ten in liet stationsgebouw gebracht en de reiziger nam die behendig weg, droeg haar in eene herberg en ging daarna zijne bagage terug vragen aan de stationsbedienden. Daar de koffer verdwenen was, eischte de reiziger eene schadeloosstelling van 100 fr. Toen de stationschef, alvorens de schadeloos stelling te betalen, hem vroeg wie hij was en waar hij naar toe reisde, bleef de reiziger in zijn ant woord haperen; men hield hem aan en weldra werd de koffer teruggevonden in de herberg waar hij ze had geplaatst. De gendarmerie sloot hem in de gevangenis opdoch hij maakte nog denzelfden avond een gat in den muur en ontsnapte. Ofschoon ik volstrekt niet vreesi meldt de heer W. Van Haarst te Delft aan de „N. R. Ct.", dat door het stukje van den heer Th. Overbeck (die het bereiken der pool onmo gelijk acht om het afnemen of zelfs het volkomen ophouden vau de wentelende beweging van den aardbol om de polen) de kloeke reizigers van hunne onvermoeide pogingen om de polen te be reiken afgeschrikt zullen worden, kan het toch voor het algemeen publiek nuttig zijn te weten, wat er van de zaak is. Daar het in dit geval op geen gram aankomt, kunnen wij de volgende ge gevens aannemen. Onder den equator is de ver snelling der aantrekkingskracht 9.81 m., die der centrifugische kracht 0.03 m dat is ongeveer 300. Iemand, die daar voor een man van 90 kilo ge wicht doorgaat, zal dus werkelijk 90.3 kilo wegen. Aan de pool, waar de centrifugaalkracht nul is, zal hij derhalve 3 hectogram zwaarder zijn. Hij loopt dus zeker niet veel gevaar daardoor zijn leven te verliezen. De schrijver had daarbij ook nog de afplatting der aarde in rekening kunnen brengen, want daardoor wordt het gewicht met nog '/540, dat is met 2 hectogram vergroot. Voor een reiziger is het alzoo, alsof hij met 5 hecto gram belast wordt. Voorzeker, indien niets anders de reis verhindert, zal zij wel volbracht worden. Het ongeval te Amsterdam met het pleisterbeeld van De Ruyter heeft geen ernstige gevolgen gehad. Het beeld bestaat uit groote stukken en één daarvan (niet het hoofd) is in twee deelen gebroken, maar het geheel kan zonder veel moeite weder in elkaar worden gezet en zal, naar men verneemt, waarschijnlijk bij het Zee manshuis worden geplaatst. De Amsterdamsche brandweeT heeft '•«en gevoelig verlies geleden. „Kabel" is dood; Kabel is onder de wielen van een der stoomspuiten verpletterd. Kabel was een hond, die eenige jaren geleden met de manschap, die den telegraafkabel legde, vriendschap aanknoopte, steeds met de brandwachts, die de werkzaamheden uitvoerden, meeliep, ten slotte Kabel werd gedoopt en in de hoofdwacht in het voormalige Huiszittenhuis duurzaam verblijf kreeg. Voor deze of gene kreeg hij van tijd tot tijd bijzondere vriendschap, en als de brandwacht zijner keuze naar een andere hoofdwacht werd verplaatst, ging Kabel mee. Op de Nieuwmarkt en het Weesperplein was hij dikwerf te gast, soms bracht hij op één dag bezoek aan de drie hoofdwachten. Ging de telegraafbel, dan spitste Kabel de oorenluidde de alarmbel, dan vloog Kabel blaffend de kazerne door, als ware het om de manschap tot spoed aan te moedigenbij het aanspannen sprong hij voor de paarden op en bij het wegrijden vloog hij als een pijl uit een boog vooruit. Bij brand bleef hij de paarden ge zelschap houden, bij de exercitie der manschap in de kazerne was hij altijd aan den linker vleugel. Zijn aandeel in de hondenbelasting werd door de bijdragen van alle brandwachts betaald. Te Dordrecht zijn twee personen door de politie aangehouden wegens het inzamelen van nieuwjaarsgiften, onder voorgeven dat zij lantaarn opstekers waren. Nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, zijn zij ter beschikking van den officier van justitie naar het huis van bewa ring overgebracht. Beiden hebben reeds vrceger gevangenisstraf ondergaan, een hunner heeft zelfs reeds 20 jaren in de gevangenis doorgebracht, laatst 5 jaren in het tuchthuis te Hoorn. Op Tessel is aangespoeld het lijk van den kapitein van het Eransche barkschip „Pon- dichery". Door strandbewoners werd verteld dat, de scheepspapieren waren gevonden, doch op het lijk was slechts een zilveren horloge, dito medail lon en een Engelsch muntstuk. Er was f 100 I I voor 't viuden van het lijk uitgeloofd, indien er de scheepspapieren enz. bij gevonden werden. De foerier van het te Zutfen in gar nizoen zijnde escadron huzaren heeft zich Woens dag-namiddag door een pistoolschot van het leven beroofd. De aanleiding tot deze treurige daad is onbekend. Een schoorsteenveger, die gister- ochtend aan den N.-W. Binnensingel in Den Haag zijn gevaarlijk ambacht uitoefende, had het ongeluk mis te stappen en stortte van het dak naar beneden. Niet alleen brak hij door dien val een arm, maar ook aan het hoofd werd hij ernstig gewond, zoodat hij per rijtuig moest worden ver voerd. In een woning aan den Noordwal ter zelfder stede ontstond Donderdag-avond brand door het omvallen van een petroleumlamp, waarmee de kinderen speelden, terwijl de moeder afwezig was. Spoedig hadden de meubelen vlam gevat en ook de kleeren van een knaapje geraakten in brand. Op het geschreeuw der kleinen schoten de'buren toe, wien het gelukte de vlammen nog tijdig te blusschen. Op het gezicht en bovenlijf heeft het jongetje echter vele brandwonden bekomen. Naar het blad „Oostergo" met zeker heid verneemt, had op een der Kerstdagen op de spoorlijn GroningenLeeuwarden het volgende plaats. Een meisje uit den fatsoenlijken stand ging voor de eerste maal per spoor naar Leeuwarden. Men had haar gezegd, hoeveel en welke stations zij passeeren moest, maar vergeten haar attent te maken op de halte Tietjerk. Toen de trein daar stilstond, meende zij reeds te Leeuwarden te zijn, te meer daar de dikbevrozen ruiten in de portieren haar het uitzien totaal beletten. Zij zat alleen in een dames-coupé en toen de trein zich weder in beweging zette, verkeerde zij in de meening, Leeuwarden reeds gepasseerd te zijn. Een onwe- derstaanbare angst maakte zich van haar meester, daar ze niet wist, werwaarts ze gevoerd werd, en die angst nam zoo toe, dat zij het wanhopig besluit nam, uit den waggon te springen. Met veel moeite gelukte het haar het portier te openen, en na hare bagage naar buiten geworpen te hebben, deed zij den noodlottigen sprong. Bewusteloos bleef zij geruimen tijd op den weg liggen, totdat zij door eenige mannen gevonden werd, die haar naar Leeuwarden brachten. Daar liefderijk verpleegd, is zij na verloop van circa eene week naar hare betrekkingen teruggekeerd. Zij is aan het voorhoofd en den eenen arm vrij ernstig gewond, maar er overigens ongedeerd afgekomen. Aan het groote kanon van 81 ton is bij de daarmede onlangs in Engeland genomen proeven iets gebroken. Er is eene barst ontdekt in het stalen binnenbekleedsel. Ofschoon de zaak niet veel te beteekenen heeft en is toe te schrijven aan het boren van een aantal gaten in het metaal, die alleen voor proefnemingen noodig waren, zoo acht de „Globe" toch door deze omstandigheid bewezen, dat men in het vervaardigen van kanon nen van zoo groot kaliber het nog niet ver genoeg gebracht heeft om reeds, gelijk het plan was, met het maken van een nog veel grooter kanon een begin te maken. De Italiaansche regeering neemt krachtige maatregelen om Sicilië van de plaag der rooverbenden te verlossen, althans bijna dage lijks worden berichten ontvangen van ernstige gevechten. In de laatste dagen zijn verscheidene beruchte roovers of gevangengenomen, of in den strijd met de gewapende macht omgekomen en op 30 December werd weder te Palermo het telegra- phisch bericht ontvangen van een in den vorigen nacht te Perizzi met goed gevolg bekroonde on derneming. Vier van top tot teen gewapende roovers hadden zich, terwijl de bewoners afwezig waren, met geweld den toegang verschaft tot de woning van een rijken boer in die gemeente en zich van eenige zakken graan, een aantal kle dingstukken en andere voorwerpen meester gemaakt. Ditmaal gelukte hen hun echter niet den buit in veiligheid te brengen, want reeds halverwege op hun tocht, stieten zij op eene uit carabinieri en bereden militie samengestelde patrouille, welke de roovers aanmaande zich over te geven. Vier geweerschoten waren het antwoord, en eerst na een hardnekkig gevecht, waarbij de aanvoerder der rooverbende, Antonio Cristina, gedood werd, gaven de beide andere zich over; de vierde ontkwam. De boer kreeg het ontstolene terug nog voordat hij kennis droeg van hetgeen in zijne woning was voorgevallen. BUITENLAND. Dnitschland. Uit Berlijn wordt verzekerd, dat de Panslavis- tische partij sinds eenigen tijd te St.-Petersburg naar den achtergrond wordt verdrongen en de czaar, zoowel als prins Gortschakoff, voor het behoud des vredes is gestemd, mits die zonder nadeel voor Ruslands prestige gehandhaafd kas worden. Er loopen geruchten, waarvan men de ge grondheid of ongegrondheid vooralsnog niet kan constateeren, maar die in alle geval er toe mede werken om de hoop op vrede levendig te houden. De rechtsgeleerde faculteit te Berlijn heeft den heer Miquel, wegens zijne verdienstelijke werkzaamheden voor het Duitsche rijksrecht, het doctoraal diploma verleend. Groot-Britannië. De „Daily News" toont zich weinig ingenomen met de feesten te Delhi, en gelooft niet dat het zaal is voor de Britsche regeering om de oude methode van prachtvertoon op groote schaal, die de inland- sche vorsten steeds gevolgd hebben, tot de haie te maken. Thans, nu op verscheidene plaatsen in Britsch-Indië hongersnood dreigt, maken de groote onkosten, door de feesten te Delhi veroorzaakt, een onaangenamen indruk, vooral indien men be denkt, dat groote en noodige openbare werken in Britsch-Indië niet worden uitgevoerd omdat er geen geld genoeg in kas is. Het is bovendien niet enkel de regeeringskas, die onder deze feesten geleden heeft, maar de buitengewone luister, door de inlandsche vorsten bij die gelegenheid ten toon gespreid, moet ten slotte door de onderdanen dier vorsten betaald worden. Rusland. De „Golos" zegt, dat de Oostersche quaestie zich niet alleen tot het schiereiland van den Balkan bepaalt, maar zich ook uitstrekt over het Indische rijk en Midden-Azië. Het aanhoudend succes van Rusland in Midden-Azië was het motief van Disraeli's politiek, die door de reis van den prins van Wales en door den keizer-titel van Victoria de volkeren van Indië trachtte te imponeeren. Ook de bepaalde bescherming van de Turken door lord Beaconsfield was het gevolg van hetzelfde beginsel, dat aan- toonen moet dat Engeland de eerste Muzelmanseie macht is en Rusland de vijand van den Islam. Rusland zegt het blad heeft er echter geen belang bij om met de Mohamedanen in botsing te geraken en koestert geen vijandschap tegen Turkije, maar eischt alleen humaniteit. Turkije. Uit Konstantinopel wordt van 4 dezer gemeld In de zitting der conferentie heeft Safvet Pacha heden de motieven uiteengezet, waarop de Turk- sche tegenvoorstellen berusten en tot in de onder- deelen den tegenstand verklaard tegen zekere punten in het voorstel der mogendheden. De ge volmachtigden trachtten niettemin de Turken te bewegen om over eenige dezer punten in discussie te treden. De volgende zitting is op Maandag vastgesteld. De gevolmachtigden zullen al hun in vloed bij de Porte blijven aanwenden om haar te doen begrijpen, dat alleen de discussie over de verschillende punten leiden kan tot wijziging van de voorstellen der mogendheden. Alle bladen, Turksche, Grieksche, Armenische enz., zegt de correspondent van den „Times" te Pera, schelden op de conferentie, hoewel zij „van haar voornemens niets met zekerheid weten", en beschuldigen haar „den belangen niet slechts der Turken maar ook der christen-onderdanen van de Porte vijandig gezind te zijn, alleen om de Slaven in Bosnië en de Herzegowina te begunstigen" de woorden watan en watandash (land en land- genooten), tot dusverre onbekend in den mond van den veroveraar, worden thans gericht tot de Christenen, „die, door hunne priesters aangevuurd, al hun afkeer voor hunne Mahomedaansche onder drukkers schijnen te vergeten voor hun nog inniger haat tegen huDne christelijke lotgenooten van Slavischen stam." Hoe de correspondent over dit alles denkt, is gemakkelijk genoeg uit dit uittreksel op te maken, en zeker zal niemand hem van te

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2