koloniën! Geveilde Perceelen. D. Laken, voor ƒ2810; een pakhuis en erf in zekere poort aan de oostzijde van de Oosterling plaats of Garenmarkt, Wijk 2 N°. 259a, sectie BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. maar dit alles bracht de politie niet verder. Ein delijk, na verscheidene weken, is het haar gelukt den moordenaar in handen te krijgen. Zekere Billoir namelijk werd in verzekerde bewaring ge nomen, op grond dat eene vrouw, met welke hij leefde, verdwenen was, zonder dat nasporingen omtrent haar verblijf tot eenige uitkomst hadden geleid. Billoir bleef langen tijd ontkennen de misdaad bedreven te hebben. Doch zijne verkla ringen droegen zoozeer |den stempel van valsch- heid, dat hij, in het net zijner tegenstrijdige verklaringen verward, ten laatste tot bekentenis kwam. Hij verhaalde nu, dat de vrouw, waarmede hij leefde en die Le Manach heette, op zekeren avond in beschonken toestand thuis kwam; dat hij daarop twist met haar kreeg, en de vrouw vervolgens een geschilderd glas, waaraan hij bij- ionder veel hechtte, op den grond liet vallen, ie vrouw bukte zich toen om de stukken op te •apen; maar op dat oogenblik gaf hij haar een ichop, die haar onmiddellijken dood ten gevolge lad. Nu dacht hij aan middelen om zich van Hhet lijk te ontdoen. Den volgenden dag sneed :n hakte hij het in stukken, wierp de ingewanden En een privaat, en de andere deelen, op twee ach- ;ereenvolgende dagen, in de Seine. Deze verkla ringen van Billoir worden echter niet alle voor waar aangenomen. Men wil volstrekt niet aannemen dat hij de vrouw in eene opwelling van drift ver moord heeft. Ook is zijne opgave omtrent den dag, waarop hij de vrouw vermoord heeft, stellig •onwaar. Hij zegt dat hij den 2den November -haar den noodlottigen schop had gegeven, doch ■het is bewezen, dat men haar in den nacht van den 6den nog heeft hooren schreeuwen. Men moet "Billoir op nog meer leugenachtige verklaringen letrapt hebben. BATAVIA, 2 December. Volgens de „Java-Bode" zou de resident van Batavia voornemens zijn in April naar Nederland te vertrekken, en zou de heer Fitz Verploegh bestemd zijn hem op te volgen. Bij besluit van den gouverneur-generaal is bepaald dat de in- en uitvoer en het binnenlandsch vervoer van vuurwapenen, buskruit en verder oorlogsmaterieel, anders dan ten behoeve van den lande, behoudens het bepaalde in art. 2, tijdelijk in geheel Nederlandscli-Indië is verboden, op straffe eener boete van ƒ100 tot ƒ1000, benevens ver beurdverklaring van de in strijd met dit verbod in- of uitgevoerde of wel binnenslands vervoerde vuurwapenen, buskruit en verder oorlogsmaterieel, zoomede van het schip, vaartuig of ander ver voermiddel, waarmede de in- of uitvoer of wel het binnenlandsch vervoer heeft plaats gehad. Men leest in de „Soerab. Ct.Aan een onzer ingezetenen is concessie verleend tot den aanleg van een vast dok op Madura, waarin de de grootste stoom- en zeilschepen zullen kunnen worden opgenomen. De grondboringen zullen ge schieden voor rekening van het gouvernement. De kaart van de kust is reeds, op last van den vice-admiraal, door do marine voltooid. Het plan istwee dokken naast elkander te plaatsen, van 500 voet lengte; misschien nog langer. I Den lsten dezer werd te Samarang de tij ding ontvangen, dat den 27sten Nov. een groote tabakschuur, te Tratjak (Wirosarie), behoorende tot de aldaar pas opgerichte tabaksonderneming van den heer Jhr. Clill'ord Cocq van Breugel, tot den grond toe was afgebrand en eene in de schuur aanwezige hoeveelheid van circa 12000 pond tabak mede een prooi der vlammen was geworden. Blij kens nader bericht bedroeg de schade echter slechts ƒ3000. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen I Civiel ÏJepartement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den opz. 3de kl. by den waterst. en 's lands burg. openbare werken J. J. Klaverstijn. Benoemd: Tot raadsh. in het hooggerechtsh. mr. J. Van der Pant; tot secret, van ■pet depart, van fin. G. H. Pannekoek; bij bet depart, van binnenl. best, tot 2den comm. K. A. Groenewald. J)epartement van OorlogVerleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den kapt. der iDf. A. D. J. l)e Man; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den kapt. der art. Koels en aan den lsten luit. der inf. S. Mennowegens 12 j -l^reT' onafgebr. dienst in N.-I., aan den lsten luit. der inf. N. Th. Steur. j Departement der Marine. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pensioen, de kapt.-ter-zee bij het Indisch sedentair zeewezen, direct, van het marine-établ. te Soerabaia M. L. J. van Asperen. BUITENLAND. Frankrijk. Bij decreet van den president der republiek is aan de school voor levende Oostersche talen een leerstoel voor de Russische taal toegevoegd. De „Soir" meldt dat de hertog Decazes Zaterdag Odian-efiendi in particulier gehoor heeft ontvangen. Duitsohland. De „Reichsanzeiger" verklaart dat het bericht in buitenlandsche bladen omtrent een schrijven van keizer Wilhelm aan den czaar, waarin een oorlog tegen Turkije wordt ontraden onder aanwijzing van de bezwaren daaraan verbonden, ten eenen- male verzonnen is. Zwitserland. Aangaande de voortzetting der werkzaamheden aan den St.-Gotthardtunnel wordt uit Bern be richt, dat gedurende den loop van December jl. de richtingstunnel bij Arolo 83 meter is verlengd er is derhalve een gemiddelde vooruitgang van 2,677 meter per dag verkregen. Aan den kant van Göschenen is gedurende dien tijd de rich tingstunnel afgewerkt over een lengte van 133 m. of 4.294 m. gemiddeld per dag. Over een lengte van 42,647 m. is de tunnel op de ge vorderde breedte gebracht en over een lengte van 23,20.3 m. is ook het metselwerk aan het gewelf geheel voltooid. Aan de noordzijde van den kant van Göschenen heeft men in den loop van dezen zomer verscheiden nieuwe werktuigen ont vangen tot verbetering der luchtverversching, die vroeger zeer veel te wenschen overliet. Het resul taat daardoor verkregen is bijzonder gunstig ge weest. Aan den noordelijken tunnel arbeiden da gelijks vier boorwerktuigenhet getal dergelijke machines, ter plaatse aanwezig en afwisselend in werking, is zesaan den zuidelijken tunnel heeft men zeven boorwerktuigen, van welke steeds vijf tegelijk in werking zijn geweest. Bij het boren heeft men de meeste bezwaren ondervonden aan de zuidzijde des bergsdaar heeft men veel zeer hard, elders zeer taai gesteente ontmoet. De tem peratuur in den tunnel bedroeg 18° Celsius aan de noordzijde, 20° C. aan de zuidzijde, in de vrije lucht respectief 17°4 en 15°8 C. Het aan tal arbeiders bij het werk was hoogstens 3898 en minstens 3423 man gedurende die maand. GLNileg rammen. BRUSSEL, 7 Januari. De rechtbank van koop handel te Brussel heeft, op overlegging van de balans, de „Compagnie des Chemins de fer des Bassins Houillers du Ilainaut" in staat van fail lissement verklaard. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op 6 Januari 1877, ten overstaan van den notaris Mr. J. L. Klaverwijden Een huis en erf aan den Ouden Singel tusschen de Mare en de Nieuwe Volmolengracht, N°. 82; opgehouden op ƒ4805; een huis en erf aan de noordzijde van de Haven, N°. 32, sectie C, N°. 71; kooper P. C. Kerkvliet, voor 4100 een winkelhuis en erf aan de westzijde van de Kraaierstraat, N°. 9, sectie D, N°. 59kooper E, N°. 354; kooper II. N. Van Amerom, voor 168 Eerste Huwelijksafkondiging van 7 Januari. Mr. J. Verwer jm. 23 j. en E. L. M. Van Wensen jd. 26 j. J. R. Doeff jm. 30 j. en M. E. Poptie jd. 23 j. J. A. Vermeulen jm. 25 j. en J. W. M. Pille jd. 29 j.G. M. H. Venderbos jm. 28 j. en M. L. Krebs jd. 25 j. H. L. Blom jm. 25 j. en M. Van der Ree jd. 33 j. J. Van der Spek jm. 24 j. en C. C. Haalebos jd. 38 j. B. J. Van Oerle jm. 24 j. en P. De Vroede jd. 24 j. Wegens den Koppermaandag verschijnt deze courant eenige uren vroeger. De beursno'teeringen kunnen we daardoor niet mededeelen. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst ver meerderen, is de longtering zeker de meest alge- meene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vinden, en moest zij haar taak beperken om het lijden der teringzieken te verlichten en 't leven met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend, dat men den borstlijders aanraadt een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennen- bosschen, waarvan de uitwaseming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet ver plaatsen, en 't is voornamelijk tot dezulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een harst achtig product is van de dennen, een zeer merk- waardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in een bronchitis ontaarden, 't Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te heb ben, zich er van bediene, zoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenen, dat ze een zware verkoudheid of lichte bronchitis hebben als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teer water. Vroeger deed men wat teer in een karaf, en vulde die met water, dat men tweemaal per dag schudde, gedurende eene week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplos sing, waarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bij de beste apo thekers, onder den naam van Goudron de Guyot een zeer geconcentreerde teerlikeur, die u in staat stelt, om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teerwater te bereiden van niet onaangenamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van genoemdo teerlikeur in een glas water, en men verkrijgt terstond een teerwater, meer of minder met de aromatieke bestanddeelen der teer bezwangerd, en van zoo geringen prijs dat een flacon van twee franken voldoende is om tien a twaalf liters teer water te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstelligen, heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien die bij elke flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur Goudron de Guyot) dat men, met den besten uitslag, proeven genomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, alsook te Brussel, Weenen en Lissabon. De Heer Guyot heeft tevens kleine capsules ter grootte van een gewone pil vervaardigd, die onder eene enveloppe van gelatine zuivere Noor- weegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teercapsules genomen op 't oogen blik dat men gaat eten, vervangen gemakkelijk de teerlikeur. leder flacon van twee franken vijftig centimes bevat zestig capsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goedkoop het gebruik is der capsules de Goudron de Guyot. Vijf tot zeven en een halven cent daags. AVanneer eene verkoudheid verouderd is, of wanneer men het effect wil be spoedigen, kan men de teercapsules gelijktijdig ge bruiken met de teerlikeur, die men dan bij het eten en naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ontslaat van het gebruik van afkook sels, patés en siropen en dikwijls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende uitwerking. Te Leiden bij SWEMER, bij REYST en in de meeste Apotheken.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 3