VI, op Donderdag den llder. Januari, voor de bewoners van ijk VII, op Vrijdag den 12den Januari, voor de bewoners van e wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 2 Januari 1877. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gelet op het raadsbeslnit van den 29sten December 1S70, ge wijzigd den 30sten November 1871, regelende de heffiog eener plaatselijke directe belasting, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den llden Januari 1872 N°. 20, waarbij tevens is aange haald de verordering regelende de invordening dier belasting, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat met de uit reiking der besehrijvingsbiljetten voor die belasting voor het jaar 1877, een aanvang is gemaakt, wordende de belastingschuldigen nitgenoodigd, de daarin vervatte vragen behoorlijk, bepaald en zonder voorbehoud te beantwoorden, en daarbij tevens mede te werken tot datgene wat noodig is om deze beschrijving orde lijk te doen afloopen. Burgemeester en Wethouders vcornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 Januari 1877. LEIDEN, ÏO Januari. Volgens achterstaande advertentie zal morgen avond eene bijeenkomst plaats hebben van de leden van het Nut ter bespreking van het middelbaar onderwijs naar aanleiding van het rapport dat hieromtrent onlangs is verschenen. Wij kunnen niet nalaten de aandacht op deze belangrijke Vergadering te vestigen, omdat daar door ver scheidene autoriteiten, waaronder de heeren De Loos, directeur onzer hoogere burgerschool, en P' pin Parvé, inspecteur van het middelbaar onder is, aan de discussie zal worden deelgenomen, aarschijnlijk zullen vooral de weuschelijke ver beteringen en veranderingen, die in den laatsten tijd herhaaldelijk het ontwerp van dagblad-arti kelen en brochures vormden, besproken worden en van verschillende zijden toegelicht. De stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft een nieuw tarief uitgegeven van passageprijzen naar Ned.-Indië met de stoomschepen dezer maat schappij, ingaande met 1 Januari 1877. De prijs per plaats is eenigszins verhoogd, doch daaren tegen is Je reductie voor hen, die te Napels aanmerkelijk in het voordeel der ssagiers veranderd. Voorts zal men minder dan oeger behoeven bij te betalen voor het afhuren ^n eene geheele hut of van extra slaapplaatsen. Vok is de grens verruimd voor de vrije passage van jonge kinderen. Totnutoe kon eene familie een kind beueden 't jaar gratis medenementhans geldt dit ook voor een kind beneden de twee jaar. Op alle vóór 1 Januari geboekte passages blijft het oude tarief nog toepasselijk. De passagiers vaart bij deze Maatschappij blijft zóó levendig, dat reeds tot voor de stoomschepen, die in Juli e. k. zullen vertrekken, plaatsen zijn besproken, terwijl onbezette hutten bij vertrek tot de hooge zeldzaamheden behooren. De quaestie van het gymnastiek-onderwijs aan de hoogere burgerschool in Den Haag heeft in de gisteren gehouden zitting van den gemeen teraad hare beslissing erlangd door de aanneming der motie van den heer De Jonge tot sluiting van een langdurig debat, dat voornamelijk heeft ge- loopen over de vraag, geformuleerd in een voor stel van den heer Eyssell, om allereerst op het verzoek van den directeur om ontslag uit zijne be trekking te beschikken en het voorstel van den heer De Vries om in het belang der gemeente voor het rijkssubsidie te bedanken. Betwijfelende of er wel een verzoek om ontslag was ingediend, heeft.de heer Stam den directeur van de hoogere burgerschool verdedigd als een standvastig man, onder wiens bestuur de burgerschool uitstekend vooruitgaat, het onderwijs en personeel aldaar voortreffelijk zijn, zoodat hij hem in het belang der gemeente aan het hoofd dier inrichting wenschte te behouden. Den heer Eyssell sommeerde hij eene verklaring te geven van zijne uitdruk king dat er met den directeur niet valt te eggen of te ploegen. De heer Eyssell antwoordde dat dit gezegde zijn grond vond in den onwil, de weige ring, het bepaald verzet van dr. Van Aken om te doen wat hem bevolen is. Zijn voorstel werd met 26 tegen 9 stemmen verworpen; insgelijks werd met 28 tegen 7 stemmen afgestemd het voorstel van den heer De Vries, om in het belang der gemeente van het subsidie afstand te doen, op grond dat men niet wilde bedanken voor een subsidie, inder tijd zelf door den raad gevraagd. Ook het denk beeld van den heer Mouton, nedergelegd in een voorstel om eerst een regeling van het gymnastiek onderwijs vast te stellen, de commissie van toe zicht op het onderwijs gehoord, kon geene meer derheid erlangen. De slotsom was dat het gevoelen van Burg. en Weth. heeft gezegevierd en de directeur der hoogere burgerschool in het gelijk is gesteld. Met 20 tegen 15 stemmen verleende de raad aan B. en Ws. toestemming, om den minister van binnenl. zaken te kennen te geven dat, niettegenstaande de toegezegde wijziging der voorwaarden, het gymnastiek-onderwijs aan de h. b. s. niet volgens het door ZExc. verlangde stel sel (indeeling van het bedoelde onderwijs tusschen de gewone lesuren, als integreerend deel van het onderwijs) kan worden ingevoerd. De heer C. J. G. Van Hoogstraten, pred. te Almelo, heeft het beroep bij de Ned. herv. ge meente te 's-Gravenhage aangenomen. Een adres van 1071 neringdoenden en werk lieden is aan den Haagschen gemeenteraad gericht om te verzoeken de kennis niet af te schaften De commissie van het in Maart a. s. in Den Haag te houden examen van onderofficieren, dingende naar den rang van tweeden luit. bij het leger hier te lande en in Oost-Indië, is samen- I gesteld als volgt: luit.-gen. N. Mac-Leod, inspect. der infanterie, als voorzitter, en leden: luit.-kol. G. T. W. Vijgh en majoor H. E. J. Heymans van het reg. grenadiers en jagersmajoor E. Visser van het 3de reg. huzaren, alsmede majoor A. H. Mazel van het 2de reg. vesting-artillerie en kapt. jhr. E. Van Spengler, adj. van den inspecteur der infanterie, als secretaris. Het jongste zoontje van Z. D. H. den prins Von Wied, dat dezer dagen door eene longontsteking is aangetast, heeft, ofschoon zijn toestand nog dezelfde is een redelijken nacht doorgebracht. De afdeelingen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn heden vergaderd geweest tot het onderzoeken der begrootingsontwerpen. De heer dr. B. Koster heeft aan den Haag schen gemeenteraad een verzoek ingediend om met 1 April e. k. eervol ontslagen te worden als leeraar aan de hoogere burgerschool. Door mej. L. I. H. Van Berchuis, te Groningen overleden, is o. a. gelegateerd aan het Groene Weeshuis f 30,000, aan de herv. diaconie ƒ30,000 en aan het diaconie-gasthuis 12,000. De Nederlandsche Bank had op 8 Jan. bij een munt- en muntmateriaal van f 153,094,097.21 voor eene som van f 143,060,284.58 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 57,224,113.83 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Van 26 November tot 30 December zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door long ziekte aangetast: in Gelderland 1, Zuid-Holland 35, Noord-Holland 3, Zeeland 1, Eriesland 40, totaal 80 runderen. In het vorige tijdperk van viér weken waren er 55 runderen aangetast. Ge durende het afgeloopen jaar werden door longziekte aangetast 1723 runderen, zijnde 504 minder dan verleden jaar. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw B. Meeuwis, rijksveldw. lste kl. (brigadier-majoor) te Amsterdam; met ingang van 1 Eebr., aan dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello en mr. G. Van Tienhoven, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopz., respect, in het eerste en derde schooldistrict van Noord-Holland, en tot schoolopz. in het eerste schooldistrict dier prov. benoemd dr. G. A. N. Allebé, en tot schoolopz. in het derde jhr. mr. B. De Bosch Kemper; J. P. Van Blarkom, controleur der dir. bel. enz. te Purmerend, benoemd tot controleur derz. middelen te Kampen; tot adjunct- commies bij de algem. rekenkamer J. C. Lignac, thans lste klerk; met ingang van 1 Eebr.: tot lid en voorzitter der permanente milit. spoorweg commissie, den gewezen minister van oorlog jhr. G. J. G. Klercktot leden dier commissie M. C. J. Piepers, lid van den raad van toezicht op de spoorwegd., den generaal-majoor der art. II. E. W. Rodi de Loo, thans secretaris-generaal hij het depart, van oorlog, en den kolonel der genie H. J. Enderleintot secretaris dier commissie den kapt. der artillerie II. A. Perk, thans kapt.-adjudant bij het 3de reg. vesting-artillerie; den generaal- majoor II. E. W. Rodi de Loo, van den staf der artillerie, met ingang van 1 Febr., op de meest eervolle wijze ontheven van de werkzaamheden, verbonden aan de betrekking van secretaris-generaal bij het depart, van oorlog, en zulks onder dankbet. voor de diensten in die betrekking door hem bewezen. Gemengd Nieuws. Maandag-avond te elf uren is alhier in den kruidenierswinkel van S., in de Kaiserstraat^

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1