die onthullingen aan de ellendige industrie van worstmaken de bodem zou zijn ingeslagen. Verre van daar echterHet blijkt, dat de bedoelde worst- fabrieken geregeld nog meer worst verzenden dan vroeger, die grootendeels bestemd is voor Holland- sche steden, waar dus die lekkernij veel aftrek schijnt te vinden. Uit Almelo wordt aan de „P.O. enZw. Ct." meegedeeld, dat het bericht omtrent een rechterlijk onderzoek, dat te Hengelo zou hebben plaats gehad in verband met het overlijden van den zoon van W. aldaar, geheel verzonnen is. In den nacht van Donderdag op Vrij- dag is te Amsterdam inbraak gepleegd in het commissarishuisje van 't veer op Meppel, op den laatsten steiger van den Oosterdoksdijk. Men vond 's morgens de deur en de lessenaars geopend. Aan geldswaarde werd ontvreemd eene som van dertig gulden (eenige centen liet men liggen) benevens een koker met sigaren. De boeken en goederen liet men onaangeroerd. Ter zelfder stede zijn in een week tijds vier politie-agenten wegens dronkenschap ontslagen. In eene dezer dagen gehouden ver gadering der kon. acad. van wetenschappen afd. natuurkunde deelde de heer Buys Ballot over de inrichting van het door den instrumentmaker Olland vervaardigde werktuig, bestemd voor den Domtoren te Utrecht, dat thans geheel gereed is en behoorlijk werkt, in het kort het een en ander mede. De toestel bestaat uit twee deelen. Het eerste is opgesteld ter plaatse, van waar men waarnemingen begeert; het tweede, waar men ze wenscht te ontvangen. Beide deelen zijn door een metaaldraad verbonden. De galvanische stroom, daardoor gevoerd, doet aan den tweeden toestel door middel van electromagneten teekens zetten, of zoo men wil graveeren, op een ronddraaienden cilinder, elk kwartier of na zoodanig tijdsverloop als men verkiestterwijl ook tusschentijds de electrische waarnemer aan het opteekeningsstation in beweging kan worden gesteld, ten einde op te nemen hoe de stand der instrumenten aan de plaats der waarneming op dat oogenblik is. Door dezen toestel worden, volgens het besluit der academie, slechts de barometerstand en de snelheid van den wind waargenomenmen kan intusschen zooveel instrumenten aanbrengen als men wil. De indices van elk dier instrumenten bewegen zich volkomen vrij langs den omtrek van een cirkel, tot op het oogenblik der waarneming, wanneer zij in loodrechte richting onbeweeglijk tegen den cirkel aangedrukt worden. Dadelijk daarop beweegt zich een wijzer ook langs den cirkel, ontmoet de uitstekende verdeeling en tevens de indices der instrumenten. Bij elke aanraking gaat de stroom door naar het ontvangende instru ment en doet daar een teeken plaatsen. De schaal wordt dus zoo fijn verdeeld als men wenscht, in dit geval in millimeters voor den barometer stand en in kilometers voor de windsnelheid, overgebracht; terwijl tevens op de plaats waar de wijzers der meteorologische instrumenten zich bevinden, mede eene aanraking wordt teweeggebracht waarvan het teeken dus ook juist op die plaats tus- schen twee verdeelingen wordt weergegeven waar het behoort, zoodat men zeker een vijfde of nog kleiner deel der verdeeling kan allezen. Vele voorzorgen zijn genomen, waardoor onnauwkeurig heden onmogelijk zijn gemaakt. De grootste ver dienste van dezen toestel ligt wel in de vinding, om op eenvoudige wijs te verkrijgen, dat de beweging van den cilinder die opteekeningen ontvangt, en van den wijzer die in het eerste deel de indices der instrumenten gaat opzoeken, volkomen ieder voor zich gelijkmatig is. Dit beginsel kan ook bij vele physische en physiologische onderzoekingen van dienst zijn, daar duizendste deelen eener se conde er door gemeten kunnen worden. Van onderscheiden plaatsen komen klachten in over de vele rupsennesten, welke men waarneemt en waaruit groote gevaren te voorzien zijn. De „Landbouw Ct." vestigt er nu de aan dacht op, dat de wet van 26 Ventöse jaar IV is ingetrokken en dat alzoo de besturen der ge meenten, waar over rupsennesten wordt geklaagd, wel zullen doen, ten spoedigste door plaatselijke politie-verordeningen het gevreesde kwaad tijdig te voorkomen. Te Kirch heim, in IV ur tem berg, is in den Nieuwjaarsnacht eene poging aangewend om het huis van den schout Heim in de lucht te doen springen. De aanslag is grootendeels gelukt, daar drie slaapvertrekken en de keuken totaal ver nield zijn. Opmerkelijk is het, dat ofschoon de bewo ners (zes personen) te bed lagen en bij de ontploffing onder puin en balken werden bedolven, allen na genoeg zonder letsel er uit zijn gekomen. In een ander gedeelte van het huis vond men twee hoeden en een gedeeltelijk verbrand vest. Ten gevolge van deze vondst zijn twee personen in hechtenis genomen. Inmiddels heeft de openbare autoriteit eene premie van 500 mark op de ontdekking van den dader uitgeloofd. Uit Samaraug wordt melding ge maakt van eene ketjoepartij in de Preanger, ten huize van den inlander Akie Lappie in de kam pong Soekarama, afdeeling Bandoeng. Een tiental roovers moeten in die woning zijn binnengedron gen, en zich daar geheel op hun gemak, hebben meester gemaakt van het aldaar aanwezige geld en goed, zooveel ze slechts in staat waren mede te voeren. Ze deden dit echter niet zonder eerst den bewoner verplicht te hebben, het noodige licht te ontsteken en daarna een goeden maaltijd voor hen aan te richten, waarna ze den man vastbonden en verder hunne zaken afdeden. Het afgelegene der dessa was oorzaak dat de ketjoes bij hun gaan of komen niet werden ontdekt, terwijl Akkie Lap pie zoozeer door vrees bevangen was, dat hij zelfs geen moed schijnt gehad te hebben de buren ter hulp te roepen. Een en ander, gevoegd bij de omstandigheid, dat de roovers zich onkenbaar ge maakt hadden, om alle aanwijzing aangaande hun persoon te verijdelen, deed aanvankelijk vreezen, dat de booswichten niet licht zouden zijn op te sporen. Intusschen is het aan de welberaamde middelen van den hoofd-djaksa te Bandoeng te danken, dat hunne woonplaats is ontdekt, en be halve de aanlegger dezer roofpartij, een Soendanees van Tjikondang (Tandjoer), ook al de andere deelgenpoten van het komplot zijn gearresteerd. Sedert de t roonsbest ij gingvan keizer Alexander is het Russische rijk met ongeveer 200 millioen hectaren of ongeveer 50 maal de opper vlakte van ons land vergroot. De bevolking is met 22 millioen zielen toegenomen en bedraagt thans 88,700,000, d. i. ongeveer evenveel als die van Erankrijk, België, Spanje, Portugal en Italië te zamen. Zijn schuld is met 50 millioen roebels verminderd en bedraagt thans 1500 millioen roebels. De inkomsten van den staat zijn met 205 millioen roebels toegenomen en brengen thans 559 millioen roebels op. Het aantal fabrieken is van 3200 tot 18,800 geklommen. De meerdere invoer bedraagt ongeveer 280 millioende meerdere uitvoer 165 millioen roebels. Met den door den Engelschen inge nieur Smith uitgevonden remtoestel voor spoor wegen, die alles wat tot heden op dit gebied ge leverd werd overtreft, zijn onlangs in Oostenrijk op den Semmering-spoorweg proeven genomen, die met den besten uitslag bekroond zijn. Een trein, met eene vaart van 84 kilometer per uur, werd met de toepassing van dezen toestel in 40 seconden zonder merkbaren stoot tot staan ge bracht op eene andere plaats hield de trein, met dezelfde snelheid loopende, in 30 seconden stil, zonder dat de passagiers den geringsten schok ge voelden. Het meest afdoende echter kwamen de diensten van den remtoestel te voorschijn tusschen Payerbach en Spital, waar stijgingen en hellingen worden aangetroffen van 1 42. De luchtdruktoe stel van Smith is zeer eenvoudig en wordt van de locomotief af door stoom in beweging ge bracht. Langs den tender en alle wagens bevin den zich horizontaal liggende buizen van caout chouc, waaruit de lucht van de locomotief af wordt opgezogen. Het gevolg hiervan is, dat de bui zen samengetrokken en de remhouten daar door op de raderen geperst worden. Zoodra de machinist de daarvoor bestemde stoomklep geopend heeft, volgt oogenblikkelijk het op zuigen en de persing der klossen op de raderen, met eene kracht van ongeveer twee derde atmos feer. Moet de remtoestel achteruitgezet worden, dan behoeft slechts de stoomklep gesloten en eene met de stoomleiding in verbinding staande klep geopend te worden, waarna het remmen ophoudt en de klossen in hun oorspronkelyken toestand terugkeeren. De groote diensten en voordeelen der zekerheid, snelheid en veerkrachtige werking, die deze remtoestel aanbiedt, zijn zoo in het oog val lend, dat niet alleen voor spoorwegen, maar ook voor andere doeleinden daarvan met vrucht gebruik zal kunnen worden gemaakt. Eene enkele hand beweging van den machinist is voldoende om vele thans nog mogelijke spoorwegongelukken te voor komen, en bovendien kan door de toepassing dezer uitvinding de snelheid van iederen trein, vooral op hellende wegen, op de nauwkeurigste wijze geregeld worden. Een der Britsche consuls in China, de heer Robertson te Canton, maakt in zijn rap port over dit jaar melding van den invloed, dien het verkeer met vreemde landen op de Chineezen uitoefent, hetwelk is gebleken uit de aanneming van verschillende Europeesche artikelen van huise- lijken aard. Lucifersdoosjes zijn b. v. algemeen in gebruik gekomenmillioenen doozen zijn inge voerd, en het is tegenwoordig eene zeldzaamheid een ouderwetsch vuurslag te zien. Zoo ook petro leum en andere minerale oliën, en lampen, die geschikt zijn om ze te branden. Vreemde naal den en garens zijn ook in China in zwang en zoowel wollen als katoenen sokken en polsmofjes worden zeer veel gedragen. De invoer van klok ken en horloges is zeer groot. De Europeesche parapluie heeft de oude papieren regenschermen van China bijna geheel verdrongen. In Canton worden groote hoeveelheden gemaakt en van daar naar de andere havensteden en naar het binnen land verzonden, en vreemde parapluies worden zóó goed nagemaakt, dat ze niet te onderschei den zijn van de Europeesche, behalve dat het zijden overtreksel iets dikker en grover isde ka toenen parapluies zijn onmogelijk te onderscheiden. Door twee consuls wordt de opmerking gemaakt, dat de invoer van katoenen goederen in China belemmerd wordt door de slechte hoedanigheid van de verwerkte stoffen, en dit wordt beschouwd als een groote prikkel voor de welvaart van de manufacturiers aldaar. De heer Morgan, consul te Tientsin, zegt, dat de gouverneur-generaal Li- Ilunchang zijn aandacht sterk gevestigd heeft op het onderhoud der rivieren in noordelijk China en het voorkomen van overstroomingenhij heeft dan ook voor 13,000 pond sterling eene Aine- rikaansche baggermachine gekocht en was een ganschen dag achtereen bezig om er een proef mede te nemen. Deze gelukte zeer goed en hij drukte zijne volkomen tevredenheid uit over de werking der machine. De aanstelling van vreemde werklieden in de Chineesche mijnen door de man darijnen zal ook een van de voordeelen zijn van het verkeer met de overige landen der wereld. De keizer van Brazilië heeft, volgens de „Europe diplomatique," onlangs te Cairo eene zeer onaangename ontmoeting gehad. Hij is een groot liefhebber van ezelrijden en op den ochtend maakte hij in morgen-toilet, met een karwats in de hand, een rijtoertje door de achterbuurten der stad, die beter aan den ezel dan zijn berijder bekend waren. Toen hij lang genoeg gereden had, steeg hij af, maar een eind van zijn hotel verwijderd, daar hij on gaarne op een ezel wilde gezien worden door hen die hem kenden. Hij gaf, bij gemis aan koper, den ezeldrijver een guiuje, maar deze, die nooit een goudstuk had bezeten, meende dat de vreem deling hem een stuk zonder waarde in de hand wilde duwen en zette den keizer na, die, om dank betuigingen te ontgaan, met snelle schreden naar het hotel liep. Andere ezeldrijvers voegden zich bij hun kameraad, die zich bedrogen waande, en overlaadden met hem den keizer met vloeken en bedreigingen, natuurlijk in het Arabisch, dat de keizer niet verstond, evenmin als zij Portugeesch of Engelsch verstonden. Omstuwd door het geleide van tierende en razende mannen bereikte dom Pedro zijn hotel, waar het misverstand terstond werd opgehelderd. In een oogwenk was er geen ezeldrijver meer te zien. Voor eenige weken werd gemeld dat in de Seine de stukken van het lijk eener vrouw waren gevonden, en de Parijsche politie, ondants alle mogelijke nasporingen, nog niet tot de ont dekking van den moordenaar is kunnen komen. Aan de stukken van het lijk ontbraken alle ken- teekenen, die tot opsporing konden leiden. Wel kwamen er duizenden personen, die eene bloed verwante of bekende vermisten, aan de „Morgue", om de stukken van het lijk te schouwen, ten einde, zoo mogelijk, eenige inlichtingen te geven,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2